Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΈΛΕΓΧΟΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 22 Μαρτίου 2007.

  1. Kits

    Kits Contributor


    αλλο το ''Θελω'' και αλλο το ''Μπορω''... αμα Μπορω ειναι επειδη το Θελω και άμα το Θελω τοτε το Μπορω
     
  2. skia

    skia Contributor

    θεωρώ και πιστεύω ότι από κάποιο σημείο είναι λίγο δύσκολο να ελέγχεις απόλυτα.Μπορείς να ελέγξεις σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι απόλυτα, έτσι δεν είναι?
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Υποθέτω ότι όταν το υποτακτικό στοιχείο αποδέχεται ή και αποζητά τον έλεγχο, εκείνοι οι Κυρίαρχοι που το επιθυμούν και το αποζητούν, μπορούν σε μεγάλο βαθμό να το κάνουν.

    Εννοώ με αυτό, ότι οι Κυρίαρχοι αυτοί μπορούν να αποδεχτούν τον έλεγχο της υποτακτικής, να του δώσουν συγκεκριμένη μορφή της αρεσκείας Τους, να τον σταθεροποιήσουν στα χέρια Τους και να τον διαχειριστούν / αυξήσουν - περιλαμβανομένων και των δύσκολων καταστάσεων.

    Αν θα ήθελες, μπορείς να φέρεις ένα παράδειγμα για το τί εννοείς με το "ελέγχουν απόλυτα";
     
  4. skia

    skia Contributor

    όταν εννοώ ''ελέγχουν απόλυτα'' δεν εννοώ απαραίτητα να με παίρνουν στο τηλέφωνο κάθε λεπτό για να δουν πόσες φορές πήγα στη τουαλέτα ή αν φόρεσα το κόκκινο φουστάκι χωρίς εσώρουχο από κάτω. απόλυτος έλεγχος για μένα είναι καταρχάς η εγκεφαλική κυριαρχία.όταν κατορθώσει ο κυρίαρχος να εξουσιάσει το μυαλό, αυτόματα ανοίγει και ο απόλυτος έλεγχος.δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να το κάνουν όλοι όσοι δηλώνουν τέτοιοι.όταν ο άλλος σε εξουσιάζει ξέρει ανά πάσα στιγμή τι κάνεις.χωρίς να δώσεις αναφορά. απλά ακολουθείς αυτό που επιθυμεί αυθόρμητα.
    Νομίζω είναι δύσκολο.
     
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    αν μου επιτρέπετε , θα πω ένα δικό μου συμπέρασμα εντελώς βιωματικό.

    Ελέγχεται ότι θέλει να ελεχθει! Τουτ' έστιν και σε εγκεφαλικό επίπεδο (που ίσως είναι και το δυσκολότερο) ξεκινάς μια σχέση και Τον βάζεις ψηλά... έτσι χωρίς να ξέρεις γιατι και αν και εφόσον... Τον βάζεις ψηλά γιατι το ένστικτό σου , σου λέει ότι εκεί ανήκει ψηλά! Τότε Του δίνεις αυτομάτως όλο το περιθώριο να ασκήσει αυτο που λέμε "έλεγχο και να σου γαμεί τα μυαλά..."και οχι μόνο! (καταλαβένετε τί εννοω ε??   

    Κατα την άποψή μου αυτό μπορεί να συμβεί στην περίπτωση που η σαμπ ερωτευθεί τον Κυριό της κεραυνοβόλα. (ξέρω θα υπαρχουν ενστάσεις εδώ μα ας τις αποφύγουμε για χάρη του θεματος)χμμμ... ή έστω ισως στην περίπτωση που απεγνωσμένα επιζητεί την υποταγή της ανευ όρων και ερώτων οκ?. (??)

    Φυσικά , εννοείται ότι ο Κυρίαρχος θα πρέπει να εχει τις δυνατότητες να το κάνει αυτό και κυρίως να το διατηρήσει όσο η σχέση προχωρά και να το βελτιώσει. Εκεί κατα τη γνωμη μου ειναι και το κλειδί της όλης ιστορίας. Στη διατήρηση και αύξηση ,αν θελετε , του ελέγχου και της εξουσίας που ασκείται σε μια σχέση.

    Η σαμπ (παντα με τα δικά μου κριτήρια) παραχωρεί στην αρχή τον 'δικαίωμα' αυτό στον Κυρίαρχο και στη συνέχεια Εκεινος το κερδίζει, το παγιωνει , το αυξάνει ή... το χάνει (φούσκες δεν εχει μόνο το χρηματηστήριο σωστα??  )

    Γιατι τώρα ξεκινώ έτσι το συλογισμό μου :
    Γιατι πιστεύω πως αν ξεκινήσω -εγώ προσωπικά- αντιστροφα. Πάπαλαααα...!!
    Αν βγω στην 'πιάτσα' με το σκεπτικό ή το ζητούμενο " για να δουμε μάγκες...ποιος είναι τόσο Αφέντης που θα με κάνει Εμένα καλά!!" ,σας διαβεβαιώ ότι ουδείς!!! Και ιδίως εμενα (χε!χε!) και ξέρετε γιατί?? Γιατί αυτομάτως μ'αυτή τη στάση αίρω εντελώς την έννοια της συναίνεσης. Ξεκινώ με αρνητική στάση , στάση κριτική (αρνητικά), και μάλλον απορριπτική εκ προϊμίου.

    Συνέχίζω τους συλλογισμούς μου και σκέπτομαι : Ελεγχος τι εστί πρακτικά? Να μπορεί ο Αλλος να σε χειρίζεται και να σε κάνει...σκλαβάκι Του (με ή χωρις bdsmiκη προέκταση , το ίδιο είναι). Για να συμβεί αυτό θα πρέπει πρώτα - πρωτα να διαθέσει το χρόνο να σε μάθει, να σε νιώσει, να βρεί τις αχιλείους πτέρνες σου -όσες κι αν είναι - έτσι ώστε να μπορεί να σε χειριστεί. Αν εσύ σαμπίτσα ΔΕΝ του "επιτρέψεις" να σε γνωρίσει και αν Εκείνος δεν έχει το χάρισμα να μαντεύει σωστά, παλι δεν γίνεται τίποτα! Αν Του το "επιτρέψεις" και Εκείνος ΔΕΝ... ε.. αντε κι αλλη φουσκα.

    Ο απόλυτος έλεγχος τώρα ! Συναίνεση παιδιά ... μα συναίνεση!! Είτε θέλουμε να το παραδεχτουμε είτε όχι ο σκλάβος που επιζητά τον 'απόλυτο έλεγχο' απλά επιζητά την πλήρη προσοχή του Κυριάρχου του, την πλήρη ή έστω την πλείστη ενασχόλησή Του μαζί του. Εμένα αυτό ακριβώς μου "μυρίζει".. Και όταν δεν "ελέγχομαι" κατσουφιάζω και υποβάλλω μόνη μου αναφορές , και προτρέχω να κάνω πράγματα ...μα αλήθεια γιατι??? Μα για την προσοχή Του.
    Ειλικρινά πολύ με ξεβολεύει κάποιες φορές όταν πρέπει να κάνω εκείνο ή το άλλο , ή όταν υποχρεώνομαι σε πράγματα... αλλα..... μ'αρέσει κιολας!! ειναι το τίμημα... την προσοχή Του, την ενασχολησή Του δεν επιζητούμε διακαώς?   λεω εγω τώρα...

    και φωνασκώ συναίνεση γιατί? Γιατι (επανέρχομαι) αν βγουμε και αρχίσουμε να ψάχνουμε τον φφφφανταιστικό Αφέντη , που το μυαλό μας έχει πλάσει και του χει δώσει υπερφυσικές δυνάμεις και ιδιότητες , ε...σας ορκίζομαι δεν θα τον βρουμε , τον κόσμο ανάποδα να γυρίσουμε!! Όλοι θα εχουν κάποιο ελάττωμα , κάποια αδυναμία κάτι τι τέλος πάντων. Ο Μίστερ Τέλειος...δεν υφίσταται ! και έτσι είναι εύκολο να καθηλώσουμε τον οποιοδήποτε απο τη θέση του Κυριάρχου (πιστέψτε με ... ξερω πόσο εύκολο είναι να γίνει!!!)

    Υφίσταται μόνο αν εμείς το "επιτρέψουμε" ,
    αν αφαιθούμε
    αν ακούσουμε την καρδιά μας,
    αν ελευθερώσουμε την ψυχή μας,(από διάφορα)
    αν ανοίξουμε την αγκαλιά μας....
    αν προσπαθήσουμε να δούμε και λίγο την δική Του !!


      Υ.Γ φοβούμαι ότι ισως είμαι λίγο εκτός θέματος , αλλα συγχωρείστε με , κατέθεσα όπως είπα βιωματικά τις σκέψεις μου. Thanks για την ανοχή σας
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    και επειδή αυτό ξέρω ότι μπορεί να αποτελέσει σημείο τριβής, να το πω αλλιως??? Αφήνεις τον Αλλο να σου "γαμεί τα μυαλα...και όλα τα αλλα", μόνο όταν για κάποιον πολύ σοβαρό δικό σου λόγο τέλος πάντων , δεν θέλεις να Τον χάσεις....!

    (ίσως είναι λίγο πιο απλό έτσι) 
     
  7. skia

    skia Contributor

    ο υποτακτικός που ψάχνει για τον τέλειο κυρίαρχο ζει καθαρά στη σφαίρα του δικού του όμορφου γλυκού κόσμου.και αυτοί άνθρωποι είναι και λάθη θα κάνουν.μπορούμε να μιλήσουμε όμως για αυτόν που του ταιριάζει καλύτερα.
     
  8. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    H ΣΚΛΑΒΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ MASTER ΤΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Συμφωνω απολυτα, ετσι πρεπει αυτο αρεσει και σε εμενα, με τους σκλαβους μου ομως.
     
  10. Master

    Master Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Εαν μιλαμε για σκλαβα προφανως απολυτο ελεγχο σε ολα εκτος του οικονομικου (που αυτο λεγεται καπως αλλιως),συμφωνω με τη αποψη για συμβουλευτικο ρολο στα επαγγελματικα.
    Εαν μιλαμε για υποτακτικη τοτε ο ελεγχος γινεται σταδιακα κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης με οριο να βαλεις τα πιο πολλα,ετσι αλλωστε την προετοιμαζεις και για σκλαβα.
    Οσο αφορα τους κυριαρχικους απο την εμπειρια μου δεν ειναι δυσκολο να το κανουν αρκει να ξερουν να διαχειρισθουν αμεσα τα προβληματα που παρουσιαζονται και εχουν σχεση με την καθημερινοτητα.
    Οι νεοι κυριαρχικοι(με χωρις πολλες εμπειριες εννοω)μπορουν να ξεκινησουν με ελεγχο απλων πραγματων και στην συνεχεια να συνεχισουν με πιο συνθετα πραγματα
     
  11. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Δεν ζήτησα ποτέ τον "απόλυτο έλεγχο" από τον άλλον.
    Αργά ή γρήγορα όμως, μου τον παράδωσαν (το πρόβλημά είναι στο "αργά". Ισως πια να έχω κουραστεί).
    Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τις σχέσεις μου αλλά με τα πάντα στην ζωή μου.
    Αλλά, μέχρι να μου παραδώσουν τον πλήρη έλεγχο, εγώ (πριν) έχω παραδώσει όλο μου το "είναι" (ανάλογα την περίσταση κάθε φορά).
    Ατόφιο και ειλικρινές.
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Πολυ ωραιο θεμα Soft_Crystal!
    Ομως μπορει να γινει? Εννοω εφ' οσον δεν ζει μαζι ο σκλαβος με την Αφεντρα λιγα πραγματα μπορουν να ελεγχθουν!
    Ναι, η Αφεντρα πρεπει να ελεγχει πρωτα το μυαλο,μετα το σωμα, οργασμους κλπ. ομως με τα υπολοιπια τι γινεται?
    Πολλες φορες οι υπο λενε ψεμματα για να αποφυγουν την τιμωρια, και εχω απειρα παραδειγματα να εκθεσω!
    Το σωστο ειναι αυτο ακριβως που λεει ο Malev, απο την στιγμη που δηλωνει καποιος σκλαβος και μπαινει στην υπηρεσια καποιου η καποιας, απολυτος ελεγχος σε ολα!!!!!!!!!!!