Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασυνεννοησία σε M/s και D/s σχέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 6 Φεβρουαρίου 2018.

  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Σας έχει τύχει ποτέ να τα πηγαίνετε περίφημα με κάποιον, να τα βρίσκεται σε πολλά επίπεδα, στη θεωρία να θέλετε τα ίδια πράγματα αλλά τελικά στο δια ταύτα να μην τα βρίσκετε; Κι αν ναι με ποιόν τρόπο;

    Το θέμα αφορά σε ασυνεννοησία σε M/s ή D/s σχέσεις κατά κύριο λόγο.
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2018
  2. espimain

    espimain Contributor

    Μάλλον δεν πρόκειται για M/s ή D/s σχέσεις.
    Βανίλα είναι με λάθος όνομα.
    Είτε διατηρείς την βανιλοσχέση με τα κινκι παρελκόμενα την ονομάζεις Μ/s και συνεχίζεις να περνάς καλά.
    Είτε πας και βρίσκεις αλλού αυτό που σου λείπει.

    Σε μια τέτοια περίπτωση που αφορά το θέμα, μάλλον η αδυναμία βρίσκεται στο Κυριαρχικό μέλος της σχέσης, που αδυνατεί να χειριστεί ή και να αντιληφτεί ακόμα ακόμα, το πρόβλημα.

    Μου έχει τύχει και την διέκοψα.
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2018
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Η ερώτηση αφορά σε M/s και D/s σχέσεις πιστευώ ότι αυτό ήταν εντελώς ξεκάθαρο. Επίσης η δεύτερη ερώτηση ήταν και με ποιον τρόπο το οποίο το θεωρώ το πιο σημαντικό μέρος του προβληματισμού που θέλω να προβάλλω.
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Όταν υπάρχει ασυνεννοησία δεν υφίσταται M/s και D/s. Η ασυνεννοησία, εξ αντικειμένου, ακυρώνει την σχέση Κυριαρχίας υποταγής. Πόσο μάλλον όταν η ασυνεννοησία αφορά τα ίδια τα χαρακτηριστικά που προσδίδουν τον συγκεκριμένο χαρακτήρα στην σχέση.

    Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης απάντησα, πως μου έχει τύχει και ότι διέκοψα την σχέση.
     
  5. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δε νομίζω ότι έχεις καταλάβει το ερώτημα.
    Μιλάω για M/s ή D/s σχέσεις που ξεκινάνε με τις καλύτερες προθέσεις, υπάρχει κοινό έδαφος και να μπορέσει να αναπτυχθεί (και δεν μιλάω πχ. ότι μετά το δεύτερο ραντεβού ή session να καταλάβεις ότι δεν κολλάτε) στην θεωρία να θέλετε να ίδια πράγματα
    και στην πορεία της σχέσης να αρχίσει να δημιουργείται ασυνεννοησία και τον α ή β λόγο. Τα ερωτήματα αφορούν κυρίως τους λόγους για τους οποίους μπορεί να δημιουργηθεί μία τέτοια ασυνεννοησία. Εάν δεν έχεις τέτοια εμπειρία δεκτόν και πάμε παρακάτω.
    Εάν έχεις μπορείς να απαντήσεις για ποιούς λόγους και με ποιόν τρόπο δημιουργήθηκε και γιατί όχι εάν λύθηκε τελικά ή όχι (η ασυννενοησία).

    Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Μια χαρά σαφής ήσουν από την αρχή.
    Αλλά δεν μπορώ ν΄απαντήσω όπως θα σου άρεζε.
    Άλλο τα βρίσκουμε θεωρητικά και άλλο τα ζούμε.
    Συνταγές για να γίνει μια σχέση από D/s στα λόγια, D/s στην πράξη δεν υπάρχουν.

    Αν κακοφορμίσει η σχέση και δεν μπορεί να την σώσει το Κυρίαρχο μέλος, τότε διακόπτεται η σχέση ή αποδέχονται αμφότεροι τον βανιλοχαρακτήρα της.
    Και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν έχει καμία σημασία εάν μου αρέσουν ή σου μου αρέσουν οι απαντήσεις σου ούτε καν εάν συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτές.

    Σε σχέση με το νήμα που εγώ άνοιξα και τον προβληματισμό που εγώ έθεσα εξακολουθείς να είσαι εκτός θέματος κι ο λόγος που απαντάω για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα είναι για να μην εκτροχιαστεί το νήμα.

    Σε ευχαριστώ για την συνεισφορά σου όμως παρόλο που δεν σχετίζεται με τον προβληματισμό που παραθέτω.
     
  8. Tommy G

    Tommy G Κανείς δεν είναι κανενός - Albert Einstein

    Ναι.
    Όταν το BDSM είναι ο φερετζές του μ@λ@κ@!

     

    Σου έφτιαξα και meme, άντε  
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2018
  9. espimain

    espimain Contributor



    Ανοίγεται ένα νέο θέμα
    Τίτλος Ψαρεύοντας συναγρίδες στο βουνό.
    Εισαγωγικό μήνυμα:
    Πάω με την νέα μου καραμπίνα στο βουνό, αλλά δεν ψαρεύω συναγρίδες. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο και τι κάνατε;

    Απαντάται, από κάποιον, το θέμα:
    Το ψάρεμα της συναγρίδας γίνεται συνήθως στην θάλασσα.

    Ανταπάντηση: Το θέμα το έθεσα εγώ και όποιος λέει ότι "αν πας στο βουνό με καραμπίνα να ψαρέψεις συναγρίδες δεν είναι ψάρεμα", είναι εκτός θέματος.

    Μία σχέση Κυριαρχίας υποταγής ξεχωρίζει βασικά από μια βανιλοσχέση, από την απουσία ανταγωνισμού.
    Σε αυτές τις σχέσεις, όταν υπάρχει ασυνεννοησία, είναι εμφανές ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει κουμάντο το ηγούμενο μέλος της σχέσης.
    Η άλλη περίπτωση είναι ότι το ακολουθόν μέλος, δεν βρίσκει πλέον στο κυριαρχικό, αυτό που προσδοκούσε.
    Και στις δύο περιπτώσεις η σχέση έχει απολέσει ή δεν είχε ποτέ, τον χαρακτήρα Κυριαρχίας/υποταγής, πιθανόν να είχε μόνο το πιασάρικο όνομα.
    Συνιθέστατο φαινόμενο, ειδικά τα τελευταία χρόνια.
     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2018
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Stilvi ή ακολουθείς ή αποχωρείς. Η θεωρια απο την πραξη απεχουν χιλιόμετρα

    Δεν ταιριάζουν ολοι με ολους.
     
  11. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
    Απλό, λιτό και απέριττο!!!
     
  12. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...


    Θες να με βοηθήσεις λίγο να το καταλάβω;
    Η ασυνεννοησία αφορά την επικοινωνία;
    Ή φορα ας πούμε την εκτέλεση κάποιων πρακτικών και το ενδεχόμενο μη τήρησης ορίων κτλ;