Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασυνεννοησία σε M/s και D/s σχέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 6 Φεβρουαρίου 2018.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Είμαι με αυτούς που λένε "ασυνεννοησία" και D/s (πόσο μάλλον M/s) δεν πάνε μαζί. Θέλω να πιστεύω ότι στα μυαλά των περισσότερων μια D/s σχέση *καταλήγει* ως τέτοια κουβαλώντας το "D/s" απλά ως μπούσουλα που δείχνει που θέλουμε να καταλήξει.

    Κοντολογίς αν υπάρχει ασυνεννοησία τότε το D/s was the road not taken.
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δηλαδή; Το D/s είναι μπούσουλας κατά της ασυνεννοησίας;
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι.

    Το D/s στο ξεκίνημα μιας "D/s" σχέσης είναι η Ιθάκη. Το αν θα φτάσεις εκεί είναι άλλη κουβέντα.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το πως θα φτάσεις εκεί συζητιέται;
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, γίνεται ή μένει wishful thinking.
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Νταξ ένα λαικ δε φτάνει, άπειρα**** .
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δηλαδή συναντώνται τα δύο μέλη, ο Κ λέει στο υ "λοιπόν δεν υπάρχει λόγος να συζητήσουμε τίποτα απλά θα κάνεις ότι λέω όποτε το λέω" το υ λέει αμέσως ναι κι έζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Κάπως έτσι. Χωρίς υπερβολές. Το να το αποδεχτεί είναι όλο το θέμα. ; - )
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, δεν εννοώ αυτό. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η νέα σχέση που ξεκινάει είναι D/s στη θεωρία. Στην πράξη γίνεται D/s. Αν υπάρχει ασυνεννοησία η σχέση δεν θα γίνει ποτέ D/s ακόμα και αν ξεκίνησε με αυτό το στόχο.
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Και πως έρχεται η συνεννόηση σε μία σχέση προκειμένου να γίνει από δυνητικά D/s σε "κανονική" D/s;
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όπως γίνεται η συνεννόηση σε κάθε ανθρώπινη σχέση. Αν αυτή δεν υπάρξει η σχέση τελειώνει.
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Άρα με την επικοινωνία... η οποία επικοινωνία είναι αρκετά "άνοιχτο γήπεδο" στο οποίο ένας παράγωντας είναι και η ασυνεννοησία... Σωστά; Κάποια στιγμή θα συμβεί, όταν λοιπόν συμβαίνει τι κάνεις; Απλά τερματίζεις τη σχέση;
    Μέσα στο παιχνίδι δεν είναι κι αυτή;

    Σημειωτέον, έχω κάνει διαχωρισμό της ασυνεννοησίας λόγω διαφορετικότητας ατόμων, αντίληψης εννοιών/backround κτλ από την απόλυτη ασυνεννοησία.

    Συγνώμη που επιμένω αλλά άνοιξα το νήμα διότι στο δικό μου μυαλό η σχέση (D/s κυρίως) όπως και κάθε άλλη σχέση δεν είναι χωρίς ασυνεννοησία διότι αφορά σε σχέση μεταξύ ανθρώπων. (Μάλιστα ο αρχικός προβληματισμός αφορούσε σε παράθεση παραδειγμάτων κιόλας!)
    Με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα ότι αποτελώ μειονότητα σε αυτή την άποψη. Το να δεχτείς να υπακούσεις κάποιον χωρίς να ξέρεις σε τι συνίσταται αυτό ακριβώς είναι -για μένα- το πιο εύκολο βήμα. Θέλω να δοκιμάσω πάμε, το να μείνεις σε μία σχέση όπως θέλει
    επικοινωνία κι όπως κάθε επικοινωνία έρχεται με τα μπαγκάζια της (γνώμη μου).

    Για την ιστορία πάντως ήταν αρκετό χρήσιμο -κι δεν το κρύβω- απογοητευτηκό το feedback που έλαβα από το εν λόγω νήμα.