Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποκάλυψη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος aria, στις 7 Νοεμβρίου 2010.

  1. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα χάσματος γενεών, και θα σου πω κάτι απλό η δική μου μητέρα είναι στην ηλικία σου. Επίσης ξέρω άτομα της ηλικίας μου και μικρότερους ακόμα που τους gay θα ήθελαν να ρουν στείλουν στην Μακρόνησο.
     
  2. DragonLady

    DragonLady Regular Member

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    Εγώ ένα έχω να πω ,ο καθένας απο μας έχει μια ζωή (εκτός απο τις γάτες που έχουν 7) να ζήσει και πρέπει να την ζεί όπως αυτός/ή θέλει όχι όπως την θέλουν οι άλλοι ...όποιοι και να είναι αυτοί οι άλλοι ......εκτός αν προτιμάει να φτάσει σε μια ηλίκία που τα ψυχοφάρμακα θα τα καταπίνει με τις χούφτες για την ζωή που δεν έζησε ....γιατί δεν τόλμησε !!!
     
  3. tristan

    tristan Guest

    Απάντηση: Αποκάλυψη


    Ακριβώς έτσι. Τα σέβη μου στην Αστροβροχή.!

    ...aria εγώ θα εμπιστευόμουν απόλυτα την παραπάνω γνώμη.
    Ευτυχώς που το έγραψε γιατί ετοιμαζόμουν να γράψω πολύ πιο απολίτιστα και κυνικά πράγματα.
     
  4. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Αποκάλυψη


    Γιαυτον τον λόγο ανάφερα σε κάποιο σημείο το ότι οι γονείς των γονείς σου μετέφεραν τις εμπειρίες τους περαιτέρω .... ( βλέπε ..”μεταφέροντας τους τις εμπειρίες τους από γενιά σε γενιά, όσο σκληρό και αν ήταν αυτό “) Μπορεί κάποιος να έχει μια “Α” ηλικία, άλλα μεταφέρει παλιότερα πράματα που έχουν ειπωθεί στο παρελθόν μέσα στο μυαλό του. Τα πράματα εκείνα φαντάζουν πολύ “σκληρότερα” από τα δικά σου “μαλακότερο” πραμματα για αυτούς, και ίσως σε εκείνο το σημείο να επέρχεται το κομφούζιο, που τελικά δεν είναι κομφούζιο γιατί κομφούζιο είναι κάτι μπλεγμένο. Εσείς απλώς διαφωνείτε ξεκάθαρα για τις απόψεις σας και αυτό είναι όλο. Θα γινόταν κομφούζιο όταν θα διαφωνούσατε για τις ίδιες απόψεις με διαφορετικό τρόπο προσέγκισης στις τοποθετήσεις σας, Άρα δεν υπάρχει καμιά ουσιώδης διαφωνία. Όσο η δίκη σου άποψη είναι θετική προς εσένα και για σένα, άλλα τόσο η δίκη τους άποψη είναι θετική και πάλι προς εσένα και για σένα.



    Ε! και τι σχέση έχεις με άτομα που ίσως να σε ζηλεύουν, και με όσα θέλουν να σε στείλουν η να στείλουν τους gay στη Μακρόνησο? Το πολύ πολύ να τους πηδήξουν όταν συναντηθούν σε φιλικό περιβάλλον το οποίο διατηρεί εχεμύθειας.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Αποκάλυψη


    Είσαι σίγουρη πως αν ξαναδιαβάσεις αποστασιοποιημένα αυτά που εσύ έγραψες δεν θα πεις " πωπω μονο εγώ μπορώ να τα καταλάβω" ή αλλιώς πάλι κρύβομαι σαν την στρουθοκάμηλο?
    Λίγο θάρρος δεν βλάπτει...
    Αν πάλι δεν καταλάβες τίποτε, δεν νομίζω πως χρειάζεται να συνεχίσω...
    Δεν ζήλεψα ποτέ την δόξα των τηλεφωνητών ψυχολογικής υποστήριξης, μια χαρά παιδιά είναι, αν κα νομίζω, όντας αυστηρός και δηκτικός εν προκειμένω, καλύτερα να απευθυνθείς στα Cosmopolitan αυτού του τόπου, εχει κι εδώ μ'εσα ξέρεις...

    ---------- Post added at 01:34 ---------- Previous post was at 01:30 ----------


    Εξαρτώμενη σημαίνει πολλά, αυτό που εννοώ θα σε και θα την πληγώσει...
    Επίτρεψέ μου να μην το πώ...
    Μπορώ όμως να το περιγράψω με μια λέξη... Money...!

    ---------- Post added at 03:49 ---------- Previous post was at 01:34 ----------


    τσου....

    "...ω, μητέρα ελληνίδα,
    με την πέτρινη την μήτρα,
    μ' έκανες πιο πολύ για σένα
    παρά για μένα..."

    επειδή δεν θα μπορείτε να διαφωνήσετε, χαρείτε!
    Το βρήκατε επιτέλους...
    ΥΓ: Δέχομαι το 10% του ποσού που θα δίνατε στον απαυτό σας για να σας λέει τα αποτέτοια του σχετικα με τα απαυτά που θα του λέγατε, για το κατά δική σας εκτίμηση χρονικό διάστημα που θα τον βλέπατε, στον τραπεζικό μου λογαριασμό...
    Χορηγός: το ίδρυμα "τι σου κάνει η μανα σου...."
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    aria, my two cents:

    1. Δώστε χρόνο στη μαμά. Δεν είναι εύκολο να "χωνέψει" κάτι τέτοιο αμέσως αμέσως όσες σόδες και να πιει.
    2. Μπες και εσύ και η φίλη σου στη θέση της μαμάς και αναλογιστείτε τί θα κάνατε και πώς θα χειριζόσασταν το γεγονός ότι το άτομο που αγαπάτε περισσότερο στον κόσμο (είτε είναι παιδί σας, γονιός, φίλος, σύντροφος κτλ) σας εξομολογείται το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσατε να φανταστείτε. Κατ' εμέ, ένας απ' τους καλύτερους τρόπους για να λύσεις συγκεκριμένα "προβλήματα" είναι να τα δεις μέσα απ' τα μάτια εκείνου που έχεις "απέναντί" σου. Η κατανόηση αυτή ανοίγει, αρκετές φορές, τα μάτια στο μυαλό αλλά και στην καρδιά.
     
  7. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    Αυτό πάλι που δεν μπορούμε να κάνουμε μία πολιτισμένη κουβέντα χωρίς ειρωνίες... Η Aria κατέθεσε μία εμπειρία, σχολιάσαμε, τα σχόλια τα παίρνει και τα κάνει ό,τι θέλει, είτε της ταιριάζουν ως απάντηση είτε όχι. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα cosmopolitan ή οτιδήποτε άλλο το να μπορούμε να απαντάμε με στοιχειώδη ευγένεια.

    Καθένας με τις εμπειρίες του. Έχω την ατυχία να έχω ζήσει από κοντά δύο μαμάδες που "γυρίσανε" μετά από πραγματικά τραγικά νέα (μετά από κάποιο καιρό), άρα έχω κάθε λόγο να ελπίζω ότι μπορούν να γυρίσουν και μανάδες που μαθαίνουν κάποια δύσπεπτα-για-εκείνες νέα.

    sk
     
  8. Απάντηση: Αποκάλυψη

    Για να κατανοήσουμε εμείς οι "απομακρυσμένοι" την όλη κατάσταση, θα έπρεπε να σας γνωρίζουμε καλά, να ξέρουμε τη σχέση που υπάρχει μεταξύ μητέρας και κόρης και τις γενικότερες ισορροπίες στη ζωή και τις οικογένειές σας. Αλλιώς, το μόνο που κάνουμε, οι περισσότεροι και αυτό είναι εμφανές στις απαντήσεις που έλαβες, είναι να βάζουμε το πρόβλημα σας στα "δικά μας παπούτσια" ...

    Γνώμη μου, γενικεύοντας φυσικά, είναι ότι εάν υπάρχει αγάπη μεταξύ μητέρας και κόρης, η λύση θα είναι εύκολη, εάν δοθεί ο κατάλληλος χρόνος. Για να απαιτούμε την κατανόηση του άλλου, πρέπει και εμείς να δείξουμε κατανόηση σε αυτόν. Εάν, με αγάπη, η φίλη σου προσέγγιζε τη μητέρα της, κατανοώντας το δικό της τρόπο σκέψης, σύντομα το πρόβλημα πιστεύω ότι είτε θα λυνόταν είτε θα έμπαινε πίσω... Θα είχε την ευκαιρία να εξηγήσει και μετά θα έπρεπε να δώσει το χρόνο ώστε η μητέρα να αποδεχτεί (εντάξει, ίσως απλά να συμβιβαστεί...). Η ρήξη, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να γίνεται μόνο ως τελευταία επιλογή, όταν διακυβεύεται πλέον το "κυριαρχικό δικαίωμά" μας, στην ζωή μας. Αφήνει πάντα τραύματα που πολλές φορές δεν επουλώνονται ποτέ...

    Έτσι κι αλλιώς βέβαια, έχω την αίσθηση ότι δε χρειάζεστε κριτική, συμβουλές, ή λύσεις, είστε μεγάλοι άνθρωποι και κάνετε τις επιλογές σας, οι οποίες ορθές ή μη, είναι δικές σας και απόλυτο δικαίωμά σας. Μάλλον χρειάζεστε κατανόηση από εμάς και στήριξη για να μπορέσετε από μόνες σας να ξεπεράσετε τη δύσκολη κατάσταση που ζείτε. Και αυτή πιστεύω ότι την έχετε, από όλους μας που σας διαβάζουμε. 

    Να είστε καλά
     
  9. aria

    aria Regular Member

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    Ακριβώς όπως έγραψα αρχικά ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το νήμα ήταν να χαλαρώσω λίγο εγώ μέσα από την συζήτηση, φυσικά και δεν περιμένω να μπορείτε να κατανοήσετε ακριβώς την κατάσταση, την στιγμή που εσκεμμένα δεν επεκτάθηκα σε λεπτομέρειες:innocent:.
    Πάντως οι περισσότεροι από εσάς έχετε καταλάβει αρκετά καλά το κλίμα της κατάστασης.
    Τώρα για όσους βλέπουν κακοπροαίρετα κάποια πράγματα θα πω απλά ότι δεν τίθεται θέμα περιούσιας, είμαστε και οι δυο απόλυτα ανεξάρτητες και πάνω του μέσου όρου οικονομικά, όποτε ο λόγος που δεν σηκωνόμαστε να φύγουμε όπως κάποιος πρωτινέ δεν είναι πρόβλημα απογαλακτισμού απλά η φυγή δεν είναι λύση ή μάλλον είναι η έσχατη λύση αφού πρώτα έχουμε δοκιμάσει όλους τους άλλους τρόπους.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    Αυτό κατάλαβες? Πώς έχω όρεξη να ειρωνευτώ? Μπράβο!!!
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    Μπαίνω στο νήμα ως ανύπαντρη γυναίκα ηλικίας 46 χρονών.

    Χρειάστηκε να διαχειριστώ το ότι δεν είχα σκοπό να παντρευτώ, στη δεκαετία των 20, στις πενταετίες των 30 και 35 και όχι πλέον μετά τα 40 γιατί είχα πια κερδίσει κάποια δικαιώματα. Δεν ήρθε αυτόματα με την ηλικία το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης στα μάτια των γονιών μου, με κόπο, δουλειά, διπλωματία και χρόνο το κέρδισα. Μου πήρε κι εμένα χρόνο για να μην πληγώνομαι από τις πιέσεις αυτής της μορφής, λίγο πριν τα 30, αν θυμάμαι καλά, το πέτυχα αυτό.

    Σημειώνεται εδώ στα πεταχτά ότι δεν είναι μόνον οι γονείς είναι και το καλοπροαίρετο, ανυποψίαστο περιβάλλον π.χ. της δουλειάς. Το οποίο θα καταλάβει τελικά πιο εύκολα την αιτία της απροθυμίας, μη έχοντας τις σοβαρές αναστολές που έχουν οι γονείς.

    Προτείνω να διαχωριστεί το θέμα της απροθυμίας για γάμο από την αιτία της απροθυμίας αυτής, που στην περίπτωση της Κυρίας της aria, συμβαίνει να είναι η ομοφυλοφιλία.

    Τους γονείς κατά κάποιον τρόπο τους αφορά ο γάμος του παιδιού τους, για λόγους κοινωνικούς, για λόγους προσωπικούς, τότε νιώθουν ότι το παιδί τους δεν είναι πια παιδί τους και επειδή θέλουν εγγόνια οι άνθρωποι.

    Τους γονείς δεν τους αφορά η ομοφυλοφιλία του ενήλικου παιδιού τους, αλλά πρέπει να έχει για τα καλά απογαλακτιστεί κανείς για να το νιώσει αυτό. Αν έχει την ανάγκη να τους το πει, ως αιτία που δεν θέλει να παντρευτεί, τότε υπάρχει το ενδεχόμενο να μην έχει απογαλακτιστεί και αυτό είναι δικό του πρόβλημα όχι των γονιών του και μπορεί να γίνει πρόβλημα μέγα για το ταίρι του.

    Λυπάμαι aria, κάποια πράγματα δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να τα πει κανείς, ο cadpmpc προσπάθησε να πει ορισμένα πράγματα με το μαλακό και ήταν ιδιαίτερα διακριτικός, και το πρώτο του ποστ υπερσωστό όμως αυτό δεν εμπόδισε να βρει τον μπελά του σε τούτο το νήμα. Αν σε βοηθάει, δεν είναι πρόβλημα ομοφυλόφιλων μόνον αυτό, πάρα πάρα πολλοί νέοι άνθρωποι έχουν υποφέρει σοβαρά με την πραγματική άρνηση των γονιών να δεχτούν το ετερόφυλο ταίρι τους και έχει υποφέρει και το ταίρι, εξ αντανακλάσεως μεν, διπλά δε.

    Η δε άρνηση αυτή, άκουσε κι εμένα sk, μπορεί να πάει σε βάθος χρόνου, να τραβήξει και δεκαετίες ακόμη και αφήνει πάντα βαριά σκιά, ακόμα και όταν περνάει, συνήθως λόγω των εγγονιών.

    Εν πάσει περιπτώσει...

    Πώς διαχειρίζεται λοιπόν κανείς τους γονείς του σε περίπτωση απροθυμίας του να παντρευτεί και πίεσης από αυτούς;

    α) δοκιμάζει και μαθαίνει απ τα λάθη του. Δεν επαναλαμβάνει τα λάθη του και αφήνει να ξεχαστούν. Οι γονείς ξεχνούν ή "ξεχνούν" ή παραμερίζουν εύκολα αυτά που δεν μπορούν να χειριστούν.

    β) είναι ευγενικός με τους γονείς του και απόμακρος ως προς την ερωτική του ζωή, δεν την μοιράζεται μαζί τους. Για να είναι ευγενικός κάποιος με τους γονείς του απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει απογαλακτιστεί, αλλιώς δεν μπορεί να το κάνει.

    γ) αυτοδιαχειρίζεται τα του οίκου του και είναι ευτυχής με αυτό. Έτσι δίνει ένα καλό άλλοθι στους γονείς του να μην παρεμβαίνουν στα προσωπικά του.

    δ) φροντίζει πάρα πολύ το ταίρι του, να μην υποφέρει από αυτήν την κατάσταση.

    Κλείνοντας εύχομαι τα καλύτερα για σένα που συνομιλείς μαζί μας aria και σύντομα να ξαναγίνει γαλάζιος ο ουρανός σας και θερμή η ατμόσφαιρα γύρω σας.
     
  12. Afsana

    Afsana Batida de coco

    Απάντηση: Αποκάλυψη

    νομιζω πως η μητερα της κοπελας πρεπει να κανει στην ακρη τον εγωισμο της και να αποδεχτει την επιλογη της! δυστηχως δν εχουμε γεννηθει ολα τα παιδια για τα κανουμε πραγματικοτητα τα ονειρα των γονειων μας!