Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αμεσότητα επικοινωνίας, εκφράζουμε αυτό που θέλουμε και αν όχι γιατί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Firstime, στις 8 Δεκεμβρίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Ευτυχώς ναι. Η Βαβέλ απλά κουράζει, αποσυντονίζει και εμποδίζει την επικοινωνία. Πάω για φωτοσύνθεση, καλή συνέχεια σε όλους...
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αυτός που το λέει.

    Όταν το καλό ψέμα αρχίσει να γίνεται κακό ψέμα και αποκλίνει από τον αρχικό αγαθό σκοπό του.

    Είμαι σίγουρος ότι αυτό θεωρείς.

    Είδες που ένα ψέμα με καλό σκοπό έχει πλεονεκτήματα και για αυτόν που το λέει και αυτόν για που το ακούει?
    Αν έχεις όρεξη σου έχω τρεις ερωτήσεις να απαντήσεις.


    Ερώτηση 1
    Ας υποθέσουμε ότι μια 45άρα τεκνατζού η οποία νιώθει εξαιρετικά ανασφαλής με την ηλικία της συνάπτει σχέση με ένα τεκνό στο οποίο αρέσουν οι 45άρες επειδή είναι 45άρες και όχι 20άρες. Κατά την γνώμη σου το τεκνό θα πρέπει :

    Α)Να της το τρίβει στην μούρη ότι μία 45άρα έχει άλλες χάρες αλλά 20άρα δεν πρόκειται ποτέ να ξαναγίνει.
    β)Να σεβαστεί τις ανασφάλειες της και να επικεντρωθεί στα αμοιβαία οφέλη της σχέσης αμπαλάροντας την πραγματικότητα.
    Γ)Να κάνει ότι θέλει.Το τι θα κάνει το τεκνό είναι αδιάφορο. Αν μία 45άρα δεν μπορεί να καταλάβει ότι η ηλικία δεν είναι κάτι το σχετικό, πρόβλημα της.

    Ερώτηση 2
    Ας υποθέσουμε ότι μία άγαμη υποτακτική ξεκινάει D/s σχέση με έναν παντρεμένο κυριαρχικό, έχοντας πλήρης επίγνωση των συνεπειών που μία σχέση D/s με παντρεμένο κυριαρχικό μπορεί να επιφέρει, και καθώς προχωράει η σχέση αρχίζει να νιώθει ιδιαίτερα άσχημα με αυτές τις συνέπειες χωρίς όμως να το επισημαίνει και κάποια στιγμή αυτό φτάνει σε σημείο που η σχέση δεν έχει κανένα θετικό λόγο ύπαρξης για αυτή και ζητάει release (πςςςς...). Κατα την γνώμη σου, στην αιτιολογία της θα πρέπει:

    Α)Να εξηγήσει πόσο χαζή ήταν που αρχικά νόμιζε ότι δεν θα έχει πρόβλημα ή που πίστευε ότι το πρόβλημα δεν θα της ήταν τόσο σημαντικό, προσβάλλοντας την νοημοσύνη της, την νοημοσύνη του κυριαρχικού της και ολόκληρο το D/s τους αποκαλύπτοντας ότι στην ουσία η σχέση τους βασίζονταν σε ένα ψέμα.
    Β)Να αμπαλάρει την πραγματικότητα βρίσκοντας μία καλή και πιστευτή δικαιολογία αποφεύγοντας να προσθέσει περισσότερο δράμα σε κάτι που είναι πλέον αδιαμφισβήτητο ότι ήταν λάθος της εξ'αρχής.
    Γ)Να κάτσει στα αυγά της και να λουστεί τα λάθη της μέχρι να την σουτάρει για τους λόγους του ο κυριαρχικός της.

    Ερώτηση 3
    Ας υποθέσουμε κάποια υποτακτική η οποία αρέσκεται να ονομάζει τον εαυτό της σκλάβα ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να παραχωρήσει μονάχα ελάχιστα πράγματα και υπό προυποθέσεις (ενοίκιο) από αυτά που μία σκλάβα θα έπρεπε να παραχωρεί (οριζόντια ιδιοκτησία) βάσει του ορισμού ενός κυριαρχικού που κάνει σχέση μαζί της επειδή τον ενδιαφέρουν ή δύναται να αξιοποιήσει μονάχα αυτά που η συγκεκριμένη μπορεί να παραχωρήσει. Κατα την γνώμη σου ο κυριαρχικός οφείλει :

    Α)Να της υπενθυμίζει τι είναι σκλάβα και τι όχι άσχετα με το τι επιπτώσεις έχει αυτό στην μεταξύ τους σχέση.
    Β)Να της πει αυτό που θέλει να ακούσει. Το τι bdsm είναι κάτι σχετικό. Το να περνάς καλά μέσα σε αυτό που ορίζεις bdsm δεν είναι σχετικό είναι συγκεκριμένο. Καλύτερα για ένα bdsmer να περνάει καλά και όχι να ασχολείται με την σχετικότητα του bdsm του άλλου.
    Γ)Να μη κάνει καν σχέση μαζί της. Μα τώρα είναι ερωτήσεις αυτές?
     
  3. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Πιστευω ότι το θεμα εχει να κανει με αυτό που λέμε '' αλλα λεω,αλλα κάνω και αλλα εννοω''. Προσωπικα,οσο και αν απολαμβανω τα λόγια, ακομη και τα παραμυθια ενιοτε, ο μονος δεικτης ειλικρινειας που εχω βρει τοσο για τους αλλους οσο και για τον εαυτο μου, είναι οι πράξεις. Το γιατι καποιος ''αλλα λεει ,άλλα εννοει'' μπορει να οφείλεται σε πολλους λογους,απο το δόλο μεχρι το αυτοπαραμυθιασμα...
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    > Ποιος αποφασίζει τι εστί καλό ψέμα;
    > Αυτός που το λέει.

    Αυτό συνοψίζει όλη την υπόλοιπη σκέψη σου, δεν χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση.
    Να προσθέσω ότι προσωπικά δεν θα ήθελα ποτέ να είμαι στο receiving end.

     
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Καμία αμφιβολία, πάντα καλύτερο είναι να είσαι ο transmitter.
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Θα σε απογοητεύσω.
    Δεν "παίζει" ούτε καν ως στατιστική πιθανότητα, διγιότι δεν συνιστά πιθανότητα.
    Είναι καθαρά μαθηματικά, ούτε τα ίδια τα μαθηματικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι γι' αυτό...
    Έχω αναφερθεί στο θέμα κάμποσες φορές.
    Η έννοια της "αλήθειας", όπως γίνεται αντιληπτή από την πιο καρασυντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, είναι το καρασούπερντούπερκαραουάου στερεότυπο, ή μάνα, ένα πράμα, όλων των στερεοτυπώνανε...
    Αφού, να φανταστείς, πως ακόμα κι εγώ, ο απόλυτος γνώστης της Υπέρτατης περί την σοκολάτα αλήθειας, το λέω και δεν με πιστεύουνε και με έχουν ταράξει στα σοκολατικά φέσια, τι να λέμε τώρα..!
    Παλιοκατάσταση... Παλιομαθηματικά... Σταδιάλα να πάνε...
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Από την στιγμή που υπάρχει πληροφορία, δεν μπορεί να υπάρξει ως γεγονός το ότι δεν θα βρεθείς στο receiving end.
    Ομοίως και στο σημείο εκπομπής. Στην πραγματικότητα βρίσκόμαστε άπαντες και στα δυο στο πλαίσιο του πάρε-δώσε (πληροφορία).
    Τα αποδέλοιπα είναι απλά προβολές πρακτικών της διαχείρισης της πληροφορίας μεταξύ ανθρώπωνε, που ως γεγονός πάντα αντιμετωπίζεται με χιούμορ ως αντιστάθμισμα της δυνατότητας του ανθρώπινου είδους στην μπαλαφάρα που ψιλοαντιλαμβάνεται, αλλά που υποσυνείδητα, ίσως και συγγνωστά, δεν θέλει και δεν μπορεί να κατανοήσει, ένα πράμα σαν να κλέβεις πασιέντζα δηλαδής...
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

     
    Ίσως παραήμουν ελλειπτική. Εννοούσα κάτι πολύ συγκεκριμένο, δηλαδή ότι αν μπορουσα να επιλέξω, προσωπικά θα προτιμούσα να μην είμαι ο παραλήπτης μιας τέτοιας επικοινωνίας, όπου ο αποστολέας έχει επεξεργαστεί ηθελημένα την πληροφορία με τρόπο που τον βολεύει.
    Θα μου πείς ότι όλοι το διαπράττουμε σε κάποιο βαθμό και μέσω μιας υποσυνείδητης διαστρέβλωσης, συμφωνώ, και μπορούμε να συζητάμε επί χρόνια για θεωρία επικοινωνίας, μετάδοση μηνυμάτων και απώλεια πληροφορίας.

    Αλλά να το κάνω λιανά: αν πάθω καρκίνο στο σηκώτι, δεν θέλω ο άλλος να μου πει "έχεις μια αρχή ηπατίτιδας, αλλά όλα καλά, είναι αρχή, δεν μας ανησυχεί, θα την ελέγξουμε". Θέλω να μάθω το γεγονός και να το χειριστώ η ίδια όπως εγώ προτιμώ. Αυτό εννοούσα, και νομίζω είναι εμφανές ποιο είναι το "καλό ψέμα" που απορρίπτω.
    Απαραίτητο disclaimer, αυτό ισχύει για μένα, για τον καθένα προφανώς ισχύει και κάτι άλλο.
     
    Last edited: 9 Δεκεμβρίου 2016
  9. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Με τρόπο που σε βολεύει ?
    Εσύ ως αποστολέας ποτέ δεν έχεις επεξεργαστεί ηθελημένα την πληροφορία με τρόπο που πιστεύεις ότι βολεύει τον αποδέκτη?
    Γενικά σε όλες σου τις σχέσεις, οικογενειακές, φιλικές οτιδήποτε.
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Προσπαθούμε να συνεννοηθούμε ή να κολλήσουμε ο ένας τον άλλον στον τοίχο με σοφιστίες;
    Πες μου το αν είναι να αλλάξω καπέλο.

    Μιλούσαμε για ψέματα, καλό ψέμα, κακό ψέμα, θυμάσαι; Παρέφρασα το "ψέμα" στην απάντησή μου στο cad.
    Απομόνωσες ένα μέρος της ανάρτησής μου και τώρα περιμένεις μια απάντηση.

    Μόνο αν τοποθετηθείς στο σύνολο της ανάρτησής μου  
     
    Last edited: 9 Δεκεμβρίου 2016
  11. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    @estelwen ελα στη ντουλαπα μου και διαλεξε! μονο αυτο που φοραω δεν δινω απο βδομαδα που θ αλλαξω  
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ε ναι, όλοι το κάνουμε ακόμα κι αν έχουμε τις αγνότερες των προθέσεων...
    Και το disclaimer ισχύει και για μένα...
    Κατά τα άλλα η επικοινωνία ως μηχανισμός είναι ξεκάθαρος.
    'Οπως άλλωστε και η πληροφορία.
    Το αν ψάχνουν τα κάθε είδους σούργελα να κάνουν τα κεντήματά τους στην επικοινωνία είτε για μόστρα είτε για διαφήμιση και προβολή είτε για προπαγάνδα είτε για κάθε είδους σπέκουλα και μαρκετινιά από σερβιέτα ως πολιτική και από το φάε μπέμπη το φαί σου μέχρι εκεί ψηλά στον ουρανό, είναι προφανώς για λόγους που δεν τιμούν το ανθρώπινο είδος σε κανένα τομέα παρά μόνο στο απρόσκοπτο του πολλαπλασιασμού του.