Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αλληλεπίδραση, λέει, Κ/υ. Really?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος underherfeet, στις 7 Ιουνίου 2017.

  1. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Δευτερολογώ, για να προσθέσω τα παρακάτω:

    Πρώτον,
    για να πω στον φίλτατο @cadpmpc, ότι συμφωνώ βεβαίως μαζί του στο ότι δεν υπάρχει κάποια κοινή μέθοδος, δλδ ότι ο κάθε Κ αλληλεπιδρά διαφορετικά σε κάθε σχέση, ανάλογα με το ποιο υ έχει δίπλα του.
    Θα μου επιτρέψει όμως και να διαφωνήσω όσον αφορά για την θεωρία παιγνίων στο D/s, καθώς άπαξ και ξεκινήσει μία σχέση
    ο λήπτης απόφασης είναι ένας (ο Κ), ενώ η συγκεκριμένη θεωρία προϋποθέτει την ύπαρξη (τουλάχιστον) δύο, και μάλιστα ορθολογικών.
    (Ακόμα βέβαια και δύο να ήτανε, αμφιβάλλω κατά πόσον οι λήπτες απόφασης είναι ορθολογικοί, εφόσον μιλάμε για σχέσεις όπου περιέχονται συν-αισθήματα).

    Δεύτερον,
    επειδή φαντάζομαι ότι ο νηματοθέτης θα ήθελε να γίνουμε όσο πιο συγκεκριμένοι και κατανοητοί γίνεται, (το ίδιο και η αγαπητή @Seras Victoria που ζήτησε βιωματικές καταστάσεις),
    και επειδή το πλαίσιο του D/s είναι κοινό για όλες τις σχέσεις για τις οποίες συζητάμε, σημειώνω:

    Η συχνή επικοινωνία, οι τακτικές αναφορές που γράφει σε συνδυασμό με κάποια μικρά (και φαινομενικά ασήμαντα) task που δίνονται στο υ, καθώς και οι συζητήσεις για συγκεκριμένα θέματα,
    είναι στοιχεία που προσωπικά τα κρίνω ως απαραίτητα, ειδικά στην αρχή μιας σχέσης.
    Με τον καιρό βεβαίως, ισχυροποιείται η ενσυναίσθηση οπότε τα πράγματα γίνονται απλούστερα.
     
  2. angel42

    angel42 Regular Member

    ΠΕΡΙ ΗΔΟΝΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗΣ

    Ορμώμενη από το σχόλιο της @elfcat "μην υποτιμάτε την απόλαυση" θα ξεκινήσω από αυτό που θεωρώ το πιο σημαντικό σημείο των πολλαπλών και ποικίλων ευεργετικών και δημιουργικών επιδράσεων που ένα συμβατό υ/s σε Εμένα επιφέρει στο Κ (το συγκεκριμμένο δηλαδή Εμένα) γιατί αν δεν επιφέρει τίποτε βράστα χαράλαμπε και τι σκατά κάνουμε εδώ (για Εμένα)...

    Θέλω να τοποθετήσω την Ηδονή, την Απόλαυση και την Καύλα στο αρχηγικό τους βάθρο. Το βάθρο το υπέρτατο το ιερό, αυτό που γλυκαίνει, απελευθερώνει, ανοίγει την ύπαρξη, και όχι το βάθρο του πάρεργου στο οποίο συχνά τοποθετείται και διαφαίνεται σε αρκετές θέσεις συνολικά σε ένα φόρουμ για τον ηδονισμό (αντίφαση), που η καύλα τοποθετείται ως κάτι τελευταίας σημασίας, σαν κάτι το ενοχλητικό, σαν κάτι το δυσλειτουργικό, δευτερεύον, τριτεύον, σαν ένα αναγκαίο κακό που οφείλουμε μόλις συμβεί, να εκτονώσουμε και να την ξεφορτωθούμε για να συνεχίσουμε σοβαρά με τα υπόλοιπα σοβαρά θέματα της ζωής... Πόσο συχνά ακούμε η ζωή δεν είναι καύλα, εκτός από την καύλα υπάρχουν και τα σοβαρά θέματα, υποτιμητικά "όλα για την καύλα του/της",. κλπ, κλπ, κλπ.

    Για Εμένα η Καύλα είναι Θεά. Είναι μύηση στα του εντός Μου κοσμικά μυστήρια. Στις περιοχές που δεν υπάρχει πρόσβαση αν Εκείνη δεν σου ανοίξει την πόρτα. Είναι οδηγός επίσης στα εντός του άλλου κοσμικά μυστήρια στις περιοχές που ούτε εκείνος θα είχε πρόσβαση χωρίς να του ανοίξει Εκείνη την πόρτα... Πως θα μπω εκεί μέσα χωρίς τη συνδρομή αυτής της θεάς; Πως θα τα κατέχω; Πως θα τα ελέγξω; Είμαι άθεη πολυθεϊστρια. Όμως Είμαι θεά της καύλας και η καύλα είναι θεά Μου... Δεν Έχω άλλο λόγο να ζω από το να Είμαι καυλωμένη, δεν Έχω καλύτερη ασχολία να κάνω από το να Είμαι μέσα στον 'Ερωτα και τους έρωτές Του, την Ηδονή και τις ηδονές Της, την Απόλαυση και τις απολαύσεις Της. Ζω σε έναν ψυχαναγκαστικό, ψυχοπαθή, καταπιεστικό, άρρωστο, κακοποιητικό, ανήδονο πολιτισμό που διαρκώς σπέρνει ψυχικές αρρώστιες, μοναξιές, ανηδονία, ανημπόρια, καταθλίψεις γύρω του. Όχι το καλύτερο περιβάλλον για να αναπτύσσεται ο ηδονιστικός εαυτός...

    Ο ηδονιστικός εαυτός είναι ένας εαυτός που από τα πάντα μπόρεί να εισπράτει ηδονή και απόλαυση όταν τα φωτίζει από το πρίσμα της καύλας, της απόλαυσης, της ηδονής. Είναι ο μόνος φωτισμός που Με ενδιαφέρει να Έχω... Και Ο δικός Μου έχει και μία επιπλέον ιδιαιτερότητα. Θες από τη μωρουδιακή ηλικία, θες από βιώματα που δε θα μπορέσω ποτέ να θυμηθώ, θες από dna, θες από το μεγάλωμα στο σπίτι που μεγάλωσα, θες από προηγούμενες ζωές, θες από τραύματα υπαρκτά και ανύπαρκτα (αναλόγως των ιδεών των θεωριών και ιδεοληψιών καθείς μπορεί να προσπαθήσει να ερμηνεύσει το ανερμήνευτο) δε θα το μάθουμε ποτέ, γιατί την ένταση της ηδονής, της καύλας και της απόλαυσης που Μου δίνει ο ασύμμετρος συσχετισμός και ο όσο πιο ασύμμετρος γίνεται δεν μπορεί να Μου την προσφέρει κάτι άλλο. Δεν μπορεί να την αντικαταστήσει. Είναι η κορυφή. Θέλω να ζω στην κορυφή...

    Το υ Μου το συμβατό είναι ο απελευθερωτής Μου... Μου επιτρέπει με αυτά που αντέχει και με αυτά που είναι να ταξιδεύω αμέριμνη στις κοιλάδες και τα ποτάμια της ηδονής. Είναι το περιβάλλον εντός του οποίου νιώθω τον εαυτό Μου να εκτείνεται, να επεκτείνεται, να απλώνει, να ανακαλύπτει, να μαγεύεται από τις διακλαδώσεις, τα νέα μονοπάτια, τις κρυμμένες σπηλιές, το πάνω από την επιφάνεια και το κάτω από την επιφάνεια... Δεν έχει όριο, δεν έχει τέλος...

    Το υ Μου το συμβατό είναι το ελεύθερο εκείνο περιβάλλον μέσα στο οποίο μπορώ να ανθίζω, να εξελίσσομαι ηδονιστικά μέσα από την ιδιαιτερότητα που Είμαι...

    Είναι πρόσωπο ιερό, μαγικό, πολύτιμο...

    Είναι καταλύτης στη χημική ένωση που ανοίγει την προοπτική του εαυτού Μου ως ηδονικού όντος.

    Αυτή θεωρώ τη μεγαλύτερη, την κορυφαία, την πιο ουσιαστική επίδραση. Εξ αιτίας αυτής μπορούν και απορρέουν ένα σωρό άλλες όπως η υπομονή, η ψυχραιμία, το άνοιγμα, και άλλα πολλά που σε κάποια από αυτά θα επανέλθω....

    Θέλω όμως πριν πάω στα υποθέματα, να μείνω σε αυτό το πρώτο, το βασικό, το σημαντικότερο... ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΗΝ ΗΔΟΝΗ... 

    Α.
     
    Last edited: 8 Ιουνίου 2017
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Στο σημείο αυτό, και χωρίς να σας έχω διαβάσει ακόμα όλους, να βάλω μια φωτογραφία που κατά την ταπεινή μου γνώμη έχει σχέση με τους προβληματισμούς μου.

     

    Τα ξαναλέμε όταν ξεκλέψω τον απαραίτητο χρόνο! 
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ωρα για μερικά σχόλια.
    @tithon κάπου έχεις δίκιο ,μπάζει λίγο η βάρκα νερά, αλλά γι αυτό ελπίζω σε σας τους επιβάτες, να πιάσετε απόνα κουβά ,να κάμετε και λίγο κουπί να βρούμε τη ρότα μας! Ετσι κι αλλιώς δεν την έχω δει καπετάνιος ούτε είχα χαράξει πορεία, εξ αρχής!
    Απο σένα δεν έχω παράπονο, βοήθησες, όπως κι άλλα πουλάκια, κυριαρχικά κι υποτακτικά που αναδείξανε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την επίδραση του υ μέσω του feedback που παρέχουν στο Κ ,αρκεί το τελευταίο να είναι ανοιχτόμυαλο και να ξέρει τι θα πεί ενσυναίσθηση.

    Ερχεται όμως το νήμα για το έμπειρο υ και το άπειρο Κ και με μπερδεύει.
    Εκεί "διαβάζω" μια επιφύλαξη, έως αρνητισμό στην επίδραση, καλούνται μέντορες να σώσουν την κατάσταση, να προφυλάξουν το Κ , να διαφυλάξουν την ασυμμετρία που κινδυνεύει!
    Τι δεν έχω καταλάβει καλά;

    υ.γ περι ηδονής κι απόλαυσης αργότερα...
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    @underherfeet γιατί δεν λες αυτό που θες να πεις εξ αρχής?
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τι νομίζεις οτι θέλω να πώ ; ( και γιατί το νομίζεις; )
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    που να ξέρω τι θέλεις να πεις? ο τίτλος πάντως όπως είναι γραμμένος μου φαίνεται οτι θέλει να πει κατι...
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Aυτό δηλαδή δεν σε καλύπτει;
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    μπα...
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Sorry αγαπητέ εν πατουσολαγνεία συνταξιδιώτη, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    ένα ενδεχόμενο είναι να μην έκανα σαφή τη διαφορά ανάμεσα στο "διδάσκομαι" και το "με διδάσκει".
    η προδιαγραφή που βάζετε, περί "ενσυναίσθησης", για παράδειγμα, είναι προδιαγραφή, δεν απαντάει μονοσήμαντα σε ανάγκη, θα μπορούσε να κρύβει και δυσφορία.
    όποιος φοβάται να ζυμώσει ... βάζει προδιαγραφές στο κοσκίνισμα, και πλέει σε πελάγη δυσφορίας. γούστα (και νήματα, και διασκεδαστικές αναρτήσεις, και ξεκαρδιστικά λαηκ).

    δεν έχει ανάγκη προστασίας η ασυμμετρία για λίγα εκατομύρια χρόνια ακόμη, μετά βλέπουμε.
     
    Last edited: 8 Ιουνίου 2017
  12. brenda

    brenda FU very much

    Ούτε σκεύος ηδονής είναι το υ, ούτε μέσο βελτίωσης του Κ και τα δύο όμως γίνονται φυσικά και αναπόφευκτα, γι΄αυτό προσπαθούν αντίστοιχα υ και Κ να έχουν αυτό που τους αξίζει.

    Τι σημαίνει αυτό που τους αξίζει?

    Αφού το θέλεις απομονωμένο για το Κ, ένα υ που να μπορεί να πάει μακρύτερα ακόμη κι από κει που έχει φανταστεί το κυρίαρχο μέλος, ένα άτομο με αντοχές, σωματικές και ψυχικές, με ικανότητα και διάθεση να ακολουθεί, που είναι σε θέση να εμπνεύσει μακρινά ταξίδια και όμορφες διαδρομές, με υπομονή, που την μεταδίδει, με δεκτικότητα, που εξελίσσει το Κ και την προσέγγισή του, με ανοιχτό μυαλό, που δεν βλέπει εμπόδια, βλέπει μόνο ευκαιρίες, με πάθος για επέκταση της κυριαρχίας και της υποτακτικότητας και αλληλοεξερεύνηση των ορίων, που θα βάλει το Κ σε κίνηση, σε νοητική εγρήγορη, σε καυλοεξερεύνηση και θα του προσφέρει νοητική και σωματική ισορροπία, μέσα από την πορεία της σχέσης που αναπτύσσουν.

    Να βάνω και το ντισκλέιμερ, ότι ζήλειες, κριτικές και αμφισβητήσεις, δείχνουν αμφιθυμία και επιταχύνουν την λήξη της σχέσης. Όταν το Κ εμπνέει, το υ ακολουθεί και τραβάει κουπί, καθόλη την διάρκεια της σχέσης, μέσω της αποδοχής, της υπακοής, του γνήσιου ενθουσιασμού που νιώθει και μεταδίδει στο Κ. Όλα τα καλά στοιχεία του υ μεγενθύνονται, αλλά γι αυτό, κυρίως υπεύθυνο είναι το Κ, που καρπώνεται τα οφέλη, αλλά πληρώνει και το τίμημα της τυχόν ανεπάρκειάς σου σε κάποιες περιπτώσεις.

    Γι΄αυτό δεν κάνουν όλοι για όλους. Δεν μπορεί το χαμηλής έντασης και ποιότητας υ να ταιριάξει με τις δονήσεις ενός A' class Κ και το αντίθετο φυσικά. Πέρα από την εκπαίδευση και την βελτίωση, οι εγγενείς ποιότητες και αρετές είτε υπάρχουν, είτε δεν υπάρχουν. Κι εκεί και τα δύο μέρη μπορούν να βελτιωθούν δια της εμπνεύσεως της αλληλεπίδρασης και μόνον.

    Συμφωνώ χίλια τα εκατό με την τοποθέτησή σου @underherfeet περί ενσυναίσθησης, όταν το Κ την στερείται, κάτι που παρατηρείται στα πολυάριθμα και άνιωθα ναρκισσιστικά Κ, τότε η ασυμμετρία είναι το λιγότερο που κινδυνεύει. Εκεί, ό,τι αρετές και προτερήματα και να έχει το υ, είναι κενά νοήματος, όταν έχουμε ολοκληρωτική απουσία ή απώλεια της ικανότητας σύνδεσης από πλευράς Κ, η πανωλεθρία, σε ψυχικό και σχεσιακό επίπεδο είναι απλά θέμα χρόνου.

    Και φυσικά, δεν είναι προδιαγραφή, είναι κρίσιμος παράγοντας δυνατότητας ''σχετίζεσθαι'', ασύμμετρα και συμμετρικά, ανθρώπινα πάνω απ΄όλα.

    Εκτός αν ψάχνουμε για τέρατα, ή μηχανές, εκεί ομολογώ, δεν είναι απαραίτητο.