Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΈΛΕΓΧΟΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 22 Μαρτίου 2007.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ ωραίο το θέμα. Δεν υπάρχει απόλυτος έλεγχος. Υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη. Συνήθως αυτή έχει τεκμηριωθεί με πρότερες καταστάσεις (μερικές υπό εσκεμμένα καταφεύγουν στην υλοποίηση κατακριτέων και ανεπιθύμητων πράξεων μόνο και μόνο για την τεκμηρίωση της απόλυτης ειλικρίνειά τους - έχω δει ανθρώπους να κάνουν μαλακίες για να μπορούν μετά να απολαύσουν την Μικρούτσικη ειλικρίνεια ενώπιον του κοινού - και του Κυρίαρχου).

    Αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν υπάρχει σχέση Κυριαρχίας και υποταγής. Δεν υπάρχει απόλαυση. Δεν υπάρχουν ενδορφίνες. Δεν υπάρχει ο ερεθισμός του Κυρίαρχου. Δεν υπάρχει έκσταση. Δεν υπάρχει νόημα.

    Με άλλα λόγια, αν κάποιοι άνθρωποι δεν το υλοποιούν, γιατί να τους αγγίζει;

    (Τούτου λεχθέντος, υπάρχουν κάποιες τεχνικές, μοναδικές για τα έως τώρα δεδομένα και BDSM χρονικά, που πλησιάζουν τον απόλυτο έλεγχο. Αλλά αυτά είναι για λίγους.)
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    +1

    και επίσης αν και το έχω ξαναπεί , το επαναδιατυπώνω , ένας υποτακτικός ακόμα και αυτός που το αγνοεί είναι επιρρεπής στην απώλεια του ελεγχού
    όσο αφορά τους κυριαρχούς i think ότι η μεγαλύτερη απόλαυση είναι να ασκούν έλεγχο ,εκτός και αν μιλάμε για σαδιστές ..
    anyway submissive i am so για το 1ο αξίωμα μου είμαι μόνο σίγουρος
     
  3. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Κατοπιν Αδειας Του Κυριου μου.....
    Οπως παντα το θεμα τεραστιο και δεν διαβασα τα παντα....αν επαναλαβω κατι λυπαμαι.....

    Ο απολυτος ελεγχος ειναι κατι που κατα την γνωμη μου ειναι ενα απο τα ζητουμενα μιας πληρους χρονου Κυριαρχιας/υποταγης σχεσης. Πιστευω ομως πως το θεμα δεν ειναι στην πρακτικη. Δηλαδη "εγω μπορω και θελω να ελεγχομαι απολυτα ομως Εκεινος Μπορει;". Κατεβαζουμε το θεμα στην πρακτικη μερια...αν θα μας Δωσει την αδεια να παμε τουαλετα η να αναπνευσουμε, κατι το οποιο μαλλον ειναι ασημαντο. Ομορφο μεν, ασημαντο δε.
    Κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης μου απο τον Κυριο μου περασα αρκετες ωρες με αυτες τις σκεψεις βγενοντας τελικα στο συμπερασμα πως εγω θελω ομως Εκεινος δεν Μπορει ειναι δικαιολογιες, τελευτεες αντιστασεις ισως του οφθαλμοφανους. Πως εγω μπορω να λειτουργω αυτοβουλος αναλογα με τις Επιθυμιες και Εντολες Του πριν καν Εκεινος Προλαβει να τις Πει. Και αυτο θεωρω πως ειναι ο απολυτος ελεγχος. Ο ελεγχος του μυαλου και των πραξεων χωρις να υπαρχει το θεωρητικα απαραιτητο cheking απο Εκεινον αν οντως ετσι ειναι γιατι απλα...ειναι ετσι...
    Λεω τελευτεες αντιστασεις γιατι ισως εκεινη την στιγμη γινεται αντιληπτο ενα αλλο σημαντικο κοματι της εκπαιδευσης. Πως η βουληση σου εχει γινει απλα δικια Του. Πως απλα μπορεις να δεχτεις τα παντα μιας και...Σε ελεγχει απολυτα....Ακριβως σε εκεινο το σημειο πιστευω πως οι σπασμωδικες κινησεις ειναι λογικες, οι αντιστασεις, οι δικαιολογιες μιας και η ισσοροπια αναμεσα στην ανυπαρξια και την υπαρξη μιας τετοιας ανακαλυψης του εαυτου σου ειναι παρα πολυ δυσκολη και ευθραυστη....
     
  4. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    24/3/2007
    σίγουρα δεν έχω copyright στις λέξεις, έχω όμως στο συνδυασμό τους...

    28/9/2007
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Αδελφές ψυχές λοιπόν  
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πάντως ο απόλυτος έλεγχος σε όλα είναι ιδιαίτερα ερεθιστικός ως concept. Ιδιοκτήτης - αντικείμενο, μου αρέσει πολύ η φάση. Και πρέπει να ομολογήσω ότι το να κάνω μικρές ζαβολιές δεν μου προκαλεί τύψεις. Δεν τις μετράω ως σημαντικές. Χαζομαρούλες είναι. Μετράω ως σημαντική όμως την δυσαρέσκειά του. Αυτό με τσακίζει.
     
  7. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

     συγγνωμη....τυχαινει στα μεγαλα θεματα να μην διαβαζω ολα τα ποστ.....εγραψα το συγγνωμη μου και στην αρχη της απαντησης μου....
    Ομως τοτε απλα θα συμφωνησω μαζι σου, ελπιζω και η αναπτυξη να συνεχιζει την σκεψη σου 
     
  8. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    ευχαριστώ
     
  9. masterattilas

    masterattilas Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Εμενα προσωπικα μου αρεσει να ελεγχω απολυτα το μυαλο τηs σκλαβαs μου.Να ειμαι η πηγη των συναισθηματων τηs και των ηδονων τηs.Μην βιαζεσται.........αυτο που λεω δεν ειναι καθολου ευκολο.Πρεπει να εχειs πολυ καλεs γνωσειs ψυχολογιαs και να εισαι γνωστηs τηs εναλλαγηs των συναισθηματων.
     
  10. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Re: ΈΛΕΓΧΟΣ


    Απο καποια στιγμη και μετα εκτος απο εκεινες τις ζαβολιες που επιτρεπονται και ειναι αρεστες δεν σου περναει καν απο το μυαλο να κανεις οποιαδηποτε αλλη χαζομαρουλα η να προκαλεσεις δυσαρεσκεια.... Απλα εχεις ξεχασει πως γινεται κατι τετοιο....Δεν ειναι θεμα Ιδιοκτητη/αντικειμενου, μην ξεχνας πως οτι κανεις με την θεληση σου το κανεις....ακομα και να μην εχεις θεληση
     
  11. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Τα παιδιά του Freud ξαναχτυπούν!
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΈΛΕΓΧΟΣ


    Επιτρέπονται δηλαδή οι ζαβολιές; Είναι αρεστές;

    Αχ τώρα αισθάνομαι καλύτερα.

    (Έχεις δίκιο πάντως ότι ξεχνάμε. Καλά που κρατάω αρχείο.)  
     
    Last edited: 3 Οκτωβρίου 2007