Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλεγχος = Ευθύνη ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 28 Ιουλίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Το έναυσμα για το θέμα μου το έδωσε η tender lilly με το εξής απόσπασμα:

    Εδώ βλέπω μια ταύτηση του όρου έλεγχος τον οποίο όπως αντιλαμβάνομαι Παίρνουν οι Κυρίαρχοι και της ευθύνης.

    Είναι ταυτόσημα?

    Το ότι παραδίδω απόλυτο έλεγχο Στον Κύριο μου ταυτίζεται με την παράδοση όλων των ευθυνών?
    Δηλαδή γίνομαι κάποια που δεν φέρει ευθύνη για την ζωή της?

    Θα χάιρόμουν να ακούσω τις απόψεις Σ/σας...
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Δεν το σκέφτηκα έτσι. Ασφαλώς και φέρεις ευθύνη για τη ζωή σου, για τις σκέψεις, τις πράξεις, τα αισθήματά σου.

    Στο βαθμό όμως που ο Κυρίαρχος, στο πλαίσιο D/s σου επιβάλει την κυριαρχία Του, σε ελέγχει δηλαδή, τότε έχει ευθύνη πάνω σου, για τον έλεγχο που Εκείνος ασκεί.

    Άρα και αυξημένη ευθύνη. Δεν είναι έτσι;
     
  3. latexduck

    latexduck Contributor

    Πιστεύω Λάρα ότι αφου φέρνεις την ευθύνη για Τον Κύριο σου φέρνεις αυτόματα την ευθύνη και για τις πράξεις Του...
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Στην ζωή τα περισσότερα πράγματα ακολουθούν την ροή:

    Απόφαση -> Υλοποίηση -> Έλεγχος -> Διορθωτικές Διαδικασίες -> Αποτέλεσμα,
    με τα 3 & 4 να επαναλαμβάνονται για όσο κριθεί απαραίτητο.

    Κάθε ένα από τα βήματα αυτά έχει και τις δικές του ευθύνες.

    Αυτό είναι κάτι που το συναντάμε όλοι μας καθημερινά. Το D/s και περισσότερο το M/s, είτε είναι απλές συνεδρίες, είτε είναι τρόπος ζωής δεν μπορεί να εξαιρεθεί από τον παραπάνω κανόνα.

    Από τα 5 βήματα που προανέφερα, στην περίπτωση του M/s ο καθένας απο τους συμμετέχοντες μετέχει σε κάποια μόνον από αυτά, στα υπόλοιπα συμμετέχει ελάχιστα έως καθόλου υπό κανονικές συνθήκες μέ εξαίρεση το τελευταίο βήμα (αποτέλεσμα) το οποίο απολαμβάνουν όλοι εξ 'ισου ο καθένας από την δική του σκοπιά.

    Για μένα τα βήματα 1 & 3 είναι κάτι που αφορά τον Master/Mistress ενώ τα 2 & 4 τοn/την slave.

    Σε καμμία λοιπόν περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ο / η slave άμοιρος ευθυνών, απλά οι ευθύνες του είναι διαφορετικές.

    Η συνολική όμως ευθύνη του όλου εγχειρήματος (όπως και σε κάθε περίπτωση management -> mastering) βαρύνει αυτόν που παίρνει τις αποφάσεις.

    Όταν ένα πλοίο εξοκείλει η ευθύνη βαρύνει τον καπετάνιο και όχι τον μούτσο.

    (Δεν βλέπω την σκλάβα σαν μούτσο, το νόημα είναι, πιστεύω, προφανές)
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Συμφωνώ απολύτως μαζί Σας MasterJp  
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Έλεγχος = Ευθύνη ?

    Δεν νομίζω να ανέφερα πουθενά, πως φέρνω την ευθύνη για Τον Κύριο μου.

    Η απόψεις μου κατακρίβια συμφωνούν απόλυτα με τις απόψεις Του MasterJp.

    Εκείνο που θα ήθελα ακριβώς να πω είναι πως πολλές υποτακτικές στις αρχές, θεωρούν πως θα Ρθεί Ο Dom και θα πάρει τις ευθύνες για όλα, θα Του τα φορτώσουν όλα και πως είναι κίόλας αυτό Υποχρέωσή Του, ενώ οι ίδιες θα ξαπλώνουν δεμένες και θα απολαμβάνουν ότι φαντασιώνονται πως είναι το Ds.

    Θεωρώ πως οι ευθύνες μιας σκλάβας είναι πολλές, μια και πολλές είναι οι υποχρεώσεις της. Να ικανοποιεί Τον Κύριο της, βάση διαταγών Του, δεν σημαίνει πως για το κάθε τι θα παίρνει διαταγές, χωρίς καν να φτάσω στην πιθανότητα να μπορεί να προβλέπει τις ανάγκες Του.

    Έχω ευθύνη να οργανώνω την ζωή μου, το σπίτι, τα παιδιά, τη δουλειά μου, την ξεκούρασή Του, το φαγητό Του, το ποτό Του, τα ρούχα Του, κ.ο.κ.
    Δεν είναι δυνατό να περιμένω εντολές καθημερινά για να κάνω ότιδήποτε, εκτός κι αν αυτό Επιθυμεί κάποια συγκεκριμένη στιγμή. Οπότε η ευθύνη είναι δική μου όπως είναι και οι μικρές αποφάσεις (διορθωτικές διαδικασίες) που πρέπει να πάρω καθοδον. ...η αρχική Απόφαση όμως και ο Έλεγχος ανήκει εξολοκλήρου Σ' Αυτόν.
     
  7. Consul

    Consul New Member

    MasterJp δεν θα μπορούσε να τεθεί καλύτερα,ουσιαστικά και λεκτικά.
     
  8. Mr Aboriginal

    Mr Aboriginal New Member

    Και εγώ με την σειρά μου δεν έχω παρα να συμφωνήσω απόλυτα με τον MasterJp. Ισως να διαφοροποιούσα λιγάκι το παράδειγμα, θα έλεγα πως μια σχέση DS έχει τα στοιχεία της σχέσης που έχουν οι γονείς με τα παιδία τους.
    Οι γονείς έχουν την ευθύνη για την διαπαιδαγωγησή τους και για την διαμόρφωση του χαρακτήρα τους.
    Οι γονείς είναι εκείνοι που επιλέγουν σε τι κινδύνους θα τα εκθέσουν και τις εμπειρίες θα τους επιτρέψουν να βιώσουν.
    Οι γονείς είναι εκείνοι που θα διαμορφώσουν τους κανόνες.
    Οι γονείς είναι εκείνοι που θα καταλάβουν τις ανάγκες των παιδιών!
    Αλλά τα παιδιά είναι εκείνα που θα επιλέξουν να υπακούσουν και να απολαύσουν με ασφάλεια αυτό που τους παρέχεται, ή θα αντιδράσουν και θα εισπράξουν τις συνέπειες.

    Η εύλογη και αυτόματη σχεδόν ερώτηση είναι τι γίνεται όταν ο γονιός (Master) είναι λάθος;
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Συμφωνω με τα προλεγομενα περι ευθυνων της Mistress και οτι με την εισοδο σε μια τετοια σχεση πολλα ΅πεφτουνε¨ πανω της. Θελω ομως να αναφερθω σε μια πολυ σημαντικη ευθυνη που δεν εχει αναφερθει σε αυτο το thread. Η ευθυνη που αναλαμβανει ο σκλαβος απεναντι στον ιδιο του τον ευατο οταν αποφασιζει ως ενηλικος οτι θελει και προκειται να δωσει σε εναν αλλον ανθρωπο τοσο ελεγχο στην ζωη του. Οπως ανεφερε και ο ΜasterJp αυτο ισχυει ειτε μιλαμε για συνεδριες ειτε για play relationship ειτε για Ds ειτε για lifestyle...αλλα δεν αποποιειται ο σκλαβος των ευθυνων του απλα και μονο επειδη ειναι ιδιοκτησια καποιας (η bottom η sub καποιας.) Καθε στιγμη παιρνει μια αποφαση, αν θελει να συνεχισει να βρισκεται στην συγκεκριμενη κατασταση, και αυτη η αποφαση, ακομα και αν ειναι η ιδια σε καθημερινη βαση, οτι επιλεγει να μεινει για παραδειγμα, δεν τον εξαιρει απο το μοιρασμα ευθυνης για την σχεση.

    Υποτακτικος (σε συνεδρια, Ds, lifestyle) δεν σημαινει ουτε παθητικος, ουτε απων.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν γίνεται μεταβίβαση ευθυνών σε βαθμό ανάλογο με την μεταβίβαση εξουσίας?
     
  11. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    lara με έκανες πάλι να χαμογελάσω με άλλη μια αναβίωση ενός παλαιότερου thread.

    Η λέξη ευθύνη τρομάζει, όχι όσο η λέξη έλεγχος. Κοιτάζω παντού γύρω και βρίσκω πως ίσως η ευθύνη να είναι ο ανασταλτικότερος παράγοντας για τους ανθρώπους που φλερτάρουν με το D/s. Ο έλεγχος ακούγεται πιο όμορφα.

    Στο ερώτημα σου δεν θα απαντήσω. Το αφήνω για Τους Κυριαρχικούς.  
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτή η κατά την άποψη μου λανθασμένη άποψη αρκετών πως η υποταγή είναι η απροθυμία ανάληψης ευθυνών της ζωής είναι μια άποψη που ασπάζονται αρκετά άτομα και είναι κατά τη γνώμη μου ένας από τους λόγους που αρκετοί βλέπουν τους υποτακτικούς σαν αδύναμα ανάξια άτομα ανίκανα να πάρουν ευθύνη της ζωής τους - με άλλα λόγια άβουλες γίδες, και αρκετά αδύναμα να πάρουν τη ζωή τους στα χέρια τους άτομα, να χαρακτηρίζονται υποτακτικά (και πάλι λανθασμένα κατά τη γνώμη μου) λόγω αυτής της ανικανότητας.

    Πέραν αυτών, θα πω πως η ανάγκη για υποταγή και παράδοση ελέγχου, δείχνει ακριβώς μια πέραν του κανονικού επιθυμία για ανάληψη ευθύνης απέναντι στην ζωή μας.
    Αναλαμβάνω ευθύνη σημαίνει, στέκομαι περήφανα σταθερά και υπεύθυνα πίσω από τις επιλογές μου και δεν μεταβιβάζω ευθύνες γι αυτές μου τις επιλογές και τα όποια αποτελέσματα τους και δεν λέω "φταίει ο έρωτας για όσα μου συμβαίνουν" φταίνε οι συνθήκες, φταίει ο κακός καιρός.
    Η ανάγκη ύπαρξης Κάποιου που να Ελέγχει αυτές τις επιλογές δεν σημαίνει πως αποποιούμαι την ευθύνη της ζωής μου.