Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αγένεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 25 Νοεμβρίου 2016.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ευχαριστώ, αλλά σας πληροφορώ ότι ήδη διαθέτω κατάλληλο πρακτορείο που κανονίζει τις διακοπές μου, δεν χρειάζομαι προβλέψεις από ονειροκρίτη.
     
  2. Ermioni

    Ermioni Regular Member

    Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αν μου επιτρέπει η νηματοθέτρια...
    Η ευγένεια του υπό μέλους φαίνεται από τη χρήση γραπτού πληθυντικού ή γραπτών εκφράσεων π.χ. μάλιστα, όταν απευθύνεται στα Κ μέλη ακόμα και αν αυτά του είναι παντελώς άγνωστα? Δηλαδή αν δε κάνει χρήση των παραπάνω είναι ένα αγενές υπό?
     
  3. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    sΣε εχασα λιγο, παιζει και να μου την λες τωρα, τεσπα, καλη σου μερα, και μονο αγαπη
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είσαι φλεϊματζού...
     
  5. Ermioni

    Ermioni Regular Member

    Δε διατύπωσα τη συγκεκριμένη ερώτηση προκειμένου να δημιουργήσω φλόγες!!!! Τη διατύπωσα επειδή με ταλανίζει το τελευταίο καιρό και έχει σχέση με την ευγένια/ αγένεια αγαπητέ Cad...
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Στο επιτρέπει!  

    Κοίτα, για μένα ο πληθυντικός ευγενείας σώζει καταστάσεις, ο τρόπος που θα τοποθετηθεί/εκφραστεί κάποιος εξαρτάται από το χαρακτήρα του, αν επιβάλλεται να μιλά το υπό στον κάθε Κ στον πληθυντικό, νομίζω πως όχι.
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Οι υποτακτικοί/ες είναι πιο αμυντικοί από τους Κυριαρχικούς/ες.
    Αυτό μπορεί να τους κάνει να φαίνονται πιο αγενείς.

    Η ευγένεια είναι ζήτημα καλλιέργειας αλλά και έμφυτης φινέτσας. Δεν θεωρώ ότι σχετίζεται με το στάτους. Η έκφρασή της ίσως.  
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δεν είναι θέμα ευγένειας δαύτο... Είναι θέμα ερμηνείας του λατρευτικού τυπικού... Πρακτικώς αδιάφορον εν προκειμένω... Αλλά ΟΚ... Περί ορέξεως...
     
  9. Ermioni

    Ermioni Regular Member

    Για εσάς (είδατε πληθυντικό ευγένειας??? Βγάζει μάτι!) Για άλλους ο πληθυντικός είναι δείγμα ευγένειας και μάλιστα μερικοί τον απαιτούν από τη πρώτη γράμμη που θα σου γράψουν!!! Άσχετα αν είστε παντελώς αγνωστοι!
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Δεν τον απαιτούν σαν ένδειξη ευγένειας, τον απαιτούν σαν ένδειξη (δικής τους) ανασφάλειας κυριαρχίας  
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Με έχει προβληματίσει κι εμένα αυτό το θέμα. Στον πραγματικό κόσμο εκεί έξω μιλάω στο πληθυντικό σε άγνωστους και σε μεγαλύτερους ηλικιακά ανθρώπους. Είναι απλά κοινοί κώδικες σωστής συμπεριφοράς. Και καλώς έχει.

    Στο χώρο όμως αυτόν εδώ ο πληθυντικός φαίνεται να σημαίνει κάτι πιο ιδιαίτερο. Εδώ ο σεβασμός κερδίζεται, δεν είναι δεδομένος ακριβώς επειδή σημειολογικά έχει διαφορετικές αποχρώσεις. Δεν είναι μόνο στους τύπους, δηλώνει κάτι.
    Επομένως είτε επιλέγω να μιλάω σε όλους στο πληθυντικό είτε σε όλους στον ενικό. Επιλέγω το δεύτερο γιατί δεν δέχομαι a priori ότι κάποιος άγνωστος κερδίζει τον σεβασμό μου μόνο επειδή δηλώνει κάποιο συγκεκριμένο status. Το να "προσφέρω" τον σεβασμό μου άκριτα μου μοιάζει υποκριτικό.
    Διαφορετικά αποφασιζω ότι όλοι είστε απλά άγνωστοι εδώ πέρα και μιλάω σε όλους στον πληθυντικό ανεξαρτήτως στάτους. Το μέσο όμως μας έχει μάθει σε αυτή την αμεσότητα, αποτελεί το κάτι ήδη καθιερωμένο ως μέσο τρόπο επικοινωνίας διαδικτυακά. Αλλιώς μιλάμε σε έναν άγνωστο στο δρόμο και αλλιώς στο ίντερνετ. Η ανωνυμία φέρνει αυτή την άνεση. Είναι ψυχολογικό και σύνηθες, τίποτα παραπάνω.
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2016
  12. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    ο πληθυντικός ειναι και μα πολυ σικατη τεχνική στο να κρατας αποστάσεις