Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 20 Ιουνίου 2008.

  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Ο μόνος λόγος που δεν κάνω κακό σε άνθρωπο είναι ότι έχω μια ακλόνητη πίστη στο Σύμπαν. Τους νόμους της κοινωνίας και του κράτους τους έχω ολίγον τι χεσμένους, αν μπορούσα να εξαπατήσω το κράτος θα το έκανα γιατί πρόκειται περί κοινών κλεφτών και απατεώνων, τους ανθρώπους που αγαπάω όμως ποτέ. Όλες μου οι αναστολές οφείλονται στην πίστη στον Υπέρτατο Θεριστή, τον Καταστροφέα, τον Σίβα, τον Ώρο, τον Θάνατο, όπως θες πες τον, και δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι αυτές τις μέρες που βλέπω να του έχει πέσει πολλή δουλειά...Με τόσα που είχε δει αυτός ο Ουράνιος Ματάκιας, τα έχει ψιλοπάρει στο κρανίο. Εγώ όμως προειδοποίησα τα ¨θύματα¨ του. Πιστεύω ότι μια κοινωνία του μέλλοντος, μια πραγματικά εξελιγμένη κοινωνία, διαννοητικά, συναισθηματικά και αισθητικά, δεν θα έχει ανάγκη το κράτος και τους νόμους του.
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Elysium εγώ μιλάω αποκλειστικά για τον εαυτό μου...και το θεωρούσα ευκόλως εννοούμενο, άρα παραλειπόταν...Για μένα ο μόνος λόγος θα ήταν η ατιμωρησία...Άποψη μου...που αφορά εμένα και εμένα μόνο...Αν και όταν γίνω τόσο σοφός που να μπορώ να εκφέρω και γνώμη για τους άλλους, εκεί το θέμα αλλάζει...Αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ...Ας πούμε ότι οι προσωπικές μου αξίες είναι τόσο ξεχειλωμένες, που η ηθική μου είναι σαν μια μισοσβησμένη γραμμή με κιμωλία στον δρόμο...Σε κάθε περίπτωση η ηθική είναι ατομική υπόθεση...Η τιμωρία η όχι των επιβλαβών σε άλλους συμπεριφορών από την χαλαρή η ανύπαρκτη ηθική απορρέουν, αντικειμενικό ζήτημα...

    Anyway, εγώ αυτά που ήθελα να πω αναφορικά με το θέμα του νήματος...τα είπα...Δεν σκοπεύω να λάβω ξανά μέρος σε "εκτροχιασμούς"...
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Δηλαδή ο ανθρωπισμός δεν αποτελεί για σένα προσωπική αξία; Θα σκότωνες ίσως και μόνο «από περιέργεια»;

    Το εκλαμβάνω ως προσπάθεια εντυπωσιασμού και μόνο. Δε σε γνωρίζω προσωπικά αλλά δεν πιστεύω πως ούτε εσύ θα το έκανες, ούτε και το πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, τουλάχιστον σε ολόκληρη την Ευρώπη.
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Φοβού τους ηθικολόγους, ειδικά τους χριστιανούς. Μεγάλα καθίκια, πολύτιμες εμπειρίες...επικίνδυνοι άνθρωποι. Ολόκληρη η Ευρώπη έχει θεμελιωθεί επάνω σε αυτή την ψευδοηθική. Με το ένα πόδι στην αρχαία ελληνική κουλτούρα, με το άλλο σε αυτό το έκτρωμα, την αίρεση του Ιουδαισμού. Ένας Νίτσε μόνο προφήτευσε έγκαρα την παρακμή της Ευρώπης μα δεν τον άκουσαν πολλοί.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εξέλαβε το όπως θέλεις Elysium...αν για να μην προσπαθώ να εντυπωσιάσω ένα βουβό ( η λιγότερα βουβό ) ανώνυμο ( η επώνυμο ) πλήθος, πρέπει να ακολουθώ την "κοινή λογική"...προτιμώ να μείνω μουγκός...Αλλά επειδή έχω άποψη και μου αρέσει να την εκφέρω, ότι και να πιστεύει ο οποιοσδήποτε...το κάνω...Κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια...και είναι θέμα δικό σου και όχι δικό μου...Και αυτό που λες μου κάνει σαν εκείνο το καταπληκτικό " Είστε όλοι gay/έτερο/εξωγήινοι κτλ κτλ, αλλά δεν το παραδέχεστε ούτε στον ίδιο σας τον ευατό "

    Συνεχίζεις την αγαπημένη σου ασχολία...Αντί να συζητάς πάνω στα γραφόμενα κάποιου...Ασχολείσαι μ' εκείνον...

    Για μένα οτιδήποτε τελειώνει σε -ισμός, φαίνεται ένα τεράστιο ψέμα, μια "πανέμορφη" αλλοίωση της ουσίας και μια καλή μεταμφίεση για "βελούδινη" καταπίεση...Η ηθική είναι προσωπικό ζήτημα...Ο Σαδισμός η όχι το ίδιο...η αισθητική ακόμη περισσότερο...

    Υ.Γ. Για μένα το off topic τέρμα εδώ...Δεν θα είχα τίποτε άλλο να προσθέσω στην πρώτη μου παρέμβαση και κακώς το συνέχισα...Και να το συνεχίσω περαιτέρω...δεν σκοπεύω....
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Η κοινή λογική και η ηθική δεν είναι απαραίτητα ή πάντα κακές. Έχουν στηριχθεί σε μεγάλο βαθμό και στις αξίες του Διαφωτισμού.
    Αυτό τον διαγωνισμό αντι-κοινωνικότητας (ή και αντι-κανονικότητας) με ακραία παραδείγματα δεν τον καταλαβαίνω. Αυτοσκοπός έχει γίνει;
     
  7. TRX

    TRX Σ'αγαπώ πολύ

    H apanthsh: h aisthhtikh einai hthikh. Kai antistrofa. O sadismos-uperbatikothta anousias seksualikothtas
     
  8. AlexandraSLHS

    AlexandraSLHS New Member

    είναι εντυπωσιακό το παραδειγμα κ το πως ξεκινάει η ανάλυση ..ειδικά για μια vegan που θεωρεί ισάξια όλα τα πλάσματα και βάζει την ηθική παραπάνω απο την στιγμιαία ευχαριστηση ενος γευματος, μια μικρή παρένθεση αυτό το σχόλιο πριν "χωθω" στο θεμα και στις συζητησεις
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τελικά μήπως ο σαδισμός έχει έν' από τα δυο πόδια του στον πάσσαλο της ενοχικότητας και το άλλο σ' εκείνη της αισθητικής?
    Και ο/οι πάσσαλος/οι να ήταν μισοβυθισμένοι, η ελάχιστα πάνω απ' το "νερό" των νουθεσιών με τις οποίες μας "πότισαν" ανά τα χρόνια?

    Πόσο μεγάλο μέρος της ηθικής είναι η αίσθηση ενοχής?
    Αν τα αισθήματα ενοχής θα ήταν μέρος της όποιας ηθικής...

    Υ.Γ. Δέχομαι ότι η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι αδιαπραγμάτευτη για διάφορους λόγους, οι οποίοι θα μπορούσαν να διαφέρουν για τον καθένα μας...
    Αλλά εμμένω στην πρότερη μου τοποθέτηση...
    Αν υπήρχε πλήρης ατιμωρησία, δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο, δεν θα έμπαινα στον πειρασμό να μην γευτώ το πέρασμα στην "άλλη όχθη"...

    Βέβαια, "φιλοσοφική" κουβέντα γινόταν σε αυτό το νήμα...
    Και "φιλοσοφική" κουβέντα εύχομαι, να συνεχίσει να γίνεται...
     
  10. Elune

    Elune Priceless

    Διαβάζω, ξαναδιαβάζω και δεν μπορώ να πιστέψω στα μάτια μου. Τι είναι αυτά που λέτε ωρέ;

    Το BDSM είναι ένας μανδύας για να βγάζετε τα απωθημένα σας ή για να περνάτε καλά εσείς και ο/η σύντροφός σας; Θα τρελαθούμε τελείως; Μιλάμε για ανθρώπινες ζωές, για όντα με ψυχή, βούληση και κοινωνικό περίγυρο. Ποιο είναι το ερώτημα; Αν το να σκοτώσεις για να ικανοποιήσεις την αρρωστημένη καύλα σου είναι ηθικό ή ανήθικο; Πού τα είδατε γραμμένα αυτά;

    Το BDSM περικλείεται από κανόνες, οι οποίοι είναι αδιαπραγμάτευτοι και προστατεύουν την ανθρώπινη ύπαρξη και θα πρέπει να γίνεται πάντα με απόλυτη ασφάλεια. Αν θέλει κάποιος να βγάλει τα απωθημένα του - πόσω μάλλον στο βαθμό που αναφέρεται στα προηγούμενα ποστ - δεν χρειάζεται να το κάνει πίσω από το μανδύα του BDSM.

    Προσωπικά δεν περίμενα από εσάς αγαπητέ @Tenebra_Silente, που υποτίθεται ότι ευαγγελίζεστε (σαν δικηγόρος) το δικαίωμα της ανθρώπινης ύπαρξης/υπόστασης/ελευθερίας, να προβαίνετε σε τέτοιες δηλώσεις.
     
  11. Άλλο ορμέφυτο συνδυασμένο ιδανικά με λογική και άλλο απωθημένα.
    Δεν έχω διαβάσει το παρών νήμα, αλλά θα το τσεκάρω..
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Φίλτατε @Elune είμαι σίγουρος ότι ελληνικά γνωρίζετε...
    Μίλησα για υπόθεση...
    Το επάγγελμα μου, δεν με καταργεί σαν οντότητα...
    Ούτε γνωρίζεται πως το τελώ...
    Ως προς τις δηλώσεις μου, δεν προέτρεψα κανέναν/καμία στο να διαπράξει φόνο...
    Και ακριβώς επειδή είναι το επάγγελμα μου ( και συγκεκριμένα ο κλάδος του που με αφορά περισσότερο )...
    Με κάποια "καλόπαιδα" έχω έρθει και έρχομαι σ' επαφή...
    Και έχω κάνει συζητήσεις, που ίσως εσείς να μην έχετε, ούτε να κάνετε ποτέ σας...
    Καθώς και έχω έρθει σ' επαφή με πραγματικότητες/καταστάσεις...
    Που σαν νοήμων θέλω να πιστεύω ον που είμαι...
    Γέννησαν στο μυαλό μου κάποιες σκέψεις, η κάποια περιέργεια αναφορικά με κάποια θέματα...
    Σίγουρα δεν θα λογοδοτήσω ούτε σε σας, ούτε σε κανέναν άλλο γι' αυτό...

    Ως προς το νήμα, ξαναδιαβάστε το αν θα θέλατε...
    Μάλλον κάτι καταλάβατε λάθος, αν δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε την υπόθεση, την φιλοσοφική συζήτηση από την διάπραξη ενός εγκλήματος...
    Αν μίλησε η νηματοθέτρια για απωθημένα, η εγώ ( αφού αναφερθήκατε και σε μένα )...
    Μάλλον είμαι για ζουρλομανδύα και δεν το γνώριζα...
    Σε κείνη την περίπτωση θα πάω από μόνος να κλείσω "δωμάτιο" στο Δαφνί...
    Γιατί, αφού το λέτε εσείς, κάτι εντοπίσατε που σε μένα διαφεύγει...

    Το BDSM προστατεύει την ανθρώπινη ύπαρξη?
    Μα την πίστη που δεν έχω, σε λίγο θα διαβάσω και ότι το BDSM θα λύσει και το πρόβλημα της παγκόσμιας πείνας...
    Επιτέλους πάψτε να μιλάτε για τους άλλους κάποιοι σας...
    Δεν μπορείτε να μπείτε στο μυαλό όλων...
    Ούτε να τους υποδείξετε τίποτε...

    Υ.Γ. Εδώ φτάσαμε στο σημείο να πούμε ότι το BDSM δεν περιλαμβάνει καμία πιθανότητα κακοποίησης...
    Συγχωρέστε με, και εσείς και οποιοσδήποτε άλλος/η, αλλά για μένα να το ισχυρίζεται ο/η οποιοσδήποτε...
    Ότι στο BDSM δεν υπάρχει καμία πιθανότητα κακοποίησης...Είναι τουλάχιστον αστείο...