Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αίμα περιόδου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 2 Μαϊου 2007.

  1. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Προσωπικά είμαι στη δυσάρεστη θέση να συμφωνήσω με την τρελοκαπελού.
    Θα παίρνω ένα κάρο χάπια επειδή έχω την "χαρά" να ξανά βιώνω συσπάσεις όμοιες με αυτές του τοκετού, για δεύτερη χρονική περίοδο μετά από 10 χρόνια διαχειρίσιμου έντονου πόνου.
    Διαβολοβδομάδα λοιπόν είναι για πολλές γυναίκες.
     
  2. μια χαρα ειναι
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Κανονική τελετή μύησης και ενηλικίωσης, απαντώνται σε πολλούς πολιτισμούς, προς κάθε φύλο  
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2017
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ενίοτε με μπόλικη άγνοια, πασπαλισμένη με προλήψεις και βουτηγμένη παπάρα σε ενοχές...
    Απαντώνται και σήμερα και καραφλιάζουν γιατρούς σε ιατρεία, νοσοκομεία και σε κοινωνικές συναναστροφές, που ο γιατρός καταριέται την ώρα και την στιγμή που τον σύστησαν ως τέτοιον...
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Eξαρτάται τι χρησιμοποιείς, για τι το χρησιμοποιεις , κάθε πότε το χρησιμοποιείς.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Οι ενστάσεις και ο σκεπτικισμός αφορούν, κυρίως, στη χρήση ή και κατάχρηση σκευασμάτων εσωτερικών πλύσεων του κόλπου και όχι τόσο στα σκευάσματα για την υγιεινή των εξωτερικών γεννητικών όργάνων.
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2017
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Πες μου κατι ειλικρινα,θεωρεις οτι με οσα ανεφερα "δε γιορταζω τη γυναικεια φυση";Και επιπλεον θεωρησες οτι διαλεγω πανες αντι αλλων;Ηταν ολιγον σαρκαστικο το κειμενο...
    Κι εγω γουσταρω να φορεσω λευκο και τοτε,και μου τη σπαει που δε το κανω.Που ειναι το προβλημα σ αυτο;
    Ανηκω στην ομαδα που απο μικρη τα ειχε μια χαρα με τη περιοδο και σπανια χρειαστηκε παρακεταμολη κατα τη διαρκεια (την αποφευγω κιολας ετσι κι αλλιως) Μ αρεσει που ειμαι γυναικα και ειμαι απολυτα συμφιλιωμενη με τη περιοδο απο παντα και γενικα δεν εχω παρατηρησει να υπαρχει καποιο θεμα γυρω απ τη περιοδο γενικα στους γυρω και στο κοσμο.Αν λετε οτι υπαρχει οκ,μπορει.Εγω τα βλεπω ολα νορμαλ και φρασεις οπως δυσκολες μερες δε μου λενε κατι.Δε βαζω αρνητικο νοημα σε καμία λεξη.Ειναι πως θα το παρει κανεις λοιπον.Εγω δεν αλλαζω λεξεις μη τυχον και φανω κομπλεξικη δηλαδη ελααα!!
     
  8. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ημουν μπροστα οταν επαιζε μια συμμαθητρια θεατρο οτι πονουσε,και δε την εβαλε να κανει γυμναστικη,εδωσε το καλο παραδειγμα η κοπελα να ναι καλα,απο τοτε απλως ελεγα οτι εχω,και δεν εκανα γυμναστικη και επιανα παρλα χαχαχα
    Εχει και τα πολυ καλα του 
     
  9. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    @AuroraBorealis και @vussinada αυτό που προσπαθώ να (περι)γράψω ειναι το κοινωνικό ταμπού που υπάρχει γύρω από την περίοδο και όχι το αν τελικώς πονάμε, έχουμε κράμπες, ή να το συγκρίνω με το "τι πονάει περισσότερο; τ'αρχίδια ή η περίοδος ή οι πόνοι γέννας; ή η αποτρίχωση;" και άλλα τέτοια...

    Αυτό που έγραψα από την αρχή ειναι οτι ακόμη και οι ίδιες οι γυναίκες μεγαλώνουν ενοχικά ή με ντροπή για την περίοδο. Από το πώς το αντιμετωπίζουν θρησκείες όπως ο Χριστιανισμός (ακάθαρτο αίμα κλπ κλπ κλπ) μέχρι ηλίθια έθιμα της Ελλάδας με το χαστούκι από τη μάνα προς την κόρη όταν της έρθει η πρώτη περίοδος.
    Δε θα κάτσω να επεκταθώ σε άπειρα παραδείγματα κλπ.

    Όσον αφορά τη βρώση/κατάποση/χρήση δεν ξέρω και γω τι άλλο που παιχνιδιάρικα ερωτήθην "Μα γιατί;"
    Επειδή ... ακριβώς αυτό που έγραψα μέσα σε λίγες λέξεις και που πιο περιφραστικά θα πω εδώ.
    Γιατί μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο που ζούμε η εξοικείωση με το αίμα της περιόδου ειναι από μικρή ως ανύπαρκτη, πόσο μάλλον με την κατανάλωσή του. Αν ζούσα σε καποια φυλή που δεν ξέρω και γω τι ιδιότητες θα είχαν αποδόσει στην περίοδο, ή τι τελετουργικά θα συνδέονταν με αυτήν μπορεί το να πασαλείβομαι και να κοιμάμαι πασαλειμμένη να ήταν μέσα στη μηνιαία μου ας πούμε ιεροτελεστία.

    Δεν έκανα πουθενά αναφορά του αν ειναι "κανονικό αιματάκι" και όχι ειναι αίμα με βλεννώδης εκκρίσεις και με διαφορετική οσμή και σε μεγαλύτερη σαφέστατα ποσότητα από ότι αν απλά τρυπήσω το δάχτυλό μου και με άλλη υφή, κομματάκια, ζελεδάκια, φιογκάκια, κουφετάκια μέσα. Δεν είμαι αδαής και ούτε το έγραψα ώστε να παρακινήσω κάποιον προς κάτι.
     
  10. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Σοβαρα υπαρχουν τετοια εθιμα;;!!χαστουκι στη κορη;Εμενα μου δωσανε συγχαρητηρια παντως 
     
  11. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Α ναι!
    Και ας μην ξεχάσω μιας και πήγε σε ταμπόν VS σερβιέτες λιγάκι η συζήτηση σε κάποιο σημείο...

    Ladies υπάρχει και το υπέροχα υγιεινό menstrual cup.
    Πολλά χρόνια τώρα. Διαβάστε σχετικά, ενημερωθείτε και δοκιμάστε το. Ενδεχομένως και να το λατρέψετε  
     

    Συνημμένα Αρχεία:

  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Γνωρίζω καλύτερα σε τι έγκειται ο σκεπτικισμός μου. Αφορά και τα εξωτερικά γεννητικά όργανα.
    Δυστυχώς υπάρχει και η φάμπρικα των φαρμακευτικών ή και βιολογικών εταιρειών όπως μου λένε φίλοι ιατροί.
    Καθείς με γνώμονα την κρίση του.