Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αδέσποτο. Επιλογή ή οχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 2 Δεκεμβρίου 2016.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    "Προσπαθώ να καταλάβω γιατί δε σε αναλαμβάνει καποιος."

    Εχθές το απόγευμα,συζητούσα με έναν φίλο και μου είπε την παραπάνω φράση.
    Δε δώσαμε συνέχεια στη συζήτηση και το ξέχασα σχεδόν ακαριαία.
    Αργά το βράδυ,σκεπτόμενη αυτά που είχαμε πει,την επανεφερα στη μνημη μου.
    Άρχισα λοιπόν,να θέτω ερωτήματα στον εαυτό μου.

    1) Μια υποτακτική,όταν δεν Ανήκει πουθενά,είναι επιλογή της ή οχι;

    2) Ανήκουμε σε κάποιον απλά για να ανήκουμε;

    3) Γιατί πολλά υ,όταν δε βρίσκονται κάτω από τον έλεγχο κάποιου,δε μπορούν να λειτουργήσουν αυτονομα;

    Ως είθισται,ο νηματοθετης απαντά πρώτος στις ερωτήσεις του.

    1) Να ξεκαθαρίσω πρώτα,πώς δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις εκείνες που έληξε μια σχέση και του διαστήματος που χρειαζονται τα άτομα να το ξεπεράσουν.
    Στη δική μου περίπτωση,είναι καθαρά θέμα επιλογής.
    Δε νιώθω την ανάγκη να έχω ένα σταθερό σημείο.
    Η ανάγκη γεννάται,όταν βρεθεί Το Σημείο.

    2) Μου είναι παντελώς αδιάφορο το να ανήκω σε κάποιον απλά για να ανήκω.
    Το BDSM,για μένα,είναι πολύ πιο βαθύ από μερικές ξυλιές κι ένα καλό γαμησι.
    Απ'την άλλη βέβαια,λατρεύω να Ανήκω.
    Με το σωστό background όμως.
    Και ποιο είναι αυτο;
    Για να μου εμπνεύσει ένας Κ την επιθυμία του "Ανηκειν",υπάρχει ένα πολύ σημαντικό κριτήριο.Να Τον θαυμάζω.

    3) Με παραξενεύει,όταν διαβάζω πως υπάρχουν υποτακτικα άτομα,που όταν δεν είναι κάτω από τον έλεγχο κάποιου,δε μπορούν να κουμανταρουν εύκολα την καθημερινότητά τους.
    Η υποταγη θελει ψυχική δύναμη.
    Όπως επίσης και η παράδοση του ελεγχου.

    Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας  
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    α) Και τα 2, επιλογή της να μένει μόνη, για δικούς της λόγους και από την άλλη παίζει και η απόρριψη; αναρωτιέμαι τι πονάει περισσότερο.

    β) Όχι, νιώθουν την ανάγκη για να ανήκουν.

    γ) Γιατί έτσι λειτουργούν, δεν μπορούν αλλιώς.
     
  3. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    1) Η απόρριψη είναι πάντα μέρος της ζωής.
    Άλλοτε την τρωμε κι άλλοτε τη δίνουμε.
    Το ποσό πονάει έχει να κάνει με τις προσδοκίες.

    2) Αυτό που με προβληματίζει,είναι πως σε αρκετές περιπτώσεις,βλέπω να ανήκουν σε διαφορετικούς Κ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.
    Κι αναρωτιέμαι,ανήκουν γιατί είδαν κάτι σε αυτούς ή ανήκουν για να ανήκουν καπου;

    3) Αυτό το "γιατί ετσι", δε δύναμαι να το κατανοήσω,γιατί εγώ είμαι "αλλιως".
     
  4. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    1) εγω παντα απο επιλογη...
    2) δεν θα μπορουσα να με φανταστω με καποιον απλα για να ειμαι...
    3) δεν δυναμαι να απαντησω γιατι δεν το κατανοω ουτε εγω
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @dina

    Εμένα με προβληματίζει το γεγονός το αν ανάθεμα ξέρουν γτ θέλουν να ανήκουν ή απλά είναι της μόδας(κινκιές).
    Κορίτσι ναι δεν μπορούν να λειτουργήσουν διαφορετικά αν δεν παραδώσουν τον/ην έλεγχο/παράδοσή τους, αυτό θέλουν, αυτός είναι ο τρόπος ζωής μερικών.

    p.s: Πάντα εξαρτάται & σε ποιους Κ απευθύνονται τα αδέσποτα, που να δεις αδέσποτο πως τρέχει στο άκουσμα ότι προυπάρχει υπό.
     
  6. entelweis

    entelweis Regular Member

    Α) Μπορεί να είναι επιλογή τηΣ ,μπορεί και να μην είναι.Σίγουρα έχω την ανάγκη να ανήκω σε κάποιον αλλά αυτή την ανάγκη θα την εξωτερικέυσω και θα τη καλύψω όταν βρεθεί το κατάλληλο άτομο Β) Για να ανήκω σε κάποιον πέρα από την ασφάλεια κ την εμπιστοσύνη χρειάζεται να τον θαυμάζω. Γ)Ίσως γιατί έτσι είναι η ψυχοσύνθεση τους αλλά πάλι είναι ανάλογα το άτομο.
     
  7. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    1) καμιά φορά είναι (συνειδητά η ασυνείδητα) και άλλες φορές όχι (δεν την επιλέγει κάποιος Κ)

    2) Δεν μπορώ να ξέρω, ίσως η ανάγκη ορισμένα άτομα να τα κάνει λιγότερο επιλεκτικά. (που για μένα είναι λάθος)
    Κατά τα άλλα πιστεύω ότι ανήκεις μόνο εφόσον έχεις και έχει κάνει αυτή την επιλογή συνειδητά.

    3)who knows?
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Νομίζω ότι το πρώτο ερώτημα απαντιεται μόνο ως συνάρτηση του δεύτερου. Δλδ ένας άνθρωπος που θέλει απλά να ανήκει κάπου, όπου, προφανώς όταν θα μείνει μόνος του δεν θα είναι επιλογή του. Αντίστοιχα, ένας άνθρωπος που θέλει να ανήκει σε *καποιον* όταν θα μένει μόνος του θα είναι κατα βάση επιλογή του.

    Για το 3... αυτή η κατηγορία ανθρώπων με έχει προβληματισει αρκετά στο παρελθόν. Παλιότερα γνώριζα Κ που δεν ήθελαν να αναλάβουν τέτοια άτομα καν , για πολλούς λόγους.

    Δεν μπορώ να ξέρω ποιοι λογοι κανουν αυτα τα ατομα να φερονται έτσι, όμως είναι κάτι που βλέπουμε και στο βανιλα κόσμο οπότε...
     
  9. el pastigio

    el pastigio Bis vivit qui bene vivit

    Άποψη μου είναι ότι σαν υ δεν βρήκες κάποιον πραγματικό κυρίαρχο να διαφεντέψει πρώτα το μυαλό σου και μετά το σώμα σου.
    Τα πάντα ξεκινούν από εκεί.
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απο καθαρή περιέργεια και αν δεν ενοχλεί την νηματοθετρια, τι εννοείς με το "πραγματικό κυρίαρχο"?
     
  11. el pastigio

    el pastigio Bis vivit qui bene vivit

    Λαμβάνω την πρωτοβουλία να ζητήσω εγώ συγνώμη από την νηματοθέτρια και να σου απαντήσω...Κυρίαρχος αληθινός είναι αυτός που ελέγχει πρώτα τα δικά του πάθη και
    γενικά έχει αυτοέλεγχο και αυτοσεβασμό....Είναι αυτός που βλέπει την υποτακτική του όχι σαν ένα κομμάτι κρέας που θα βγάλει πάνω της τα όποια γούστα του..αλλά σαν ένα
    κομμάτι φρέσκο πηλό που θα το διαμορφώσει αυτός με αγάπη και υπομονή.
     
  12. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά γιατί έχουν την ανάγκη να ανήκουν κάπου.Είναι στην φύση τους.