Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αιτία ή αφορμή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 17 Νοεμβρίου 2008.

Tags:
?

Για την παρουσία σας στο greekbdsmcommunity.com το BDSM....

  1. Είναι η αφορμή;

    6,7%
  2. Είναι η αιτία;

    83,3%
  3. Δεν έχω ίδέα ακόμα...

    10,0%
  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Μετά από συζήτηση με μια καλή μου φίλη, μου γεννήθηκε το πιο κάτω ερώτημα.
    Για την παρουσία σας στο greekbdsmcommunity.com το BDSM είναι αφορμή ή αιτία;
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2008
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Εννοείς " αν ξέραμε "ποδήλατο" ή αν μάθαμε "ποδήλατο" " ;
     
  3. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Αν ξέρω ποδήλατο και θέλω να ανταλλάξω απόψεις ιδέες γνωριμίες σχετικά με αυτό ή ίσως το να μάθω ποδήλατο για τους δικούς μου λόγους
    Πιο συγκεκριμένα....

    αιτία η [etía] Ο25 : 1α.κάθε γεγονός, φαινόμενο, ενέργεια κτλ. που οδηγεί στη δημιουργία ενός αποτελέσματος· αίτιο: Δεν υπάρχει γεγονός χωρίς ~. Kανείς δεν κλαίει χωρίς ~. (λόγ. έκφρ.) άνευ λόγου* και αιτίας. || (φιλοσ.): Aρχική / πρώτη ~. Yποκειμενική / αντικειμενική ~. Kατά τύχη / σύμπτωση / περίσταση ~. || (νομ.): ~ δικαιοπραξίας / πολέμου. Aθέμιτη / επαχθής / χαριστική / πρόσφορη ~. || (γραμμ.): Προσδιορισμός / γενική / δοτική της αιτίας. β. αφορμή, πρόφαση: Γυρεύει ~ για καβγά. 2. ευθύνη για κτ. κακό· φταίξιμο: Mη ρίχνεις σ΄ εμένα την ~· δε φταίω εγώ. 3. αυτός που φέρει την ευθύνη για κτ. που έγινε· ο αίτιος, ο υπαίτιος: Aυτός είναι η ~ της καταστροφής / αποτυχίας. Εσύ είσαι η ~ που έγιναν όλα αυτά.

    αφορμή η [aformí] Ο29 : 1.γεγονός το οποίο χρησιμοποιεί κάποιος ως πρόφαση για να προβεί σε ενέργειες συνήθ. εχθρικές, των οποίων τα αίτια είναι βαθύτερα: Aίτια και αφορμές του πελοποννησιακού πολέμου. ~ για την απεργία ήταν η απόλυση δύο εργατών. Ποια ήταν η ~ της παραίτησής του; Aυτή ήταν απλώς η ~, όχι η αιτία. ~ σοβαρή / ασήμαντη. Δίνω / ψάχνω / γυρεύω / βρίσκω / γίνομαι ~. ~ γύρευε κι ~ βρήκε. ~ ζητούσε για να με κατηγορήσει, ευκαιρία. Δεν είχα / δε μου έδωσε καμία ~ για να είμαι δυσαρεστημένος μαζί του. 2. γεγονός το οποίο χρησιμοποιεί κάποιος ως δικαιολογία για κτ.: Mε ~ ένα μικρό πονοκέφαλο δεν πήγε στη δουλειά του. || (έκφρ.) με (την) ~, για σύμπτωση κατάλληλων συνθηκών, ευνοϊκών περιστάσεων που επιτρέπουν την πραγματοποίηση ενός σκοπού· ευκαιρία1α: Θα μιλήσω αύριο στον υπουργό με ~ που θα τον δω. Mε την ~ της εθνικής επετείου θα γίνει στρατιωτική παρέλαση. παίρνω ~, βρίσκω την ευκαιρία: Παίρνοντας ~ από την ανακοίνωση του κ. τάδε…
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Ψήφισα αιτία(όπως θα κάνει η πλειοψηφία  ) ).Η μεγάλη θεωρητικολογία μου δημιουργεί ένα χάσμα από τη θεωρία στην πραγματικότητα και προσπαθώ να βρω στοιχεία να συνδέσουν τα δύο άκρα,ίσως γιατί νιώθω έτσι πρέπει.Απο ' κει και πέρα μου ήταν χρήσιμο που έγινα πιο "political correct" και το ότι ενασχολήθηκα με τη θεωρία.Αποκωδικοποίησα και δόμησα καλύτερα κάποιες έννοιες και καταστάσεις μέσα μου,περνώντας από το ενστικτο στη συνείδηση.χωρίς πάλι αυτά να αποτελούν και να δημιουργούν αφορμές που και αυτές έχουν ,ελάχιστα όμως,δοθεί σε εμένα προσωπικά,μέσα από το χώρο αυτό και παίζει ρόλο πως δεν υπάρχει ακτίνα δράσης για 'μένα εδώ..Πρέπει το μέσα να κοιτάει έξω και το έξω μέσα..

    Πλατείασα ,λίγο .Αιτία ,λοιπόν.



    (rep! Ωραίο θέμα,ευχαριστώ SadalMelik)
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Στο φόρουμ μπήκα για να διερευνήσω, κατανοήσω, αυτό που βιώνω και μέσα από τις απόψεις και βιώματα των άλλων... 
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Αιτία ή αφορμή   ;
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Αιτία, σαφώς
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    ψήφισα αφορμή αλλά αναιρώ!(ξεδιάλυνε το τοπίο η ιστορία:η αφορμή και τα αίτια των περσικών πολέμων)
    οπότε ψηφίσω οτι το bdsm έιναι η αιτία(ο λόγος) που βρίσκομαι εδω.
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    αιτια ή καλητερα αναζητηση ερωτικου συντροφου με ιδιαιτεροτητες(ή αναζητησεις) αναλογες των δικων μου.αλλα καμια φορα απο αλλου ξεκινας και αλλου σε παει(αν εισαι αρκετα ανοιχτος για να συμβει αυτο!).δηλαδη ξεκινα σαν αιτια αλλα ενδεχομενως να καταληξει σαν αφορμη για κατι αλλο:crazy:
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Στο φόρουμ μπήκα κατα λαθος , δεν ηξερα τι site ηταν ,
    οταν καταλαβα ,
    εμεινα γιατι τοτε οσα διαβαζα μου κεντρισαν το ενδιαφερον
    οσο αφορα την διαφορετικη οπτικη που εβλεπαν τα μελη το bdsm γενικοτερα ,
    μενω απο συνηθεια και απο περιεργεια μηπως διαβασω κατι ''διαφορετικο'' η
    που θα μου μαθει κατι περισσοτερο .

    αιτια κ αφορμη ...
     
  11. fractal

    fractal Regular Member

    μου θυμίζει ένα παλιό ανέκδοτο που λέει για μια διαφωνία μεταξύ δύο str8 αν γίνεσαι "αδερφή" ή γεννιέσαι και τελωσπάντων σκέφτηκαν να ρωτήσουν . Ετσι και έγινε και τους λέει ο "ειδήμων" :
    εμένα παιδιά δυστυχώς με βίασε το αφεντικό μου όταν ήμουν στο χωριό και έσκυψα να μαζέψω πατάτες !!!
    Τι λε ρε παιδί μου τέτοια πράγματα!! και καλά εσύ γιατί δεν έτρεξες να ξεφύγεις ;;
    να μωρέεεε που να τρέχεις στα χωράφια με τις γόβες;;;
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Αιτία ή αφορμή

    Θα συμφωνήσω με την ανασια.. αιτια κ αφορμη