Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

¨"Είναι ντροπή να δέρνεις μια γυναίκα..."

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος aenaosss, στις 16 Ιανουαρίου 2017.

  1. nikits

    nikits New Member

    Οταν συμβαινουν τετοια περιστατικα που δεν πρεπει, το βασικο ειναι οτι δεν υπαρχει σεβασμος !!!!!! Μεγαλη λεξη !!!!!!!
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εμπλουτίζονται οι στήλες... Και αστυνομικό δελτίο και κοινωνικά, μμμμ, πρόοδος...
    Για τις μαγείρισες διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις, εγώ ξέρω μόνο δυόμισυ κυρίες με το Κ βδσμικά κεφαλαίο που μαγειρεύουν καλά...

    Γενικά όμως οι τίτλοι στα ελληνικά έντυπα πάσχουν... και οι ατάκες επίσης...
    Πολλή επιφάνεια πολύς φτηνός εντυπωσιασμός...

    Ο αστικός μύθος λέει πως όταν είπαν σε έναν σοφό πως τις γυναίκες δεν κάνει να τις χτυπάς ούτε με τριαντάφυλλο, αυτός απάντησε "σωστά τα λέτε κυρία μου, πάει στράφι το τριαντάφυλλο"...
    Δικό σας το πολιτικοκοινωνικό τώρα... Αούρντα ωρέ...
     
  3. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Το ξύλο στην γυναίκα, ο φόβος της γυναίκας και γενικότερα η κοινωνική θέση της γυναίκας υπαγορεύτηκαν από σοβαρές κοινωνικές και οικονομικές αναγκαιότητες του παρελθόντος όπως αυτές ερμηνεύτηκαν τότε.

    Το κλειδί ήταν η ανάπτυξη της ατομικής ιδιοκτησίας η οποία για κοινωνικούς και ιστορικούς λόγους ανήκε στον άντρα και θα έπρεπε να περνά από πατέρα σε υιό χωρίς να «σπάει» αν ήταν δυνατόν δηλαδή μόνο ο πρωτότοκος να κληρονομεί (αν ήταν δυνατόν) ή έστω να έχει τις λιγότερες απώλειες.

    Τα κορίτσια δεν θα κληρονομούσαν ή θα κληρονομούσαν ελάχιστα.

    Έτσι θα μεγάλωνε διαρκώς η ατομική ιδιοκτησία από γενιά σε γενιά.

    Η γυναίκα θα ήταν οικονομικά και κοινωνικά εξαρτημένη από τον άντρα σε ένα σχήμα που στην ιδεωδέστερη μορφή του θα ήταν κάτι σαν μία δημοκρατία που όμως η γυναίκα θα ήταν το μικρό κόμμα και ο άντρας το μεγάλο και δεν θα μπορούσε ποτέ το μικρό κόμμα να ανατρέψει το μεγάλο, ο άντρας σε κάθε περίπτωση θα κρατούσε την εξουσία.(γιατί δεν θα έχανε ποτέ τον «χορηγό» του δηλ. τον εαυτό του)

    Τι θα μπορούσε να συμβεί σε περίπτωση που τα δύο κόμματα είχαν μια αγεφύρωτη διαφωνία σε ένα θέμα και την ίδια στιγμή θα διασαλευόταν η οικογενειακή τάξη ?

    Στις σύγχρονες «δημοκρατικές» κοινωνίες για αυτήν την περίπτωση έχουν θεσμοθετηθεί τα ΜΑΤ.

    Έτσι για την γάμου κοινωνία θεσμοθετήθηκε διάταξη (η οποία αν θυμάμαι καλά ίσχυε μέχρι πριν 100 χρόνια) ότι ο άντρας θα μπορούσε να ραβδίζει την γυναίκα όποτε και όταν έκρινε αυτός απαραίτητο αρκεί το ραβδί να μην ήταν παχύτερο από τον ανθρώπινο αντίχειρα.

    Υπήρξαν και διάφοροι εφαρμοστικοί νόμοι κατά περίπτωση π.χ. στους μουσουλμάνους αν η γυναίκα αρνηθεί το σεξ υπόκειται σε ξυλοδαρμό (έχει να επιλέξει δηλαδή – κάτι σαν εναλλακτικό ερωτισμό ?  (πλάκα κάνω) )κλπ.

    Σήμερα βέβαια ισχύει περισσότερο παρά ποτέ ότι αν η γυναίκα δεχθεί ξυλοδαρμό μία φορά είναι θύμα, αν (από το ίδιο πρόσωπο) δεχθεί ξυλοδαρμό δύο φορές είναι συνένοχος.

    Αυτά.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Ε τι να κάνουμε ?
    μη τα θέλετε και όλα δικά σας εσείς φαγωθήκατε να βγάλετε την γυναίκα από την κουζίνα και να κάνει ότι κάνουν και οι αρσενικοί.
    Φυσικό και επόμενο όταν οι αρσενικοί αποφάσισαν να σταματήσουν να δέρνουν και να μάθουν να μαγειρεύουν να μη μπορούν γιατί δεν είχαν κάποιον να τους δείξει.
    Αλλά να σου πω και κάτι σχετικά με τους αρσενικούς που ξέρουν να τις τρώνε? Ούτε και εκείνοι ξέρουν να μαγεύουν. Και αυτό είναι κάπως αναντίστοιχο.
    Εμένα που δεν με αφορά λόγω τρόπου ζωής τόσο το σπιτικό φαγητό και κατ' επέκταση η μαγειρική, ένα από τα πρώτα πράγματα που φροντίζω να εκπαιδεύσω αυτή με την οποία αν/όταν σκοπεύω να ξοδέψω χρόνο μαζί της είναι να ξέρει να ξεχωρίζει το ποιοτικό junk food, την ποιοτική πίτσα και το ποιοτικά της ώρας έτσι ώστε να είναι αρκετό ένα "πεινάω" χωρίς καμία περαιτέρω διευκρίνιση εκείνη την δύσκολη ώρα.

    Ωστόσο όμως δεν έχω δει έως τώρα κάποια καλή μαγείρισσα να έχει εκπαιδεύσει τον υποτακτικό της να της μαγειρεύει αν όχι το ίδιο καλά με εκείνη, έστω κάπως καλά. Και αναρωτιέμαι, που είναι το δύσκολο όταν κατέχεις και το ραβδί στο χέρι και την τέχνη στην καρδιά να μεταδώσεις γνώσεις σε κάποιον που θέλει να σε υπηρετήσει και να μάθει από εσένα?
    Είναι ότι ίσως υπολείπεται σε προοπτικές η γυναικεία κυριαρχία της αρσενικής?
    Είναι ίσως κάτι άλλο?
    Ερωτήματα υπαρξιακά άνευ εύκολης απάντησης...
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είναι θέμα στοχοπροσήλωσης του μάνατζμεντ...
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Τώρα αλήθεια το πιστεύεις αυτό ή τρολαρες;
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω το αβατάρ μου σε κάτι ακόμη πιο τρολικό
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αλλά μια περιέργεια την έχω @MauveDelastrange, αν δεν τρολάριζα θα υπήρχε κάτι από όλα αυτά που έγραψα που θα το ξεχώριζες ως πιο disturbing στο συγκεκριμένο ποστ ?
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ματάκια μου βλέπεις το γράφεται εδώ μέσα! Καταλαβαίνεις ότι πρέπει να τσεκάρω.

    Δεν θα ξεχωριζα. Ήταν όλο για βραβείο.
     
  10. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δηλαδή να υπολογίζω στην ψήφο σου για το nominee μου για όσκαρ πρώτου ανδρικού τρολ στο φόρουμ το 2017 ?
     
  11. Ampelofilosofos

    Ampelofilosofos Regular Member

    Τελικα το θεμα ποιο ειναι;

    Α) Αν εισαι κατα της βιας αλλα φερεσαι σαν καθικι;
    Β) Αν ειναι σωστο να επεμβαινουμε απο μονοι μας στις ζωες των αλλων ακομα και οταν δεν το θελουν;
    Γ) Ολα τα παραπανω
    Δ) Τιποτα απο τα παραπανω.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Υποδηλώνει κοινωνική πίεση, οι σχέσεις αντρών και γυναικών σε ένα κοινωνικό πλαίσιο υπόκεινται σε πάρα πολλούς προτρεπτικούς και αποτρεπτικούς αφορισμούς, έτσι και αλλιώς.

    Δεν την βρίσκω υποκριτική. Άλλωστε, είναι ντροπή να δέρνει κάποιος μια γυναίκα.