Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αγένεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 25 Νοεμβρίου 2016.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι ε; λολ δεν μου χει τύχει γαμώτο.  
     
  2. Dux

    Dux Regular Member

    Νομίζω πως υπερ-αναλύσατε το θέμα.Όταν κάποιος δεν έχει τον στοιχειώδη αυτοσεβασμό,τους τρόπους αλλά και την αυτοσυγκράτηση(!)για να προσεγγίσει τον άλλον με σωστό τρόπο,τότε προφανώς και είναι λογικό να μην λαμβάνει καν απάντηση.Η ευγένεια και η αυτοπειθαρχία είναι χαρακτηριστικά έμφυτα.(Χρησιμοποίησα πολλές φορές το πρόθεμα "αυτό-".Χμμμμ)
     
  3. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Εννοείτε πως κάποιος γεννιέται με αυτα τα χαρακτηριστικά?
     
  4. Dux

    Dux Regular Member

    Πιστεύω πως είναι θέμα χαρακτήρα το να πειθαρχείς σε δεδομένα αυτονόητα θέματα ευγένειας.Προοδευτικά αυτό αποδεικνύεται από τις διαφωνίες τόσων ατόμων εδώ μέσα.Κάποιος θεωρεί αυτονόητο να του μιλήσουν στον πληθυντικό επειδή ΔΗΛΩΝΕΙ Κυριαρχικός.Ε αυτό το άτομο δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη.Δεν μπορεί να καταλάβει βασικά στοιχεία της επικοινωνίας.
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Άρα είναι θέμα χαρακτήρα και όχι έμφυτο χαρακτηριστικό. Σωστά?
     
  6. Dux

    Dux Regular Member

    Είμαι έτοιμος να ανακαλέσω τη λέξη "έμφυτος" αφού σταθήκατε τόσο σε αυτήν.Mea Culpa.Πιστεύω πως καταλάβατε το νόημα των όσων γράφω.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Εδώ ισχύει το "υποταγή κατ' ομοίωση" ευγενικός Αφέντης έχει ευγενική σκλάβα. Ή για να το πω αλλιώς, η σκλάβα συμπεριφέρεται όπως ο Αφέντης της, αν αυτός είναι ευγενής είναι και αυτή, αν αυτός είναι ευγενής αλλά ξεφεύγει σε ειδικές περιπτώσεις το ίδιο και αυτή και ούτω καθ' εξής.

    Γνωρίζω ότι δεν είναι το θέμα του νήματος όμως αυτό που είπα   οπότε απαντώντας στο ερώτημα του νήματος, έχω και εγώ τη γνώμη ότι η αγένεια δεν είναι θέμα στάτους αλλά σχεδόν οποιασδήποτε άλλης παραμέτρου επηρεάζει την συμπεριφορά. Το στάτους, κατ εμέ, δεν επηρεάζει την συμπεριφορά. Τουλάχιστον μακροπρόθεσμα, σε συνθήκες ισορροπίας.

    Στο παράπλευρο ερώτημα περί χρήσης πληθυντικού έχω τη γνώμη ότι κάποια μακρινή σχέση με την ευγένεια μπορεί να έχει η χρήση του, κυρίως με την έννοια ότι κάποιος υ γνωρίζει ότι αυτό είναι το επιθυμητό και το προσφέρει. Μπορεί να είναι και ένα αγενέστατο passive aggressive πράγμα - τότε όμως φαίνεται αμέσως. Η μη χρήση του δεν έχει σχέση με την αγένεια, κατά τη γνώμη μου πάντα, πιθανά να έχει σχέση με την bratιά αλά ελληνικά, αλλά αυτό είναι άλλο.

    Όσον αφορά εμένα, στην εδώ επικοινωνία μας, θέλω και όταν γίνομαι αγενής να το κάνω με ευγενικό τρόπο - δεν το πετυχαίνω πάντα.
     
  8. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Οι ερωτήσεις μου αποσκοπούν στο να κατανοήσω τα λεγόμενα σας. Δεν έχουν κάποιον επιπλέον σκοπό.

    Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
     
  9. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Αν είναι αγενεής ο υ και ανήκει σε κάποια Κ τότε πρώρα εκθέτει την ίδια και μετά τον εαυτό του.Σε κάθε περίπτωση απαράδεκτος.
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Η αγένεια πιστεύω είναι universal και μπορεί να είναι απόρροια ανατροφής, μπορεί απλώς να θες να τα χώσεις σε ένα συγκεκριμένο άτομο ή να σου βγαίνει επειδή τσακώθηκες με τον δικό σου.
    Με την αγένεια όλοι εκτίθενται either way.
    Το ξέρω δεν λέω κάτι νέο.