Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοκυριαρχία για Κυρίαρχους

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 27 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Η αυτοκυριαρχία των κυρίαρχων διαφέρει από των υπόλοιπων ανθρώπων;
    Δεν το πιστεύω.
    Η αυτοκυριαρχία είναι ίδια για όλους και απαιτεί δουλειά από όλους για να την αποκτήσεις.
    Από άλλους πολύ από άλλους λιγότερο και κάποιους δεν τους αγγίζει καν....
    Παρόλα συνεχίζει να είναι η ίδια για ολους
     
  2. eyes_closed

    eyes_closed polished our dreams

    καθε νοημων ανθρωπος εχει σε καποιο ποσοστο αυτοκυριαρχια ,εξαρτατε το ποσο το εχει δουλεψει .καποια βαρια πεπονια δεν ξερω αν εχουν
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Ο Κυρίαρχος επηρεάζει άμεσα το θυμικό και το κορμί, της υποτακτικής του.
    Η αυτοκυριαρχία είναι βασικός παράγοντας για την ασφαλή κυριαρχία.
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Να πω κι εγώ την γνώμη μου λοιπον, νομίζω ότι σε μια σχέση Κ/υ πρέπει και τα δύο μέλη τελικα να έχουν αυτοκυριαρχία. Ή καλύτερα θα πω αυτοπειθαρχία εκεί που χρειάζεται. Η διαφορά είναι ότι ίσως το υποτακτικό μέλος να μην την έχει εξ'αρχης (οχι παντα) και να πρέπει να εκπαιδευτεί σε αυτό με την καθοδήγηση του Κ μέλους το οποίο αν αναλάβει μια τέτοια ευθύνη οφείλει να την έχει κατακτήσει ήδη. Στο τελικό αποτέλεσμα παντως και οι δύο πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με αυτό το εργαλείο αν και για διαφορετικούς λόγους και σκοπούς.
     
  5. eyes_closed

    eyes_closed polished our dreams

    αυτοκυριαρχεια εχει ο καθε ανθρωπος. αλλοι σε πολλη βαθμο αλλοι σε λιγο .ενας κυριαρχος ισως πρεπει να εχει περισσοτερη οταν πρεπει να πλαση εναν ανθρωπο
     
  6. Η ΑΥΤΟΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ειναι απο τιs πιο ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ αρετεs! ενα ποσοστο ΚΥΡΙΑΡΧΩΝ ανθρωπων εχει την ταση να ελεγχει και να κυριαρχει στο περιβαλλον του η τα ατομα γυρω του και ΕΛΑΧΙΣΤΑ στον εαυτο τουs! ειναι σημαντικο το πωs η συμπεριφορα μαs κατευθυνει τιs πραξειs των αλλων ενω απουσιαζει η ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ του πωs λειτουργουμε εμειs οι ιδιοι! ο αυτοελεγχοs ειναι ικανοτητα! καποιου να αλλαξει η να επιβληθει στα θελω του και στιs εσωτερικεs του επιδρασειs. ΠΟΛΥ! ΔΥΣΚΟΛΟ! το να ειμαι ΑΥΤΟΚΥΡΙΑΡΧΟΣ σημαινει το να εχω επιγνωση των ιδιαιτεροτητων μου και να δουλευω με αυτεs. οταν ειμαι αυτοκυριαρχοs βιωνω τον εαυτο μου να ειναι ελευθεροs! αυτο συμβαινει γιατι νιωθω οτι ''τιποτα'' δεν με δεσμευει αλλα μπορω να κατανοησω και να νικησω τιs αδυναμιεs μου! ετσι βλεπω πωs εχω επιτυχια σε πολλεs καταστασειs και αυτο μου δινει κυριαρχια!...... 
     
  7. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Φοβούμαι οτι, επηρεασμένοι ίσως από κοινωνικά στερεότυπα, τα μεταφέρουμε αυτούσια στο D/s πλαίσιο.
    1) Η αυτοκυριαρχία παραπέμπει σε ένα νευρωτικό τύπο (ψυχαναγκαστικό, ειπώθηκε).
    2) Το πάθος συνδέεται με την παρόρμηση και το παιγνιώδες της φαντασίας.
    Στην ουσία οι παραπάνω τύποι αντιστοιχούν στα δυο ημισφαίρια του εγκεφάλου. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που έχουν γεφυρώσει τα δύο ημισφαίρια. Ένας σαμουράι είναι παράδειγμα τέλειας αυτοκυριαρχίας και πάθους ενός πολεμιστή. Ο Πικάσο (για να πάμε στους καλλιτέχνες) είχε φαντασία και πάθος, αλλά όταν ζωγράφιζε δεν διέκοπτε ούτε για κατούρημα.
    Πάμε στους κοινούς θνητούς. Ο αυτοκυριαρχικός μπορεί κάλιστα να παθιάζεται, να παίζει, να εμπνέει, να παρασύρει. Το μυστικό λέγεται διάκριση. Να διακρίνει την κατάλληλη συμπεριφορά γιά κάθε περίσταση και να δρα αναλόγως.
    Τι δεν είναι υποχρεωτικά ο αυτοκυριαρχικός; Αλάνθαστος, αλλαζονικός, ανάλγητος. Η αυτοκυριαρχία δεν αποκλείει εκδηλώσεις τρυφερότητας, ακόμα και αδυναμίας. Δεν αναιρεί τις ανθρώπινες αδυναμίες. Δεν τις επικαλείται όμως ως άλλοθι.
    Θα μου πείτε, υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι; Όχι πολλοί, αλλά υπάρχουν. Αξίζει να τους ψάξετε. Άν και θα σας προλάβουν εκείνοι. ..
     
    Last edited: 27 Αυγούστου 2018
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Η Αυτοκυριαρχια ειναι μια ικανοτητα, που ξεχωριζει τους/τις κυριαρχους της Κρεβατοκαμαρας απο τους Κυριαρχους/ες.