Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλγολαγνεία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Seirios_79, στις 23 Αυγούστου 2006.

  1. Η σεξουαλική ηδονή διαμέσω πόνου. Μιλήστε ελεύθερα ανεξαρτήτως στάτους. Χώστε τα!!! Πόσο πολύ ηδονίζεστε με τον πόνο καθεαυτό. Τεχνικές επίτευξης πόνου που προτιμάτε!!!
     
  2. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Αλγολαγνία

    Παρ'όλο που δεν είμαστε μαζοχιστές (σαδιστές είμαστε!), έχουμε καλή σχέση με τον πόνο. Σε φιλοσοφικό επίπεδο, ο πόνος συνεισφέρει στην όλη υπερβατική εμπειρία της υποταγής. Μας αρέσουν πολλές τεχνικές, τράβηγμα μαλλιών, διάφορα παιχνίδια, nipple clamps κλπ στις ρώγες, κεριά, και φυσικά πολλά και διάφορα εργαλεία για spanking, μαστίγωμα, και άλλα τινά. Μπορείς επίσης να προκαλέσεις ενδιαφέροντες πόνους χρησιμοποιώντας «αφύσικες» στάσεις δεσίματος, αν και θέλει προσοχή να μην αφήνεις τον υποτακτικό σ'αυτές τις στάσεις για πολλή ώρα.
     
  3. latexduck

    latexduck Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    το θέμα σου πιστεύω είναι πολύ γενικό...
     
  4. Re: Αλγολαγνία

    Δεν νομίζω Jim_Jailor  
    γράψε με βάση αυτά που λέει η απλά προσπέρασε το!!!
     
  5. latexduck

    latexduck Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    θεωρώ ότι έχουν γίνει πολλά topic για κάθε μία τεχνική πόνου ξεχωριστά αλλα δεν θα σου χαλάσω χατήρι και θα απαντήσω στο θέμα σου...
    Μου αρέσουν αυτά... κερί, μαστίγωμα σε διάφορα σημεία του σώματος μου, μανταλάκια στις ρώγες τράβιγμα μαλλιών, ball torture, και πολλά άλλα...
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    Η αλγολαγνεία είναι ταυτόσημο του μαζοχισμού άραγε?
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    Αλγολαγνεία για μένα είναι ένας γενικός όρος που περιγράφει την σεξουαλική διέγερση που βιώνει κάποιος, είτε προκαλώντας είτε παίρνοντας πόνο σε σωματικό επίπεδο.


    Σ΄ ένα άρθρο είχα διαβάσει πως
    Οι διαφορές που βλέπω να υπάρχουν με τους σαδομαζοχιστές, είναι πως ο σαδομαζοχιστής μπορεί να είναι και αλγολάγνος, αλλά συνυπάρχει με την αλγολαγνεία του και η επιθυμία επιβολής πραγμάτων πέρα από φυσικό πόνο.

    Είμαι αλγολάγνος, και αυτό με σύγχιζε στην αρχή, αυτή η επιθυμία και η ερωτική διέγερση που αντλώ από την επιβολή φυσικού πόνου, όντας μαζοχίστρια.
    Όταν όμως επιβάλλω πόνο δεν επιθυμώ ούτε να επιβληθώ με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, ούτε να εξευτελίσω, ούτε να κυριαρχίσω, απλά με διεγείρει ο πόνος σε όλες τους τις μορφές κι όταν τον προσφέρω τον προσφέρω σαν δώρο.

    Έχουμε αρκετούς πολύ καλούς γνώστες εδώ του Σαδομαζοχισμού, ίσως να μπορούσαν να μας πουν περισσότερα.
     
  8. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    Εγώ δε λέω τίποτε γιατί θα με κατηγορήσουν ότι είμαι επιστημωνοφανής.  
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Αλγολαγνία

    Στο να δέχεσαι τον σωματικό πόνο ;;;;  
    Φίλε μου Γιάννη , ρίξτα...
    Έχω να μάθω πολλά από αυτό το θέμα ...
     
  10. focus

    focus Regular Member

    Re: Αλγολαγνία

    Αγαπητη lara και εγω πιστευω οτι δεν εχει αμμεση σχεση ο μαζοχισμος με την αλγολαγνεια. Θεωρητικα (για τους ψυχολογους) ο σαδομαζοχισμος εχει να κανει κυρια με την αναγκη για εξουσια και υποταγη. Αυτα εκφραζονται με διαφορους τροπους οπως εγκεφαλικα, φετιχιστικα, αλγολαγνικα κλπ. Η αλγολαγνεια αναφερεται αποκληστικα στο σωματικο πονο και οχι στο ψυχικο. Ετσι εξ ορισμου το SM δεν ταυτιζεται ενοιολογικα μ αυτην. Εχω γνωρισει σκλαβο που προσταζε στην Κυρια του "Χτυπα πιο δυνατα μωρη" !!!!
    Ειχε σχεση με το SM αυτος? Ηταν απλα αλγολαγνος....με accesoire μια Αφεντρα και ενα μαστιγιο.....σκλαβος παντος δεν ειναι !!
     
  11. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    Ο σωματικός ή ο ψυχικός πόνος ουσιαστικά είναι αυτό που μας απομακρύνει από κάτι που θέλουμε να απωθήσουμε. Έχει δίκιο ο slavos40 και η lara, δεν είναι κατ'ανάγκη μαζοχιστής ή σαδιστής. Ο αλγολάγνος μπορει να είναι και αυτός που πονά για κάποιον άλλο, πέρονοντας τη θέση του θύματος για να αλαφρώσει τον πόνο του άλλο, ουσιαστικά όμως για να απωθήσει την εικόνα του άλλου και να μη ου συμβεί (π.χ. οι φραγκισκανοί μοναχοί που αυτομαστιγωνόντουσαν, αυτοί που μπουσουλάνε μέχρι την εκκλησία, οι βουδιστές που απαρνιούνται τα πάντα για να αυτοσυγκεντρωθούν). Με αυτό τον τρόπο ο άνθρωπος έρχεται πιο κοντά σε αυτή την ιδεατή εικόνα που έχει φτιάξει και, τατόχρονα, την απαρνείται. Αλλά δεν είναι αναγκαστικά μααζοχιστής ή σαδιστής.

    Ακόμη, κάποιοι μαζοχιστές ή σαδιστές δε θέλουν τον πόνο. Τους απωθεί. Με άλλο λόγια η αλγολαγνεία πρέπει να εξετάζεται μέσα και έξω από το bdsm. Εγώ έχω γνωρίσει Αφέντρα που είναι πολύ σκληρή αλλά δεν αντέχει τον πόνο στον άλλο, όπως και άλλη μια Αφέντρα (η οποία είναι μέλος εδώ) που δεν χωρά στο νου της το piercing κ.λπ., χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι Αφέντρες.

    Αν όμως κάνουμε σημαία την αλγολαγνεία, τότε δεν έχουμε παρά ένα απειροελάχιστο μέρος του bdsm και χάνουμε όλο το άλλο. Ας μην έχουμε στερεότυπα. Δεν είναι παρά ένα παιχνίδι όπως πολλά άλλα που εντάσσεται σε όλο το bdsm ή που δεν εντάσσεται γιατί δεν το θέλουμε και είμαστε ελεύθεροι να μην το θέλουμε.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Αλγολαγνία

    Υπάρχουν όμως και έχω γνωρίσει άτομα που δεν γουστάρουν ούτε να υποταχθούν, ούτε να ξεφτιλιστούν κι απλά έχουν την ανάγκη να λυτρώνονται με τον φυσικό πόνο.

    Κάποιοι τους ονομάζουν μαζοχιστές χωρίς προεκτάσεις πέραν του φυσικού πόνου.

    Κι αν αυτό χρειάζονται δεν βλέπω το λόγο να τους επιβάλλεται η οποιαδήποτε άλλη προέκταση επειδή σε μας αρέσει κάτι διαφορετικό, έτσι δεν είναι?

    Όπως υπάρχουν και αρκετοί Κυρίαρχοι που μπορούν να απολαύσουν τον πόνο, αλλά επίσης δεν τους ενδιαφέρει και δεν τους εξιτάρει η υποταγή ή ο εξευτελισμός.