Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ένας /μια Κ - δύο υ. Ειρηνική συνύπαρξη ή καζάνι που βράζει ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Vakhos, στις 7 Οκτωβρίου 2014.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πες και εσύ που είσαι και παλιός.   
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    H δυναμική σε τέτοιες περιπτώσεις απαιτεί πολλήν ενέργεια, αλλά και προσοχή...
    Το περιεχόμενο μιας τέτοιας κατάστασης, βρίσκω πως στατιστικά θα κάνει σκλιάτς!
    Θεωρώ πως απλά είναι χάσιμο χρόνου να χρειαστεί έστω και για λίγο να συμμαζέψεις όλα τα γρέζια που μαζεύονται, άσε που δεν έχει και ενδιαφέρον, το έργο έχει ξαναμαναειδωθεί...
    Βαριέμαι αφόρητα το καθάρισμα...
    Βαριέμαι και τις συστάσεις, προτιμώ καταστάσεις one to one...
    Οπότε αρκούμαι σε pet/toys και υπό προϋποθέσεις και εάν και εφόσον κλπ...
    Αντε και κανά ...μπέρδεμα καλό, αν υπάρχει έμπνευση bothways...
    Γενικά θεωρώ το σκηνικό κάτι σαν να παίζουμε στρατιωτάκια ή τις κουμπάρες...
    Γιασάν σε όσους και όσες το καλλιεργούν...
    Not my cup of tea...
     
  3. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε το σκεπτικό σας όταν λέτε πως: «η πλήρης απουσία ανταγωνισμού είναι αντιπαραγωγική. Η ισορροπία μπορεί μεν να εγγυάται ηρεμία και σχετική μακροβιότητα, αλλά δεν είναι και σπάνιο να οδηγήσει σε χασμουρητό».
    Γιατί με το δικό μου σκεπτικό θεωρώ πως, ο ανταγωνισμός έχει να κάνει με την επικράτηση του καλύτερου, δυνατότερου, αξιότερου, εξυπνότερου, κλπ. Αυτό δεν συνεπάγεται με κτητικότητα από μέρους των υ; Ένα είδος κατάκτησης κι επικράτησης;
    Εκτός αν αναγάγουμε των ανταγωνισμό με την έννοια της «ευγενής άμιλλας» αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό στην εφαρμογή του, σ' ένα τέτοιο σχήμα.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Merci για την απάντηση.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ο υγιής ανταγωνισμός είναι θεμέλιο μιας κοινωνίας που αμιλλάται ευγενώς στο σκεπτικό της αειφόρου ανάπτυξης και δια βίου μάθησης...
    Με κάτι τέτοια παραμύθιαζε το πόπολο ο ΓΑΠ και τάκανε κώλος ως υπαλληλλικό στέλεχος τση αγορών και νόμιζε πως κυβερνούσε αυτούς και αυτοές που νόμιζαν πως κυβερνιόντουσαν...
    Τι να λέμε τώρα...! Παραμύθια τση Χαλιμάς για την προσχολική ηλικία...
    Αλλά έχουν πλάκα αυτά...
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Soraya: Η ευθύνη για την καλή λειτουργία της σχέσης ανήκει στο Κ. Αποκλειστικά. Σε διαφορετική περίπτωση ο έλεγχος αρχίζει και πάλι να μοιράζεται και τα προβλήματα να εμφανίζονται. Οι ευθύνες των υ / σ τις οποίες περιγράφετε στο ποστ σας #112 είναι η ευθύνη να σέβονται και να εννοούν αυτό που δηλώνουν, οτι είναι υ / σ.
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ακριβώς αυτό...
    Δεν πετυχαίνει η μανέστρα με εκχωρήσεις ούτε με αναθέσεις ούτε με αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα ούτε με τα εγώ απλώς προεδρεύω...
    Προς απογοήτευση των γουαναμπήδωνε και των ιμιτασιόνανε και των σαν μεγαλώσω θα γενώ καπετάνιος...
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σταδιάλα ξέχασα...
    Ούτε με τους πιστοποποιημένους κατά ISO μάστουρες του κιαρατά στο όνομα άλλωνε...
    Έχουμε και από τέτοια...
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    ναι συμφωνώ.
    σε αυτο λοιπόν το κομμάτι που αναφέρουμε και οι δύο το Κ δεν μπορεί ούτε πρέπει να φέρει ευθύνη.
    το μόνο που ίσως θα μπορούσαμε να του "καταλογίσουμε" είναι η κακή κρίση ως προς την επιλογή των υ
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    δυστυχώς υπάρχουν και αυτά...
    ευτυχώς που έχω καλό άστρο και δεν έχω πέσει θύμα αυτών που περιγράφεις  
     
  11. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Υπάρχει ένα στιγμιότυπο στην ταινία Μπεν Χουρ, εκεί που όντας στην έρημο, ο πρωταγωνιστής προετοιμάζεται για την τελική αρματοδρομία με τα άλογα του γέρο Άραβα. Στο τέλος της σκηνής, για περίπου ενάμιση λεπτό, μιλώντας στα άλογα σε πρώτο πρόσωπο, εξηγεί γιατί τοποθετεί το καθένα στη θέση που επιλέγει (εάν η μνήμη δεν με απατά, πρόκειται για τέθριππο). Είναι μάλλον εύκολα κατανοητό, ότι του είναι απολύτως αδιάφορο το πώς αισθάνονται για την τοποθέτηση τα ίδια τα άλογα, των οποίων η άποψη ουδέποτε ζητήθηκε. Το ζητούμενο είναι να εκμαιεύσει από αυτά την μέγιστη δυνατή επίδοση, για να κερδίσει ΑΥΤΟΣ.
    Ο ανταγωνισμός μεταξύ πλειόνων υ που ανήκουν στον αυτό Κ. πρωτίστως με ενδιαφέρει ως μέσον μεγιστοποίησης της απολαύσεως που ο Ίδιος απολαμβάνει. Εάν τώρα κατά την πορεία επιτεύξεως του βασικού σκοπού, ακονισθούν και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των υ. , βλέπω μια win win cituation.
    Άλλωστε, η ευγενής άμιλλα, με ή άνευ εισαγωγικών, προϋποθέτει εκ των προτέρων τεθέντες ευγενείς κανόνες και δίκαιους κριτές. Εν προκειμένω, ο Κ. είναι ταυτοχρόνως μοναδικός νομοθέτης της σχέσεως και μοναδικός κριτής.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Marqui : Ο ανταγωνισμός έχει σαν προσδοκία την λήψη ευσήμων ενώ ο συναγωνισμός την επίτευξη του κοινού στόχου. Ευτυχώς για τον Μπεν Χουρ, οι υπονομευτικές τάσεις που συνοδεύουν τον ανταγωνισμό δεν συναντώνται στα άλογα. Καλό κουράγιο στην αντιμετώπισή τους με ή χωρίς την παρουσία ευγενών κανόνων εύχομαι.

    Επί του πρακτέου, αν και δεν έχω δει την ταινία στην οποία αναφέρεστε, κρίνω την διαδικασία συναγωνιστική μάλλον παρά ανταγωνιστική αφού ουσιαστικά ακολουθείται η συνταγή "καθείς εφ ω ετάχθη" από τον πρωταγωνιστή της.