Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απουσιάζει ο Κυρίαρχος, τι γίνονται τα πρωτόκολλα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Δεκεμβρίου 2005.

  1. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Ειλικρινά πολλές είναι οι φορές που προβληματίζομαι σε αυτό το σαιτ αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα μεταξύ μας . Αυτό που με έχει κουράσει επίσης είναι η διευκρίνηση της διευκρίνησης μην τυχόν και πει κάτι κάποιος λίγο διαφορετικά η λίγο πιο πέρα και δεν ξέρω τι θα γίνει αν δεν δοθούν εξηγήσεις , και δεν ξέρω τελικά ποιος μένει σε αυτά που γράφονται και πόσοι καταλαβαίνουν τον άλλο .

    Μετά από αυτό , άντε να εξηγήσω τα αυτονόητα .

    lara[E-p] , είσαι πολύ έξυπνη και εσύ ειδικά δεν νομίζω πως χρειάζεσαι διευκρινήσεις. Το κείμενο μου μέσα αναφέρει μια λέξη , την λέξη ‘’ ομοίους ‘’ , αν την ειχες προσεξει δεν θα εβλεπες τιποτα το παραξενο νομιζω , τώρα , αν ο Αφέντης θέλει η σκλάβα του να συμπεριφέρεται με τον τρόπο που περιγράφεις , ναι οφείλει να το κάνει , αν ο Αφέντης της θέλει με κάποιον άλλο τρόπο να συμπεριφέρεται , με εκείνον θα συμπεριφέρεται ναι .
    Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε μέχρι εδώ !
    Όταν λοιπόν είναι μόνη , έχει πάρει εντολές και με αυτό το τρόπο πράττει .

    Φαντάζομαι, πως και εσύ θα πιστεύεις πως ένας σκλαβος/α ( όχι απλά sub ), ζει ένα διαφορετικό τρόπο ζωής , και δεν λέω με αυτό πως δεν θα πάει στην δουλειά της η δεν θα συναναστραφεί με το οικογενειακό της περιβάλλον , αλλά ότι η γενική συμπεριφορά της , ο χαρακτήρας, η εικόνα της είναι διαφορετική από μια βανιλλα γυναίκα/αντρα . Τα γενικά χαρακτηριστικά ενός σκλάβου/ ας , πιο σωστά , όλα όσα τον χαρακτηρίζουν δεν τα ζει στην καθημερινότητα του ?
    Για παράδειγμα , την ευγένεια του την δείχνει μόνο στον Κύριο /α του , τις άλλες ώρες είναι αγενής ? ο τρόπος που μιλάει στον Κυριο/α του ( δεν αναφέρομαι στον πληθυντικό , αλλά στον γενικότερο τρόπο ) , είναι ‘’έτσι’’ και με άλλους είναι ‘’αλλιώς’’ ? με λίγα λόγια ένας σκλάβος την μια γίνετε Ποπολάρος και την άλλη αρνί ? την μια στιγμή είναι υποτακτικός σκλαβος/α και την άλλη στιγμή , όχι ? δεν νομίζω !
    Θεωρώ και πιστεύω πως ένας σκλάβος / α έχει κάποια χαρακτηριστικά που τον ακολουθούν παντού και πάντα. Ποτέ δεν πίστευα , και εγώ προσωπικά δεν έχω δει κάποια , πως υπάρχει ένα κουμπί που το ανοιγοκλείνει και όταν είναι μαζί μου είναι σκλάβα και όταν δεν είναι ,δεν είναι σκλάβα .

    Όταν λοιπόν ανέφερα πως ‘’ ένας σκλαβος/ α γνωρίζει από μόνος του/της την θέση της και πράττει ανάλογα ‘’ , αυτό ακριβώς έλεγα , τα χαρακτηριστικά ακολουθούν ότι και να κάνει , είναι δεν είναι μονος/η.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Πολύ σωστό. Δεν είναι ένας ρόλος που υποδίεται αλλά αυτό που είναι και έχει επιλέξει να ζει. Το κουβαλάει μέσα του και το αφήνει να εκδηλωθεί εκεί που μπορεί (και του/της επιτρέπεται) να το κάνει.

    Μέσα του/της ζεί παντού και πάντα σαν σκλάβος/α.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Κύριε DarkSide ,

    Λυπάμαι που βρίσκεται ο θέμα μου ‘’ άστοχο ’’ , αν και καταλαβαίνω με ποια έννοια το γράψατε ,
    ( σαν δεδομένο οπότε και άστοχο , πιστεύω ... ) ,
    εγώ από την άλλη νομίζω πως αυτό που γράψατε
    και συμφώνησε και ο Κύριος MasterJp ...
    « ένας σκλαβος/ α γνωρίζει από μόνος του/της την θέση της και πράττει ανάλογα » ,
    είναι πολύ σημαντικό ,
    και βασικά το θέμα μου αυτό ρωτά ...
    ‘’ είναι δεδομένο η όχι ? και οι σκλάβοι /ες το ζουν συνεχόμενα η είναι σκλάβοι /ες μόνο όταν είναι μαζί με Την Κυρία , Κύριο τους ?
    όπως είπε και ο Κύριος MasterJp ,
    και συμφωνώ απόλυτα ....
    « Δεν είναι ένας ρόλος που υποδύεται ,
    ( λες και βρίσκεται στο θέατρο η σε σίριαλ στην τηλεόραση ) ,
    αλλά αυτό που είναι και έχει επιλέξει να ζει » ,
    που σημαίνει για μένα ότι τίποτα δεν αλλάζει και η συμπεριφορά του/της ,
    πρέπει να είναι ανάλογη πάντα με όποιους και να βρίσκεται και σε όποιο χώρο .
    Αυτό δεν συμβαίνει όμως από αυτά που εγώ έχω δει , ζήσει,
    αλλά και έχω συνομιλήσει και με άλλους όμοιους μου,
    γι αυτό και έβαλα αυτό το θέμα , μια και οι απόψεις διίστανται .
    δεν μπορώ για παράδειγμα να πιστέψω πως ένας σκλάβος, είναι σκλάβος ,
    αλλά είναι στο γήπεδο και παίζει ξύλο και βρίζει και κάνει χειρονομίες
    και μετά από δυο ώρες είναι στα πόδια της Κυρία του ,
    κάπως σαν .... fake μου κάνει αυτό ,
    ή μια σκλάβα είναι σε ένα μαγαζί με ρούχα και συμπεριφέρεται σαν κακομαθημένο ,
    έχει κατεβάσει όλο το μαγαζί κάτω και ταλαιπωρεί την πωλήτρια ....
    Kάποτε ένας πολύ σοβαρός Κύριος που είναι σε αυτό το σαιτ ,
    μου είπε πως οι τρόποι μου είναι κάπως πολύ ...
    ( ας το πω σικ )
    .... μονοκόμματοι και ότι δεν χρησιμοποιώ ποτέ το παρακαλώ και το ευχαριστώ ,
    κάθισα και το σκέφτηκα πολύ , και αναλογίστηκα τι κάνω στην καθημερινότητα μου ,
    και είδα πως είχα ξεφύγει από αυτό που υποτίθεται πως δηλώνω ,
    άλλα και λέω πως ζω, ζούσα ....
    δικαιολογημένα ίσως θα πει κάποιος μια και είμαι μόνη μου πολύ καιρό ,
    αλλά όχι για Εκείνον ,
    και είχε δίκιο και μου το εξήγησε,
    ( φυσικά η καθημερινότητα, οι ρυθμοί της σε τραβάνε όταν δεν έχεις Κύριο ) ,
    .... ‘’ ένας slave όσο μόνος και να είναι και για όσο ,
    οφείλει να λειτουργεί πάντα και παντού σαν slave ’’
    Aκραίο ?
    δεν ξέρω ! ίσως για πολλούς και να είναι, και για άλλους να είναι ότι πιο φυσιολογικό ....
    Εγώ άπλα θα πω , και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως ,
    ‘’ ένας σκλάβος / α γνωρίζει από μόνος του/της την θέση της και πράττει ανάλογα ’’

    Υ.Γ βρίσκω πολύ εύστοχο το παραλληλισμό με τον Ποπολάρο και το αρνί Κύριε DarkSide !
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    ΄Εχω κάπως μπερδευτεί για να πω την αλήθεια.
    Μιλάμε για ευγενική συμπεριφορά ή για υποτακτική συμπεριφορά και μάλιστα βάση πρωτοκόλων στον έξω κόσμο όταν λείπει Ο Κυρίαρχος? Να πάρουμε όμως για παράδειγμα τον εργασιακό χώρο. Υπάρχουν στιγμές ανάλογα το επάγγελμα που όχι μόνο η υποτακτική συμπεριφορά δεν ενδείκνυται μα ούτε καν η ευγενική κάποιες φορές. Πρέπει να σκληρύνει, να διαπραγματευτεί, να απαιτήσει και σίγουρα τίποτα απ'όλα αυτά δεν είναι ιδεώδη στοιχεία συμπεριφοράς μιας σκλάβας.
    Γιατί όμως να θεωρείται πως αν συμπεριφέρεται έτσι υποκρίνεται στα πόδια Του Κυρίου της και όχι το αντίστροφο?
    Σε D/s περιβάλλον τα πράγματα είναι εύκολα. Η υποτακτική εκεί έχει την δυνατότητα να είναι ο εαυτός της.
    Η αλήθεια είναι πως η ένταξη στο slavery επηρεάζει την όλη της συμπεριφορά αλλά πιστεύω πως είναι μέρος της φροντίδας Του Κυρίαρχου να διατηρήσει ή να αναπτύξει ακόμα τα μαχητικά της σημεία στον έξω κόσμο εάν φυσικά απαιτείται. Άν όχι είναι και Ο/οι δύο πολύ τυχεροί.
     
  5. oscarwil

    oscarwil Guest

    Δεν αντέχω στον πειρασμό να δηλώσω πως όταν απουσιάζει ο Κυρίαρχος, βρίσκουμε Άλλον. Το αυτό συμβαίνει όταν εκλείπει ο υποτακτικός.

    Υ.Γ. Η zinnia, αλλού, το διατύπωσε ευστοχότατα: όλοι είναι όλα. Προσθέτω μόνον, ότι τούτο ισχύει ανάλογα με το περιβάλλον, τις (έκτακτες κάποτε) καταστάσεις και τις συγκυρίες. Φαντάζεστε σκλάβον, διευθύνοντα σύμβουλο πολυεθνικής να υπαγορεύει στη γραμματέα του, λείχοντας τα ερυθρά γοβάκια της; Διανοείστε υποτακτικόν Υπουργόν να μεταβαίνει στον Πρωθυπουργό συρόμενος από κολάρο, υπό της συνοφρυωμένης Αφέντρας του; Όσα λέει η carissa [L T], υπαγορεύονται από τον κοινό νου.
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: RE: Απουσιάζει ο Κυρίαρχος, τι γίνονται τα πρωτόκολλα ?

    Θα μου επιτρεψετε να εχω μερικες ενστασεις..

    Ειτε δηλωνεις σκλαβος ή Αφεντης ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, το να εχεις τροπους, να φερεσαι μ ευγενεια απο τον κλητηρα του γραφειου που εργαζεσαι, την γυναικα που σου καθαριζει το σπιτι μεχρι τον Προεδρο της Δημοκρατιας, δεν εχει να κανει με κανενα πρωτοκολλο αλλα με την παιδεια που κουβαλαμε πρωτιστως απο τα σπιτια μας.

    Ειτε μεινεις μονος, ενα μηνα, ενα χρονο , εκατο χρονια, ο ιδιος θα εισαι .

    Ανασια μου, θα με συγχωρεσεις αλλα ειλικρινα δεν το καταλαβαινω το κομματι ειδικα που λες .."φυσικά η καθημερινότητα, οι ρυθμοί της σε τραβάνε όταν δεν έχεις Κύριο".

    Ο Κυριος , η οπως αλλοιως θες πες τον , ειναι αυτος που θα καθοριζει οσο διαστημα κι αν βρισκεται στη ζωη σου τον τροπο που εσυ φερεσαι? Χρειαζομαστε αραγε εναν "μπαμπα¨, εναν "μπαμπουλα" ενα επιπλεον κινητρο για να φερομαστε σωστα? μ ευγενεια?

    Νομιζω, πως ή καποιος εχει τροπους ή δεν εχει, κι αυτο δεν εχει να κανει με κανενα δεσμο, με καμμια απαγορευση η αδεια..
     
  7. oscarwil

    oscarwil Guest

    Νοητόν, εύλογον και εφαρμοστέον, αγαπητότατη zinnia...
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ζητώ συγνώμη που σας κουράζω, και ευχαριστώ για το κομπλιμέντο, αλλά όντως χρειαζόμουν διευκρίνιση και επεξηγώ.

    Δεν μπορώ να δεχτώ πως ένας σκλάβος, φέρεται προς όλους ανεξαίρετα υποτακτικά. Και κάποιοι αυτό έχουν υπόψη τους, όταν λένε πως ο σκλάβος οφείλει να είναι πάντα και παντού σκλάβος.
    Για παράδειγμα η anasia φτάνει στο σημείο να λέει fake τον σκλάβο που στο γήπεδο βρίζει!

    Μέσα από τις παρατηρήσεις μου, εγώ πάλι μπορώ ευκολότερα να φανταστώ κάποιο σκλάβο να βρίζει στο γήπεδο, ή να λέει στα άτομα που κάθονται μπροστά του στον κινηματογράφο και μιλάνε συνεχώς ενοχλώντας τον, να σωπάσουν, παρά να φανταστώ κάποιο Κυρίαρχο να το κάνει.
    Κι αυτό γιατί Ο Κυρίαρχος θα προτιμήσει ίσως να το αφήσει να περάσει, ίσως γιατί Έχει μεγαλύτερο έλεγχο στα συναισθήματα και τις αντιδράσεις Του.
    Δεν μπορώ να δεχτώ πως ο σκλάβος οφείλει να είναι πάντοτε και παντού υποτακτικός και όποιος δεν το κάνει δεν μπορεί να είναι σκλάβος.
    Και ναι πιστεύω πως μπορεί εξωτερικά για κάποιον εκτός χώρου να μοιάζει στις εκφράσεις του με vanilla και μόνο το καλογυμνασμένο μάτι κάποιου που ασχολείται με το χώρο και είναι διορατικός αρκετά, να μπορεί να δει εκείνα τα χαρακτηριστικά που συνθέτουν την ψυχοσύνθεση του σκλάβου.
    Σ΄ένα άλλο θέμα ευγενικός αφέντης - αγενής σκλάβος O MasterJp Είπε τα εξής:
    Κι όπως λέει και η zinnia η ευγένεια δεν έχει να κάνει με το status αλλά με την παιδεία και όσο για τις ανασφάλειες, το είδος τους -γιατί διαφορετικές ανασφάλειες αναπτύσσουν οι Κυρίαρχοι και διαφορετικές αναπτύσσουν οι υποτακτικοί- πολλές φορές μπορεί να είναι ενδεικτικό για την υποτακτική φύση κάποιου.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα στο,
    Και αυτά τα χαρακτηριστικά είναι που κουβαλάει μαζί του. Αυτό δεν τον κάνει όμως ούτε απαραίτητα τέρας ευγένειας, ούτε κάποιον το οποίο όλοι τσαλαπατάνε, ούτε κάποιον που όποιος μπει σπίτι του τρέχει να σερβίρει με όλους τους κανόνες του Gorean serving, ούτε κάποιο που είναι ανίκανος να επιβληθεί και να περάσει την άποψη του στη δουλειά.

    Τα χαρακτηριστικά σκλάβου και η συμπεριφορά και τα πρωτόκολλα που μαθαίνει να τηρεί μέσα στο χώρο και ειδικότερα με Το Κυρίαρχο στο οποίο ανήκει, είναι διαφορετικά πράγματα. Πιστεύω πως ψυχοσύνθεση σκλάβου έχεις ακόμη κι αν ποτέ δεν εκπαιδευτείς σε συγκεκριμένες συμπεριφορές ή πρωτόκολλα.
    Συμφωνώ απόλυτα.  
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Α/αγαπητοί μου νομίζω πως λιγο πολύ όλοι το ίδιο πράγμα λέτε. Και η anasia δεν ειπε κατι διαφορετικό ... Ανακυκλωνομαστε νομίζω .

    Απλά εδωσε - αν κατάλαβα καλά - έμφαση στο ότι ίσως όταν λειπει ο Κυριαρχος επι μακρόν... τοτε τα πραγματα λίγο χαλαρώνουν.

    Δεν νομίζω οτι μιλά και αμφισβητει κανείς την φυσική ευγένεια που αφορά και Κυριαρχους αλλά και υποτακτικούς (δηλαδή όλους )!!
    Ούτε νομίζω οτι αμφισβητεί ουδείς απο μας (κατα περιεργο τρόπο οφείλω να πω lol) ότι ο υποτακτικός δεν οφειλει να είναι υποτακτικός στον όποιονδήποτε (με την εννοια του serving ή του kneeling...ή του οτιδηποτε παρόμοιου)!!!

    Βεβαιως μιλα για slaves, κατι που εγω προφανώς απεχω μακράν...και που υποθέτω οτι η φύση τους (για να μην πω η ψυχολογια και παρεξηγηθει ο ορος) ειναι γενικότερα πιο ήπιων τόνων απο ενα vanilla ατομο ή εστω και ενα sub.

    Oμως μπορώ να θυμηθώ αρκετές φάσεις της ..."καρίερας" μου που χρειάστηκε ο Αφέντης μου να με "επανφέρει στην τάξιν" μετά απο μακρά απουσία Του. Φαντάζομαι ότι σε όλες/ους θα εχει συμβει έστω μια φορά κατι παρόμοιο.

    Καταλήγοντας θα πω πως αν θυμηθούμε τους ορισμούς του slave και του Μaster by nature... θα δουμε οτι ειναι βασικά στοιχεία της ψυχοσύνθεσής Τ/τους κάποιες συμπεριφορές!!

    MP'slave
     
  10. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Ένα παράδειγμα είναι πάντα σημαντικό , και δεν βρίσκω καθόλου παράλογα της anasia .
    Δεν νομίζω zinnia πως έχει να κάνει με αυτά που γράφεις , ο συσχετισμός έγινε για τα χαρακτηριστικά που διέπουν ένα σκλάβο και ότι αυτά τον ακολουθούν παντού και οι παραλληλισμοί επίσης για το γήπεδο αλλά και την πωλήτρια .
    Φαίνεται εδώ, από τα γραφόμενα, πως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το τι είναι σκλάβος τελικά , και τείνει προς το ότι σκλάβος είναι κάποιος που είναι και αισθάνεται έτσι μόνο όταν έχει Αφέντη και ότι έτσι πρέπει να είναι και το διάστημα που είναι μόνος/η χωρίς τον Αφέντη η δεν έχει , είναι ένας άλλος άνθρωπος !
    Αγαπητοί/ες , μήπως να συζητούσαμε και να επανεξετάζαμε τι είναι και τι πρεσβεύει και ποια τα χαρακτηριστικά ενός σκλάβου ξανά ?
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    μαλλον η γραφη μου δεν σταθηκε ικανη να ξεκαθαρισει τα πιστευω μου.

    Ας προσπαθησω λοιπον να τα επανα διατυπωσω.

    Ενας ανθρωπος θα συμπεριφερεται με τον τροπο που συμπεριφερεται ασχετα με το στατους του, ειτε ειναι σε σχεση , ειτε οχι.

    Ενα γαιδουρι στους τροπους , θα μεινει γαιδουρι ειτε δηλωνει Κυριος, Αφεντης, Αφεντρα, σκλαβος, σκλαβα.

    Αν αλλαξει και φερεται μ ενα συγκεκριμμενο τροπο μονο *υποδυοντας ουσιαστικα εναν ρολο* και φευγοντας απ αυτον ξαναγυριζει στην προηγουμενη του κατασταση, απλα προσποιειται κατι που δεν ειναι, κατι που ποτέ δεν θα γινει.

    Ελπιζω αυτη τη φορα να ημουν περισσοτερο κατανοητη.
     
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Επειδή η αρχική ερώτηση ήταν ουσιαστικά πρακτικού χαρακτήρα, προσπάθησα, στο post 10 να απαντήσω πρακτικά.

    Κατά τη γνώμη μου, οι λόγοι που οι "υπό" μπορεί να διαφοροποιούνται στη συμπεριφορά τους ως προς τα πρωτόκολλλα, απόντος του (υπαρκτού) Κυρίαρχου, δεν είναι απαραίτητα το "πόσο καλοί σκλάβοι είναι" ή το πόσο πειθαρχημένοι στη σκλαβοσύνη τους, ή αν το ζουν συνεχώς (ως οφείλουν) ή ασυνεχώς (ως μη οφείλουν) ή αν είναι σωστά εκπαιδευμένοι.

    Είναι πρώτα απ όλα οι εντολές του Κυρίου τους, και έπειτα ο τρόπος ζωής τους, τον οποίο (λογικά) έχει λάβει υπόψη ο Κυρίαρχος για να Ορίσει ποιά πρωτόκολλα θα ακολουθούνται και ποιά όχι.

    Νομίζω ότι είναι λίγο παρακινδυνευμένο να Θ/θεωρούμε ότι "ο σκλάβος γνωρίζει μόνος του τη θέση του", τουλάχιστο όσον αφορά όλα τα δεδομένα της συμπεριφοράς του. Ενέχει τον κίνδυνο ασυναίσθητης αυτονόμησης από τον σκλάβο αυτή η λογική. Μην Ξ/ξεχνάμε ότι ο σκλάβος είναι κατά μία έννοια "αεί εκπαιδευόμενος" και μόνιμα υποκείμενος σε έλεγχο. Και όπως πολύ σωστά είπε η MP slave, μετά από κάποιο διάστημα απουσίας Του Κυρίαρχου, η "υπό" συχνά χρειάζεται διόρθωση.

    Επίσης νομίζω ότι η σκλάβα προσαρμόζει την καθημερινότητά της στην πραγματικότητα του Κυρίου της και όχι την δική της. Αν γίνεται αλλιώς, υπάρχει η πιθανότητα να βιώνει τη σκλαβοσύνη της όπως την αντιλαμβάνεται η ίδια, που είναι εξαιρετικά διαφορετικό από το το να τη βιώνει με βάση τα κριτήρια και τους όρους του Έτερου.

    Η συνεχής τήρηση των πρωτοκόλλων αναγκαστικά έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής της σκλάβας. Αν δεν έχει κοινωνική ζωή που να απαιτεί από αυτόν να συμπεριφέρεται ως μη - σκλάβα, τότε ίσως να μπορεί να τα τηρεί αδιαλείπτως.

    Αλλιώς, μπορεί να σκέπτεται ως σκλάβα, να αισθάνεται ως σκλάβα, αλλά να ζει και να ενεργεί ως σκλάβα ανά πάσα στιγμή όταν, για αντικειμενικούς λόγους, την κατάσταση δεν την Ελέγχει ο Κυρίαρχος και πάλι ενέχει α) τον κίνδυνο της αυτονόμησης της σκλάβας, που θα κάνει αυτό που θεωρεί αυτή σωστό πιστεύοντας ότι πράττει σωστά αλλά και β) κάποια κοινωνικά προβλήματα.

    Κοινωνικά προβλήματα: στον χώρο που Ελέγχει ο Κυρίαρχος είναι πιθανό η "υπό" να έχει εντολή να είναι χωρίς εσώρουχα και να κάθεται, όπου κάθεται, έτσι ώστε το φύλο της να ακουμπάει στο κάθισμα. Αν κάνει, έστω και για μία μέρα κάτι τέτοιο στο χώρο της δουλειάς της, είναι βέβαιο ότι αυτό θα γίνει αντιληπτό σε χρόνο ρεκόρ με ότι επιπτώσεις αυτό συνεπάγεται, από παρενόχληση μέχρι απόλυση.

    Κατά τ άλλα συμφωνώ κι εγώ ότι μία συνειδητή "υπό" δε θα στήσει καυγά με τον ταξιτζή για πολιτική ή για ποδόσφαιρο αλλά σίγουρα δε θα τον αφήσει να κάνει του κεφαλιού του πηγαίνοντάς την στον προορισμό της μέσω Καπερναούμ, επειδή έχει αυτή ξεμάθει να έχει απαιτήσεις και να ασκεί κάποιον έλεγχο στην προσωπική της ζωή.