Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 19 Ιουλίου 2017.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. brenda

    brenda FU very much

    Είναι της μόδας τελευταία να μού λένε ότι δεν παρενέβην σε τούτο, σε κείνο, σε άλλα, ή στα πάντα.
    Δεν το πολυκατανοώ. Σχολιάζω κάτι που έγραψες, με συγκεκριμένο λόγο και σου το εξήγησα.
    Προφανώς το δικό σου σχόλιο μού φάνηκε περίεργο, προς τι τόση αγωνία για τους άλλους?
    Το σχόλιό μου δεν είναι επέμβαση, είναι σχόλιο, καλό είναι να ακριβολογούμε.
    Πολλά από αυτά που λέμε, είναι απλά ανώφελα, τελικά, όλοι ψάχνουν μόνο για συμφωνίες.
    Αυτό θα ήταν και το ιδανικό ίσως, αλλά δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις, τι να κάνουμε τώρα?
    Του είπες πως αν έγραφε το τάδε... τότε δεν θα...
    Το σχολίασα. Διαφώνησα με τον τρόπο που απάντησες, απλά, ξεκάθαρα.
    Δεν σε ειρωνεύτηκα, ότι είχα να πω στο είπα ευθέως, τα υπόλοιπα που σε απασχολούν, να τα συζητήσεις με τον εκάστοτε.
    Τίποτα παραπάνω, καμία υπερανάλυση. Τέλος. Καλά?
     
  2. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @brenda

    Επειδή μου αρέσει να ακριβολογώ... είπα.

    Ενώ εσύ είπες.

    Εξηγούμε.

    Είπα μια άποψη. Είμαι ελευθερη στο να την λέω. Τώρα να θέλει ο Arioch την κρατάει ή την πετάει... είναι δικό του θέμα καθαρά. Έκανα μια εικασία... Ξαναλέω οτι το δικό μου το μπλα μπλά σε σχέση με άλλους εδωμέσα είναι ελάχιστο. Τώρα αν στα δικά σου μάτια είμαι ένα τίποτα (δεν λέω οτι το λές... παράδειγμα φέρνω) και θεωρείς οτι ποια είμαι εγώ που θα παραινώ τον οποιονδήποτε εδωμέσα τότε λυπάμαι αλλά είναι δικό σου θέμα δεν με αφορά και σίγουρα δεν θα γίνω αποδέχτης σε ειρωνίες.

    Επίσης χαίρομαι που μιλάς ευθέως, δεν νομίζω οτι έχουμε κάτι να χωρίσουμε και ας μην συμφωνούμε.
    Απο εκεί και πέρα δεν έχω κάτι να προσθέσω.
     
  3. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor


    Υπάρχουν στατιστικές που το λένε αυτό.
    Όπως λένε και οτι οι άνθρωποι είναι πιο σκληροί απέναντι σε ένα βιασμό παρά σε ένα φόνο. Συγνώμη μου διαφεύγουν οι ορολογίες αυτή την στιγμή.
     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2017
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Διαφωνώ.
     
  5. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Να πω κι εγω μια κουβεντα πανω στο θεμα αυτο.
    Το διαβασα και οντως ηταν πολυ καλογραμμενο.
    Νομικος δεν ειμαι, αλλα πιστευω πως με τον τροπο που απεδιδε την ιστορια, δεν προετρεπε κανενα να διαπραξει βιασμο, ισα ισα, το ειπαν κι αλλοι πριν, διδακτικο ηταν ως προς το προσεχε τι ευχεσαι.
    Κατανοω ομως απολυτα τον προβληματισμο της ιδιοκτησιας και των admin και τον σεβομαι.
    Κατα τα αλλα, εχω να κανω μια προταση προς τους admin για επομενη τετοια περιπτωση.
    Επειδη εγινε πολυς λογος οτι διαβαζει και κοσμος εκτος φορουμ κλπ και οτι απο κει μπορει να υπαρξει καποιος κινδυνος, νομιζω πως ειναι απλο γι αυτους, καποια νηματα τα οποια θεωρουν πως μπορει να δημιουργησουν προβληματα, απλα να μη μπορει να τα δει καποιος εκτος φορουμ. Ηδη υπαρχουν αρκετα τετοια που απευθυνονται μονο στα μελη.
    Ισως αυτος να ειναι ενας τροπος ωστε να γινει πιο ευκολη η ζωη και η δικη τους αλλα και οσων θελουν να εκφραστουν.
     
  6. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Επειδη το αναφερατε πολλες φορες ΝΑΙ οντως μπορει να διαβαζουν πολυ το φορουμ χωρις να ξερω τον λογο ....
    οσο για αυτο που προτυνες συνφορουμητη Γερακι ... εσυ ξερεις ολα τα μελοι και απο που κραταει η σκουφια τους ....

    ΥΓ.Εχουν γινει πολλα στο διαδικτυο.. εχουν δει πολλα τα ματακια μου και εχουν ακουσει ακομη περισοτερα τα αυτακια μου για αυτο λοιπον καλα ειναι ολοι μας να προσεχουμε
     
  7. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Αγαπητε,
    Φυσικα και πολλα εχουν δει ολων τα ματια και φυσικα καλο ειναι να προσεχουμε.
    Δεν παιρνω εγω τις αποφασεις εδω, μια προταση εκανα, τιποτα παραπανω!
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Η συμμετοχή στο φόρουμ είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα. Τους όρους συμμετοχής τους ορίζει η ιδιοκτησία του σάιτ.

    Με κάποιες πρόσφατες αποφάσεις της διαχειριστικής ομάδας, δώθηκε η ευκαιρία να εκδηλωθεί ο έρπων ΒDSMικος νέο καλβινισμός, των μελών που τον ασπάζονται. Με τάς υγείας μσς.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μερικές φορές είσαι πολύ ευγενικός παιδίς και δεν εννοώ εν προκειμένω την στιχομυθία σας με το "όχημα" για την περίσταση @Tenebra_Silente
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Το κείμενο δεν το διάβασα.
    Έχω όμως να πω το εξής. Αφήστε τα λογοτεχνικά βιβλία στην άκρη. Εκεί που και η φαντασία του καθενός οργιάζει.

    Δεν ξέρω, με βάση τις τοποθετήσεις ορισμένων, αν θα έπρεπε να φυλακιστούν όσοι έχουν κάνει ταινίες θρίλερ, ταινίες με βιασμούς και ντοκιμαντέρ που δείχνουν φόνους ζώων.

    Όλα σούπα ώρες ώρες, είναι τραγικό!
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αντιλαμβάνομαι και κατανοώ το "προσβεβλημένο" αίσθημα ή αντιλαμβανόμενο, που πολύ εύκολα μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους αναρτήσεις, σε μια στιγμή "μπαφιάσματος"...

    Αλλά...
    Δεν υπάρχει τίποτε στο οποίο να προσέρχεσαι αυτοβούλως και απουσία (δοτική είν' αυτό) κριτηρίων, στο οποίο η συμμετοχή να μπορεί να χαρακτηριστεί προνόμιο.
    (Ακόμα και στην περίπτωση που υπάρχουν κριτήρια, προνόμιο συνιστά η αναγνώριση του ατόμου από την ομάδα αυτή, η οποία δεν αναγνωρίζει στην οντότητά της το οποιοδήποτε προνόμιο,
    διότι αλλιώς θα αναιρούσε την ύπαρξή της, δεδομένου πως έχει ένα σκοπό (χρέος/καθήκον) να επιτελέσει στα όρια του κοινωνικού της ορίζοντα και κατ' εντολήν των θεσμικών κανόνων του κοινωνικού γίγνεσθαι).


    Εξ αντικειμένου μια τέτοια προσέγγιση στηρίζεται κατ' ανάγκη σε διανοητικούς μηχανισμούς και ρητορικές που υποστηρίζουν, δικαιολογούν και εξορθολογίζουν την πεποίθηση των φορέων τους
    πως διαφέρουν μόνο και μόνο εξ αιτίας του γεγονότος πως πληρούν/ικανοποιούν/ακολουθούν/υιοθετούν ένα κοινότατο χαρακτηριστικό (είμαστε Κλινγκονιανοί ή μένουμε στη πάνω γειτονιά ή μας αρέσει το ψωμί κλπ)...

    Αντιγράφω από Ουμπέρτο Έκο..:
    ..."...Στους ανθρώπους που νιώθουν πως δεν έχουν πλέον ξεκάθαρη κοινωνική ταυτότητα*, ο πρωτοφασισμός λέει πως το μοναδικό τους προνόμιο είναι το πιο κοινό, ότι έχουν γεννηθεί στην ίδια χώρα**.
    Αυτή είναι και η απαρχή του εθνικισμού. Άλλωστε, το μοναδικό πράγμα που μπορεί να δώσει ταυτότητα στο έθνος είναι οι εχθροί του***.
    Έτσι, στη ρίζα της πρωτοφασιστικής ψυχολογίας υπάρχει μια εμμονή με τις συνωμοσίες****, ιδιαίτερα τις διεθνείς. Οι οπαδοί πρέπει να νιώθουν πολιορκημένοι*****.
    Ο πιο εύκολος τρόπος να πολεμήσεις μια συνωμοσία είναι η επίκληση στην ξενοφοβία******..."...


    * Τι ζόρι τραβάνε οι άλλοι με το βδσμ, τι είναι το ρημάδι το βδσμ, πώς μας βλέπουν, πώς στεκόμαστε κλπ
    ** Είμαστε ανοιχτόμυαλοι, είμαστε ωραία παιδιά, δεν πειράζουμε κανέναν κλπ
    *** Οι άλλοι..: από βανίλα έως μάυρη μαυρίλα πλάκωσε...
    **** Ο Νεοκαλβινισμός εσωτερικής προελεύσεως ...
    ***** Από όλους που αναφέρονται στα ***
    ****** Πάλι ο Νεοκαλβινισμός, αλλά στο πιο διεθνές


    Οι αναγωγές είναι προφανείς, αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να φαίνονται υπερβολικές ή να πονούν, αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ.
    Ένα deja vu λουδιτισμού αλά 21ος αιώνας θα το χαρακτήριζα, και νεολουδιτισμό ίσως (σχωρέστε μου τον νεολογισμό)...
    Δεν αποτελεί ζητούμενό μου ούτε να πείσω κάποιους ούτε να σηκώσω "μπαϊράκι" ούτε να τους καθοδηγήσω ως ακτιβιστής ή υποκινητής προς κάτι ούτε να μετέλθω τις όποιες πρακτικές τους,
    μεγάλα παιδιά είμαστε και γράμματα γνωρίζουμε.
    Μπορείτε όμως όλοι να δείτε την ευκολία που ακόμα και οι αγνότερες των προθέσεων, κατάλληλα καναλιζαρισμένες εκφραστικά/λεκτικά, μπορούν να διαμορφωθούν κατά το δοκούν, υπό το κράτος συναισθηματικής φόρτισης που δεν μπορεί παρά να οδηγήσει στον διακηρυκτικό λόγο (άνευ σημασίας, άνευ ουσίας, μα πάντα καρυκευμένου μετά συνουσίας).

    Για τον νεοκαλβινισμό δεν θα επεκταθώ, διότι πραγματικά είναι πρακτικώς αδύνατον να αντιδιασταλλεί επί της ουσίας από τα σημαινόμενα της ανάρτησής σου.
    _________________________________________________________________________
    Το σύνολο του μικρού δοκιμίου του Ο. Έκο για των πρωτογενή φασισμό θα βρείτε εδώ:
    http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/ta-typika-xaraktiristika-toy-proto-fasismoy-toy-oymperto-eko

    Πιο επιγραμματικά για όσους δεν είναι τόσο φανατικοί αναγνώστες θα βρείτε εδώ:
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=387365

    Περί νεοκαλβινισμού μια κάποια προσέγγιση...
    http://e-cynical.blogspot.gr/2010/06/blog-post_08.html
     
  12. Afsana

    Afsana Batida de coco

    Και πως θα παιξουμε το δικαστες και δικηγοροι ; χμμμ δεν εχει πλακα....
     
Thread Status:
Not open for further replies.