Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αθεράπευτα ειλικρινής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 6 Οκτωβρίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    Πόσο ειλικρινείς είστε;
    Με τους γύρο σας;
    Με τον εαυτό σας;
    Πόσες φορές έχετε βρεθεί σε δύσκολη θέση επειδή η αθεράπευτη ειλικρίνεια σας δεν μπορούσε απλά να αποκρύψει γεγονότα;
    Γιατί πιστεύετε ότι η ειλικρίνεια είναι καλύτερος δρόμος από την επιλεκτική αλήθεια;
    Και τέλος πιο η πια ήταν τα γεγονότα που σας έκαναν αθεράπευτα ειλικρινείς;

    Και ξεκινώ εγω απαντώντας στις ερωτήσεις μου.

    Όπως πιθανών να καταλάβατε είμαι αθεράπευτα ειλικρινής γιαυτό και άνοιξα αυτό το νήμα.
    Σκοπός μου είναι να δω αν υπάρχουν κι άλλα άτομα σαν κι εμένα εκεί έξω.
    Είμαι τόσο απόλυτη στην ειλικρίνεια μου σε βαθμό που πολλές φορές έχω πληγώσει άτομα λέγοντας τους την ωμή αλήθεια. Και έχω αντίστοιχα αποκλείσει άτομα από την ζωή μου γιατί δεν ήταν εξίσου ειλικρινείς μαζί μου.
    Επιλογή αυτού του δρόμου ήταν οι προηγούμενες επιλογές μου να αποκρύπτω πράγματα από άτομα που νοιαζόμουν για να μην τα πληγώσω και αργότερα η κίνησή μου αυτή ερχόταν μπούμερανγκ πάνω μου με κατηγορίες του τύπου "μου έκρυψες την αλήθεια"
    Πολλές φορές είμαι τόσο ειλικρινής με τον εαυτό μου που δεν με αντέχω ούτε η ίδια.
    Παρόλα αυτά ήταν πολλές οι φορές που εθελοτυφλούσα σε πράγματα που αντιλαμβανόμουν κι όμως δεν τους έδινα σημασία με αποτέλεσμα να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο όταν αντιλαμβανόμουν πόσο λάθος ήμουν που δεν έδινα σημασία στα σημάδια. Τον τελευταίο καιρό ορκίστηκα στον εαυτό μου να μην το ξανακάνω.
    Η επιλογή μου να λέω τα πράγματα ακριβώς όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ με έχει φέρει πολλές φορές σε δύσκολη θέση. Όχι γιατί δεν υπήρχε αναγνώριση από το άτομο που το μοιραζόμουν αλλά επειδή εγώ αισθανόμουν άσχημα όταν έπρεπε να του αναφέρω κάτι άσχημο.
    Παρόλα αυτά συνεχίζω να επιλέγω αυτό το δρόμο γιατί αν μη τι άλλο έχω καθαρή συνείδηση και δεν αισθάνομαι άσχημα πια σκεπτόμενη ότι αποκρύπτω γεγονότα ή ότι δεν είμαι απόλυτα ειλικρινής.

    Θα χαρώ να ακούσω τις δικές σας σκέψεις. Ίσως με βοηθήσουν στο να ξεκινήσω να σκέφτομαι διαφορετικά  
    Όπως και να έχει ευχαριστώ  
     
  2. lotus

    lotus Silence

    Το αυτό....
    Μπα δεν έχει γιατρειά η ειλικρίνεια κορίτσι μου και δεν είναι αδυναμία έχω να σου πω είναι δύναμη, δεν έχουν πολλοί το σθένος για κάτι τέτοιο
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

     
     
  4. newentry

    newentry απλά ρώτα

    Ο περισσότερος κόσμος δεν αποδέχεται εύκολα την αλήθεια αν δεν είναι μέσα στα δικά του όρια αντίληψης γενικά. Επίσης, ενώ η αλήθεια είναι πάντα μία, μπορεί να έχει πολλές οπτικές γωνίες, οπότε συνδιαστικά με το πως έχει ζήσει κάποιος μια κατάσταση, τα βιώματά του αλλά και τα θέλω του, η αλήθεια που είναι τόσο απλή γίνεται τόσο πολύπλοκη!!

    Μ' αρέσει να λέω την αλήθεια στα μούτρα του άλλου/ης και μ' αρέσουν και οι εκφράσεις όταν την ακούν. Αλλά τη λέω μόνο σε ξένους που δε μ' ενδιαφέρουν ή σε πολύ δικούς μου ανθρώπους. Στους ενδιάμεσους απλά γνωστούς πολλές φορές δεν αξίζει να λες τίποτα. Γιατί θα πάρουν την αλήθεια σου και θα τη διαστρεβλώσουν όπως θέλουν και στο τέλος θα σε βγάλουν κακό. Οπότε απλά από μακριά κι από καλά σ' αυτούς.

    Η αλήθεια σίγουρα πονάει κι ο περισσότερος κόσμος δεν την αντέχει δυστυχώς. Οι περισσότεροι/ες πιστεύουν είναι δυνατοί/ες, αλλά πόσο εύκολα λυγίζουν σε μια αλήθεια;

    Ναι στην αλήθεια.  
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    πολύ όμορφη σκέψη και πραγματικά έχετε δίκιο
    ευχαριστώ
     
  6. Maverick

    Maverick Good guy to a fault.

    Απο ειλικρίνεια άλλο τίποτα....
    Την προτιμώ. Μου είναι πιο εύκολο να την θυμάμε. Και ειδικά όταν μιλάω σε ανθρώπους που νοιάζομαι πολλές φορές αυτά που τους λέω, οι αλήθειες, έρχονται σε αντίθεση με τα ψέμματα τους. Όχι τα ψέμματα τους που λένε σε μένα... Όχι.
    Τα ψέμματα που λένε στον ίδιο τους τον εαυτό. Που νομίζουν ότι επειδή ξεγελάνε τον εαυτό τους βάζοντας τον μέσα στην γυάλινη σφαίρα του ψέμματος νομίζουν οτί κρύβουν το πρόβλημα και αυτό εξαφανίζεται.

    Και έρχομαι μετά εγώ και κάτι λέω, κάτι ρωτάω και ως δια μαγείας σπάει το γυαλί και ξαφνικά γίνομαι ο κακός. Γίνομαι ο ίδιος με τον άλλον.

    Γιατί;

    Γιατί τους ανοίγω τα μάτια και δεν τους αρέσει αυτό που βλέπουν. Γιατί έχουν βάλει σε μια γωνιά αυτά που δεν θέλουν να θυμούνται και έρχομαι εγώ και τα βάζω στην μέση να τα δουν.

    Άλλα είναι κουραστικό.
    Η αλήθεια.
    Ειδικά όταν ο άλλος δεν θέλει να την δει, να την ακούσει, να την σκεφτεί.
    Και προσπαθώ να κρατηθώ. Να μην το ανοίξω το ρημάδι. Δεν πετυχαίνει πάντα.
    Τις περισσότερες δεν κρατιέμε και το ανοίγω το στόμα μου και μετά το μετανοιώνω.
    Κάποιες φορές το βουλώνω. Και τα μαζεύω. Και με τρώνε. Και μετά ανοίγω πάλι το στόμα μου και γίνεται τις κακομοίρας. Και πάλι το μετανοιώνω.

    Θα ήταν πιο εύκολο να ήμουν κωλόπαιδο.
    'Δεν πας να κόψεις τον λαιμό σου....χέστηκα"
    Θα έφτιαχνα την δουλειά μου και όλα καλά.

    Το ίδιο είμαι και με τον ευατό μου. Δεν υπάρχει σκληρότερος κριτής για μένα από μενά. Δεν υπάρχει τίποτα αρνητικό να πει κάποιος για μένα που δεν το έχω πεί εγώ πρώτος.
    Πολλές φορές μάλιστα βρίσκω αρνητικά εκεί που δεν υπάρχουν και τα σκέφτομαι και τα αναλύω και πέφτω σε ένα τρυπάκι που τελειωμό δεν έχει.

    Έχει δίκιο όποιος είπε ότι η άγνοια είναι ευλογία.
    Όμως εγώ όταν ξέρω κάτι το λέω. Και θα το λέω. Και ας το μετανοιώνω.

    Good guy to a fault.
     
  7. lotus

    lotus Silence

    Η αλήθεια θέλει τέχνη.... και συνδυάζεται με την ειλικρίνεια. Μπορείς να μην πεις μια αλήθεια γιατί απλά μπορεί να μην ερωτηθείς γι αυτήν. Αν ερωτηθείς όμως πρέπει να έχεις το σθένος και να είσαι ειλικρινής. Και πρέπει να ξέρεις ότι όταν ερωτάσαι τις απαντήσεις που θα δώσεις μπορεί να της χρησιμοποιήσουν κι εναντίον σου. Δεν ρωτάνε όλοι και πάντα να μάθουν πράγματα με καλή πρόθεση. Προσωπικά ακόμη κι αν το διακρίνω ότι ο άλλος έχει δόλο, είμαι πολύ προσεκτική στις απαντήσεις που δίνω γιατί πρέπει να ξέρω ότι γεμίζοντας τη φαρέτρα του άλλου με βέλη που του δίνω μπορεί να τα χρησιμοποιήσει εναντίον μου. Και συνήθως όταν συμβαίνει αυτό σίγουρα δεν θα τα εκτοξεύσει μπροστά μου αλλά πίσω από την πλάτη μου. Οπότε θέλει προσοχή και οριοθέτηση και αυτογνωσία για το αν μπορείς να αντέξεις "τα χτυπήματα". Και όχι δεν λες ψέμματα, απλά κάνεις διάλογο και τελικά να πάρεις εσύ περισσότερες απαντήσεις από ότι ο άλλος που ξεκίνησε την συζήτηση. Έχω δώσει και εν γνώσει μου βέλη και ήμουν σίγουρη ότι θα τα νιώσω στην πλάτη μου αλλά και να το αντέξω μπορούσα και να ασχοληθώ παρά πάνω δεν άξιζε τον κόπο. Μερικές φορές η επιβεβαίωση ότι είχες δίκιο σε συνδυασμό με τις "πληγές" που δημιουργούνται σε κάνουν να μην ξεχνάς ποτέ την εμπειρία και να αναγνωρίζεις από μακρυά από που πρέπει να κρατηθείς μακρυά.
    Και ναι μόνο οι δικοί μας άνθρωποι αξίζουν τις αλήθειες μας, οι άλλοι είναι απλώς περίεργοι ή κακεντρεχείς και πρέπει απλά να οριοθετούνται.
     
  8. newentry

    newentry απλά ρώτα

    Στο savoir vivre είναι καλό να μιλάς στον πληθυντικό, αλλά προσωπικά απορώ μ' αυτούς που τους αρέσει να τους μαλάν έτσι...και σίγουρα προτιμάω να μου μιλάν στον ενικό! Θα το ανέλυα κι αυτό, αλλά θα μαι εκτός θέματος!

    Αλήθεια λέω!  
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    θα σας παρακαλούσα να μην επεκταθούμε  
    ειναι κρίμα για το νήμα μου... κι ακόμα δεν πρόλαβε να ανοίξει.
     
  10. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Ειλικρίνεια... I love you... αλλά το μαχαίρι από την πλάτη μου ποιος θα το βγάλει...    
     
  11. newentry

    newentry απλά ρώτα

    Η αλήθεια βέβαια, όσο δύσκολη κι αν είναι κι όσο κι αν πονάει κι όσο πολύπλοκη κι αν είναι η κατάσταση...απλά είναι και ο πιο εύκολος και γρήγορος δρόμος τελικά.
    Δε χρειάζεται να θυμάσαι τι έχεις πει, δε χρειάζεται εξηγήσεις και σίγουρα δε χρειάζεται και τύψεις
    ...γιατι πολύ απλά ήταν η αλήθεια!
     
  12. lotus

    lotus Silence

    Μπορείς απλά να ρωτήσεις τον άλλον σε τι θα τον εξυπηρετήσει η απάντηση σου κι αναλόγως απαντάς, ξέρεις και το να μην θέλεις να απαντήσεις σε κάτι (όχι να πεις ψέμματα όμως) είναι δικαίωμα σου...