Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλληλεπίδραση, λέει, Κ/υ. Really?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος underherfeet, στις 7 Ιουνίου 2017.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Mε αφορμή κάποιες αναφορές που έχω διαβάσει δω και κεί και ένα ερώτημα που απηύθυνα στην @angel42 ...

    Ακούγεται αυτονόητο και προφανές πως σε μια σχέση D/s υπάρχει αλληλεπίδραση των συμμετόχων μελών ανεξαρτήτως της θέσης τους.
    Για τους/τις Κ η επίδραση στους/στις υ θεωρείται φυσική ,έως και επιβαλλόμενη απο τους/τις Κ είναι δε υπαρκτή, δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία γι αυτό.
    (Disclaimer: απο δω και κάτω Κ και υ σε ουδέτερο γένος, για την ευκολία μου.)
    Είναι όμως παραδεκτό απ΄οτι έχω αντιληφθεί ότι και τα υ επιδρούν στα Κ τους.
    Kαλά,για την πριγκίπισσα @sokolata που όλοι προσκυνούμε δεν έχω καμιά αμφιβολία, τα υπόλοιπα υ όμως;

    Yποτίθεται πως το υ συναινεί σε μια σχέση της οποίας το πλαίσιο καθορίζει το Κ , προσαρμόζεται στα θέλω του Κ, προτάσσει τα θέλω του Κ, θέλει τα θέλω του Κ, δεν έχει δικά του θέλω πέρα απ ΄το να θέλει τα θέλω του Κ , και έτσι γνωρίζει την απόλυτη πλήρωση και ευτυχία.
    Ολη η δουλειά στη σχέση έχει να κάνει με τα παραπάνω, έτσι δεν είναι;
    Έχουμε λοιπόν την αναμφισβήτητη επίδραση του Κ στο υ προς την κατεύθυνση που αυτό επιθυμεί.

    Που όμως ανιχνεύουμε την επίδραση του υ στο Κ ώστε να αληθεύει το πρώτο συνθετικό της αλληλεπίδρασης?
    Η angel αναφέρθηκε στην υπομονή και την ψυχραιμία της που δοκιμάζονται και σφυρηλατούνται μέσω της διάδρασης (δεν το είπε έτσι ακριβώς αλλά αυτό είναι το νόημα πιστεύω) και αορίστως και σε άλλα πολλά.
    Ναι, αλλά η υπομονή και η ψυχραιμία ενός Κ δοκιμάζονται και οξύνονται καθημερινά με το καθημερινό μποτιλιάρισμα και με την οδηγική συμπεριφορά των περισσότερων Νεοελλήνων οδηγών ας πούμε, η επίδραση τους μάλιστα ίσως να βαραίνει και περισσότερο αυτής των υ πάνω σε αυτά τα χαρακτηριστικά.

    Το νήμα λοιπόν αναζητά σκέψεις, τρόπους, βιώματα, ένθεν και ένθεν, που να (υπο)στηρίζουν την επίδραση των υ στα Κ ως τέτοιων, ώστε να καταστεί δυνατή η αφαίρεση του ερωτηματικού απο τον τίτλο του νήματος και να αντικατασταθεί με τελεία.
    ...Ή με θαυμαστικό, ακόμα καλύτερα!

    υ.γ Το νήμα ΔΕΝ είναι χιουμοριστικό, όσο κι αν έγινε απόπειρα χρήσης χιούμορ κατά την ανάπτυξή του.
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Yπάρχει καμία σχέση που ο ένας ΔΕΝ επιδρά πάνω στον άλλον? Δε νομίζω. Και δεν έχει σχέση με την ασυμμετρία ή όχι, έχει σχέση με την επικοινωνία των μελών μεταξύ τους. Κατ'εμέ επιδρά βαθιά κιόλας, ανάλογα με την ένταση την έλξης και τον βαθμός της προσωπικής τους διαπλοκής. Όποιος δεν είναι αλαζόνας, μαθαίνει από τον άλλον, ανεξαρτήτως εξουσιαστικού ή Κυριαρχικού μοτίβου.
    Ο ευφυής συναισθηματικά άνθρωπος επιζητά να έχει δίπλα του, στην ζωή του επιδράσεις που θα τον εξελίξουν με κάποιον τρόπο, θα τον βοηθήσουν να αλλάξει επίπεδο.
    Θα του επεκτείνουν με κάποιο τρόπο τα όρια της σκέψης του, θα τον πλουτίσουν πνευματικά, εγκεφαλικά, συναισθηματικά.
    Θεωρώ ότι μεγάλα μαθήματα μπορεί δυνητικά να είναι η αφοσίωση, η αγάπη άνευ όρων, η ευγνωμοσύνη, η ταπεινότητα, η φιλαλήθεια, η ανιδιοτελής προσφορά, το καθολικό μοίρασμα, η ανταλλαγή θετικής ενέργειας, η ήρεμη και αβίαστη ροή της ενέργειας.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...Η αλληλεπίδραση λοιπόν , @brenda προκύπτει όχι λόγω ασυμμετρίας αλλά μέσα απο την επίδραση ανθρώπου πρός άνθρωπο.
    Η αφοσίωση, η αγάπη άνευ όρων, η ευγνωμοσύνη, η ταπεινότητα, η φιλαλήθεια, η ανιδιοτελής προσφορά, το καθολικό μοίρασμα, η ανταλλαγή θετικής ενέργειας, η ήρεμη και αβίαστη ροή της ενέργειας μπορεί να ανιχνευθούν κάλλιστα και σε συμμετρικές σχέσεις, έτσι δεν είναι;
    Η σχέση ασφαλώς πέρα από ασύμμετρη είναι και -πρωτίστως- ανθρώπινη και όπως σε όλες τις σχέσεις υπάρχει αλληλεπίδραση όπως την περιέγραψες αλλά εγώ ψάχνω ιδιαίτερα χαρακτηριστικά επίδρασης των υ ως υ στα Κ, αν υπάρχουν.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Το υ επιδρά θετικά στην απόλαυση του Κ.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ... ειδικά αν μάθει να του φτιάχνει σουτζουκάκια όπως τα έφτιαχνε η μαμά του, δεν αμφιβάλλω.

    Όμως δεν ζητάω αυτό, το καταλαβαίνεις ασφαλώς.
    Το Κ επιδρά στο υ επιζητώντας αλλαγές στην εμφάνιση, στην συμπεριφορά , στην έκφραση, στον τρόπο σκέψης, στον χαρακτήρα του υ.
    Eπίδραση του υ στο Κ υπάρχει;
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    όχι, όχι. καινούρια σουτζουκάκια.
     
  7. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Αναλογως το επιπεδο D/S που εχουν μεταξυ τους.
    Αν το Κ διαθέτει ενσυναισθηση τοτε θα μπορει μεσω των οριων του καθε Υ να δει διαφορετικες πτυχες κ να μαθει.
    Νομιζω οτι τα ορια κ η επιθυμια/προσπαθεια του καθε Κ για την κάμψη αυτων ειναι το κομματι "εκπαιδευσης" του. Το Κ δε θα γινει αποδεκτο απλα επειδη αυτοοριζεται ως τετοιο, θα πρεπει να μπορει να εδραιωσει κ διατηρησει τη θεση του μεσα απο τη βελτίωσή του αλλα κ προσαρμογη του αναλογως του Υ που'χει απεναντι του. (ή τελος παντων, που'χει απο κατω του)
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Χμμμ..... υποτιμάς πολύ την απόλαυση και πόσο καίριο είναι να είμαστε συστατικό μέρος αυτής. Μην μαγειρέψεις σουτζουκάκι, να είσαι το σουτζουκάκι.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Μια υποτακτική γυναίκα μπορεί να κάνει καλύτερο ή χειρότερο άνθρωπο, έναν κυριαρχικό άνδρα.
     
  10. Amoreisa

    Amoreisa Regular Member

    Αφενός το κ θα πρέπει να προσαρμοστεί και να βρει τον τρόπο να φέρει εκεί που θέλει το εκάστοτε υ, δεδομένου ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί. Οπότε φαντάζομαι αποκομίζει κάποιου είδους εμπειρία κάθε φορά.
    Αφετέρου, υπάρχει και η περίπτωση που το υ μπορεί να κατέχει περισσότερο κάποια πράγματτα και εφόσον το κ είναι ανοιχτός άνθρωπος, μπορεί να επηρρεαστεί έστω και με δικιά του επιλογή, είτε μέσα από συζήτηση είτε εμπειρικά ,σε διάφορους τομείς.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μμμμ...αρα εσύ διακρίνεις την δυνατότητα το Κ να α. μάθει
    β. βελτιωθεί
    γ. προσαρμοστεί
    μέσω της διάδρασης ώστε να κάμψει τα όρια του υ.
    Αλλάζει άραγε και η γραμμή πλεύσης έτσι ή ακόμα και ο τελικός στόχος ή οι αλλαγές του Κ είναι απλά τακτικού χαρακτήρα και το μόνο ουσιαστικό στοιχείο της επίδρασης είναι η απόκτηση εμπειρίας για τον οικονομικότερο χειρισμό του υ ?
    Τι λένε τα Κ ?
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Πως όμως?