Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 8 Ιανουαρίου 2012.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Επειδη στην ζωη δεν μπορεις να τα χεις ολα (γιατι θα μου πεις και δικαιως θα με ρωτησεις.....ξερω γω? γιατι ετσι ειναι η πουτανα η ζωη μαλλον) πολλες φορες βρισκεσαι σε μια υπεροχη bdsm σχεση με εναν Κυριαρχο που σε γεμιζει και σε κανει ευτυχισμενη μεσα απο τις κοινες σας αναγκες και επιθυμιες, αλλα δεν θελει,μπορει,επιθυμει να ειναι και συντροφος σου.

    Να μοιραζεστε, να ζειτε σαν ζευγαρι,να συναναστρεφεστε με κοινους φιλους και τα γνωστα που εχουν οι ερωτικες σχεσεις.

    Εσυ ευτυχισμενη μεν γιατι ικανοποιειται στο επακρον η αναγκη υποταγης σου μαζι του, δυστυχισμενη απο την αλλη γιατι ισως εχεις συναισθηματα γι αυτον που δεν εχουν ανταποκριση και εντονη την αναγκη συντροφικοτητας.

    Και γινεται μια παλη μεσα σου αναμεσα στις δυο αυτες αναγκες....ποια εχει μεγαλυτερη σημασια? Ποια να αγνοησεις και ποια να υποστηριξεις? Ξερεις καλα οτι οποια και να προσπαθησεις να αγνοησεις μενοντας ή φευγοντας, θα βγει μπροστα σου μετα απο λιγο και παλι θα εισαι διλλημα.

    Πως να κρινεις τι ειναι σημαντικοτερο τελικα? Ειναι πολυ να επιθυμεις και τα δυο? Ειναι πολυ vanilla το δευτερο?

    *η ομοιοτητα με προσωπα και καταστασεις δεν εχει καμμια σχεση με το θεμα και παρακαλω οχι ξεκατινιασμα λογω διαφωνιας μεταξυ μελων
     
  2. SadisticUsage

    SadisticUsage Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Είναι αυτό ακριβώς που έγραψες για μένα. Αν δεν μπορώ να έχω και τα δύο κάποια στιγμή το βρίσκω μπροστά μου και ψάχνω από την αρχή σε κάτι καινούργιο.
     
  3. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Καμία ανάγκη σου δεν πρέπει να αγνοείς, όσο την αγνοείς μεγαλώνει.
    Αν ο άνθρωπος που είναι δίπλα σου αφήνει κενά που γίνονται επώδυνα ίσως δεν είναι ο κατάλληλος για εσένα, είτε γιατί δεν θέλει είτε γιατί δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου.
    Έχω καταλάβει από προσωπική μου πείρα ότι πιέζοντας τον εαυτό μας να ζήσει χωρίς αυτά που πραγματικά χρειάζεται τον ακρωτηριάζουμε.
    Αν χρειαζόμουν και τα δυο δεν θα επέλεγα ανάμεσα τους, θα έψαχνα αυτόν που θα μπορούσε να μου τα δώσει.
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Θα συμφωνησω, αλλα ξερεις καμμια φορα ειναι δυσκολο να πας παρακατω, καπου αλλου.
    Απο τη μια η αναγκη υποταγης που ικανοποιειται, ο ερωτας ισως απο την αλλη, γινονται τροχοπεδη.
    Αν μου συνεβαινε θα ημουν σε μεγαλο διλλημα...
    .
     
  5. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Δεν είπα ότι είναι εύκολο, μάλλον υπερβολικά δύσκολο θα το χαρακτήριζα. Είναι δύσκολο από το «κάτι» να γυρίζεις στο μηδέν.
     
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Νομιζω οτι ακουω τον εαυτο μου. Αυτο ειναι που φοβιζει και μας εγκλωβιζει πολλες φορες και αναγκαζομαστε να αρκεστουμε στο λιγοτερο.....το μηδεν,το τιποτα,η μοναξια.
     
  7. issws

    issws Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    τα λεει ολα το ασμα...
    "μοναξια μου ολα,μοναξια μου τιποτα"
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Αντίρρηση νουμερό ούνο, η ζωή δεν είναι πουτάνα αλλά σκύλα και όλοι το ξέρουν αυτό  
    Από αυτά που μας λες καταλαβαίνω πως οι ανάγκες σου έχουν λίγο αλλάξει από τότε που καλύπτονταν πλήρως από την συγκεκριμένη κατάσταση και τώρα μάλλον χρειάζεσαι λίγο διαφορετικά πράγματα. Αυτά που κάπως λείπουν μοιάζουν να είναι τα πιο ουσιαστικά, πλέον.

    Δεν παίρνω όρκο πως το λένε "συντροφικότητα", θα κοίταζα λίγο και στο λήμμα 24/7, real life εννοείται  
     
  9. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Υπάρχουν άνθρωποι που αρκούνται σε ότι βρεθεί μπροστά τους. Αυτοί ίσως είναι και οι τυχεροί της ζωής. Για τους άλλους που ξέρουν τι θέλουν και προσπαθούν να το κατακτήσουν,υπάρχει μόνο ο
    δρόμος της αναζήτησης και επειδή η πουτάνα η ζωή όπως πολύ καλά είπες δεν τα φέρνει πάντα όπως θέλουμε αρχίζουν τα προβλήματα.
    Για μένα αν η ανάγκη σου είναι και υποταγή και συντροφικότητα ,και έχεις μόνο το ένα απο τα δύο
    αξίζει να ψάξεις να βρείς την ολοκλήρωση ξεκινώντας πάλι απο το μηδέν.Γιατί πιστεύω δεν μπορείς με άλλον να είσαι ερωτευμένος και σε άλλον να είσαι υποταγμένος. (να το'χεις δίπορτο)
    Σε μια vanilla σχέση μπορεί να παίζει το απο δω η γυναίκα μου και απο κει το αίσθημά μου.
    Προσωπικά με καλύπτει ή το ένα ή το άλλο και όχι και τα δύο ταυτόχρονα απαραίτητα.Οφείλω όμως
    να ομολογήσω πως οι μικρές περίοδοι που συνδιαζόταν όλο το πακέτο σε ένα πρόσωπο ήταν και οι
    πιο γεμάτες της ζωής μου.
     
  10. Anastasia_

    Anastasia_ Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Θα βοηθουσε ισως εμας που δεν εχουμε καποια σχεση με το χωρο να γινει σαφες τί προσφερει η πρωτη "αναγκη" και τι η δευτερη, για να δουμε αν μπορουμε να τα "ζυγισουμε" και να προκρινουμε ετσι ως σημαντικοτερη την καλυψη μιας απ τις δυο στην περιπτωση που δεν μπορουμε να τα χουμε και τα δυο.
     
  11. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member


    Δεν νομίζω να είναι θεμα δίπορτου είναι θεμα ισορροπίας στη σχέση. Υπαρχουν στιγμες μεσα στη σχεση που καλυπτονται και άλλες ανάγκες-μορφες σχέσης και δεν μπορω να καταλάβω γιατί να υπάρχει στο "Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας" το ένα ενάντια του άλλου. Δεν νομιζω ότι ισχύει το ένα ή το άλλο εκτος αν εχω παρερμηνεύσει την έννοια της "συντροφικότητας" άνετα λειτουργουν και τα δύο σε καποιες φάσεις-στιγμες.
     
  12. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Σαφως και μπορουν να συνυπαρχουν, αλλα λεω αν δεν υπαρχει η συντροφικοτητα τι γινεται. Αν ο Κυριαρχος δεν επιθυμεινα ειναι και συντροφος.....Ααναρωτιομουν σε περιπτωση που συνεβαινε αυτο και το υ το επιθυμουσε αλλα δεν το ειχε τι γινεται? Ειναι vanilla αναγκη η συντροφικοτητα? Ειναι κατι που δεν συμπεριλαμβανει η κυριαρχια?