Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασύμμετρες D/s vs ασύμμετρες M/s σχέσεις.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 20 Ιουνίου 2018.

  1. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Σόρρυ για τη παρέμβαση αλλά επειδή είχα απαντήσει στο προηγούμενο ποστ και είχα γράψει κι εγώ για ανισότητα,δε θα ήθελα με τίποτα να θεωρηθεί ότι όταν έγραψα για ανισότητα εννοούσα ότι ο ένας απ' τους δυο είναι χαζός.Επισήμανα και στην παρένθεση ότι δεν εννοούσα ότι σαν άνθρωποι δεν έχουν την ίδια αξία,απλώς ότι στη σχέση δεν είναι ίσοι όσον αφορά τις θέσεις τους και τα δικαιώματα που έχουν με βάση τις θέσεις τους.

    Εντύπωση μου κάνει που θεωρήθηκε ότι η ανισότητα αφορά για διαφορά iq...από πότε η ανισότητα σημαίνει διαφορά στο iq;
    Δεν υπάρχουν ίσα δικαιώματα άρα δεν είναι ίσοι,αυτό και μόνο.
    Οι ικανότητες του καθενός ξεχωριστά είναι άλλο θέμα...

    "μ' ενδιαφέρουν να είναι σπουδαίες γυναίκες στον τομέα τους" Δηλαδή;ποιον τομέα τους;

    "Μπορεί να μην είμαστε ίσα κι όμοια αλλά ίσα είμαστε."
    Ακούγεται λίγο αντιφατικό...
     
    Last edited: 21 Ιουνίου 2018
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ό,τι να ναι, σίγουρα.  
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    1. Προφανώς δεν ξέρετε στην γεωμετρία τι είναι τα ίσα τρίγωνα και τι τα όμοια τρίγωνα (ίσα και όμοια).
    2. Σόρρυ λένε αυτοί που δυσκολεύονται να πουν συγνώμη.
    3. Μπορεί να μην "θέλατε με τίποτα να θεωρηθεί ότι όταν γράψατε για ανισότητα εννοούσατε ότι ο ένας απ' τους δυο είναι χαζός" αλλά αυτό είπατε.
    4. Ανισότητα μπορεί να υπάρχει σε οτιδήποτε είναι μετρήσιμο και συγκρίσιμο.
    5. Δικαιώματα που παραχωρούνται υπάρχουν και γι'αυτό μπορούν να παραχωρηθούν.
    6. Με απογοητεύσατε και θλίβομαι γι’ αυτό.
    7. Παρακαλώ μην ασχολείστε άλλο μαζί μου, μου προκαλεί πλέον αποστροφή η περιοδική αλλαγή σας από το σοβαρό στο φαιδρό και δεν σας φταίω σε τίποτε.
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2018
  4. espimain

    espimain Contributor

    Εντυπωσιάζομαι από το ερώτημα σας.
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2018
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σε ποιο σημείο ακριβώς;
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Μπορείτε να ρωτήσετε την ίδια. Αυτή απολογείται.
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Τι απάντηση είναι τώρα αυτή ;Ρωτάω κάτι συγκεκριμένο
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Αυτήν έχουμε. Αν δεν αρέσει λυπόμαστε.
    Μιαν άλλη φορά, ίσως.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ούτε αυτήν η απάντηση δεν απαντάει στο ερώτημα μου.
    Ίσως μια άλλη φορά μου απαντήσετε.
    Παρακαλώ, καλημέρα.
     
  10. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Εγώ δεν μπορώ να δω ως κατώτερη μια υ μου, ως ανθρώπινη υπόσταση ή ως προσωπικότητα, αυτό δεν μας κάνει και ίσους γενικότερα όμως. Η σχέση που επιλέξαμε να έχουμε, δεν μας δίνει ίσα δικαιώματα και είμαι βέβαιος πως δε θα το θέλαμε αυτό και οι δύο. Έχει σημασία αν αυτό το ονομάσουμε ανισότητα ή ασυμμετρία ή φούφουτο ;.
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2018
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Η "ανισοτητα" ΔΕΝ ειναι θεμα "κατωτεροτητας" αλλα δικαιωματων.
    Για αυτο "χωριζομαστε" σε Κυριαχρους/ες και υποτακτους/ες.
    Η Κυριαρχια υποδηλωνει ανισοτητα.
    Η συνθηκη οπου στην σχεση υπαρχει ισοτητα-ισοκατανομη, λεγεται vanilla.
    Οποιος/α επιλεγει να κανει σχεση με καποιον/αν κατωτερη του/της ειναι θεμα προσωπικης επιλογης και οχι BDSM κουλτουρας.
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Σίγουρα μπορεί να γίνει στραβή και πριν και μετά και κατά τη διάρκεια, αλλά και πάλι η γνώμη μου είναι ότι το safeword προστατεύει και τους δύο. Ο/η Κ δεν είναι μπορεί να αισθάνεται το τι νοιώθει ο/η υ εκείνη τη στιγμή και δεν έχει πάντα να κάνει με την εμπειρία. Βοηθάει αλλά δεν είναι πανακεια.