Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποχαιρέτα την την Αλεξάνδρεια που χάνεις....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος KASEFI, στις 27 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. KASEFI

    KASEFI New Member

    Όταν λες στερεότυπα ...τι εννοείς;;;
     
  2. KASEFI

    KASEFI New Member

    Να ... ΑΥΤΑ είναι στερεότυπα...!!!
    Ευχαριστώ @harry για την συνδρομή ...!!! 
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Όχι..!
     
  4. KASEFI

    KASEFI New Member

    Τώρα εσύ κατάλαβες τι εννοεί... με τα στερεότυπα...;;;
     
  5. dim1

    dim1 ®

    @KASEFI
    Γιατί είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσει τα στερεότυπα. Η απιστία σε καλύπτει; Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η αναζήτηση αποκλειστικότητας είναι ένστικτο;
     
  6. dim1

    dim1 ®

    Το ίδιο πιστεύω και μάλλον ρητορικά το έθεσα. Το γιατί έχει αξία. Κατά την γνώμη μου για να μην ξεβολευτούμε από αυτά που μάθαμε. Και κατά την άποψη ενός γνωστού μου, για να διοχετεύουν οι άνθρωποι την ενέργειά τους στην εργασία και όχι σε πιο φυσικές ασχολίες όπως ο έρωτας.
     
  7. KASEFI

    KASEFI New Member

    Στερεότυπο είναι ότι ο άντρας δεν κάνει δουλειές στο σπίτι, στερεότυπο είναι ότι η γυναίκα μεγαλώνει τα παιδιά, στερεότυπο είναι ότι ο άντρας βγάζει πιο πολλά χρήματα από την γυναίκα... και ... στερεότυπο είναι και αυτό που λες για την απιστία...
    Και μάλιστα για να βγω από το στερεότυπο... θα έλεγα ... η μονογαμική σχέση ή η πολυγαμική...
    Και πάνω σε αυτό θα σου έλεγα ότι η αρχές αυτές μπήκαν εδώ και πολλούς αιώνες πίσω... αφορούσαν κυρίως τις γυναίκες ... που έμεναν πίσω αφού ο άντρας πήγαινε να πολεμήσει και για κύριο λόγο, να μην κληρονομήσει κανένα νόθο παιδί την περιουσία του κύρη του σπιτιού....
     
  8. dim1

    dim1 ®

    Που διαφωνείς μαζί μου; Όλα όσα αναφέρει αποτελούν αιτίες διάλυσης μιας σχέσης.
     
  9. KASEFI

    KASEFI New Member

    Ουτε συμφώνησα, ούτε διαφώνησα μαζί σου...
    Ζήτησα μια επεξήγηση του τι εννοείς με τον όρο στερεότυπα...
    Και όχι ... όλα όσα ανέφερα δεν αποτελούν αιτίες διάλυσης μιας σχέσης...
    Ίσως την αφορμή... αλλά όχι την αιτία...
     
  10. dim1

    dim1 ®

    Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις αιτίες.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αν και εννοεί ένα μέρος των στερεοτύπων που εννοώ και καταλαβαίνω προσωπικά ως στερεότυπα, δηλαδή τα στερεότυπα που χοντρικά έχουν να κάνουν με το νήμα καθεαυτό (αν και στην επεξήγησή του το απλώνει λίγο ακόμα), με μια ρομαντική (υψιπετή και άνω σχώμεν τα ς καρδίας), μια χαρά κατάλαβα...
     
  12. KASEFI

    KASEFI New Member

    Νομίζω ότι όλοι όσοι έγραψαν εδώ... ο καθένας έγραψε τον δικό του προσωπικό λόγο... είναι τόσο πολλοί όσοι και οι άνθρωποι που μπορούμε να ρωτήσουμε...
    Τα στερεότυπα το μόνο που κάνουν είναι να αναπαραγάγουν αντιλήψεις που έχουν εμπεδωθεί στην κοινή γνώμη και δεν παίρνουν υπόψη τους τα δεδομένα της εμπειρίας...
    Αν τα χαρακτηριστικά στους ανθρώπους είναι εγγενή, ποιός ο λόγος να ψάχνεις και ποιό το νόημα του να παρατηρήσεις τις επιλογές σου και τη δική σου συμβολή στη δημιουργία της συγκεκριμένης σχέσης…