Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοκυριαρχία για Κυρίαρχους

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 27 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Το παραπάνω κείμενο σε συνάρτηση με το thread της thelma για τις ιδιότητες του Κυρίαρχου με έκανε να θέλω να ακούσω την άποψη σας για την αυτοκυριαρχία και τον αυτοέλεγχο ενός Dom/Domme. Όσοι πιστοί προσέλθετε  


    Υστερόγραφο: Ευχαριστώ την zoyzoy που έκανε την μετάφραση μια και τα αγγλικά μου είναι φριχτά
     
    Last edited: 27 Σεπτεμβρίου 2006
  2. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Αυτοκυριαρχία για Κυρίαρχους

    Τι να πω!!!
    Ζηλευω που δεν το εγραψα εγω και με προλαβε ο Raven Shadowborne
    αναλυτικοτατο,κατατοπιστικο και μπορει να γινει εποικοδομητικο και ενημερωτικο για πολλους......
    Διαβαστε το και....εμπεδωστε το
    Τα ρασα δεν κανουν τον παπα.....και ο τιτλος τον κυριαρχο (θα συμπληρωσω εγω)
     
  3. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Το να ειναι καποιος/α Κυριαρχος/η ειναι παρα πολυ δυσκολο.Φερει ευθυνη για τα λογια και τις πραξεις του/της. ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΞΑΣΚΗΣΗ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, δεν ειναι λέξεις που αφορουν μονο τους/τις υποτακτικούς/ες. Ειναι αρετες απαραιτητες για την αποκτηση της αυτοκυριαρχιας και του αυτοελεγχου ενος/μιας Κυριαρχου. Αφου πρωτα απ'ολα πρεπει Εκεινος/η να τις κατεχει πολυ καλα για να μπορεσει να τις μεταλαμπαδευσει σε εναν/μια υποτακτικο/η.
    Ενας/μια Κυριαρχος/η που ισχυριζεται πως τα ξερει ολα χωρις να εχει δουλεψει τις λεξεις(ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΞΑΣΚΗΣΗ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ) συχνα καταφερνει να δημιουργει πληγες και τραυματα πασης φυσεως και να υστερει φυσικα αυτοελεγχου και
    αυτοκυριαρχιας ---> ΑΛΑZONEIA ---> ΑΣΕΒΕΙΑ για τον ανθρωπο που εχει απεναντι Του/Της.
    Ενας/μια Κυριαρχος/η που δουλευει τις λεξεις (ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΞΑΣΚΗΣΗ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ) κι εχει το θαρρος να πει πως δεν γνωριζει τα παντα με ασφαλεια ειναι σε θεση να δημιουργει δυνατες σχεσης εμπιστοσυνης ---> ΣΥΝΕΣΗ ---> ΣΕΒΑΣΜΟΣ απεναντι στον /στην υποτακτικο/η.
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Οταν πολεμας με τον ιδιο σου τον εαυτο τελικα χανεις ή κερδιζεις??? Πως οριζεται αυτο και ποιος το οριζει??
    Οταν μπορεσουμε να απαντησουμε στα ερωτηματα αυτα τοτε θα μπορεσουμε να γνωρισουμε και την αυτοκυριαρχια και τον ιδιο μας τον εαυτο.

    ( ειναι απαντηση ''κλεμενη'' που ακουσα πριν πολυ καιρο απο μια καλη φιλη και με βοηθησε να κατανοησω την αυτοκυριαρχια )
     
  5. G_E

    G_E Contributor

    Το διαβάσαμε, το εμπεδώσαμε και το σχολιάζουμε.

    Δε διαφωνώ με το κείμενο. Αλλά όσα σχετικά κείμενα διαβάζω, περιγράφουν έναν συγκεκριμένο τύπο Κυριάρχου. Τον ψυχαναγκαστικό τύπο (με την ψυχολογική έννοια του όρου). Είναι ο τύπος που είναι τακτικός και τακτοποιημένος. Οι πράξεις του είναι σαφείς, έχουν εμφανώς αρχή, μέση και τέλος, έχουν εμφανή λογική συνέπεια και συνοχή. Γιατί αυτό? Μια εξήγηση είναι ότι γράφηκαν από άτομα που ανήκουν στον ψυχαναγκαστικό τύπο. Μια άλλη, ότι αυτός ο τρόπος παρουσίασης είναι εύκολα κατανοητός. Και μια τρίτη πως η όλη κουλτούρα του αμερικανοτραφούς BDSM είναι επηρεασμένη από το corporate management.

    Ο άλλος τύπος, ο υστερικός (πάλι με την ψυχολογική έννοια του όρου) φαίνεται να μην υπάρχει. Είναι ο τύπος που το γραφείο του περιέχει στοίβες ατακτοποίητα χαρτιά αλλά παραδόξως βρίσκει αυτό που θέλει, αυτός που αδυνατεί να καταγράψει τα ραντεβού του αλλά δε χάνει κανένα, αυτός που κυριαρχεί με ποίηση και πάθος, αυτός που καταφέρνει να μην σακατεύει τον άλλο όχι γιατί έχει καταπιεί το manual με τα safety rules αλλά γιατί το βρίσκει αντιαισθητικό. Λοιπόν υπάρχουν και τέτοιοι Κυριαρχικοί άνθρωποι, και με λαμπρή καριέρα θα ’λεγα.

    ….σας βλέπω εσάς που χαμογελάτε.
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Αυτοκυριαρχία για Κυρίαρχους


    Αχ Κυριε G , να σε καταλαβαινε και κανεις ,
    καλα θα ηταν !

    Θα μπορουσαν τοτε να δουν ... και τον εαυτο τους περα απο τα ...
    κειμενα των αλλων !

    Η πραγματικοτητα του καθενος ειναι πολυ διαφορετικη και δεν μπορει να συσχετιστει ,
    δε μπα να λεμε και να γραφουμε ... οτι .... εδω μεσα!

    Αν το καταλαβουμε αυτο ,
    θα τα βρουμε καλυτερα με μας ( που ειναι και το σημαντικο ),
    αλλά και θα κατανοησουμε και τους αλλους !

    Υ.Γ

    ....λειπεις , αλλα μαλλον καλα Κανεις !  
     
  7. Θα συμφωνήσω ώς προς τα γραπτά του Kyrios_G
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Κάποιαν υποτακτική θα πήγε να πείσει ο άνθρωπος ότι δεν τρώει ανθρώπους και πέσατε να τον φάτε ... 

    Εδώ είναι που ταιριάζει το διάσημο ερώτημα της anasia{L G}, γίνεται; πώς γίνεται; Να έχει αυτοκυριαρχία ο Κυρίαρχος εννοώ.

    Τώρα, για ποιόν λόγο ο ψυχαναγκαστικός είναι ο αντίθετος του υστερικού τύπου Κυρίαρχου, ομολογώ ότι μου διαφεύγει.

    Χώρια που τους Κυρίαρχους τους αντιλαμβάνομαι ανάλογα με το πόσο και πώς και με ποιές προϋποθέσεις βαράνε και χαϊδεύουν. Δηλαδή καταλαβαίνω άκρες μέσες εκείνη την παλιά τοποθέτηση περί αυταρχικών - δημοκρατικών - ισοτιμικών Κυρίαρχων. Υπάρχει κάπου στα Resources and Tutorials στο Dominant Types and their sub counterparts και το είχαμε συζητήσει αν και όχι εξαντλητικά στο Όψεις Κυριαρχίας.

    Για να πούμε του στραβού το δίκηο, άσχετα αν το κείμενο του Raven Shadowborne είναι όντως ζορισμένα γραμμένο, λες κι έκανε τασκ, η αυτοκυριαρχία είναι πολύ ελκυστικό και ερωτικό χαρακτηριστικό σε Κυρίαρχο. Πραγματικά, λύνει τα κινητά τουλάχιστον μέρη μίας υποτακτικής  
     
    Last edited by a moderator: 28 Σεπτεμβρίου 2006
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Αυτοκυριαρχία για Κυρίαρχους




    Να εισαι καλα lilly μου πρωι πρωι .....!!!!!

     
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία του ερωτήματος του SadalMelik, θαρρώ σχολιάζουμε τα αυτονόητα...
    Αν Κάποιος δεν έχει αυτοκυριαρχία πως θα Κυριαρχήσει; Αν δεν έχει αυτοπειθαρχία πως θα εμφυσήσει την πειθαρχεία στην υποτακτική Του για να την απαιτήσει;
    Δεν έχω ακούσει σκλάβα που να μην συγκαταλέγει την σταθερότητα χαρακτήρα ως ένα από τα γνωρίσματα του Κυρίαρχου (δεν είναι το μοναδικό, ούτε κατά περίπτωση το σημαντικότερο... είναι, όμως, ένα σημαντικό γνώρισμα). Αμφιβάλλω αν κάποια θα μπορούσε να παραδώσει την ελευθερία της σε Κάποιον που δεν της εμπνέει ασφάλεια.

    Συμφωνώ Κύριε G πως είναι αδόκιμο να μπαίνουν στερεότυπα και να προβάλλονται "Κυριαρχικά μοντέλα" ως "πιο εξελιγμένα" από άλλα. Μην εμμένουμε όμως στις λεπτομέρειες των εικόνων, καθώς η ουσία δεν είναι το τακτοποιημένο γραφείο αλλά η ψυχική οργάνωση (και προσωπικά αντικρούω την ψυχογραφική θεωρία της ταύτισης εσωτερική με εξωτερική γαλήνη). Εκ των έσω πηγάζει ο βασικός άξονας που καθορίζει επιθυμίες και αντιδράσεις.

    Το timing είναι σαφώς στην διακριτική ευχέρεια του Κυρίαρχου και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο τόσο με τις επιθυμίες του Κυρίαρχου, όσο και με τον βαθμό που έχει καταφέρει να "σκιαγραφήσει" μέσα του την υποτακτική Του. Εκμεταλλευόμενος το παράδειγμά σου lilly απαντώ πως όταν Εκείνος αντιληφθεί πως οι 30 είναι το όριό της (ποιότητα "σκιαγράφησης") θα κληθεί να απαντήσει στο εξής εσωτερικό ερώτημα: "Τι θα με ευχαριστήσει περισσότερο; Να χτυπήσω άλλες 20 φορές για προσωπική μου ευχαρίστηση ή να καλλιεργήσω σταδιακά την αύξηση του ορίου;" (ιεράρχηση επιθυμιών). Το σε ποιά όρια το ασκεί είναι πάλι στην κρίση του και κατά περίπτωση.
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Καμια φορα διαβαζω τα οσα γραφονται και αναρωτιεμαι : "μα τι λεμε ?......" .. Ετσι που παρουσιαζετ(αι) το θεμα .... σε λιγο θα θεωρηθει οτι ο κυριαρχος ειναι συνωνυμο καποιας μεγαλης ανθρωπινης αρετης .... δεν ειμαστε καλα ... ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για βιτσια ...
    Δεν βγαζω απο εξω τον ευατο μου .... και εγω ειμαι εδω διοτι μου αρεσουν καποια πραγματα περα απο οσα μπορω να συζητησω με τους κοινους φιλους μου .... αλλα εχουν ονομα αυτα τα πραγματα ... βιτσια.. ουτε ειναι κακο ουτε και καλο ... αλλα η ικανοτητα μου σε αυτα δεν με κανει καλυτερο σε κατι παρα μοναχα μεγαλυτερο βιτσιοζο ...
    Οσο για την αυτοκυριαρχεια που λιγο πολυ αναγεται στις σελιδες αυτες ως μεγα αρετη και απαραιτητο συστατικο για τον επιτυχημενο κυριαρχο , απαντω οτι η αυτοκυριαρχεια αντιφασκει με τις κρυφες ηδονες , με τις ηδονες που δεν μπορεις να τις κουβεντιασεις με τον οποιονδηποτε φιλο σου .
    Ο ανδρας που αυτοκυριαρχειται ζει υποδειγματικα , εκτιμα και σεβεται αυτους που τον αγαπαν και τον φροντιζουν , κατα τροπο που ουδεμια πτυχη της ζωης του εαν αυτη βγει απο τα ορια του περιβαλοντος του , οχι μονο δεν θα βλαψει το περιβαλον του αυτο αλλα θα το τιμησει αναγοντας τις αξιες τις οικογενιας / ανθρωπινων σχεσεων και οχι εκεινων των προσωπικων επιθυμιων ...
    Επαναλαμβανω για να προλαβω παρεξηγησεις , οτι κυριαρχος δεν σημαινει σε καμια περιπτωση κακος ή οτιδηποτε αρνητικο .... οχι .... δεν σημαινει ομως οτι οσο καλα και αν κρατει το μαστιγιο και τον ελεγχο του υποτακτικου του , τον κανει κατι περισσοτερο απο ταλαντουχο βιτσιοζο ...
    Τωρα ... αυτος ο ταλαντουχος βιτσιοζος μπορει και να ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος .. δεν εχω κανενα λογο να αμφιβαλλω γι 'αυτο .. σε αυτη την περιπτωση ομως ... σιγουρα καποια τον εχει αρπαξει και δεν ειναι διαθεσιμος ....
    αλλα και παλι ποιος ειμαι εγω για να τα ξερω ολα .... μπορει να μην εχω ιδεα .. ή ακομα ολα να ειναι ψεμα και να ειμαι παγιδευμενος στο Matrix ... μπρρρρ .... 
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Δε νομίζω πως εδώ μιλάμε για βίτσια. Εδώ μιλάνε άνθρωποι που έχουν και κάποια βίτσια, όπως παραδείγματος χάριν το βίτσιο να μιλάνε.

    Σε σχέση με τα προηγούμενα, δεν έκανα κριτική στο αρχικό άρθρο. Απλώς επεσήμανα πως υπάρχουν και άλλες «σχολές» Κυριαρχίας, οι εκπρόσωποι των οποίων δε γράφουν manuals γιατί δεν είναι στη λογική τους.

    Όσο κι αν είναι αυτονόητο το ερώτημα που έθεσε ο SadalMelik, αυτό τέθηκε σε κάποια στιγμή που η έννοια του Κυριάρχου αποκτούσε μια ευρύτητα ερμηνειών, από εκείνη του άρχοντα ως την άλλη του γιδοβοσκού.
     
    Last edited: 29 Σεπτεμβρίου 2006