Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρατσισμός εκ των έσω..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 27 Οκτωβρίου 2008.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

     
     
     
     
    Γιατί όμως;
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

    Για ποιο λόγο,λοιπόν, βαλλόμαστε εναντίον άλλων status?
     
  3. Re: Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

    Από φόβο και εγωισμό ίσως;
     
  4. Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

    ο μαυρος μπορει να λεει τον αλλον "my niger" αλλα αν του το πω εγω ειναι ρατσισμος
    ο γυφτος μπορει να με λεει "μπαλαμε" αλλα εγω οχι "ρε γυφτο" γιατι ειναι ρατσισμος
    ο μαυρος μπορει να με λεει "ασπρουλη" και "ασπροκωλη" εγω οχι "αραπη" γιατι ειναι ρατσισμος
    ο εβραιος μπορει να με λεει "γκωϊμ" δηλαδη "βρωμοζωο" αλλα εγω οχι "γαμψομυτη" γιατι ειναι ρατσισμος
    ο τουρκος μπορει να με λει "γκιαουρ" δηλαδη "απιστο" αλλα εγω οχι μογγολο γιατι ειναι ρατσισμος
    το κομμουνι μπορει να με λεει "φασιστα" εγω οχι "συμμοριτη" γιατι ειναι ρατσισμος
    ο αλβανος μπορει να με λεει "κ@λοελληνα" εγω ομως οχι "τουρκαλβανο" γιατι ειναι ρατσισμος
    η γυναικα μπορει να λεει "οι αντρες ειναι γουρουνια" αλλα εγω οχι "ειναι π@υτανες" γιατι ειναι ρατσισμος
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Grenadieros ίσως έχεις δίκιο στα παραπάνω που γράφεις, αλλά το θέμα πραγματεύεται το «ρατσισμό» στο bdsm.
    Εκτός κι αν τ' αναφέρεις αλληγορικά.

    Αν ναι, καλύτερα σημείωσέ το γιατί θα έχουμε δυστυχώς... άλλα.
     
  6. Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

    ναι ναι αλληγορικα εξ'ου και η τελευταια προταση 
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

    το γεγονος οτι μπορει να υπαρχουν γυφτοι,μαυροι,εβραιοι,τουρκοι,κομμουνια,αλβανοι, γυναικες ρατσιστες δεν δικαιολογει τον (τυχοντα) δικο μας ρατσισμο.
     
  8. female

    female Contributor




    Θα μιλήσω γενικά...


    Ρατσισμός ή η μείωση του άλλου γίνεται για να ανεβούμε εμείς... ΕΜΕΙΣ είμαστε ανώτεροι! Μαζί με το γενικό σύνολο "εμείς" περιλαμβάνομαι κι εγώ, άσε που αποκτώ και την αίσθηση ασφάλειας του "ανήκω" -- και μάλιστα σε ανώτερο πλαίσιο ! Πόσο πιο ανεβαστικό μπορεί να 'ναι;;; Τέλειο! Μόνο που... το χρειάζομαι γιατί κατ΄ουσίαν νοιώθω κατώτερη... Χρειάζομαι τεχνητούς ιδεολογικούς γερανούς για να πεισθώ πως αξίζω... Χρειάζομαι το μίσος για να βρω ένα σκοπό στην άδεια, δυστυχισμένη ζωή μου... Είναι δύσκολο να την αλλάξω και να πεισθώ στην καθημερινή πάλη για την αξία μου, ή να παραδεχτώ το οτι όντως κάποιος μπορεί κάλλιστα να 'ναι καλύτερος από μένα, πράγμα που μου πονάει αφόρητα το ήδη πληγωμένο εγώ... Επιπλέον εκεί "παρκάρω" και τους υποχθόνιους, ανομολόγητους, βαθείς φόβους μου. Οι "......." φταίνε για όλα, κι άμα τους ξεκάνουμε θα έχουμε λυτρωθεί απ' όλα...!!!


    Ρατσισμός από άγνοια και φόβο. Π.χ. για μας τους άσχετους βανίλλα, ποιοι είναι αυτοί οι "ανώμαλοι" μπιντιεσεμζτήδες που βαράνε;;; Τι φρούτα τρομακτικά και εξωγήινα; Μπρρρ...


    Ρατσισμός από συνήθεια ή και έλλειψη παιδείας και ουσιαστικής κριτικής σκέψης. Έτσι μάθαμε, έτσι λένε "όλοι", άρα δίκιο θα 'χουν...


    Ρατσισμός από τυχαία δυσάρεστη εμπειρία στο παρελθόν από ένα ή περισσότερα μέλη του είδους, που από δυσκολία κατανόησης γενικεύεται και παίρνει φαλάγγι τους πάντες -- λανθασμένη υπεργενίκευση.


    "Ρατσισμός" από ανταγωνισμό. Ακυρώνεις τον αντίπαλο, για να μην σου φάει αυτό που διεκδικείς: γκόμενες, γη, επιρροή, την εξουσία ... Σε συνδυασμό δε και με το πρώτο, είναι ιδανικό για ανέβασμα του εγώ και επιτυχία του στόχου.



     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    +100 ελλειψει ρεπ
     
  10. Eri

    Eri

    Κ γω συμφωνω και της δινω πολλα πολλα φυστικακια για να μην παραπονιεται......   
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Ρατσισμός εκ των έσω..

    Συμφωνώ με τη γυναίκα,προσθέτοντας τη λέξη "προβολή".Η προβολή είναι αυτή που μας κάνει να είμαστε ρατσιστές.Σημασία δεν έχει να είσαι συνειδητοποιημένος σε ότι κάνεις,αλλά απενοχοποιημένος.Όταν συνειδητά ή ασυνείδητα δεν τα πας καλά με την ιδιαιτερότητα σου,προβάλλεις πάνω σε ανθρώπους με την ίδια χημεία αρνητικά στοιχεία ή αποφεύγεις να βρεθείς σε χώρους όπου συναθροίζονται.Εκεί δικαιολογείται και η άρνηση -εν μέρει- ανθρώπων να βρεθούν σε χώρους όπου υπάρχουν άτομα της ίδιας χημείας..
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    [off topic] Eίναι αυτό που λέμε "την φυστικώνεις" ε;   [/off topic]