Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων status στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 20 Νοεμβρίου 2007.

  1. lovelatex1

    lovelatex1 Regular Member

    πολυ καλη η ερμηνεια σου!
     
  2. tasos69

    tasos69 Regular Member

    Πολυ καλο!
     
  3. Trve

    Trve New Member

    Αυτο ξεκαθαρίζει κάποια πράματα
     
  4. glafki

    glafki New Member

    Απάντηση: Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων status στο BDSM

    Επιτέλους, βρήκα δύο μονάχα λέξεις για να συστήνομαι
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων s

    Θεωρώ πως μπορεί και να μην είναι εφήμερη η σχέση ανάμεσα σε ένα Κυρίαρχο και υποτακτικό και να μην ασχολείται αποκλειστικά με παιγνίδι. Μπορεί να είναι μια Ds σχέση διαρκείας όπου η ανταλλαγή εξουσίας/ελέγχου να έχει τα όρια και τους όρους που αναφέρεις. Απλά είναι διαφορετικού είδους η ανταλλαγή εξουσίας/ελέγχου από ότι ανάμεσα σε Αφέντη/δούλο.
    Κάθε Αφέντης είναι Κυρίαρχος και κάθε σκλάβα είναι υποτακτική, αλλά δεν ισχύει το αντίστροφο.
    Και δεν είναι κάθε Αφέντης Master, άσχετα αν πολλοί δηλώνουν ως τέτοιοι.
    Μαστερ σημαίνει πολύ περισσότερα από την ικανότητα/δυνατότητα κάποιου να έχει μια σκλάβα.
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Re: Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων status στο BDSM

    Η αποστήθιση είναι κακό πράγμα! Η μελέτη απείρως χρησιμότερη.
    Αλλά θα είμαι πολύ αυστηρός αν επιμείνω στο "γλώττα λανθάνουσα την αλήθειαν λαλεί", που αποτελεί και μια από τις βάσεις της σημειωτικής.
     
  7. Olympos

    Olympos Regular Member

    Απάντηση: Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων status στο BDSM

    Αρχικο μηνυμα απο lara[E-p]
    Κάθε Αφέντης είναι Κυρίαρχος και κάθε σκλάβα είναι υποτακτική, αλλά δεν ισχύει το αντίστροφο.
    Και δεν είναι κάθε Αφέντης Master, άσχετα αν πολλοί δηλώνουν ως τέτοιοι.
    Μαστερ σημαίνει πολύ περισσότερα από την ικανότητα/δυνατότητα κάποιου να έχει μια σκλάβα.

    Οπως παντα, λιτή, περιεκτική και σοβαρή σ' αυτά που λες.

    Τα σέβη μου στον Master σου
     
  8. sexy_goiteytikos

    sexy_goiteytikos Regular Member

    Απάντηση: Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων status στο BDSM

    πολύ ωραία...   
     
  9. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Re: Απλές περιγραφές/εξηγήσεις των κυριοτέρων status στο BDSM

    Eγώ έψαχνα την επόμενη πάντα αφού περνούσα πρώτα από κάποια χρονικά διαστήματα πόνου ή μουδιάσματος-αδράνειας-μοναξιάς. Πάντως ποτέ αλλαγής ή αναζήτησης κάτι διαφορετικού. Δεν άλλαζα, δηλαδή παραδινόμουν εξίσου απόλυτα στην μία μετά την άλλη Κ σαν αμετανόητος υπό. Αυτό όμως σταμάτησε πια λόγω ηλικίας και αντοχών, όχι βιολογικών, αλλά συναισθηματικών και προτεραιοτήτων. Αλλά και σχετικά με την ταυτότητά μου, είναι σαν να έχει καταρεύσει ένας κόσμος για μένα. Αυτός έχει καταρεύσει ήδη από την τελευταία σχέση μου. Με έκανε switch; με έκανε κυριαρχικό ; με έκανε σκλάβο ; με έκανε vanilla ; Ούτε γω δεν ξέρω, είναι τόσο μπλεγμένο. Ουσιαστικά δεν ξέρω τίποτα εδώ και πολύ καιρό για πρώτη φορά στην ζωή μου σε αυτό τον χώρο νοιώθω λίγο σαν "κανένας" που περιμένει να προσδιοριστεί από κάποιον άλλον άνθρωπο σε νέα σχέση.