Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απολογισμός..Time to reset or restart

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Brigitte, στις 13 Δεκεμβρίου 2016.

  1. lotus

    lotus Silence

    Ο φετινός απολογισμός, ή μάλλον καλύτερα το απόσταγμα της δύσκολης αυτής χρονιάς νομίζω ότι μας φέρνει όλους ένα βήμα πιο κοντά στη συνειδητότητα τόσο του συνόλου όσο και του "εγώ ειμί".
    Γρήγοροι ρυθμοί, πολλά γεγονότα, δύσκολα αφομοιώνονται όλα αυτά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.
    Κάποιοι άντεξαν, κάποιοι άλλοι όχι, κάποιοι ακόμη αντέχουν.
    Αναθεώρηση πολλών πραγμάτων...
    Αρχών, αξιών, καταστάσεων.
    Ποια πραγματικά είμαι, ποια θα μπορούσα να είμαι, τι κάνω, τι μπορώ να πράξω, τι θέλω επιπλέον να πετύχω.
    Φθορά της λήθης, ξέφτισμα των φόβων, αποστασιοποίηση, επανεξέταση, ευγνωμοσύνη.
    Όταν πέφτεις (σε οποιοδήποτε επίπεδο) μπορείς να μείνεις όσο θέλεις εκεί χωρίς ενοχές, μέχρι να νιώσεις ότι τώρα μπορείς να σηκωθείς, να αποτινάξεις τη σκόνη και να κοιτάξεις τη ζωή στα μάτια και να πεις πάμε.
    Ότι τίποτα δεν μας συμβαίνει τυχαία και είμαστε συνυπεύθυνοι για κάθε τι που επηρεάζει τη ζωή μας ακόμη κι αν δεν το κατανοούμε
    Ότι η συνυπευθυνότητα μας στη ζωή των άλλων θα πρέπει να επιφέρει μόνο θετικό αποτέλεσμα.
    Η ζωή δώρο που μας χαρίζεται και πως ο καθένας από εμάς το αξιοποιεί ή το βάζει σε ένα ράφι και πιάνει σκόνη.
    Η αξία της κάθε αναπνοής που μας δίνει τη δυνατότητα να έρθουμε ένα βήμα πιο κοντά στον πραγματικό μας εαυτό, μια δυνατότητα να φανούμε αντάξιοι απέναντι σε εμάς και σε κάθε συνάνθρωπο.
    Η αναζήτηση πολλών γιατί και πως και η ανάγκη κατανόησης γιατί ο δρόμος μου διασταυρώνεται με το δρόμο του άλλου και τι μάθημα ζωής υπάρχει μέσα στον κάθε δρόμο.
    Η υπενθύμιση ότι κανείς δεν είναι ανώτερος από τον άλλον και κανείς κατώτερος απλά ο κάθε ένας διαφορετικός και πόσα μπορούμε να μάθουμε από τη διαφορετικότητα του καθενός.

    Η αξία της κάθε ύπαρξης πάνω στον πλανήτη, η αξία του να έχεις την πρόθεση ταπεινά "να απλώσεις το χέρι" και να προσφέρεις με όποιο τρόπο μπορείς.
    Το χαμόγελο που σχηματίζεται στο πρόσωπο σου κάθε φορά που νιώθεις ότι ήσουν χρήσιμος ή σημαντικός για κάποιον ή για κάτι.
    Η κατάκτηση του να μένεις μακρυά από οποιοδήποτε αρνητικό σχολιασμό που πηγάζει από τον εγωισμό, το θυμό, τη λύπη και την απογοήτευση, η αγάπη και η ανθρωπιά κατοικούν μακρυά από τη μιζέρια, τη γκρίνια, τα νεύρα που ναι μεν εκτονώνουμε αλλά δεν υπολογίζουμε πόσο μπορεί να επηρεάσει τον δέκτη...

    Ότι πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε γιατί κάποιος μπορεί να παίρνει δύναμη γνωρίζοντας την όμορφη ύπαρξη μας, κι όχι απογοήτευση γνωρίζοντας ότι κατοικούμε κι εμείς εδώ...
    Το να πληγώνουμε τους συνανθρώπους μας είτε συναισθηματικά, είτε ψυχικά, είτε σωματικά είναι το χειρότερο που μπορούμε να πράξουμε για τον ίδιο μας τον εαυτό.

    Αν αφήσουμε λίγο στην άκρη τον εγωιστικό εαυτό μας μπορούμε να διακρίνουμε πολλά στην καθημερινότητα μας και θα μας επιτρέψουμε να στραφούμε προς το κέντρο μας που έχουμε κλειδώσει ότι όμορφο μας έχει χαριστεί όταν εμφυσήθηκε η ψυχή μέσα μας.

    Καλές γιορτές,

    και κάθε μέρα να βρίσκουμε κάτι θετικό, και να είναι κάθε μέρα μας μια μικρή γιορτή.
     
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αν τέτοια εποχή το 2016 ερχόταν κάποιος και μου έλεγε τι είχε για μένα το 2017, θα του έλεγα "πάρτα και φύγε και να μη σε ξανακούσω σε παρακαλώ." Και όμως, ούτε μια μέρα του 2017 δεν θα ήθελα να μην έχει υπάρξει σήμερα, τόσο πολλά και πολύτιμα είναι αυτά που μου αφήνει. H εστία όπου ανήκω είναι πάντα ένα περιβάλλον αγάπης, αποδοχής και σεβασμού, ελευθεριότητας και αυστηρότητας μαζί, λογικής και πάθους, γέλιου, έρωτα και ελπίδας, καταφύγιο και τόπος ενθάρρυνσης και ενδυνάμωσης.

    Τι έμαθα το 2017, έμαθα την γείωση, την διασύνδεση και πάνω απ όλα την ευγνωμοσύνη. Το ότι είμαι καλά είναι ένα χρέος προς όλους τους άλλους.

    Για το 2018 εύχομαι σε όλους ειρήνη και ελπίδα  

    Καλά να είμαστε και καλά να περνάμε!
     
  3. libra

    libra Regular Member

  4. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Πολύ πολύ όμορφο κείμενο @lotus ..σ' ευχαριστώ που το μοιραστηκες μαζί μας    
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ουτε (ιδιαιτερα) καλη, ουτε (ιδιαιτερα) κακή.

    Εφερε και πηρε, οσα φερνει και παιρνει η ζωη.

    Και η ζωη ΠΑΝΤΑ βρισκει εναν τροπο....
     
  6. katerina

    katerina Regular Member

    Mεγαλο ευχαριστω για ολα τα μαθηματα που πηρα σοβαρα μαθηματα, ολα πολυτιμα!

    Eυχαριστω για τις υπεροχες στιγμες που εζησα...
    Ευχαριστω για τις δυσκολες στιγμες ...

    @Brigitte και @Tenebra_Silente η ωρα η καλη παιδια  
    @lotus respect !
     
  7. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Ευχαριστούμε πολύ @katerina μου!!    
     
  8. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Η χρονια που θα περασει ηταν μια χρονια τρομερα δυσκολη...
    Επειδη ομως ειμαι πολυ θετικος κ αισιοδοξος ανθρωπος ολα αυτα που περασα τα βλεπω σαν μαθηματα ζωης,κραταω τα ομορφα κ συνεχιζω ...

    Βιωσα ενα διαζυγιο το οποιο αφησε πολλα σημαδια πανω μου κ κυριως ασχημες αναμνησεις.
    Πλεον εχω ηρεμησει,εχω βρει τον εαυτο μου κ καθε μερα γιορταζω την ελευθερια μου.Καταλαβα πως δεν αξιζει να κανουμε υπομονη για προσωπα κ καταστασεις που μας τρωνε την ψυχη κ μας κανουν να μενουμε στασιμοι.

    Επισης,υστερα απο μεγαλη ταλαιπωρια ψυχικη κ σωματικη παλεψα κ βγηκα νικητρια απο τον καρκινο.
    Αυτο για μενα ηταν μια τεραστια νικη απεναντι στην ζωη.
    Ειδα τις αντοχες μου,τα ορια μου κ την αστειρευτη δυναμη να γελαω τις ωρες που θα πρεπε να κλαιω.Κ ενω ειχα καθε δικαιωμα να το κανω αυτο εγω εδινα κουραγιο στους δικους μου ανθρωπους.
    Σταθηκα στο υψος μου,με αξιοπρεπεια παντα,εσφιξα τα δοντια μου κ μετα απο 18 μηνες επιτελους δικαιωθηκα.

    Να μαι λοιπον εδω πιο δυνατη απο ποτε να πραγματοποιησω ολα μου τα ονειρα....

    Ειθε τα καλυτερα να ερθουν για ολους μας...
     
  9. Dux

    Dux Regular Member

    Τελικά είναι κάποιες ώρες που ακόμα και μέσα σ' αυτό το κωλοφόρουμ μπορείς να αντικρίσεις τη σοφία. Κάτι ξέμπαρκα μηνύματα εκεί που δεν το περιμένεις, σου θυμίζουν εκείνη τη μικρή ουσία της ανθρώπινης υπόστασης. Να' στε καλά εσείς οι λίγοι με τα τόσο βαθιά νοήματα.

    (Ξέρω, ξέρω, είμαι εκτός. Θα γράψω κι εγώ για τη χρονιά που φεύγει, προσεχώς)
     
  10. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Ενα λαικ δεν φτανει!
    Νασαι παντα γερη και δυνατη!
     
  11. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    η φετινη χρονια μου εφερε ολα αυτα που ελεγα με πεισμα οτι δεν θα συμβουν... δεν δεν δεν.... και ενα ενα αναιρεθηκε... θεματα υγειας πνευματικα συναισθηματικα ακομα και επαγγελματικα
    και δεν υποσχεθηκα οπως εκανα τις προηγουμενες χρονιες ολα αυτα τα θα που εβαζα... χαμογελαω στο χρονο που φευγει παιρνοντας μαζι μου δεμενα μεσα μου ολα αυτα που μου προσφερε..
     
  12. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Για μια ακομη χρονια, μετρησα τις δυναμεις μου και τις βρηκα αρκετες!