Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έρωτας vs Αγάπη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος El__Capitan, στις 4 Μαρτίου 2018.

  1. -Volt-

    -Volt- Contributor

    << Ο έρωτας, άκουσέ με, είναι ένα πάθος εγωιστικό, έχουν άδικο να τον καλλωπίζουν. Θέλεις την ευτυχία του αγαπημένου προσώπου υπό τον όρο πως θα του τη δώσεις εσύ κι’ όχι άλλος. Αν ένας άλλος μπει στη μέση, που έχει ωστόσο περισσότερες πιθανότητες να το κατορθώσει, εσύ δεν αποσύρεσαι, επιμένεις. Γιατί; Γιατί στην ευτυχία του αγαπημένου σου προσώπου δε βλέπεις παρά την πραγμάτωση της δικής σου ευτυχίας, να γιατί. Η φιλοσοφία μου, καθώς βλέπεις, είναι απάνθρωπη, ας με αναθεματίσουν. Ξέρω, ξέρω, η Τέχνη έχει πλάσει εκείνους που αυτοθυσιάζονται ωραία-ωραία για να ευτυχίσει το αγαπημένο τους πρόσωπο. Φιλολογία αναίσχυντη! Ο έρωτας είναι πάθος, και το πάθος, σαν κάθε φυσική δύναμη, δεν υποχωρεί. Όταν υποχωρήσει, είναι κακό σημάδι, σημαίνει πως το συναίσθημα σταμάτησε μεσοδρομίς, στο βαθμό μιας χλιαρής θερμοκρασίας, και ζητάει ν’ αναισθητήσει με το ναρκωτικό της αυταρέσκειας. Η αυτοθυσία στον έρωτα είναι νοσηρός ναρκισσισμός >>

    όπως έγραψε ο καλός μου ο Τερζάκης.

    Το μεγαλείο της αγάπης σε κανένα άλλο συναίσθημα κι ας είναι απόλυτα αναγκαία και μαγευτική η νοσηρότητα του έρωτα
     
  2. στον έρωτα
     
    όπου κάποια σκοτεινά πράγματα αγαπιούνται
     
    κρυφά
     
    μέσα απ' την ψυχή και τον ίσκιο
     
  3. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Να γελάσεις απ’ τα βάθη των χρυσών σου ματιών
    είμαστε μες στο δικό μας κόσμο.
    Η πιο όμορφη θάλασσα
    είναι αυτή που δεν έχουμε ακόμα ταξιδέψει.
    Τα πιο όμορφα παιδιά
    δεν έχουν μεγαλώσει ακόμα.
    Τις πιο όμορφες μέρες μας
    δεν τις έχουμε ζήσει ακόμα.
    Κι αυτό που θέλω να σου πω,
    το πιο όμορφο απ' όλα,
    δε σ' τό 'χω πει ακόμα.

    Ναζίμ Χικμέτ