Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΈΛΕΓΧΟΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 22 Μαρτίου 2007.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Γιατί συγχέεις - όπως οι περισσότεροι και οι περισσότερες - τον σαδισμό με την Κυριαρχία.

    Η κυρία Μέρκελ δεν φροντίζει για την ηδονή μας, αλλά μόνο για την οδύνη μας. Ξέρω πολλούς ανόητους σαν κι αυτήν, που θα βρεθούν μια μέρα να έχουνε πάρει τ' αρχίδια τους. Κάπως όπως έγινε με την ιστορία των τελών κυκλοφορίας. Θέλεις να διπλασιάσεις τα τέλη; Οκέι. Κι εγώ θα σου παραδώσω τις πινακίδες μου, baby. Υπάρχουν πάντα και τα ποδήλατα...

    Δεν υπάρχουν λοβοτομημένα Υ.
     
  2. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    αυτό λέγεται διαστροφή underherfeet...να το κοιτάξεις  
    και συμφωνώ απόλυτα με την dora...οδύνη...όχι ηδονή!!

    sk (MSp)
     
  3. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

     

    sk (MSp)
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ο έλεγχος είναι το κομβικό σημείο μίας σχέσης BDSM, κατά την άποψή μου. Ο έλεγχος - και όχι ο πόνος. Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι ο πόνος είναι αυτός που μας εισάγει στην αλήθεια ή στην ηδονή της ύπαρξης ή ακόμη και στην δυνατότητα της δημιουργίας ενός μοναδικού δεσμού, στην δυνατότητα της αφοσίωσης ή ακόμη και της αγάπης.

    Θα ήθελα να υπενθυμίσω εδώ ότι το γνωστό σύνδρομο της Στοκχόλμης, το οποίο αναφέρεται στα "τρυφερά" συναισθήματα που αρχίζουν και τρέφουν τα θύματα απαγωγής προς τους απαγωγείς τους, δεν βασίζεται στον πόνο αλλά στον έλεγχο. Στο γεγονός ότι - αναγκαστικα βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις - ένα ανθρώπινο ον αναλαμβάνει τον πλήρη έλεγχο - δηλαδή την ΕΥΘΥΝΗ, ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους - ενός άλλου ανθρώπινου όντος. Κάτι το οποίο, υπό κανονικές συνθήκες δεν γίνεται ποτέ. Ο καθένας έχει την ευθύνη για τις πράξεις του (όσο και αν θα ήθελε να την μετατοπίσει στους γονείς του, το σύστημα, τις συγκυρίες, τη θεά τύχη κλπ.) Mind you, σε καιρό πολέμου, την ευθύνη την παίρνει ο λοχίας σου (θυμηθείτε τον λοχία Saunders π.χ. από το Combat, εκείνη την παλιά καλή σειρά με την οποία γαλουχήθηκαν τόσα αγοράκια της γενιάς μου).

    Επομένως, δεν είναι ο πόνος αυτό στο οποίο επικεντρώνεται μία τέτοια σχέση, που είναι τόσο εναλλακτική, ώστε δεν βασίζεται ούτε στην απόλαυση - διότι εξ ίσου λανθασμένη είναι - κατά την άποψή μου πάντα - η προσέγγιση της απόλαυσης. Δεν είναι το σεξ, η καύλα, ο μαζοχισμός, ο σαδισμός, τα όμορφα συναισθήματα, η τρυφερότητα, η αφοσίωση, ο φόβος, η υπακοή, η πειθαρχία, η κοινωνική αποδοχή, το στάτους, η συντροφικότητα κ.ο.κ. Είναι και αυτά, πιστεύω, αλλά δεν αποτελούν το θεμέλιο της σχέσης. Το θεμέλιο της σχέσης είναι ο έλεγχος (αν και, ομολογουμένως, πάλι για απόλαυση πρόκειται, αλλά μία απόλαυση η οποία προέρχεται από τον έλεγχο, και είναι πολύ ανώτερη της γενετήσιας απόλαυσης, ή των συμβατικών απολαύσεων γενικότερα, διότι εισέρχεται στον μυστηριακό χώρο της jouissance).

    Ας φανταστούμε κάποιον ο οποίος τυχαίνει να έχει ένα κλουβάκι. Αναζητά λοιπόν τί να βάλει μέσα στο κλουβάκι του. Βρίσκει ένα ανθρώπινο ον της αρεσκείας του και των γενικών προδιαγραφών του, ένα ανθρώπινο ον που έχει την προδιάθεση μικρού ζώου. Το τοποθετεί μέσα στο κλουβάκι του. Το ελέγχει. Το ταϊζει, το ποτίζει, κάποιες φορές του ρίχνει ηλεκτρικές εκκενώσεις, ιδίως όταν δεν εκτελεί αυτά που επιθυμεί ο ίδιος να εκτελέσει (πρέπει ας πούμε να πατήσει ένα κόκκινο κουμπί για να βγει η τροφή, αν πατήσει το μαύρο κουμπί δέχετει κάποια βολτ). Καλά ως εδώ;

    Μετά από αρκετό χρονικό διάστημα, το ζωάκι έχει συνηθίσει σ' αυτή την ύπαρξη, την απόλυτα ελεγχόμενη. Είναι ευτυχισμένο εκεί που είναι. Βρίσκεται σε ένα ωραίο περιβάλλον, το οποίο καλύπτει τις ανάγκες του. Έχει τα παιχνιδάκια του, την αίσθηση της ασφάλειας, την τροφή του. Δεν θα μπορούσε να ζητήσει τίποτε άλλο, έτσι δεν είναι; Τότε ο έχων και κατέχων καταργεί το κλουβί. Παρατηρούμε το εξής περίεργο: το ζωάκι δεν δείχνει καμία διάθεση να φύγει. Παραμένει εκεί, περιμένει το φαί και το νερό, συνεχίζει να εκτελεί τις επιθυμητές κινήσεις και πότε πότε δέχεται και τις ηλεκτρικές εκκενώσεις, όταν δεν πατάει το σωστό κουμπί - ή και randomly...Δεν φεύγει όμως, αν και θα μπορούσε πλέον.

    Αυτή είναι όλη κι όλη η ιστορία της Κυριαρχίας και της υποταγής. Συνοπτικά.

    Τώρα γιατί κάποιος να θέλει να έχει κάτι τέτοιο στην κατοχή του; Μα είναι απλό:

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    A, ρε κοριτσάρα, σταμάτα να απαντάς γιατί θέτεις εκτός κινήματος το 95% των συμμετεχόντων... Χώρια που πιστεὐω πως πρέπει να πληρώνεσαι αδρότατα για τις απαντήσεις σου, που βάζουν τα πράματα στη θέση τους χωρίς διανοητικούς ακροβατισμούς, καντρίλιες, πομφόλυγες και λοιπά φληναφήματα, ίδιον ανθρώπων ...ας μη πω καλύτερα. Τέλος παντων...
    Και για να συνδράμω στο 8έμα, από σπόντα, να υπενθυμίσω πως η Τέχνη της συνύπαρξης, της συμβίωσης, της σχέσης είναι η μυστική 8η τέχνη για την οποία ποτέ δεν μας μίλησαν στο σχολείο.
    Τα υπόλοιπα είναι παπαριές και δη καμαρωτές...
                           
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Έχω την εντύπωση ότι σταμάτησε να απαντάει, cad. Προ πολλού.

    Ημείς πάντως, είμεθα ακόμη εδώ. 
     

  7. Λίγα και καλά  
     
  8. Απάντηση: ΈΛΕΓΧΟΣ

    Θα έλεγα πιο συγκεκριμένα: ο ξεκάθαρος, σαφής και εμφανής έλεγχος.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Επαναφορά.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Είναι πιθανή αιτία εκνευρισμού των γονιών κάθε τρίμηνο  
     
  11. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    Νομιζα οτι ο ελεγχος ειναι επαναφορα.. και λεω.. τι λεει.. χαχαχαχαχχααχ (ναι... στοκος...)
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αν έχω να πω κάτι είναι ότι αφενός δεν φανταζόμουν ότι η Wisdomme ήταν μέλος εδώ το 2007 αφετέρου δεν πίστευα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ η γνώμη της και ο λόγος της από την εφηβεία της ακόμη.
    Μία ευχάριστη έκπληξη και σπάνιο φαινόμενο για τα στατιστικά μου.