Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Αμηχανία"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_No, στις 7 Μαϊου 2010.

  1. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Δεν ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που λένε λεπτομερώς το τι κάνουν στην προσωπική τους ζωή. Το τι κάνω στην ερωτική μου ζωή αφορά εμένα και τα άτομα με την οποία τη μοιράζομαι. Επομένως, δεν τίθεται καν θέμα κατά πόσο θα δεχόμουν να "αποκαλυφθώ".

    Στην περίπτωση που βρισκόμουν παρών σε κάποια συζήτηση περί S/m, υποθέτω πως η στάση που θα κρατούσα θα εξαρτιόταν από τον τρόπο με τον οποίο θα προσέγγιζαν το θέμα. Αν, για παράδειγμα, προσέγγιζαν το S/m με χαρακτηρισμούς και ύβρεις, πιστεύω πως θα ενοχλούμουν (πάντοτε μ' εκνεύριζαν τα άτομα που τείνουν το δάχτυλο, κατακρίνοντας τις προσωπικές επιλογές των άλλων). Αν, πάλι, μιλάμε για μια σοβαρή, νηφάλια συζήτηση, τότε σίγουρα θα συμμετείχα ενεργά, χωρίς ωστόσο να μπαίνω στη λογική να αναφερθώ στο αν και πώς βιώνω εγώ προσωπικά το S/m.
     
  2. vautrin

    vautrin Contributor

     

    Rapper Snoop Dogg holding dog leashes connected to the necks of two scantilly-clad dressed Black women at the 2003 MTV Awards.
     
  3. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: "Αμηχανία"

    δεν μιλω ποτε για τις προτιμησεις μου δεν αφορουν κανεναν
    δεν με ενδιαφερουν των αλλων αδιαφορω
    αν σε παρεα ανοιξειθ τετοιο θεμα λεω το γνωστο
    δεν με ενδιαφερει δεν το ψαχνω
     
  4. Emma

    Emma Contributor

    Αμηχανία; χα! Not for me! Συνήθως εγώ είμαι αυτή που ανοίγει τη συζήτηση σχετικά με αυτό το θέμα!  
    Συγκεκριμένα χτες, συζητούσα, ενώ είχαμε βγει έξω για τσιγάρο, με μια κοπελιά που ήταν στην παρέα μας και την είχα δει άλλη μία φορά, τα Xριστούγεννα. Δεν θυμάμαι καν πώς το έφερε η συζήτηση, αλλά της πετάω στα ίσα:
    Έχεις ακούσει περί bdsm; Ξέρεις τί είναι;
    σκάει χαμόγελο και μου απαντάει...
    Ε λίγο... Πρόσφατα αποδέσμευσα δύο υποτακτικούς μου.

    Είμαι γενικά τυχερή πάντως επειδή η παρέα μου, παρόλο που δεν ασχολούνται με το bdsm, είναι ανοιχτόμυαλα άτομα και συζητάμε ανετότατα τα πάντα. Δεν κρίνουν και δεν τους κρίνω. Ακόμη και άτομα που είναι φίλοι φίλων και έρχονται που και που μαζί μας είναι πάνω κάτω στο ίδιο μήκος κύματος, οπότε και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν ανοίγομαι σε άτομα με τα οποία δεν νιώθω άνετα ή/και ξέρω ελάχιστα, όχι μόνο σχετικά με το bdsm αλλά με οτιδήποτε νιώθω ότι είναι προσωπικό μου.
     
  5. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Αν και δεν συμμετέχω στο «bdsm σπορ» τα τελευταία χρόνια (με εξαίρεση μια – δυο τυχαίες περιπτώσεις), προσωπικά δεν τίθεται θέμα αμηχανίας, καθώς τα τελευταία δύο - τρία χρόνια βλέπω μια κάπως πιο ανεκτική και λιγότερο κριτική στάση από τους περισσότερους απέναντι στο BDSM. Δεν ανοίγω εγώ πάντως κουβέντα για το θέμα – κάνω το ίδιο και για vanilla σχέσεις (τα ψιλοβαριέμαι αυτά!).

    Βέβαια αν και τα πράγματα είναι πιο ανεκτικά από παλιότερα, όταν τύχει να αναφερθούν διάφορες «σκληροπυρηνικές καταστάσεις» πάντα θα υπάρξει κάποια απάντηση του στυλ «πώς μπορεί / ανέχεται να του / της κάνουν αυτό;», αλλά ταυτόχρονα βλέπω ότι όλο και και περισσότεροι θέλουν να μάθουν περισσότερα. Μου έτυχε περίπτωση συναδέλφου που μετά από τέτοια συζήτηση μπήκε στο internet διάβασε κάποια πράγματα και επανήλθε από μόνη της με ερωτήσεις και σχόλια (όχι αρνητικά μάλιστα). Η πλάκα είναι ότι μετά τη «μελέτη» άρχισε να κάνει τις ερωτήσεις σε άλλο μέρος της παρέας που δεν έχει καμία σχέση από BDSM! (Εδώ κολλάει και το προαναφερθέν «ψιλοβαριέμαι»).

    Πάντως όταν υπάρχουν μπροστά και (σχετικά) άγνωστα άτομα μπορεί μεν να λαμβάνω μέρος σε τέτοια συζήτηση, αλλά δεν αναφέρω προσωπικές εμπειρίες, όχι γιατί με νοιάζει για μένα (δεν τους ξέρω καλά, δεν με ξέρουν καλά, τέλος), αλλά γιατί όταν δεν ξέρεις κάποιονκαλά δεν μπορείς να αποκλείσεις περίεργες αντιδράσεις απέναντι στο άτομο στη συγκεκριμένη παρέα που μπορεί να είναι πολύ κοντά του αλλά και πολύ κοντά μου («ωραίες παρέες κάνεις») και να νιώσω άσχημα απέναντι σε φίλο για τη συμπεριφορά φίλου του.
     
  6. greekguy

    greekguy New Member

    Well, σαφώς και εποχές είναι πιο εύκολες από παλαιότερα και προσωπικά με την παρέα μου εάν γίνει κάποια τέτοια κουβέντα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να τα συζητήσω και να ανοιχτώ μέχρι ενός σημείου πάντα. Βέβαια όταν μπαίνουν και 3οι στην παρέα αρχικά ακούω κάποια σχόλια και τις στάσεις των άλλων για το bdsm και κινούμαι αναλόγως γιατί μην ξεχνάμε πάντα θα υπάρχουν άτομα τα οποία θα λένε "ανωμάλοιιι", "τι συμβαίνει", "αααααααα" και όλα τα σχετικά και δεν θα κάτσω να τους πείσω ότι δεν πετάει ο γάιδαρος. Βέβαια μην ξεχνάμε πάντα υπάρχει τρόπος να περάσεις αυτό που θες  
    Θέλω να πιστεύω ότι είμαι αρκετά ειλικρινής so far.. Είμαι αυτός που είμαι και σε όποιον αρέσω αυτό πιστεύω γενικότερα.
     
  7. kali crow

    kali crow Guest

    λεω ξεκαθαρα τη γνωμη μου.αφου τους εχω διαλεξει για παρεα ενα ειναι το σιγουρο.οτι και αντιθετοι να ναι εμενα θα με δεχτουν οπως ειμαι.οποτε κανενα προβλημα.
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: "Αμηχανία"

    εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι να εισαι με μια παρεα οπου πρεπει να βαζεις λογοκρισια στο στομα σου .
    Αν προκειται για καποια κοινωνικη εκδηλωση με παρεα που ειτε δεν θα ξαναδεις , ειτε συναντας σπανια , σαφως και δεν θα καθησεις να ανοιξεις κουβεντα αφου το αποτελεσμα της συζητησης δεν θα σε ωφελησει , οποιο και αν ειναι .
    με τους στενους φιλους , υποτιθεται , οτι μπορεις να τα μοιραστεις αυτα .... υποτιθεται ...
     
  9. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: "Αμηχανία"


    Όπως το είπες ‘’ υποτίθεται ‘’
    Επειδή μιλάω , ουκ ολίγες φορές έχω ακούσει μαλακίες από πίσω 
     
  10. Απάντηση: "Αμηχανία"

    παρολο που και εγω,τοσο σχετικη δεν ειμαι ακομα,οταν τυγχανω σε τετοια συζητηση με απλους γνωστους
    συνηθως την σπρωχνω να συνεχισει για να ακουσω τα τεραστια ταμπου που υπαρχουν επι του θεματος σε στυλ "α αυτο ειναι ανωμαλια" "σιγα να μην καθομουνα να με βαρεσει γκομενα" και τετοια...εχει κι αυτο το χαβαλε του. =)
    συμμετεχω απλα,
    αλλα σπανια ανοιγομαι να πω για το δικο μου προσανατολισμο...
     
  11. paraktios

    paraktios New Member

    Απάντηση: "Αμηχανία"

    εγω αναρωτιεμαι πραγματικα που βρισκονται κρυμενοι ολοι αυτοι οι... μη αμηχανοι!
     
  12. sklavi

    sklavi New Member

    Απάντηση: "Αμηχανία"

    Δε συνηθίζεται να μιλάμε για τέτοια θέματα με την παρέα μου,αν και δυο-τρεις φορές έχει αναφερθεί κάτι,δεν έχουμε κάνει συζήτηση για το Σ/μ. Πιστεύω πως θα έλεγα ότι δεν έχω πρόβλημα με κάτι τέτοιο,αλλά θα το έλεγα με τρόπο που δεν θα τους φαινόταν κακό,περίεργο ή οτιδήποτε άλλο.Εξάλλου στην ερωτική του ζωή ο καθένας κάνει ότι θέλει..