Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασύμμετρες D/s vs ασύμμετρες M/s σχέσεις.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 20 Ιουνίου 2018.

  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το safeword το ανέφερα σε μια ερώτηση που έκανε η βυσιναδα που αφορά στην μετάβαση από D/s σε M/s.

    Το οτι έχω άποψη για ένα θέμα δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ανοίξω νήμα για να μάθω και τις απόψεις των υπολοίπων στο φόρουμ.

    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση. Συζηταμε και πάω όπου με πάει η κουβέντα.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δεν πιστεύω ότι είχες κακές προθέσεις από το όσο σε έχω διαβάσει γι'αυτό και στο επισημαίνω διότι άλλοι και να τους το πεις, θα ψάχνουν για βρούβες.
    Όπως λοιπόν, στο υ θέλησες να συμπεριλάβεις όλες τις ομάδες, θα παρακαλούσα το ίδιο και για το Κ. Ειδικά όταν απευθύνεσαι σε μένα που είμαι η Κ.
    Ελπίζω να το σεβαστείς για να μπορούμε να συνεχίσουμε να συνδιαλεγόμαστε εν καιρώ.
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Καμία επίθεση.
    Εξέφρασες μιαν απορία στο αρχικό σου νήμα οπότε καλό είναι να συλλέξεις τοποθετήσεις επ'αυτού χωρίς να προδικάζεις μία θέση.
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Για εμένα ισχύουν και για d/s αυτά που είπα,δε μιλούσα για το στάδιο μετάβασης μόνο ή την m/s.
    Όπως και να 'χει αφήνεσαι...πως θα το κάνεις αν νιώθεις εξ' αρχής ότι πρέπει να προστατευτείς από κάτι;
    Βέβαια εντάξει,πως το βλέπω εγώ λέω,όχι το πως πρέπει να είναι για τους άλλους...
     
  5. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Συγνωμη κιολας αλλα το οτι Εσυ το αντιλαμβανεσαι το ιδιο δεν σημαινει οτι ειανι σωστο ειανι δυο ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικες σχεσεις

    Πολυ σωστο και λογικο Ειμαστε και σε καποια ηλικια πλεον


    ΥΓ το T/b , D/s , M/s ειναι τρια ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους τωρα αν εμεις θελουμε για δικους μας προσωπικους σκοπους να λενε οτι ειναι ιδιο η ακομη και παρομοια κανουμε λαθος και ισως ειανι ενας λογος που ξεκινανε καποιες διαμαχες στα νηματα του φορουμ
    καποια απλα και αναλυτικα πραγματα μπορουμε αν τα διαβασουμε στα νηματα του BDSM Resources and Tutorials
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δώσε λοιπόν τα δικά σου επιχειρήματα και σκέψεις. Αυτό αφορά το νήμα.
    Αν και δεν είμαι βέβαιη ότι έχεις προσωπική εμπειρία.
     
  7. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    κατσε διαβασε τα νηματα που σου ειπα δεν μου αρεσει να μπαινω σε συζητησεις χωρις τελος
     
  8. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    ΥΓ.. Δεν βλεπεις παντα τα πραγματα οπως ειναι . Συνηθως τα βλεπεις οπως εισαι


    Κλεμενο
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Έχει μεγάλη σημασία η ονομασία μιας σχέσης;
    Δεν αρκεί το ότι ειναι ασύμμετρη;

    Όλοι οι ανθρωποι έχουν όρια.
    Το θέμα είναι στο κατά πόσο έχει φτάσει ο καθένας στο σημείο να αναγνωρίσει τα πραγματικά του όρια από τους φόβους, τα δεν θέλω, κτλ.
    Στο κατά πόσο παύει να βλέπει φοβικά τα όρια του. Συνειδητοποιεί ότι τα όρια είναι για να τα ξεπερνάμε.
    Εμπιστεύεται τον απέναντι, γιατί μόνος του κανεις δεν καταφέρνει ποτέ τίποτε. Το παίρνει απόφαση. Επιλέγει.

    Όλες οι σχέσεις εξελίσσονται με την πάροδο του χρόνου.
    Ειδικά στις ασύμμετρες, η μικρή μου πείρα δείχνει ότι μέρα με την μέρα, αφήνεις πίσω όλο και περισσότερα "όχι".
    Δεν ξέρω αν φτάνεις ποτέ στο να μην κουβαλάς κανένα.
    Αλλα, ποιον αφορά σε τι έχει εξελιχθεί η σχέση, αν αυτό που ζει το απολαμβάνει;
    Πόσο τον νοιάζει αν είναι σκλάβος σήμερα, αύριο σκυλάκι και μεθαύριο τραπεζάκι;

    Προσωπικά μέσα στις σχέσεις αφήνομαι. Απολαμβάνω. Δεν μπορώ και δεν θέλω να είμαι συνεχώς στην τσίτα αν αυτό που μου ζητάει ξεπερνάει ή όχι ένα όριο μου.
    Πέρασα αυτό το στάδιο στα αρχικά μου βηματα και μου ήταν τόσο ψυχοφθόρο.

    Δουλειά του να κάνει ότι θέλει. Δουλειά μου να ακολουθώ και να επικοινωνώ τις δυσκολίες μου.
    Δύσκολη δουλειά όμως.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τα γνωρίζω, δεν αλλάζει κάτι στην τοποθέτησή μου.

    Δε με ενδιαφέρει να συζητήσω κάτι με σένα.
    Όπως σου είπα:
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Επί προσωπικου, θα συμφωνήσω πως και για μένα δεν έχει καμία σημασία η ονομασια

    Για τις συζητησεις, για την συννενόηση στο φόρουμ και για να κυλανε τα θεματα τα σοβαρα και τα ωραία, επί της ουσιας και να μην μετατρεπονται σε συζητήσεις κύκλους, έχει σημασία μεγαλη.
     
  12. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Με απλά λόγια και λίγα . Στην M/s σχέση ο/η slave δεν θέτει κανένα όριο ούτε χαρντ ούτε σοφτ ούτε τίποτα , θεωρητικά ούτε καν της αποδέσμευσης . Στην D/s σχέση o/η sub θέτει κάποια όρια που έχει πχ σε τεχνικές ή φετίχ που δεν μπορεί να δεχτεί ή δανεισμό κτλ . Τώρα ,αν μια ασύμμετρη σχέση μπορεί από την αρχή της να είναι M/s είναι διαφορετικό ερώτημα .