Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απογοήτευση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Nick_lolen_95, στις 2 Νοεμβρίου 2018.

  1. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Καλώς όρισες.
    Η αλήθεια είναι ότι είσαι λίγο καιρό στη σελίδα, δεν ξέρω πόσον καιρό γενικότερα στον χώρο.
    Σίγουρα όμως κατανοείς ότι ο "χώρος" βασίζεται πολύ στο βιωμακ τις ανθρώπινες σχέσεις. Αυτα δεν ερχονται κατά παραγγελία, ούτε εντός χρονικών πλαισίων που εσύ θέτεις. Θέλει υπομονή, τριβή κλπ. Το ότι μπήκες σε ένα διαδικτυακό φόρουμ δε σημαίνει ότι αυτομάτως όλα προσφέρονται στο πιάτο.

    Πώς δλδ μεταλαμπαδεύονται οι εμπειρίες κατά τη γνώμη σου?? Υπάρχουν ήδη άπειρα γραπτά κ ελεύθερα μπορείς να ξεκινήσεις καινούργια αν σε κάτι δεν καλύπτεσαι.
    Τι είδους καθοδήγηση αναζητάς; Βιώματα μηπως;
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Θέλετε σχόλια. Ορίστε τα δικά μου.

    Πώς συνάδει ότι βρήκατε "άτομα που θα θέλανε να σας μάθουν [διάφορα]" αλλά πήρατε (από αυτά υποθέτω) ή καμμία απάντηση ή κάποιο είδος απώθησης;

    Και πώς διακρίνατε, εύκολα μάλιστα, ότι υπάρχει μια κλίκα που "δεν αφήνει άλλα άτομα να μπούνε στον χώρο"; Γιατί προσωπικά μου φαίνεται ότι εν μέρει τουλάχιστον μπήκατε στον χώρο: βρίσκεστε στο φόρουμ. Το γεγονός ότι ζητάτε καθοδήγηση δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα βρείτε άτομα που θα έχουν το χρόνο ή την όρεξη να σας την προσφέρουν. Ή ότι θα πάρετε την καθοδήγηση που περιμένατε. Ή ότι άτομα που σας προσέφεραν βοήθεια το εννοούσαν πραγματικά. Καθοδήγηση είναι κυρίως τα νήματα και οι απόψεις που παραθέτονται - και "κοντά στη μία βδομάδα" πιθανόν να μην είναι αρκετός χρόνος ώστε να σχηματίσετε άποψη.

    Όμως, είχατε χρόνο να φτάσετε σε γενίκευση: είστε απογοητευμένος από τον τρόπο που "συμπεριφέρονται οι χρήστες της [σελίδας]". Εννοείτε ότι δεν έκαναν αυτό που περιμένατε; Θα έπρεπε; Σας το χρωστάει κανείς;

    Μπορείτε να συνεχίζετε να ενημερώνεστε και να συμμετέχετε στις συζητήσεις, από κει θα προκύψει η όποια καθοδήγηση. Διαφορετικά, αν κρίνετε ότι δεν σας κάνει αυτό που βρήκατε, μπορείτε να μην συμμετέχετε ή να αποχωρήσετε. Αυτό που δεν χρειάζεται είναι να ρίξετε το φταίξιμο στους άλλους.
    Η δραματοποίηση και η ανυπομονησία δεν είναι ποτέ καλοί σύμβουλοι, συν το γεγονός ότι συχνότατα έχουν αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα.
     
    Last edited: 2 Νοεμβρίου 2018
  3. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Μπορείς όλα τα παραπάνω σχόλια να τα πάρεις ως επίθεση ή ως καθοδήγηση. Στο χέρι σου είναι!
     
  4. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Βιάζεσαι υπερβολικα.

    Για να μυηθεις στη σχολή του Πυθαγόρα, έπρεπε να ακούς για χρόνια αμιλητος και να σκέφτεσαι μονο. Μπορείς να κάνεις υπομονη;

    Η σε μια βδομάδα θέλεις να μάθεις όλες τις απαντησεις, χωρίς καν να ξέρεις τις ερωτησεις;
     
  5. Nick_lolen_95

    Nick_lolen_95 New Member

    Δεν βιάζομαι καθόλου. Απλά παραθετω τα συναισθήματα μου . Τι συναισθήματα δεν έχουν timeline που πρέπει να ακολουθουν
     
  6. Nick_lolen_95

    Nick_lolen_95 New Member

    Να μια απωθηση. Ότι εγώ είμαι λάθος που κάνω βιαστικη γενικευση αλλά εσείς που με θεωρείτε ως " έναν από τους δεκάδες που μπήκα να ψαχτω" είστε σωστή.

    Και επίσης δεν ζήτησα από κανέναν να παρατήσει τίποτα. Το να εκμηδενιζετε τα επιχειρηματα μου για να φανείτε σωστή έχει ξεπεραστεί ως τρόπος να αποδείξετε ότι έχετε δίκιο. Κάθε άλλο... Περισσότερο αδυναμία επιχειρημάτων δείχνει
     
  7. Nick_lolen_95

    Nick_lolen_95 New Member

    Ελπίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση
     
  8. Nick_lolen_95

    Nick_lolen_95 New Member


    Θα επιμείνω και άλλο σίγουρα.. απλώς θεώρησα σωστό να εκφράσω τι αισθάνομαι..είτε φαινεφαί νωρίς είτε όχι. Και πιστεύω ότι μπορεί να σας φαινεται νωρίς... Αλλά σίγουρα πολλοί άλλοι παραιτήθηκαν για τον ίδιο λόγο σε λιγότερο η σε περισσότερο από μια βδομαδα
     
    Last edited by a moderator: 3 Νοεμβρίου 2018
  9. Nick_lolen_95

    Nick_lolen_95 New Member


    Συνάδει στο ότι άτομα που ανταποκρίθηκαν θετικά σε σχόλια , σε προσωπικό επίπεδο δειξαν άλλο πρόσωπο

    Για τη κλίκα.. απλά μπορείτε να δείτε τα σχολια

    Δεν απαιτησα καθοδηγήση

    Δεν μου χρωστάει κάνεις τίποτα...η ευγένεια δεν είναι θέμα "χρωστούμενων". Είναι θέμα λογικης

    Στο τελευταιο συμφωνώ. Όπως είπα και σε άλλη απάντηση.. δεν είπα ότι θα τα παρατήσω... Εξέφρασα τα συναισθήματα μου. Δεν το θεωρώ λάθος. Και δεν ήμουν απόλυτος... Περίμενα απάντηση σε αυτό σε περίπτωση που είμαι λαθος
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Καλέ μου το να απαντάει κάνεις σε ινμποξ τις απορίες των δεκάδων που μπαίνουν καθημερινά στο φόρουμ είναι full time job. Εγώ θα το έκανα ευχαρίστως επί πληρωμής και μόνο.

    Εκτός αν θεωρείς ότι έπρεπε να απαντήσουμε μόνο τις δικές σου απορίες επειδή είσαι κατι ξεχωριστό. Αυτό ομως σημαίνει ότι θεωρείς τους υπόλοιπους μη ξεχωριστούς.
    Γιατί θεωρείς τους υπόλοιπους μη ξεχωριστούς μικρό μου snowflake? Γιατί γίνεσαι τόσο σκληρός;
     
  11. Nick_lolen_95

    Nick_lolen_95 New Member


    Η αρχή της παράνοιας στη 2η παραγραφο
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Έστω. Αυτό συμπαρασέρνει αυτόματα όλους τους χρήστες της σελίδας, όπως αναφέρετε στο αρχικό σας ποστ; Ή χαρακτηρίζει τα συγκεκριμένα άτομα και μόνο;

    Δεν ξέρω σε ποιά συγκεκριμένα σχόλια αναφέρεστε. Έχω δει με τον καιρό ισχυρισμούς ύπαρξης κλίκας, βολική επίκληση που συνήθως υποδηλώνει αδυναμία ψύχραιμης αντίδρασης.
    Σε κάθε περίπτωση, παραμένει ακέραιη η δυνατότητα του καθενός να αντιδράσει όπως του ταιριάζει. Να απαντήσει, να αγνοήσει, να ειρωνευτεί, μέχρι και να κλαφτεί. Και να εισπράξει με τη σειρά του τις αντιδράσεις των συνομιλητών του σε αυτό.

    Πολύ θολή και γενικευμένη η διατύπωσή σας.
    Ποιάς λογικής; Της δικής σας; Και πώς εκλαμβάνετε εσείς την ευγένεια; Κάτω από ποιές συνθήκες;

    Αναμφίβολα, ανάλογα τι προσδοκούσαν. Άλλοι τόσοι όμως παρέμειναν και συμμετέχουν ενεργά και χρήσιμα στις εδώ συζητήσεις.


    Συνοψίζοντας. Έχετε λάβει αρκετές απαντήσεις, όλες είναι χρήσιμες πληροφορίες πλου, με άλλα λόγια, καθοδήγηση.
    Βοηθάει και να έχετε υπόψη ότι βρίσκεστε σε δημόσιο συζητητήριο, όπου προσωπικά ξεσπάσματα και γενικευμένα κατηγορητήρια μπορεί να κάνουν τη συμμετοχή λιγότερο ευχάριστη - ή και το αντίθετο, ποιός ξέρει, είναι θέμα προσωπικής θέασης.


    ΥΓ Παραμένει η απορία μου πώς οποιαδήποτε αντιλαμβανόμενη "κλίκα" μπορεί να έχει τη δύναμη να μην "αφήνει άλλα άτομα να μπουν" σε ένα διαδικτυακό χώρο.
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2018