Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άτιτλο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 21 Ιανουαρίου 2017.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι "σκατά" σημαίνει "νιώθω γυναίκα" ή "νιώθω άντρας", ειδικά όταν η δήλωση έρχεται από κάποιον που βιολογικά ανήκει στο άλλο φύλο; Προσωπικά, παρότι γυναίκα, δεν ξέρω καν πώς θα μπορούσα να στηρίξω το περιεχόμενο της φράσης "νιώθω γυναίκα". Πώς το στηρίζει κάποιος που βιολογικά είναι άντρας; Πώς είναι, δηλαδή, να νιώθεις γυναίκα; Μπορεί κάποια να το περιγράψει, μπας και το δω κι εγώ;

    Σημείωση: Δεν εξετάζω το δικαίωμα καθενός να λέει κάτι τέτοιο για τον εαυτό του, αλλά την ουσία και την αξία του πράγματος.
     
  2. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια ουσία ..
    Έτσι λέγαμε στην ηλικία των 16-17 στην αντροπαρέα σε όσους ήτανε ακόμα παρθένοι: Άντε, να γαμήσεις κι εσύ να νιώσεις άντρας ..
    Φρονώ λοιπόν ότι όποιος χρησιμοποιεί τέτοια έκφραση (ένιωσα άντρας/γυναίκα ή οτιδήποτε άλλο), εξωτερικεύει κάποια μορφή στέρησης.
     
  3. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Νομιζω οτι αναφερεσαι σε trans ανθρωπους; Που το βιολογικο τους φύλο ερχεται σε αντιθεση με το ψυχολογικο τους;
    Εκει το "νιωθω αντρας/γυναικα" εχει να κανει με την ψυχολογια, τις αντιδρασεις, τις σκεψεις, την ιδιοσυγκρασια.

    Βιολογικα, μιας κ αναφερθηκες στον εαυτο σου εχεις γεννηθει γυναικα και ψυχολογικα νιωθεις επισης οτι εισαι γυναικα.
    Τι εννοεις "πώς το στηριζει καποιος που βιολογικα ειναι αντρας";
    Σαφως κ νιωθει αβολα με την ασυμβατοτητα κ προσπαθει, απαξ κ νιωσει ετοιμ@ να γεφυρωσει, οσο δυνατον, το χασμα.
     
  4. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Πολύ καλό.

    Γενικά εκφράσεις τέτοιου είδους εστιάζουν στην επιλογή του καθενός να επιλέγει το φύλο του, την ερωτική του δραστηριοποίηση και το target group. Σαφώς, αποτελεί αναπόσπαστο δικαίωμα, άσχετα με το πόσο αντιληπτό γίνεται σε οπισθοδρομικές κοινωνίες όπως η ελληνική.
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Winter's Dew

    Αυτό που ρωτάω, πως ένας βιολογικά άντρας, στηρίζει το "νοιώθω γυναίκα" και του βγαίνει αβίαστα.

    Δεν αναφέρομαι μόνον σε τρανς, γενικά.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θεωρώ ότι είναι μία από τις πιο άστοχες εκφράσεις, ειδικά από ακτιβιστές άτομα που επιθυμούν να εξαλείψουν έμφυλα στερεότυπα και προκαταλήψεις.
    Τέτοιου είδους εκφράσεις υποδηλώνουν έμφυλη κοινωνικοπολιτισμική εσωτερίκευση και συντήρηση των κραταιών κατανεμημέων αυθαιρέτως έμφυλων ρόλων.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Σε περίμενα. Νόμιζα ότι δε θα στεκόσουν σε τέτοια, έγραψα και σημείωση να το ξεκαθαρίσω.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εκεί είναι το ζουμί. Διευκρινίσεις εν καιρώ.
     
  9. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Υπάρχουν συμπεριφορές τις οποιες έχουμε αποδεχθεί κοινωνικά ως "γυναικείες" ή καλύτερα "θηλυκές". Και συμπεριφορές "αντρικές" ή καλύτερα "αρσενικές".
    Βέβαια, εμείς, σαν είδος, σαν κοινότητα, έχουμε δώσει "φύλο" σε συμπεριφορές. Και απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν αυτές τις συμπεριφορές τις οποίες αντιλαμβανόμαστε ως αντίθετες με το βιολογικό τους φύλο.
    Πχ, είναι "αρσενικό" το να περπατάς με ένα συγκεκριμένο τρόπο, ή το να φτύνεις, ας πούμε. Το έχουμε συνδέσει με το αντρικό φύλο, για αυτό και όταν το κάνει μια γυναίκα μπορεί να σκέφτεται "νιώθω σαν άντρας με αυτό που κάνω".
    Και εγώ έχω τέτοιες σκέψεις καμιά φορα, και είμαι σίγουρη πως τις έχουν όλοι σε κάποια φάση της ζωής τους, εντελώς ασυνείδητα, είμαστε κοινωνικά κωδικοποιημένοι έτσι.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τώρα το είδα.
    Εν ολίγοις, σουρλουλού, είναι αυτό που γράφω για εσωτερικευμένη κοινωνικοπολιτισμική συντήρηση ταυτότητας φύλου μέσω στερεοτύπων.
    Πιο απλά, οι τεχνητές έννοιες "θηλυκότητα" και "αρρενωπότητα" είναι το αίτιο εκφράσεων "νιώθω άνδρας ή γυναίκα".
     
  11. Dasein

    Dasein Regular Member

    Καλή ερώτηση @Μαντλιν, και καθόλου εύκολη. Θα εστίασω στο δεύτερο σκέλος, το πρώτο με δυσκολεύει υπερβολικά, μπορώ να κάνω υποθέσεις αλλά φοβάμαι να βγω παντελώς λάθος. Καλό είναι να μιλάμε για όσα έχουμε βιώσει σε κάτι τέτοια.
    Εγώ λοιπόν είμαι γυναίκα. Από άποψη φυσιολογιας η λέξη αυτή απλά προσδιορίζει το φύλο μου. Επίσης ανήκω στο γένος Homo και είδος Homo sapiens. Επίσης φυσιολογικά, αλλά και κοινωνικά είμαι εγγονη, κόρη, αδελφη, αλλά και επαγγελματίας, σύντροφος και ότι άλλο. Εγώ είμαι όλα αυτά. Αντικειμενικα. Η κάθε ιδιότητα μου συνυπαρχει μέσα μου με όλες τις υπόλοιπες. Είμαι όλα αυτά ταυτόχρονα.   Σημαινει αυτο αραγε πως εγώ πάντα νιώθω κιολας πως είμαι όλα αυτά ταυτόχρονα ή και το αναποδο- νιώθω ποτέ πως δεν είμαι καθόλου κάτι από αυτα; Αναλόγως την περίπτωση εστιαζω σε κάποια ιδιότητα μου- πχ στην δουλειά είμαι κυρίως επαγγελματίας, δεν θα ξεχάσω ποτέ πως έχω οικογένεια, αλλά σίγουρα νιώθω κατά πολύ διαφορετικά από ότι σε ένα οικογενειακό τραπέζι με τους αγαπημένους μου. Εστιαζω περισσότερο στις γνώσεις και επαγγελματικες ικανότητες μου, μιλάω και φέρομαι ανάλογα. (Μεγάλη παρενθεση- είναι άκρως σημαντικό για τον καθένα από εμάς να προσπαθούμε οι ιδιότητες μας να μην συγκρουονται, αλλά να συνυπάρχουν αρμονικά. Το γεγονός αυτό όμως δεν αιρει, αλλά ίσα ίσα αποδεικνύει πως αρχικά Νιώθουμε διαφορετικά).
    Με την φράση λοιπόν "νιώθω γυναικα" συμβαίνει το ίδιο, μόνο που προστίθεται ένα έντονο συναισθηματικο και υποκειμενικο περιεχόμενο. Σαφέστατα λέγοντας κάτι τέτοιο δεν θα εννοούσα πως νιωθω να έχω μαστούς, αιδοιο και ένα κράμα ορμονων. Θα ήθελα ίσως να περιγράψω την καλή σχέση με τον ερωτισμο μου που νιώθω εκείνη την στιγμή, αλλά και την αίσθηση οριμοτητας και σιγουριάς κάποιες άλλες. Δεν είναι τυχαίο που λέμε "αυτός με έκανε να νιώσω γυναικα" "έγινες γυναικα" κλπ κλπ
    Γυναίκα ήμουν πάντοτε...αντικειμενικα, να που όμως συμβαίνει κάτι και φέρνει την ιδιότητα μου αυτήν στο προσκήνιο, και πλέον δεν είμαι απλά γυναίκα, το νιώθω κιολας- εστιαζω σε αυτό και μου γίνεται καθαρο    
     
  12. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    @Dracon οταν μιλας για επιλογη φυλου εννοεις την ελευθερια να εκφραζουμε αυτο που νιωθουμε; Γιατι ουτε το φυλο μας επιλεγουμε τελικως ουτε κ τη σεξουαλικοτητα μας.
    Δεν ειναι επιλογη να εισαι straight, gay, trans κοκ.

    @zoeleene η απαντηση σου εμπεριεχει μεσα ολα τους στερεοτυπικους, κοινωνικους διαχωρισμους φυλων.
    Αρνουμαι να δωσω φυλο σε συμπεριφορες υπο αυτην την εννοια. Καταλαβαινω οτι αναρωτιεσαι κ στην ουσια πατας πανω στα "δοσμενα", αλλα αυτα ακριβως δεν είναι που μας εγκλωβιζουν;