Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αναζήτηση στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 6 Απριλίου 2018.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τυχαία, σκρολάροντας, έπεσα σε ένα νήμα που μου τράβηξε το ενδιαφέρον:

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Αναζήτηση-στο-bdsm-με-¨¨ασπίδες-προστασίας¨¨.6845/

    Και διάβασα το ποστ της gaby:

    Η γνώμη σας;
     
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Οι Bdsm αναζητήσεις γίνονται από τέσσερις κατηγορίες:
    α) τους ανθρώπους που δεν τους κάθεται τίποτα και δοκιμάζουν αυτό μπας και...
    β) τους ανθρώπους που φλερτάρουν με το χώρο ή ιντριγκάρονται απ' το χώρο αχαρτογράφητα και ψηλαφούν
    γ) τους ανθρώπους του χώρου που ξέρουν ακριβώς τι ψάχνουν αν και όχι απαραίτητα πως να το αναζητήσουν.
    δ) Τους bi - Bdsm

    Η πρώτη κατηγορία δυστυχώς έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά. Και όποιος δεν το παραδέχεται πρέπει να κατέβει απ' το συννεφάκι του.

    Άρα; Η πρώτη κατηγορία είναι κοινή και επίσης τα τεχνάσματα που χρησιμοποιούνται κοινότατα και πραγματικά μερικές φορές θέλει τεράστια υπομονή για να μην πεις στο διάολο κατεβάζω ρολά και δεν ξανατσιμπάω.

    Η δεύτερη κατηγορία επειδή κινείται στα όρια του αχαρτογράφητου, μπορεί να πέσει σε μεγάλες λούμπες και σε καταστάσεις εκμετάλλευσης, ή ακόμη και επικινδυνότητας. Επίσης έχει κοινά χαρακτηριστικά με τις vanilla καταστάσεις.

    Η τρίτη και η τέταρτη κατηγορία αφορά συνειδητοποιημένους. Η διαφορά τους είναι πως η τέταρτη κατηγορία στην πραγματικότητα είναι vanilla.

    Όλα αυτά τα συναντάς σε κάθε χώρο, όπως ακριβώς οι ''αυλές'' για τις οποίες έγραφε ο Μπαλζάκ υπάρχουν παντού, στο χώρο δουλειάς, στα πηγαδάκια του ψιλικατζίδικου, σε παρέες, στο bdsm κ.ο.κ.
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Κι εγώ πιστεύω ότι οι ανάγκες είναι ίδιες μια ζωή κι ας γίνεται αλλαγή στο "στάτους".

    Κάποιοι επαναπροσδιορισμοί σε δευτερεύοντα κριτήρια γίνονται ακόμη και να έχεις το ίδιο "στάτους" μια ζωή αλλά υπάρχουν κάποια βασικά που βασίζονται σε πρωταρχικές ανάγκες και μένουν ίδια γιατί οι ίδιες οι πρωταρχικές ανάγκες δεν αλλάζουν.

    Πόσο "βανίλια" αναζητήσεις να έκανε ένα υποτακτικό ή κυριαρχικό άτομο όταν ήταν βανίλια,πριν μάθει για το χώρο;δεν υπάρχουν αλλαγές στις ανάγκες και στα κριτήρια στην ουσία,υπάρχει συνειδητοποίηση απλώς.
     
    Last edited: 6 Απριλίου 2018
  4. δ) Τους bi - Bdsm.... Για ποιο λογο οι bi ειναι ειδικη κατηγορια; Απο που προκυπτει πως bi=vanilla;
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι εννοείς bi-BDSM? :- )
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Ου! μπορώ να γράφω τόμους για τις διαφορές μου στα κριτήρια αναζήτησης, ως βανίλα και τώρα ως υ. Αλλά ναι στα βασικά και ουσιώδη δεν υπάρχουν αλλαγές. Οι διαφοροποιήσεις βρίσκονται στις επιμέρους λεπτομέρειες  
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό, άλλες ανάγκες είχα την περίοδο που ήμουν στην βανίλλα πλευρά κι άλλες στην bdsμική. Μου ήταν πιο ξεκάθαρο, εν καιρώ.
     
  8. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι bdsm αναζητήσεις είναι πολύ επικεντρωμένες γύρω απ' το σεξουαλικό κομμάτι.
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Εξαρτάται τι εννοούμε όταν λέμε "ανάγκες",ανάγκη είναι το φαί για παράδειγμα,το αν θα είναι ψητό κρέας ή σούπα λαχανικών είναι θέμα προτιμήσεων και διαφορετικών κατά πολύ που όμως καλύπτουν την ίδια ανάγκη...

    Ένα άτομο δε ξυπνάει στα ξαφνικά ένα πρωί λέγοντας,θα γίνω υ ή κ...Το σπρώχνουν οι ανάγκες του που αρχίζουν με το καιρό να γίνονται πιο εμφανείς λόγω κάποιου μοτίβου είτε σε συμπεριφορά δική του είτε σε επιλογές του,με κάποιο τρόπο θα το κατάλαβε...Πολλά στο βανιλόκοσμο σε ένα άτομο που έχει άγνοια του χώρου αλλά προφανώς έχει τη τάση για να καταλήξει εδώ,ίσως να είναι και καμουφλαρισμένα τόσο που μπορεί να μη φαίνονται και στον ίδιο.

    Η πείνα είναι πείνα,δεν αλλάζει,είναι ανάγκη που την έχεις μια ζωή.Έτσι και με τις εσωτερικές ανάγκες του ατόμου στις σχέσεις που δημιουργεί.Μη τις μπερδεύουμε με προτιμήσεις και κριτήρια που ως βανίλια μοιάζουν πρωτεύοντα αλλά ως υ ή κ μοιάζουν και είναι δευτερεύοντα ή και δεν υπάρχουν καν ή το αντίστροφο να προστίθενται κριτήρια που ως βανίλια δεν είχες.

    Αργότερα όντως οι πρωταρχικές ανάγκες γίνονται πιο ξεκάθαρες λόγω της συνειδητοποιήσης,που ως βανίλια μπορεί να μη τις είχε καν αναγνωρίσει,αλλά τις είχε...

    Αν ένα άτομο έχει βαθιά ανάγκη από ασφάλεια ή ό,τι άλλο θές στη θέση της ασφάλειας,αυτό δε πρόκειται να αλλάξει...είτε ως βανίλια είτε ως υ / κ θα το ψάχνει στον κάθε Μάκη και Τάκη χωρίς να το γνωρίζει πολλές φορές κιόλας,γίνεται κι ασυναίσθητα.
    Όπως είπε κι η @rea.. πολλά αλλάζουν και πολλές φορές, αλλά κάποια βασικά μένουν...
    Τα βασικά που μένουν είναι οι εσωτερικές ανάγκες του ατόμου που πάντα κουβαλάει μέσα του.
    Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον...
     
    Last edited: 6 Απριλίου 2018
  10. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ακριβώς με τα ιδια κριτήρια συνεχίζω να διαλέγω σύντροφο.
    Δεν διαχωρίζω τη ζωή μου σε βανιλα και βδσμιαρικη. Ούτε τους συντρόφους μου.

    Κανένα πρωτοκολλο και κανένας τίτλος δεν μου άλλαξε τις ανάγκες μου.

    Δεν ξέρω πως αναγνωρίζεται ο καλός ο κ ή ο καλός ο βδσμιαρης. Προτιμώ να αναγνωρίζω συντρόφους που θα ηθελα να συσχετιστω μαζί τους.
     
    Last edited: 6 Απριλίου 2018
  12. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    @-Volt-
    Ερώτηση ..γιατί η δ κατηγορία είναι bi= vanilla ;
     
    Last edited: 6 Απριλίου 2018