Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

«ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος trampledgr, στις 4 Ιανουαρίου 2007.

  1. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Πριν ξεκινήσω μερικά πράγματα:
    α) Καλή χρόνια σε όλους
    β) Ο τίτλος του thread είναι –προφανώς- τσουρνεμένος από το παλιό αριστερό σύνθημα
    γ) Ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί στο παρελθόν αρκετές φορές, αλλά το επαναφέρω γιατί το θεωρώ σημαντικό και είναι κάτι που αν δεν έχει απασχολήσει τον καθένα μας μέχρι τώρα, θα μας απασχολήσει αργά ή γρήγορα.
    Στο ζουμί λοιπόν:
    Η ερώτηση είναι απλή: Η ανάγκη ικανοποίησης των σεξουαλικών επιθυμιών είναι βασικό στοιχείο πολλών ανθρώπων, είναι δε γνωστό ότι πολλές σχέσεις (vanilla η BDSM) ξεκινούνε από την ερωτική και σεξουαλική χημεία μεταξύ των δύο μελών. Πίστευα (και πιστεύω) ότι σε όσους ασχολούμαστε με το BDSM η επιθυμία αυτή είναι ακόμα πιο έντονη από μια vanilla σχέση, λόγω δυσκολίας εξεύρεσης του ανθρώπου που μπορεί να αποδεχτεί και να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές φαντασιώσεις και επιθυμίες μας. Το ζήτημα που μπαίνει είναι το εξής: Στην πάροδο του χρόνου, η ικανοποίηση της ερωτικής επιθυμίας είναι επαρκές στοιχείο για να παραμείνει μια σχέση δυνατή, όταν λείπουν άλλα στοιχεία (όπως η συντροφικότητα, ο αλληλοσεβασμός ή η επικοινωνία μεταξύ των δύο μελών); Και για να αντιστρέψω το ερώτημα, αν βρίσκατε κάποιο/-α που κάλυπτε όλες τις άλλες ανάγκες που πιθανόν να είχατε από μια σχέση αλλά δεν αποδεχόταν τις σεξουαλικές σας επιθυμίες, θα παραμένατε σε αυτή τη σχέση; Πώς θα ικανοποιούσατε τις επιθυμίες σας, χωρίς να θέσετε σε κίνδυνο τη σχέση σας; Και τέλος, διαπιστώσατε (με την πάροδο του χρόνου) οι σεξουαλικές σας επιθυμίες να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με τα στοιχεία που ανέφερα παραπάνω, γιατί τα χρόνια περνούν και οι ορμόνες ηρεμούν;
    Κάθε προσφορά και άποψη δεκτή, αρκεί να έχει γίνει η αναγκαία ενδοσκόπηση…
     
  2. Jiannis

    Jiannis Regular Member

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Λοιπον καλη η σκεψη σου σε γενικη αποψη αλλα μιας και ειμαι της γνωμης πως η σεξουαλικη μας ταυτοτητα μας ακολουθει σε σχεδον ολες τις πραξεις της ζωης μας ειδικα αν μιλαμε για bdsm προτιμησεις δεν μπορω να ξεχωρισω εναν συντροφο που θα με καλυπτε σε ολα τα αλλα αλλα οχι σεξουαλικα. Δηλαδη τι εννοω. Φυσικα μιλαω καθαρα για την δικια μου εμπειρια. Σιγουρα θα ακουστουν και αλλες γνωμες. Ειμαι Κυριαρχος οχι μονο την ωρα που ξαπλωνω στο κρεβατι με την οποιαδηποτε ειμαι Κυριαρχος σε ολες τις πτυχες της ζωης μου, η υπο μου δεν θελω να ειναι υπο μονο στο κρεβατι θελω να ειναι υπο σε ολες τις πτυχες που εχουν να κανουν με την δικη μας ζωη. Πως θα μπορουσε να με εκφρασει μια γυναικα που δεν εχει την υποτακτικοτητα μεσα της απο την ωρα που αυτο που αρεσει; Ειτε στο κρεβατι ειτε στην υπολοιπη ζωη μας. Εχεις δικιο ειδικα στον χωρο μας να βρεις καποιον για μια σχεση ειναι παρα πολυ δυσκολο μιας και παιζουν ρολο πολυ περισσοτερα πραγματα απο την εζωτερικη εμφανιση τα φραγγα και ολα αυτα τα γνωστα πεζα πραγματα. Οταν ομως το βρεις..... και σου ταιριαζει.... δεν χρειαυεται να ανυσηχεις πια για τιποτα
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Είμαι από τους ανθρώπους που τα θέλουν όλα ή τίποτα. Ως εκ τούτου, δε θα συμβιβαζόμουν με μία vanilla σχέση που μπορεί να με κάλυπτε σε όλους τους τομείς αλλά δε θα κάλυπτε την επιθυμία/ανάγκη μου για υποταγή, ούτε θα μπορούσα να συνυπάρξω με έναν Κυρίαρχο αν δεν αλληλοσυμπληρωνόμασταν σαν προσωπικότητες πέραν του διπόλου Κυρίαρχίας-υποταγής.
     
  4. slavesakis

    slavesakis Guest

    Κάποτε ένας γνωστός μου είχε πει πώς: Από την μοναξία καλύτερη η δυστηχία.
    Δεν ξέρω αν έχει άδικο πολλές φορές έβαλα την υποτακτική μου φύση σε χειμέρια νάρκη ,
    κοίταζα τα πόδια της κοπέλας μου και λαχταρούσα να τα ασπαστώ και να τα περποιηθώ.
    Τελικά καταπίεζα αυτό το συναίσθημα για να προχωρήσει η σχέση .
    Όμως πολλά βράδια η σκέψη μου τριγύριζε σε αυτό που πάντα βαθύτερα επιθυμούσα και πάντα ένιωθα το ίδιο σφίξιμο στην καρδία όταν είδα την δασκάλα μου με μπότες
     
  5. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Δυστυχως δε μπορω να συμβιβαστω με μια vanilla σχεση ακομη κι αν με καλυπτει σε όλους τους αλλους τομεις, εκτος της αναγκης μου για υποταγη. Νιωθω να κρυβομαι, να πνιγομαι και να καταπιεζω τοσο τον εαυτο μου και τις αναγκες μου που αναποφευκτα καποια στιγμη εκρηγνυνται επανερχομενα στην επιφανεια οχι παντα με τροπο που δυναμαι να ελεγξω.

    Ουτε βεβαια θα μπορουσα να υποταχθω σε εναν Κυριαρχο αν δε μπορουσαμε να επικοινωνησουμε, να συζητησουμε και να ασχοληθουμε στην πραξη και με αλλα θεματα εκτος το s/m.
     
  6. nkbsk

    nkbsk cosmic wanderer

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Πολύ δυνατό θέμα, τώρα το ανακάλυψα και μου κάνει εντύπωση οτι δεν έχει πολλές απαντήσεις. Προφανώς και άλλοι δεν το έχουν ανακαλύψει...
    Γνώμη μου είναι οτι η ικανοποίηση της ερωτικής επιθυμίας ΔΕΝ είναι απο μόνη της επαρκές στοιχείο για να παραμείνει μια σχέση δυνατή, όταν λείπουν άλλα στοιχεία όπως η συντροφικότητα, ο αλληλοσεβασμός και η επικοινωνία... Από την άλλη το πρόβλημα είναι οτι προφανώς η συντροφικότητα, ο αλληλοσεβασμός και η επικοινωνία με τη σειρά τους δεν είναι αρκετά για μια δυνατή ερωτική σχέση... Οι ελάχιστοι τυχεροί που βιώνουν ΚΑΙ τον έντονο ερωτισμό ΚΑΙ την συντροφική επικοινωνία στη σχέση τους είναι αυτοί που ονομάζονται ευτυχισμένοι άνθρωποι...
    Ευτυχείτε!
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Οπως λένε οι φίλοι μας... "Once there it is not easy IF possible to go back Vanilla".
     
  8. engelsblood

    engelsblood Regular Member

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Όπως και σε όλους τους άλλους τομείς των ανθρώπινων σχέσεων, χρειάζεται όχι απόλυτη ταύτιση, εφόσων καταλήγει κουραστική, αλλά συμβατότητα.
     
  9. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Μήπως να μην παίζουμε με το χρώμα από τα γράμματα για να το διαβάζουν και όσοι το ΔΕΝ το βλέπουν σε μαύρο φόντο θα ήταν καλή ιδέα?
     
    Last edited: 2 Νοεμβρίου 2012
  10. mmm

    mmm

    Re: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Ή είσαι σκλάβος ή δεν είσαι. Δεν χωράνε σκέψεις και ναι όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο ο πόνος του ανικανοποίητου γίνεται εντονότερος...βέβαια ο έρωτας είναι επαναστάτης και θα μπορούσε να τα αλλάξει όλα, αν το θελήσει ο Θεός και γίνει το υπερ-θαύμα...είναι όμως εξαιρετικά χαμηλές οι πιθανότητες να συμβεί, τουλάχιστον έτσι φαίνεται για εμένα...
     
  11. switch_

    switch_ New Member

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Καλησπέρα σε όλους/ες. Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum. Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο θέμα με άγγιξε αρκετά γιατί έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτά που αναφέρει το μέλος trampledgr που άνοιξε το thread. Προσωπικά το σεξουαλικό κομμάτι το βάζω πρώτο στο αν θα γίνει μια σχέση. Ο άλλος ξέρει εξ'αρχής την τάση μου και δεν μπαίνω πλέον σε vanilla σχέση γιατί όσες φορές το προσπάθησα στο παρελθόν απέτυχα παταγωδώς αφού ένιωθα πολύ καταπιεσμένη. Ωστόσο παρά το νεαρό της ηλικίας μου διαπιστώνω ότι ζούμε σε μια κοινωνία με πολλά ταμπού γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα στους ανθρώπους που βάζουν πάνω από τη σχέση τη σεξουαλική τους ικανοποίηση να δυσκολεύονται να βρουν ένα σύντροφο. Όπως και εγώ.
     
  12. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: «ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ BDSM ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ….»

    Μια φορα κ έναν καιρο λένε, ήταν ένας κύκλος! Βγήκε λοιπόν σιγά σιγά στον κόσμο και ξεκίνησε να βρει το ταίρι του!!  
    Μόνος δε τη βγάζεις καθαρή! Αυτό το ξερε καλα!! του το λέγε κάτι μέσα του.
    Άρχισε λοιπόν να ψάχνει για ένα ταίρι "στα μέτρα" του! Δύσκολα τα πράματα.
    κανείς δεν ηταν ίδιος μ' αυτόν!  Έμεινε καιρο μόνος, υπέφερε, σκεφτόταν... Ώσπου μια μέρα του ρθε μια ιδέα  !
    - θα αλλάξω ,σκέφτηκε, θα γίνω ημικύκλιο!! Έτσι είναι βέβαιο πως θα βρω το άλλο μου μισό!!! ........

    (κ έγινε bdsm-as!!) 
     Πλάκα κανω!!! Συνεχιζεται.........