Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλεγχος = Ευθύνη ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 28 Ιουλίου 2005.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Θα ηθελα να σε ρωτήσω το εξής για να σε καταλάβω καλύτερα.
    Πριν γνωρίσεις τον Κύριό σου, δεν έπαιρνες μόνη σου αποφάσεις, είτε καθημερινές είτε αποφάσεις ζωής?
     
  2. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Re: Έλεγχος = Ευθύνη ?

    Αποφάσεις μπορεί και να έπαιρνε.
    Το θέμα είναι πόσο άνετα ένοιωθε με αυτές τις αποφάσεις και πόσο μπορεί να την άγχωνε η ευθύνη των αποφάσεων της.
    (και δεν μιλάω συγκεκριμένα για την Λάρα αλλά για όλους/ες που έχουν την υπο ψυχολογία)
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Έλεγχος = Ευθύνη ?

    Κι αν σου ζητήσει τον έλεγχο της καθημερινότητας σου?

    Απαντά πολύ καλύτερα από όσο θα μπορούσα να απαντήσω Ο Αφέντης Επιθυμιών:
    Ακριβώς έτσι, σας ευχαριστώ Κύριε  
     
  4. skia

    skia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Έλεγχος = Ευθύνη ?

    Τον έλεγχο ένας κυρίαρχος τον έχει ούτως ή άλλως από ότι λέγεται. Την ευθύνη να φέρει εις πέρας αυτά που θέλει την έχει επάνω της η ιδιοκτησία του όμως. Σε κάλυψα?
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2008
  5. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Έλεγχος = Ευθύνη ?

    Μην ανησυχείς. Δεν είσαι η μοναδική στον κόσμο που σκέφτεσαι και νιώθεις έτσι.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αμα η ομπρελλα κλεισει,για καποιο λογο, τι θα κανει ο τοιαυτης νοοτροπιας υποτακτικος στη βροχη;
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν ξέρω τί θα κάνουν οι άλλοι, εγώ πάντως, παρά το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή ο Κ μου είναι ολόκληρη η ζωή μου, θα κάνω αυτό. Επειδή είμαι και θα είμαι πάντα το μικρό του κ. 

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Έλα μου ντε...
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

      
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Σαφεστατα και ειναι ευθυνη και μαλιστα μεγαλη να ελεγχεις ενα αλλο ατομο.Ουσιαστικα του εχεις αφαιρεσει την επιλογη να πραξει κατι αντιθετο.Οποτε για το αποτελεσμα ευθυνεται αποκλειστικα το Κυριαρχο κομματι.Υπαρχει μεγαλυτερη ευθυνη απο αυτο?Το παραδειγμα με τα παιδια το θεωρω ατυχες λογω της ηλικιας των παιδιων.Κανενα παιδι δεν δεχεται ευκολα νουθεσιες γονεων.Σε αντιθεση με υποτακτικο ατομο σε σχεση D/s που εχει πληρως αποδεχθει την Κυριαρχια του αλλου επανω του και συναινει στο να συμβαινει αυτο.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Θα βραχεί και αυτός όπως βρεχόμαστε όλοι...Απλό!

    Έτσι προφανώς θα έκανε και πριν βρεθεί Κυρίαρχος με…ομπρέλα.
    Κανείς δεν πνίγηκε στα νερά της βροχής.

    Μήπως έχει χαθεί η περίπτωση, να πιάσει και μόνος του την ομπρέλα?
    Σαφώς όχι...! Ένας υποτακτικός δεν είναι σε καμία περίπτωση άχρηστος, αλλά ούτε και τόσο αδύναμος όσο οι πολλοί θέλουν να πιστεύουν. Όπως έχω πει και στο παρελθών, η υποταγή βγαίνει μέσα από την δύναμη της ψυχής ενός ανθρώπου. Αυτή η δύναμη της ψυχής, σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ χρήσιμη.

    Με προβληματίσατε τώρα!!
    Αναρωτιέμαι, αν η ομπρέλα του υποτακτικού Μου κλείσει για κάποιους λόγους...Τι θα κάνω στην βροχή?  
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μακαρι να ηταν ετσι οπως τα λες SM Art Lady,ωστοσω νομιζω δεν προσεξες την αντωνυμια που υπαρχει στην ερωτηση μου και η οποια προσδιοριζει μια κατηγορια υποτακτικων οπως περιγραφεται κυριως απο τη lara,στην οποια η ελλειψη της αγχολυτικης επιδρασης της ομπρελλας ως επισης και της ασφαλειας που παρεχει ,θα δημιουργησει καταστασεις μαλλον δυσσαρεστες οταν παραστει αναγκη επανακτησης του ελεγχου.