Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 8 Ιανουαρίου 2012.

  1. gaby

    gaby Guest

    Για το αμοιβαίο νιάξιμο συμφωνώ απόλυτα, η ισοτιμία εντός της σχέσης τι σημαίνει για σένα όμως και γιατί είναι σημαντική για τη συντροφικότητα; Συντροφικότητα με την έννοια του άλλου μισού, του νιαξίματος και της φροντίδας, της συνοδοιπορίας έχει και το M/s που δεν έχει ισότητα.

    Δεν είναι απαραίτητη η βία για την επικυριαρχία, σ εμένα δεν ήταν ποτέ βία και δεν θα τν επέλεγα - μου φαίνεται απλοϊκή γι αυτό  
    Με τις υγιές σου κατ' αρχήν   και μετά υπάρχουν άπειροι τρόποι τρυφερότητας, κάποιοι από αυτούς, όπως π.χ. ένα ανεπαίσθητο νόημα να πάψει η σκλάβα να είναι στα γόνατα και να βολευτεί πλαγίως, που δείχνει ότι ο Κυρίαρχος έχει συναίσθηση του πώς νιώθει η σκλάβα, την παρακολουθεί και την φροντίζει, μπορεί να ειπωθεί πως είναι M/s.

    Δύο σκηνές έχω δει απ αυτό το παλιοέργο, μετά εγκατέλειψα. Έχω διαβάσει το βιβλίο πάνω από μια φορά, αλλά την παζολίνια εκδοχή του δεν την άντεξα. Μόνο που δεν έχει και πολύ ή μάλλον δεν έχει καμία σχέση με το BDSM.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Με αυτά τα τρυφερά που γράφεις, εδώ γκόμενα δεν θα βρεις. Αυτό το κουβαδάκι που κρατάς είναι για άλλη παραλία.
    Σαν κι εσένα μπαίνουν διάφοροι, γράφουν τον καημό τους, μας κατηγορούν για τις επιλογές μας και αφού τελειώσουν το ιεραποστολικό τους έργο, πάνε από εκεί που ήρθαν.
    Κανένας δεν σου ζήτησε την αρνητική σου άποψη για το τι κάνουμε ή τι πιστεύουμε.
     
  3. STEFANAKOS

    STEFANAKOS Η ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΟΤΑΝ ΨΗΛΩΝΕΙ (♥‿♥)

    . Οχι φίλε μου δεν μπήκα εδω για να βρώ γκόμενα , Εχω άλλα περίεργα βίτσια όπως να υποτάξω έναν μάστερ και να τον σέρνω σα σκυλάκι στη παραλία . Αν ενδιαφέρεσαι μη ξεχάσεις το δικό σου κουβαδάκι θα σου χρειαστεί .
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Σαβαρακατρανέμια.
     
  5. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Πρωτα απο ολα καλο ειναι οταν μπαινουμε σε ενα νεο χωρο οπως αυτη η κοινωτητα να διαβαζουμε αρκετα πριν ξεστομισουμε προδερμ,φισαν κτλ(με την εννοια που εδωσες δλδ)
    Αν δεν σου αρεσει τιποτα στο συναινετικο πλαισιο αυτης της ιδιαιτερης σεξουαλικη ζωης και οχι μονο κανεις δε σε υποχρεωνει να μεινεις να την τρως στη μαπα, ομως επιτρεψε σε ολους οςουν νιωθουν την αναγκη ,να υπερασπθστουν τα γουστα τους και τον τροπο αυτο της ζωης τους/καθημερινοτητας τους


    Τρολ υπαρχουν πολλα οπως και περιεργοι στο τελος ομως γινεται κατι μαγικο "γινοντε περαστικοι"

    Τωρα επιστροφη στο νημα που ειναι ομορφο ,τα θελω ολα και προσπαθω και για τα δυο οχι γιατι ειμαι απληστη (αν και μπορει να θεωρηθω)αλλα γιατι και με τα δυο θα ειμαι ευτυχισμενη
    Μονο η αναγκη για υποταγη χωρις την συντροφικοτητα και τουμπαλιν θα ηταν σαν κατι να ελειπε παντα
    Στο τελος αυτο το κατι που λειπει ειναι αυτο που εχουμε πιο πολυ αναγκη
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ...Ή το BDSM θα αφήσει απ’εξω ένα κομμάτι μου, ή το vanilla θα αφήσει απ’ έξω ένα κομμάτι μου. Γιατί είναι σπάνιο να τα έχουμε όλα δικά μας.
     
  7. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Στο BDSM δε μπορουμε να βρουμε και τις δυο αυτες αναγκες μας ;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εφικτό αλλά σπάνιο.
     
  9. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Ας προσπαθησουμε για το πρωτο λοιπον
    Αν ειναι τοσο αναγκαιο για την ευτυχια μας αυτο ειναι και ο στοχος
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Ας τους να λένε, ας τους να πουν...τι κακό μπορεί να έχει η στοργή και η προδέρμ;
    Και εγώ είμαι grande θιασώτισσα και των δύο. Η ζωή είναι ωραία...
    Αν δεν γίνονταν αποδεκτά τα status vanilla, ας μην ήταν ανάμεσα στις προσφερόμενες επιλογές...
    Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί κάνουμε αποδεκτό το φετίχ του κάθε καμμένου, που παίζει και να μην έχει καμία σχέση με το bdsm, αλλά "ενοχλούμαστε" από την ανάγκη διερεύνησης και έκφρασης ενός άνθρωπου...
    Και απευθυνόμενη στους "παλιούς" -και καλά-, να πω ότι το BDSM είναι τρόπος ερωτικής έκφρασης και τρόπος ζωής ή ένας συνδυασμός και των δύο...
    Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε όλοι ίδιοι...
    Έχω βαρεθεί να τα λέω, να τα διαβάζω και να τα ανέχομαι...
    Ξεκολλήστε επιτέλους από την "ορθόδοξη" σκέψη, γιατί κάτι τέτοιο, απλά, δεν υφίσταται...
    Στεφανάκο μη μασάς, να γράφεις ότι γουστάρεις, ότι πιστεύεις, κάποιοι θα σου την πέσουν έτσι κι αλλιώς, κάποιοι εκτονώνονται τοιουτοτρόπως...
    Σε ότι αφορά το θέμα, να πω ότι δεν έχω καμιά "ανάγκη" υποταγής και καμιά "ανάγκη" συντροφικότητας.
    Αυτά είναι πράγματα που είτε προκύπτουν, είτε δεν προκύπτουν...
    Ούτε το timing διαλέγεις, ούτε το προκαθορισμένο "πλαίσιο" τα φέρνει πιο κοντά...
    Οι ανθρώπινες σχέσεις τα έχουν όλα, λατρεμένοι μου...
    Εγώ άμα δεν νιώσω τρυφερά και συντροφικά για κάποιον, σιγά να μην σκεφτώ υποταγή και κυριαρχία...
    Καυλάντισμα, σεσσιονάκι, σεξάκι κι έξω απ´την πόρτα...
    Γούτσου-γούτσου και μαστίγωμα, στοργή, προδέρμ και φλόγγερ...
    Που το κακό, δεν ξέρω...
    Όπως την βρίσκει ο καθένας...
    Αυτά περί "αναγκών" είναι ύποπτα κι επικίνδυνα για μένα...
    Έχω ανάγκη να είμαι ο εαυτός μου...
    Και τώρα, θα μου επιτρέψετε, το σκάφος κουνάει, πάω για τις βουτιές της ημέρας...
    Τα φιλιά μου και αγάπη ολούθε...  
     
  11. gaby

    gaby Guest

    @brenda

    χωρίς επιθετική διάθεση αλλά με διάθεση να τοποθετηθούν κάποιες θέσεις στη πλήρη τους προοπτική, έχεις τσεκάρει διόλου πόσα στερεότυπα είναι χωνεμένα στα λόγια σου, πόσες κοινοτοπίες όπως πχ η δήθεν παραίνεση "ξεκολλήστε από ορθοδοξίες γιατί τέτοιο πράγμα δεν υφίσταται" διακινούνται σε μόνιμη βάση - λες και είπε έστω και μισό μέλος ποτέ εδώ μέσα ότι υφίστανται και πόσο υποτιμάς τους συνομιλητές σου αποκαλώντας "καμένους" όσους στερεότυπα φαντάζεσαι για καμμένους μια και είναι φετιχιστές;
     
  12. Οταν σκεφτόμαστε με λογική "ή το ένα ή το άλλο", προετοιμάζουμε διλήμματα και αποκλεισμούς.
    Το ίδιο και με τη λογική του "ή όλα ή τίποτα".

    Ζήτα και ίσως λάβεις.
    Έμπνευσε και θα λάβεις.

    Δε βλέπω γιατί η συντροφικότητα προϋποθέτει ισοτιμία στη σχέση. Σύν-τροφος είναι αυτός με τον οποίο μοιράζεσαι την "τροφή", άρα την καθημερινότητά σου. Υπάρχουν ασύμμετρες σχέσεις που έχουν περάσει επιτυχώς από την κρησάρα της καθημερινής συμβίωσης. Οχι?