Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίμα περιόδου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 2 Μαϊου 2007.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    @Winter's Dew μέχρι να επιβεβαιωθούν ή να καταρριφθούν οι μελέτες που το κατηγορούν για ενδομητρίωση, δεν θα γνωρίσει μέρες δόξας το εμμηνορροϊκό κύπελλο,

    @Dark_Explorer αναφερόμουν στον σκεπτικισμό και ενστάσεις των ιατρών και όχι στον δικό σου. Ωστόσο, το ιατρικώς ορθό δεν άπτεται της προσωπικής κρίσεως.

    *το διαλύσαμε εντελώς το φετίχ, αποκαθηλώθηκε  
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το χρησιμοποιώ πάνω από δέκα χρόνια, είναι όντως εξαιρετικό, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

    Παρένθεση: το αγγλικό του όνομα *εκείνου που χρησιμοποιώ εγώ* είναι mooncup, όταν το ανέφερα στην παρέα (όπου πια αρκετές το υιοθέτησαν) βαπτίστηκε αυτοστιγμεί "μουνί καπελο", και λόγω προφοράς και λόγω, εμ, χρήσης  

    ** διόρθωση μετά από την σωστή παρατήρηση της @Winter's Dew, mooncup είναι μάρκα, όχι το είδος.
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2017
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το ιατρικώς ορθό όταν είναι πασπαλισμένο με την ανάγκη μεροκάματου είναι ολίγον τι για να το κρατάς μακρυά.
    Δεν κατανοώ γιατί επιμένεις τόσο όταν δεν υπάρχει ομοφωνία.
    Ωστόσο, κράτα την σκεπτικιστική αντίληψή μου και όχι την απορριπτική, μιας και ταμπόν έχω ζητήσει από υ μου να βάλει αλλά για εξειδικευμένη στιγμή κι ας λήξει εδώ το ζήτημα.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    υπάρχει και η εναλλακτική του να χαμογελάς ή να κάνεις χιούμορ αντί να γίνεσαι εριστική ,επιθετική.ή και προσβλητική. Ενημερωτικά και φιλικά.
    Σου παραχωρώ την τελευταία λέξη  
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ο καθείς αντιλαμβάνεται διαθέσεις κατά το δοκούν, δεν μπορώ να κάνω κάτι επ'αυτού.
    Τα χαμογελόφατσα όπως και οι ατάκες "φιλικά" είναι κάπως παρωχημένα για τα γούστα μου.
    Οι ενημερώσεις μου είναι αρκετά επιλεκτικές και όχι τόσο ιντερνετικές.
    Στο καλό.
     
  6. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    @estelwen το μουνοκαπελλακι (mooncup) ειναι μία απο τις εταιριες που φτιαχνουν μουνοκαπελακια  
    Εχω δοκιμασει το mooncup και χρησιμοποιω το meluna.
    Τα βρισκω τρομερα εξυπηρετικα κ βολικα ειδικα κατα τη διαρκεια αθλοπαιδιών.

    @lexy αν κ διαβασα καμποσο πριν αγορασω προσφατως δε βρηκα κατι σχετικο. Χαιρομαι που το αναφερεις ωστε να το δω κ αυτο. Παρολαυτα τα συμφεροντα απο τις εταιρειες με προϊόντα υγιεινης μονίμως αναλωσιμα ειναι σαφεστατα τεραστια για να τα χασουν. 
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    χωρίς να μου πέφτει και πολύς λόγος, και επειδή δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάποιο αρκετά διαδεδομένο σχετικό κοινωνικό ταμπού, αναρωτιέμαι αν παίζει ρόλο και η προσωπική στάση, η οποία για ευκολία μπορεί να ανατεθεί στο περιβάλλον με αρκετή ασάφεια. στο "περιβάλλον" έτυχε να διαπιστώσω μια ποικιλία στάσεων γύρω και απ αυτο το ζήτημα, της περιόδου δηλαδή, και του όποιου ιδεολογικού φορτίου γύρω απ' αυτήν. όχι, όμως, μια εννιαία καθολική προσέγγιση. με βάση αυτήν την παρατήρηση υποθέτω οτι και πάλι έκαστο πρόσωπο παίρνει τελικά την ευθύνη να προσδιοριστεί σχετικά. ανεξάρτητα απ τις διακηρύξεις του ή τις διαμαρτυρίες του. και μου φαίνεται επιπλέον οτι αυτό έγινε ολοφάνερο και στην εξέλιξη του νήματος. σταματώ εδώ γιατί κατουριέμαι.
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2017
  8. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Το πως καταφέρνουν οι γυναικες ενα νήμα να το φέρουν στα μέτρα τους .... ειναι φοβερό !!
     
  9. Brainman

    Brainman Deep in a fe mind


    χα καλο! ως mooncup=μουνί καπελο.! κατα το ευφυολογημα ΄΄τσουτού-φερεντζέ''' αναλογει το 'μουνί-φερετζέ'?

    για μερικές αποψεις -μυθους -τελετουργιες βλ.:

    http://titanis.pblogs.gr/iero-aima-mythoi-kai-mysthria.html
     
  10. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Εύχομαι ότι δεν παρεξηγήθηκες από την παιχνιδιάρικη μου διάθεση όπως λες, αν παρεξηγήθηκες αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για αυτό.

    Στα σοβαρά τώρα,

    Παρόλο που διευκρινίζεις ότι στις προθέσεις σου δεν ήταν η σύγκριση μεταξύ του τι του πονάει περισσότερο θεωρώ σημαντικό να προσθέσω ότι σύμφωνα με τα αποτελέσματα μίας σύγχρονης μελέτης του τμήματος cbt του πανεπιστημίου του xhamster μέρος της οποίας είναι δημοσιευμένο σε αυτό τον σύνδεσμο προκύπτει ότι ο πόνος που προκαλείται από χτύπημα στους όρχεις μάλλον δεν είναι και τόσο οξύς.


    Όταν λες εξοικείωση, τι ακριβώς εννοείς? Είναι μία φυσιολογική λειτουργία του γυναικείου οργανισμού, προσωπικά δεν γνώρισα ή γνωρίζω κάποιον που λέει το αντίθετο. Από εκεί και πέρα τι θα ήταν μεγαλύτερη εξοικείωση ?
    Άραγε γνωρίζεις προσωπικά κάποιον που πιστεύει ότι η έμμηνος ρύση είναι ανωμαλία ή κάτι το αφύσικο ?


    Α ναι.
    Εδώ έχουμε ένα θέμα το καταλαβαίνω. Είμεθα όντως αδικαιολόγητα οπισθοδρομικοί ως κοινωνία δυστυχώς, να μη σου πω και ως πλανήτης.
    Ομολογώ δε δημόσια ότι από τις 14 ανθρώπινες εκκρίσεις με τις οποίες έχω έρθει σε επαφή μπορώ να καταναλώσω μόνο δύο, τα κολπικά υγρά και μητρικό γάλα. Άντε και αυθόρμητα πολλές φορές λίγο αίμα μου αν κοπώ ελαφρώς σε σημείο προσβάσιμο για την γλώσσα μου.
    Τι να κάνουμε όμως, ουδείς τέλειος.


    Όχι δεν έκανες αναφορά, εγώ έκανα χαριτολογώντας.
    Εσύ είπες 'Αιμα. Σωματικο υγρο". Η περίοδος όμως δεν είναι ούτε μόνο αίμα ούτε μόνο υγρό και σε αυτό οφείλεται η παρέμβαση μου. Ότι και να είναι, είναι σίγουρα σωματικό, καμία διαφωνία.
     
  11. fatladyformaster

    fatladyformaster Αδέσποτη..

    @lexy Μπορεί να ζούμε στο σήμερα αλλά το αίμα περιόδου από παρθένες λέμε τώρα ήταν μαγικό τώρα που να βρεις παρθένες χαχα
     
  12. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    @AuroraBorealis αν παρεξηγιόμουν με τον πιο χαρωπό τρολογραφέα εδώ μέσα τότε...   Άστα να πάνε. Για αυτό και ανέφερα μέσα στο νήμα μου τη λέξη "παιχνιδιάρικα". Αλλιώς θα σου έλεγα οτι με ειρωνεύεσαι  

    Το τόπικ λέει "αίμα περιόδου". Το έγραψα έτσι και εγώ. Και η αλήθεια ειναι οτι αναφερόμαστε σε αυτό με τον απλουστευμένο όρο "αίμα".
    Ε μετά του έβαλα και βλέννα, ζελεδάκια, κουφετάκια, φιογκάκια και διάφορα άλλα μέσα (από κολπικά υγρά μέχρι αστερόσκονη), πιστεύω να πληρώ όλη τη γκάμα του τι περιλαμβάνει ε;?
    Παραμένει πάντως σωματικό υγρό. Επιμένω  

    Είναι μία φυσιολογική λειτουργία του γυναικείου σώματος ναι, περί εξοικείωσης εννοώ οτι υπάρχει μία "αποφυγή" στην ευθεία αναφορά του. Οι διαφημίσεις ας πούμε για σερβιέτες δεν λένε "περίοδο", "αίμα" κλπ. Λένε απλά "δύσκολες μέρες" ή "εκείνες τις μέρες του μήνα"... Υπάρχει δηλαδή μία αναφορά με υπονοούμενα.
    Επίσης το να πω "πάω να αλλάξω σερβιέτα" με το "πάω να φυσήξω τη μύτη μου" δε νομίζω οτι εισπράττεται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.
    Μπορώ να γράψω πάρα πολλά παραδείγματα σχετικά, από το πώς μεγαλώνουν τα κορίτσια από μικρά μέσα στο οικογενειακό πλαίσιο όπου για παράδειγμα "ε, δε χρειάζεται να βλέπει ο πατέρας σου κ' ο αδελφός σου τις σερβιέτες στο ντουλάπι, βάλτες να, εδω στο συρτάρι!" μέχρι το πώς απορρίπτεται από την εκκλησία ως "ακάθαρτη" και "μιαρή".

    Το αν κάποι@ καταφέρνει να ξεφύγει μέσα από αυτό το πλαίσιο ταμπού/ντροπής/συστολής και να το δει με την απλότητα που του αρμόζει ειναι καθαρά θέμα ανθρώπου/νοοτροπίας/παιδείας πιστεύω και όσο περνάνε τα χρόνια βελτιώνεται.