Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

''Αποκαθήλωση''

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ludwig, στις 3 Νοεμβρίου 2005.

  1. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Όχι tender lilly, δεν νομίζω να δόθηκε, αλλά δίνεται. Βρίσκεται δηλαδή σε μια δυναμική διαδικασία παράδοσης. Αν θυμάμαι καλά το αρχικό νήμα στο οποίο αναφέρεται ο ludwig, η αποκαθήλωση είχε να κάνει με την άρνηση (στιγμιαία ή μη) της ανισότητας της σχέσης. Νομίζω ότι είσαι η μοναδική σε αυτό το νήμα που το έπιασε. Δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα μου συμβαίνει συχνά όταν κάτι με πονάει ή με εκνευρίζει πολύ.
     
  2. Anna

    Anna Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Δύο θεωρώ ως τους βασικότερους λόγους που δεν θα μπορούσα να μείνω πλέων με έναν Κύριο:
    Ο πρώτος είναι το ψέμα, ψέματα για την προσωπική του ζωή (που κάποια στιγμή αναγκαστικά όλα μαθαίνονται) ή ψέμα στο να δηλώνει σε εμένα Κυρίαρχος και τελικά μονάχα επάνω μου να καταβάλει προσπάθειες μήπως και κυριαρχήσει...
    ( Όταν δεν υπάρχει ειλικρινά και το μάθεις κάποια στιγμή... όσο και να έχεις δεθεί μαζί του, χάνετε η εμπιστοσύνη που του είχες, οπότε δεν μπορεί παρά να αποκαθηλωθεί.)
    Και ο δεύτερος είναι το βλέμμα του, αν νοιώσω – δω, έστω και μια φορά αδυναμία ή μου επιτρέψει έστω και κατά λάθος να πάρω έστω και για μια στιγμή τον έλεγχο, τότε χάνετε όλη η δύναμή του, αυτόματα από τα μάτια μου, όλη η μαγεία που έχω πλάσει και ζω...με αποτέλεσμα και πάλι να είναι θέμα χρόνου, το πότε θα σταματήσει αυτό που έχουμε.
    Υ.Γ. Δεν εννοώ ότι περιμένω από τον Κύριο μου να είναι αλάνθαστος, ούτε περιμένω πως θα είναι τέλειος, στα πάντα. Αλλά περιμένω από τον Κύριο μου να με γνωρίζει και να με κατανοεί καλύτερα από ότι η ίδια τον εαυτό μου, ούτως ώστε να με βοηθήσει στο να εξελιχθώ και να προχωρήσω, να βελτιωθώ και να διορθώσω κάποιες δικές μου αδυναμίες.
    Υ.Γ.2 Τον σεβασμό και το συναίσθημα δεν τα ανέφερα καθόλου, διότι τα θεωρώ ως δεδομένα, όταν υφίσταται σχέση.
     
  3. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Sorry κιόλας αλλά όλα αυτά τα θεωρώ ανοησίες Άννα
    Εκ πήρας θα σε πω ότι όσες γνώρισα είχαν κάποιες σταθερές απόψεις , και μόλις με γνώρισαν της αναθεώρησαν όλες
    Οι θεωρίες ισχύουν για την μάζα του κόσμου αλλά όταν αφορούν εμάς τους παιδαράδες παν περίπατο
    Ακούω συνέχεια διάφορες θεωρίες εδώ μέσα , για να μην πω τπτ άλλο , αλλά όταν βρείτε το πακέτο’’ το κρατάτε με τα δόντια
    Αυτά είναι που έχω βαρεθεί, για την ακρίβεια έχω σιχαθεί
    Μην το παίρνεις προσωπικά , ισχύουν για όλες εδώ μέσα
    Ακόμα και για της ΄΄ ερωτευμένες ΄΄΄
    Μην σε πω κυρίως για αυτές  
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Το γεγονός ότι "δεν με παίρνει". Η παραδοχή της δικής μου ήττας θα με οδηγούσε στην άπαξ αποκαθήλωση του άλλου για να ξεμπερδεύω και να πάω παρακάτω...
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''



    Παραίτηση …
    οκ !

    Παραίτηση από τι όμως πραγματικά ?

    Αδυναμία απέναντι στην πίστη για τον εαυτό μας
    μου κάνει όλο αυτό.
    Αν εγώ πω ''δεν με παίρνει''
    είναι πως έχω κάνει λάθος επιλογή ,
    έκανα λάθος δηλαδή στην σχέση που έχω με μένα .

    Όχι ,

    εγώ δεν μπορώ ... να αποκαθηλώσω εμένα βάζοντας σαν δικαιολογία …
    την επιλογή μου ,
    οποτε και κατ επεκταση τον άλλο .

    Μπορω να παω ... μπροστα
    χωρις να εχω αναγκη να αποκαθηλώσω εμένα
    βάζοντας σαν δικαιολογία … την επιλογή μου .

    Λέω δηλαδή ,
    πως δεν χρειάζεται να κάνει κανείς κάτι τέτοιο στον εαυτό του
    αλλά ούτε να μπει στην διαδικασία να το κάνει σε κάποιον άλλο,
    και για κανέναν λόγο ,
    εκτός αν έχει πρόβλημα με τον εαυτό του ,
    αλλά αυτό πρέπει να το λύσει αλλιώς .

    Είμαι κατά τις όποιας αποκαθήλωσης .


    Εγώ όμως …

     
     
  6. Anna

    Anna Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ dano για την επισήμανσή σου! Αλλά θα πρέπει να σου πω ότι το πακέτο δεν είναι πάντοτε ένας παίδαρος σαν εσένα... όχι για όλες μας τουλάχιστον...  
    Αν και τόσα χρόνια σε vanilla σχέσεις, πακέτα γνώρισα πιστεύω μερικά... τις απόψεις μου μέχρι σήμερα δεν τις άλλαξα ποτέ! Τώρα αν γνωρίσω ένα τέτοιο πακέτο που να καταφέρει να μου αλλάξει τις απόψεις μου... το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο του!!!!   
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''


    Προς ποιά κατεύθυνση θέλεις βοήθεια ώστε "να εξελιχθείς και να προχωρήσεις";

    Τί είδους "αδυναμίες σου" είναι αυτές που πρέπει να διορθωθούν;

    Σε ποιούς τομείς θεωρείς ότι πρέπει να βελτιωθείς; Ή προς ποιά κατεύθυνση;



    Συγκεκριμένες απαντήσεις ει δυνατόν, παρακαλώ.

     
  8. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Αννούλα αναμενόμενη απάντηση και κοινή , πίστεψε με αυτό περίμενα και αυτό εννοούσα 
     
  9. Anna

    Anna Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''



    Λυπάμαι αλλά δεν μου είναι δυνατό να απαντήσω εδώ μέσα (στο νήμα - δημόσια ) σε τόσο προσωπικές κατά την άποψη μου ερωτήσεις. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει και πολλούς το τι ζητά ένα νέο μέλος που ακόμα προσπαθεί να εκπαιδευτεί... Aυτός που τον ενδιαφέρει, με ανακαλύπτει και με μαθαίνει σταδιακά και αργά!  
    (έχω πάρει το μάθημα μου ΜΜ)  
     
  10. Anna

    Anna Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Δεν θυμάμαι να έχω γράψει πουθενά ότι είμαι κάτι το διαφορετικό – ξεχωριστό... άρα δεν περίμενα και ότι η απάντησή μου θα σου φαινόταν πρωτότυπη  
    Εξάλλου δεν επιδίωκα να σε εντυπωσιάσω, απλά θεώρησα σωστό να σου απαντήσω….  
     
  11. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Ασφαλώς έτσι είναι  
    Δεν στο είπα έτσι
    Έπρεπε να απαντήσεις , και απάντησες , και καλά έκανες 
    Απλώς εκεί ήθελα και εγώ να καταλήξω 
    Όχι μόνο πρέπει να απαντάς αλλά επιβάλετε κιόλας , ώστε να μας γνωρίζεις και να σε γνωρίζουμε σιγά σιγά 
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''


    Με κάποιον όμως πρέπει να τα συζητήσεις αυτά, γιατί φοβάμαι πως αν και λες πως "έχεις πάρει το μάθημά σου", υπάρχουν σημαντικότατα πράγματα, που τα βλέπεις πολύ στραβά... Το bdsm session δεν έχει καμμιά σχέση μ' ένα session μ' έναν ψυχολόγο, ούτε μιά M/s ή D/s σχέση είναι σεμινάριο ατομικής βελτίωσης... Ψάχνεις πράγματα εκεί που δεν θα τα βρεις, κι αν τα βρεις, δεν θα είναι λόγω της bdsmικής υφής μιάς σχέσης, αλλά επειδή ίσως θα έχεις την τύχη να βρεθεί μπροστά σου κάποιος άνθρωπος που θα θέλει και θα μπορεί να σε καταλάβει, και θα έχει τη διάθεση να σε βοηθήσει σε ό,τι χρειάζεται να βοηθηθείς. Αυτός μπορεί να είναι κάλλιστα ένας vanilla εραστής, δεν χρειάζεται να είναι Κυρίαρχος, ή κυριαρχικός... Άλλο πράγμα είναι να σε ελκύει η ιδέα της υποταγής και να ψάχνεις κάποιον που θα σε υποτάξει αποτελεσματικά, και τελείως άλλο να θεωρείς ότι αυτός -ντε και καλά- θα σε κάνει και καλύτερο άνθρωπο... Υπάρχουν πάντα πιθανότητες βέβαια να σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, υπάρχουν όμως επίσης πιθανότητες να σε κάνει και χειρότερο, αν έτσι του αρέσει, ή τον βολεύει...

    Πρέπει λοιπόν να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς είναι αυτό που ζητάς, στην πραγματικότητα. Και δεν είναι εύκολο βέβαια, γιά λόγους που έχω εν πολλοίς αναπτύξει κι αλλού. Όπως δεν είναι -ομολογουμένως- εύκολο και το να βρεις κάποιον γιά να συζητήσεις τα πιό πάνω, και να σου πει σοβαρές και υπεύθυνες κουβέντες...

    Ο λόγος σου πάντως, εδώ πιό πάνω, μου φάνηκε πολύ επηρρεασμένος από τον εξόχως διαφημιστικό λόγο του οποίου βρίθει το φόρουμ. Θα πρότεινα να θυμάσαι πάντα πως ακόμη κι οι εντιμότερες των διαφημίσεων, δίνουν εξάπαντως μιάν ιδιαίτερα ωραιοποιημένη εικόνα του προϊόντος...