Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όταν η αισθητική δεν είναι μαζί μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Mind'n'Flesh, στις 26 Μαϊου 2017.

  1. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Εκφράζοντας πάντα προσωπική γνώμη,

    η σεξουαλικότητα μου αποτελείται από δύο πράγματα, από την ουσία που ψάχνω και από την αισθητική που την περικλείει. Φέρνοντας για παράδειγμα την σοκολάτα (όχι αυτή με το ντεμέκ πεσμένο στήθος) η ουσία αφορά την γεύση και η αισθητική το χρώμα το περιτύλιγμα, το σχήμα, γενικά οτιδήποτε βλέπει το μάτι και επεξεργάζεται το μυαλό που δεν έχει να κάνει με την γεύση. Ψάχνοντας πάντα ουσία πίσω από την αισθητική και σχεδόν ποτέ αισθητική πίσω από την ουσία θα έλεγα ότι η σεξουαλικότητα μου με ζορίσει, η αισθητική μου πολύ σπάνια συνοδεύεται από την ουσία που ψάχνω. Να υποβαθμίσω την αισθητική μου ή να θυσιάσω την ουσία? και με τι τρόπο θα μπορούσε να γίνει οποιοδήποτε από τα δύο? Αν όντως λυχνίας σβυσθείσης πας κώλος ίδιος, θα ήταν η σεξουαλικότητα στο σκοτάδι μία λύση παντοτινή πέρα από οικονομική ?


    Εδώ βλέπω μία λάθος σύνδεση. Ότι στερείτε συμβολισμού δεν σημαίνει ότι είναι κιτς και ότι είναι κιτς δεν σημαίνει ότι στερείται συμβολισμού. Όταν κάποιος επιλέγει να εκφράσει συμβολισμό αναγκαία θα το κάνει με κάποια αισθητική. Ο συμβολισμός δεν άπτεται της κιτς ή μη κιτς ιδιότητας σε αντίθεση με την αισθητική. Και τα δύο υπάρχουν ταυτόχρονα σε μία συμβολική έκφραση.


    Αυτή η μανία με τον συμβολισμό..
    Δεν ξέρω αλλά θεωρώ τον συμβολισμό αποδοτικό μόνο για συγκεκριμένη χρήση. Στα έργα κάποιου καλλιτέχνη πχ ο οποίος προσπαθεί να κρύψει κοινωνικά ή ιστορικά ή πολιτικά γεγονότα μέσα στα έργα του που θα τα καταλάβουν μόνο κάποιοι που θέλει και κανένας από αυτούς που δεν θέλει.
    Μη αποδοτικό θεωρώ τον συμβολισμό όταν χρησιμοποιείται από κάποιον για να εκπέμψει το ποιος είναι, ποιος είναι ο ψυχισμός του ή ποια είναι ψυχική του κατάσταση του.
    Ένας συμβολισμός έχει τόσο αισθητική όσο και συναισθηματική ερμηνεία.
    Η αισθητική ερμηνεία είναι κάτι που οποιοσδήποτε με έμπειρο μάτι θα μπορούσε να αντιληφθεί/κατανοήσει από την άλλη η συναισθηματική ερμηνεία είναι από εξαιρετικά δύσκολο έως αδύνατο να γίνει αντιληπτή. Ακριβώς επειδή είναι κάτι πολύ προσωπικό.
    Αυτή την γυναικεία τάση να χρησιμοποιούνται περίπλοκα σύμβολα για να επικοινωνήσουν κατα κύριο λόγο συναισθηματισμό την βρίσκω κάπως μάταιη.

    Οτιδήποτε περίπλοκο μπορεί να περιγραφεί με ένα σύνολο από απλούς, ωμούς, εύκολο να κατανοηθούν συμβολισμούς ασχέτου αισθητικής.
    Τίποτα περίπλοκο πιστεύω ότι θα μπορούσε να διευκρινιστεί μέσα από ένα συμπυκνωμένο, περίπλοκο και εξατομικευμένης αισθητικής συμβολισμό.

    Και δεν καταλαβαίνω και το νόημα του να προσπαθεί κάποιος να μιλήσει με τέτοιο τρόπο στους πολλούς που δεν καταλαβαίνουν καν την αισθητική του για να του φανερωθεί ο ένας που ναι μεν θα καταλάβει αυτό που λέει αλλά είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο να ερμηνεύσει σωστά την αξία και τα συναισθήματα πίσω από αυτό.
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Γιατί δεν μιλάς για να σε ακούσουν, πάντα.
    Μιλάς, έτσι, γιατί αλλιώς δεν μπορείς.
    Μιλάς, έτσι, για να σε ακούσεις, εσύ.
     
  3. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Οπότε το "παράπονο" έγκειται όχι στο κιτς των άλλων αλλά στο γιατί εμένα κανείς δεν με καταλαβαίνει.
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αυτό είπα?
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Κατέληξα σε αυτό συνδυάζοντας αυτό που είπες με το εισαγωγικό ποστ.
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2017
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Άντε πάλι μερικά σκόρπια ...

    -Μπορεί να ισχυριστεί κάποιος πως παντού υπάρχει συμβολισμός...
    -Ναι, αμε..! Όρεξη νάχει...

    -Είναι σύμβολα αυτά που αποκρυπτογραφεί?
    -Όχι αναγκαστικά... Μπορεί να του αρέσει να βλέπει σύμβολα κι εκεί που δεν υπάρχουν...

    -Γιατί το κάνει αυτό..?
    -Διότι το έχει ανάγκη μπας και ξεμπλοκάρει...

    -Είναι στα καλά του αυτός ο άνθρωπος?
    -Μια χαρά τον κόβω, απλά μπάφιασε, γιόμισε, φούλαρε, πώς το λένε, δεν έχει άλλο ούτε να πάρει ούτε τι να το κάνει.

    -Σεξουαλικότητα κι αισθητική..?
    -Όπως λέμε μορφή και περιεχόμενο. Το "καλό" το πράμα εμπεριέχει και τα δυο αρμονικά.
    Αν δεν τα εμπεριέχει αρμονικά, όσο παρεκκλίνει από την αρμονία του, τόσο πιο "χέστα κι άστα" γίνεται.
    Όλοι "τσακώνονται" με την πάρτη τους όσον αφορά στις αρμονίες τους (πάμπολλοι συνδυασμοί ζευγών λέξεων θα μπορούσαν να αναφερθούν)...
    Βασικάααα, είναι ένας από τους λόγους που τσακωνόμαστε με την πάρτη μας.
    Άλλοι το ψιλοκουλαντρίζουνε, άλλοι όχι... Μια καλή ανάσα, συνήθως βοηθάει για να ξεκινήσουμε να τα "βλέπουμε".
    Δεν αρκεί, αλλά για αρχή καλή είναι ...


    -Παραμιλούτι καλέ σεις..?
    -Τσου, αλλά είναι πολυ καλό "να τα λέει το στόμα, να τα ακούει το αυτί"...
    Στο πλαίσιο του τσακωμού με την πάρτη μας, λέμε και καμιά κουβέντα φωναχτά, διάολε...

    -Ομιλείται η αισθητική..?
    -Τσου ξανά... Αναγνωρίζεται απλώς, νιώθεται, μυρίζεται, αγγίζεται, βλέπεται. ακούγεται... Είναι κατά βάση μη λεκτική... Και τα ακουστά δεν είναι όλα λόγος, Λόγος μπορεί να είναι, τεσπά, ομιλία δεν είναι, σώνει και καλά...
     
  7. ωραίες αυταπάτες έχεις εσύ : )
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Μια μικρή γεύση
     
  9. έλα τώρα, δε μπορεί να το εννοείς αυτό
     
  10. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Δεν υπάρχει ελπίδα λες;
     
  11. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Δεν ήταν pop το thread μου, κριιιμα