Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απιστια εν bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 1 Φεβρουαρίου 2012.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Σε τουτο τον "πολυβασανισμενο" χωρο, που καθενας τελικα επιλεγει τις φιγουρες που τον εκφραζουν στο χορο του bdsm, που επιθυμει,αναρωτιεται,εκφραζεται,φανταζεται,πραττει......που η πολυγαμικοτητα ειναι ενα αποδεκτο - τουλαχιστον για μενα πια - χαρακτηριστικο οσον αφορα τους Κ, τι γινεται με τα υ?
    Μπορουν να ειναι πολυγαμικα ή θεωρειται απιστια κατι τετοιο και μουφα η υποτακτικη τους διαθεση?
    Και αν ενα υ αρεσκεται να υποτασσεται σε παραπανω απο ενα Κο καυλωνει, σε αλλον γιατι εκπαιδευεται καλυτερα?
    Γινεται? Ειναι απιστια αυτο ή απλως καταλυση της εννοιας υποταγη?


    * Καλο μηνα σε ολους και παρακαλω σας.....οχι μαλλιοτραβηγμα.
    Δεν ειμαστε εδω για να πεισουμε κανεναν για τιποτα αλλα για να εκφραζουμε αποψεις,να περναμε ομορφα και για να παιρνουμε και γνωση.
     
  2. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Εξαρτάται τι ορίζεις ως υποταγή.
    Αν εννοείς το να ανήκει, να είναι ιδιοκτησία θεωρώ πως είναι αδύνατο να μπορεί να έχει πάνω από ένα Κ. ΄
    Είναι πρακτικό το θεμα, εντολές ποσών ατόμων θα μπορούσε να εκτελεί ταυτόχρονα? Και αν αυτές δεν ταυτίζονται?
    Είναι όμως και κάτι άλλο, δεν μπορείς να υποτάσσεσαι σε πάνω από ένα άτομα και να είσαι αξιόπιστος σε όλους.

    Αν μιλάμε για session ή για ευκαιριακές καταστάσεις φυσικά και μπορεί να έχει όσους επιθυμεί και αντέχει.
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Οχι δεν μιλαω για σεσσιον.
    Μιλαω για παραλληλες σχεσεις.
    Αν με καποιον νοιωθει οτι εκαιδευεται σωστα και της αρεσει αυτη η σχεση και με καποιον αλλο, καυλωνει πιο πολυ,ειναι ερωτευμενη κι εχει και με αυτον σχεση.
    Τωρα το να ανηκει....λιγο δυσκολο μου φαινεται, εως αδυνατο.
    Εξαλλου κατα την γνωμη μου, δεν ανηκεις αυτοματα σε αυτον που επιλεγεις να υποταχθεις,γινεται μετα απο αρκετο καιρο.
     
  4. Emiris

    Emiris Regular Member

    Εγώ πιστεύω ότι η αφοσίωση του ενός στον άλλο είναι απαραίτητη προϋπόθεση για μία σχέση κυριαρχίας/υποταγής. Και αυτό ισχύει και για τους δύο, όποιο ρόλο και να έχουν. Η πολυγαμία πιστεύω ότι φέρνει πίκρα στον άλλο είτε το παραδέχεται, είτε όχι. Αντίθετα, όταν ξέρεις ότι ο άλλος/η σου είναι αφοσιωμένος/η τότε μπορείς να αφεθείς με μεγαλύτερη όρεξη, αγάπη και διάθεση στη σχέση.
    Έτσι νομίζω.
     
  5. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    προσωπικά μου φαίνεται αδύνατο αυτό που περιγράφεις.
    Εγώ όμως είμαι μονομανής και δεν θα μπορούσα να διασπάσω την προσοχή μου σε δύο άτομα. Πόσο μάλλον να υποταχθω.
    Πάντως για να επανέλθω στο παράδειγμα σου δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι την εκπαιδεύει σωστά άλλα αυτή είναι ερωτευμένη με άλλο.
    Μήπως σε μία τέτοια περίπτωση πρέπει να έχει λόγο και ο Κ εκπαιδευτής?
     
  6. Allexis

    Allexis Regular Member

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Λίγο δύσκολο το βλέπω. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να έχει Κ και μια vanilla σχέση (και με την προιπόθεση ότι ο Κ θα το επιτρέψει βέβαια).
     
  7. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Νομίζω ότι είναι εφικτό με συμβάσεις..

    θέλω να πω, ότι μπορώ να σκεφτώ περιπτώσεις και συμβάσεις τέτοιες που η υποτακτική θα νοιώθει ότι υπηρετεί 2 αφέντες.

    1η περίπτωση. Οι 2 Κ να είναι ζευγάρι μεταξύ τους και να χρησιμοποιούν μία/έναν υ
    2η περίπτωση. Η/Ο υ να ανήκουν σε κάποιον, ο οποίος επιτρέπει τη χρήση τους απο έναν/μία άλλη. Σε αυτή την περίπτωση φαντάζομαι ότι οι Κ θα πρέπει να συνεννοούνται μεταξύ τους. Επίσης φαντάζομαι ότι αν η υπόθεση διαρκέσει 2-3 χρόνια ο/η υ δεν γίνεται να μην δεθεί συναισθηματικά και με τον/την 2ο/η.
    3η περίπτωση. Φαντάζομαι ότι σε μακροχρόνιες σχέσεις είναι αναμενόμενο ο/η υ να ερωτευτούν κάποιον άλλο που θα επιθυμούν να βιώσουν για ένα διάστημα. Ειδικά αν είναι bisexual αυτό είναι μάλλον δεδομένο για την ψυχική τους υγεία. Φαντάζομαι πάλι ότι ο λόγος αυτού που ανήκει ο/η υ , θα πρέπει να οριστεί ως πρώτος και ο/η 2η Κ να μπορεί να σεβαστεί τα όρια χρήσης του ιδιοκτήτη...

    Με βάση το θεωρητικό μου σκεπτικό , δεν το βρίσκω αδύνατο. Θα έλεγα μάλλον ότι θα έλυνε πολλά προβλήματα που συναντώνται στις βανίλλα σχέσεις .
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Ειμαι πολυ σαφης.
    Μιλαω για απιστια.
    Να μην ξερει ο ενας Κ την υπαρξη του αλλου.
    Αυτο ρωταω. Το εχετε ακουσει ποτε? γινεται?
    Κι οταν λεω απο τον ενα να εκπαιδευεται και να την μαγευει ο τροπος εκπαιδευσης και με τον αλλο να καυλωνει πολυ και να ειναι ερωτευμενη , παλι ειμαι σαφης. Τι ακριβως δεν καταλαβαινετε στην σκεψη μου που μπορει και να ειναι ουτοπικη (ισως και οχι.....)
    Απιστια.....κερατο......αυτο εννοω
     
  9. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Ax βρε Αστροβροχη φυσικα και γινεται απο αρκετες/ους,για κερατο μιλαμε που ως γνωστον παει κι ερχεται συννεφο εκατομμυρια χρονια τωρα.
    Ναι συμβαινει και στο βδσμ,μονο να μην μαθευτει ε?
    Μην περιμενεις δημοσια να το παραδεχθουν, ποσο μαλλον εδω μεσα που οι περισσοτεροι γνωριζομαστε προσωπικα.
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    α συγγνώμη.. δεν το πιασα με την πρώτη...
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Η πολυγαμία εκ μέρους του Κ υποτίθεται ότι γίνεται ανοικτά και η υ που είναι σε τέτοια σχέση επιλέγει συνειδητά να παραμείνει σε τέτοια σχέση.

    Όταν λέω ανοιχτά εννοώ κάτι μεταξύ του "έχουμε προσυμφωνήσει πως το τι κάνω όταν δεν είμαι μαζί σου δεν σε αφορά και ούτε θα είναι θέμα προς συζήτηση εκτός και αν το ανοίξω εγώ" και του "έχουμε προσυμφωνήσει ότι ασχέτως αν στο πω ή όχι εγώ θα πηγαίνω και με άλλες/άλλους"

    Το μουλωχτό είναι ξεκάθαρα κέρατο και ως τέτοιο είναι κατακριτέο όποιος και αν το πράξει. Αν το πράξει η "υ" ακόμα χειρότερα γιατί τότε κρύβει πράγματα από τον Κ της, οπότε τι σόι Κ/υ σχέση είναι αυτή;
     
  12. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Απιστια εν bdsm?

    Την απιστία έτσι όπως την περιγράφεις την κατανοώ απόλυτα βλέποντάς την μέσα απο την ανθρώπινη
    πλευρά του υ. Ακριβώς εκεί όμως παύω να βλέπω την υποταγή στο Κ.

    Για μένα υποταγή σε Κ και ταυτόχρονα το μάτι να παίζει δεξιά αριστερά, είναι έννοιες ασύμβατες.
    Αν ο Κ σε έχει πείσει οτι αξίζει να του υποταχτείς , δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να ερωτευτείς και
    κάποιον άλλον, μια και μιλάμε για κανονική σχέση και όχι περιστασιακά sessions.

    Και αν ακόμα συμβεί (άντε να βγάλεις άκρη με το μυαλό του ανθρώπου), καταλύεται αυτόματα η έννοια
    της υποταγής.