Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όταν η αισθητική δεν είναι μαζί μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Mind'n'Flesh, στις 26 Μαϊου 2017.

  1. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Η κότα και το αυγό.
    Πρώτα βγήκαν τα πορνό και ξεκίνησε η πρακτική εφαρμογή στα σπίτια ή πρώτα γινόταν στο διπλανό σπίτι και το πήραν και το έκαναν πορνό;
     
  2. Για ένα είμαι σίγουρη.
    Τα στερεότυπα του συρμού δημιουργούνται μέσα από την βιομηχανία του θεάματος.
    Είτε μιλάμε για πορνό, είτε για το χολυγουντιανό πρότυπο "ομορφιάς".

    Το από που ξεσήκωσε η βιομηχανία του θεάματος αυτά που κατέληξαν να γίνουν "πρότυπα",
    είναι καλή ερώτηση.
     
  3. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Mε το σκεπτικό αυτό είπα να δω το τώρα. Μπας και καταφέρω να φτάσω στο day 1.
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Είμαι αφελής που θεωρώ οτι είναι η πλειοψηφία, γιατί απλά, αυτό είναι η πλειοψηφία? Και πως όλα τα υπόλοιπα ακολουθούν? Και χτίστηκαν πάνω σε αυτο?

     
  5. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Μπορεί επειδη οι συγκεκριμένες να πουλάνε καλύτερα από της άλλες... μπορεί να είναι ρηχό κτλ αλλά είναι και η πραγματικότητα οι τσόντες και οτιδήποτε άλλο φτιάχνονται για να πουλήσουν. Αν κάποια στιγμή δουν ότι δεν πουλάνε δοκιμάζουν κάτι άλλο μεχρι να δουν τι πουλάει πχ από το βινυλ να πάμε στο λεοπαρ   ή στα ποκεμον....   ... δεν ξέρεις ποτέ...

    Όλοι έχουμε διαφορετική αισθητική/σεξουαλικότητα κτλ, το μυστικό είναι να δεχτούμε ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι οι οποίοι είναι διαφορετικοί.

    Κάτι που είναι κιτς για σένα μπορεί να είναι νορμάλ σε κάποιον άλλο...
     
  6. Δεν ξέρω αν στο day 1 θα καταλήγαμε στο σπίτι του γείτονα ή στις ονειρώξεις των δημιουργών,
    ή στα παραπάνω και άλλα τόσα.
    Πάντως "πρότυπο" καταλήγει να γίνει αυτό με τη μεγαλύτερη απήχηση.
    Χωρίς να σημαίνει απαραιτήτως πως ό,τι είναι πιο δημοφιλές, δεν είναι κιτς.  
     
  7. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Αυτό το  . Ναι...
     
  8. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Είμαι πάνω από οκ με την διαφορετικότητα, δεν είναι αυτό το θέμα.
    Το κιτς είναι κιτς για μένα. Ναι. Αλλά τι βλέπουν που δεν βλέπω;
     
  9. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Εγώ να έρθω να συμφωνήσω. Με τρώει όμως ένα γιατί  
     
  10. Αναΐδα

    Αναΐδα Moderated

    Αν μπορώ να σκεφτώ κάποια απάντηση σε αυτό είναι πως η βιομηχανία δεν ξεσήκωσε τίποτα. Πιστεύω πως τις περισσότερες φορές η καύλα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το διαφορετικό/το ανώμαλο/το απαγορευμένο κτλ. Όταν ξεκίνησαν αυτές οι κιτς εικόνες, δεν θεωρούνταν κιτς, αλλά εκκεντρικές , που σημαίνει πως ερέθιζαν τη φαντασία. Ήταν κάτι πέρα από τα καθιερωμένα, δεδομένου πως οι γυναίκες ούτε πλαστικά βυζιά είχαν, ούτε 15 εκατοστά κόκκινα νύχια. Ήταν σπίτι με τις ποδιές τους και μαγείρευαν. Έτσι οι άντρες, επέλεγαν για να καυλώνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που είχαν. Ο λόγος που συνεχίζεται είναι πως πλέον έχει γίνει friendly in the eye. Καθιερώθηκε και ''εμείς'' το συνεχίζουμε. Αλλά πλέον δεν είναι εκκεντρικό. Είναι η νόρμα.
    Όχι όλοι βέβαια, υπάρχουν φαντάζομαι και άνθρωποι που ακόμη και όταν φτιάχνουν excel στην δουλειά τους, επιλέγουν χρώματα που ταιριάζουν μεταξύ τους σε παλ αποχρώσεις και όχι εκείνα τα ''μπλε ηλεκτρίκ''.
    Τέλος κάτι που επίσης έχω παρατηρήσει είναι πως ο περίπλοκος τρόπος σκέψης, επιλέγει απλούς τρόπους έκφρασης. Είτε αυτό είναι διακόσμηση σπιτιού, ντύσιμο, λέξεις προς επικοινωνία κτλ. Για την ισορροπία..
    Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως...  
     
  11. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Βλέπουν κάτι που δεν είναι μέσα στην αισθητική σου.
     
  12. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    ΑΧΑ!  
    Είχα πλησιάσει καααάπως σε αυτή την θεωρία, σκεπτόμενη πως γίνεται της μόδας τώρα και το πορνό με τα homemade videos πχ. Και τώρα μπορώ να πω πως έχω την πληρέστερη εικόνα που είχα ως σήμερα.
    Σε ευχαριστώ πολύ! 


    Απλά και πάλι...γιατί να βάλεις "μπλε ηλεκτρίκ"; Αφού χτυπάει δυσάρεστα