Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίμα περιόδου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 2 Μαϊου 2007.

  1. lexy

    lexy .ti.va.


    Όχι, δεν είναι. Η δυσμηνόρροια, είτε πρωτοπαθής είτε δευτεροπαθής, αντιμετωπίζεται πλέον με άριστα αποτελέσματα.
    Επίσης, δεν χρησιμοποιούμε πάνες μα σερβιέτες ή ταμπόν. Φοράμε, ανετότατα, λευκά φορέματα τις ημέρες που η φύση μας γιορτάζει και απολαμβάνουμε την υγιή γυναικεία μας φύση όλες τις ημέρες, όλο το χρόνο.
     
  2. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Μου θύμισες λίγο την Ένωση Ελλήνων Γυναικολογων...  
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Έχω, κι εγώ, τα ελαττώματά μου  

    (μαιευτήρων - γυνσικολόγων   )
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν και δεν έχω χρησιμποιήσει ποτέ, έχω την αίσθηση ότι τα ταμπόν δεν είναι και τόσο υγιεινά.
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.

    Είναι και η επικρατέστερη αντίληψη η παραπάνω ωστόσο δεν είναι αληθής. Το ταμπόν είναι αντίστοιχα ασφαλές με τη χρήση σερβιέτας, αρκεί να είμαστε συνεπείς στους χρόνους αλλαγής - κάτι που ισχύει και για την αλλαγή σερβιέτας.
    Η συνηθέστερη αιτία δυσφορίας είναι η μη σωστή τοποθέτησή του.

    (@dina o.k το σταματώ   )
     
  6. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Πριν το σταματήσεις απάντησέ μου σε παρακαλώ σε κάτι.
    Όταν ήμουν μικρη (δημοτικό),είχε έρθει μια θεία μου και μου είχε πει,πως την πρώτη φορά που θα αδιαθετησω να τρεξω να το πω σε εκείνη.
    Εκείνη θα μου εδινε ένα δυνατό χαστούκι και πώς αυτό θα έκανε το αίμα να είναι κοκκινο (και τώρα ακομη που το γράφω απορώ!).
    Εγώ λοιπόν από το φόβο μου,για έναν ολόκληρο χρόνο,δεν το είχα πει πουθενά!


    Δε θυμάμαι που ήθελα να καταλήξω...αλλά τώρα πια μου αρέσουν τα χαστούκια!
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η γυναικολόγος μου το είχε αναφέρει. Ωστόσο γνωρίζω άλλους γυναικολόγος που υποστηρίζουν ότι είναι εντάξει. Γι'αυτό καλύτερα να μένει καθείς στην άποψή του μιας και δεν υπάρχει καθολικότητα.
    Ούτως ή άλλως, προσωπικά δεν τα προτιμώ.
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Η επιστήμη νίπτει τας χείρας της   κάπου αναφέρθηκαν μάγισσες και μαγικά.. ψαξ'το εκεί (ενημέρωσε, ε;   )
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αυτό θέλω να έρθεις να μου το πεις τις πρώτες μου μέρες που οι ορμόνες μου χτυπανε κόκκινο  
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    Καθολικότητα υπάρχει ως προς τη βεβαιότητα πως ένας υγιής ανατομικά και παθολογικά γυναικείος κόλπος, μπορεί να υπο-δεχτεί ταμπόν, χωρίς κινδυνο υγείας αν τηρηθούν κανόνες υγιεινής και σωστής τοποθέτησης.

    Η κάθεμία γυναίκα επιλέγει ό,τι της ταιριάζει και την κάνει να νιώθει περισσότερο ελεύθερη και άνετη.
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Στέκομαι σκεπτικιστικά ως προς την υγιεινή χρήση του ταμπόν. Ενδεχομένως σε περιοδικές φάσεις να είναι ανεκτό αλλά όχι ως κάτι σύνηθες για εκείνες τις μέρες.
    Το ίδιο σκεπτικιστικά στέκομαι και στα διάφορα σκευάσματα καθαρισμού της ευαίσθητης περιοχής. Κάποιοι γυναικολόγοι ισχυρίζονται ότι είναι εντάξει και κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν ότι επηρεάζουν το ph και την ανθεκτικότητα της περιοχής.
     
  12. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    μαλλον ειμαι απο τις λιγες που δεν θελω να κουνησω ουτε το βλεφαρο μου τη πρωτη μερα.. (μετα ειμαι μες τη τρελη χαρα κι εγω)
    απο κει και περα υπαρχουν περιπτωσεις που γυναικες πρεπει να βιωνουν με ενα τσουβαλι παυσιπονα τις μερες αυτες.. ημουν μια κι εγω. νορμαλ ειναι, αλλα προσωπικα δεν κατανοω τη τρομοκρατια εναντιον της λεξης δυσκολες μερες.. για καποιες ειναι μηνιαια επισκεψη στο νοσοκομειο για ενεσιμο παυσιπονο. ολα παιζονται στο σωμα που λεγεται γυναικα.
    υ.γ. ζηλευω οσες εχετε ευκολες μερες λολ