Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. Dux

    Dux Regular Member

  2. «Επιστρέφουμε εκεί σήμερα όλοι, σ' αυτές τις θεμελιώδεις ερμηνείες του σύμπαντος που επινόησε το ελληνικό πνεύμα, μέσω του Αναξίμανδρου, του Ηράκλειτου, του Παρμενίδη, του Εμπεδοκλή, του Δημόκριτου και του Αναξαγόρα. Από μέρα σε μέρα γινόμαστε περισσότερο Έλληνες, πρώτα ασφαλώς στις αντιλήψεις μας και τις αξιολογήσεις μας, σαν να είμαστε ακριβώς ελληνίζοντα φαντάσματα. Αλλά ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα γίνουμε φυσιολογικά Έλληνες! Είναι αυτό και πάντοτε θα είναι αυτό που περιμένω από το γερμανισμό!».

    Φρειδερίκος Νίτσε.
     
  3. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    "Βαρετός είναι ένας άνθρωπος που αφαιρεί τη μοναχικότητα σου χωρίς να σου παραχωρεί συντροφιά."
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Ο θυμός σε δηλητηριάζει.

    Μια μέρα ο Βούδας περπατούσε μέσα σε ένα χωριό. Ένας πολύ θυμωμένος και αγενής νεαρός τον πλησίασε και άρχισε να τον προσβάλλει.
    «Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να διδάσκεις τον κόσμο! Είσαι τόσο χαζός όσο όλοι! Δεν είσαι τίποτε άλλο παρά ένας απατεώνας!»
    Ο Βούδας δεν αναστατώθηκε από αυτές τις προσβολές. Αντ’αυτού ρώτησε το νεαρό:
    «Πες μου, εάν αγοράσεις ένα δώρο σε κάποιον και αυτός δεν το πάρει, τότε σε ποιόν ανήκει το δώρο?»
    Ο νεαρός έκπληκτος με το παράξενο της ερώτησης απάντησε στον Βούδα:
    «Το δώρο θα ανήκε σε μένα επειδή εγώ το αγόρασα».
    Ο Βούδας χαμογέλασε και είπε: «Σωστά. Και αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με το θυμό σου.»
    ‘Όταν θυμώνεις μαζί μου και εγώ δεν αισθάνομαι προσβεβλημένος , ο θυμός επιστρέφει και μένει πίσω σε σένα. Εσύ γίνεσαι δυστυχισμένος και όχι εγώ. Το μόνο που πετυχαίνεις είναι να κάνεις κακό στον εαυτό σου.»
    Ο νεαρός κοίταζε μπερδεμένος.
    Ο Βούδας συνέχισε «Αν θέλεις να σταματήσεις να πληγώνεις τον εαυτό σου, θα πρέπει να απαλλαγείς από τον θυμό σου και να τον μετατρέψεις σε αγάπη. Όταν μισείς τους άλλους γίνεσαι δυστυχισμένος αλλά όταν αγαπάς τους άλλους, όλοι είναι ευτυχισμένοι».
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μην συναναστρέφεσαι τρελούς.
    Πες τους με σταθερότητα:
    Δεν πληρώνομαι για ν’ακούω μωρολογίες.
    Είσαι αμετανόητα ηλίθιος.

    Γουιλιαμ Μπαροουζ
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Our deepest fear is not that we are inadequate.
    Our deepest fear is that we are powerful beyond measure.

    It is our light, not our darkness that most frightens us.
    We ask ourselves, Who am I to be brilliant, gorgeous, talented, and fabulous?
    Actually, who are you not to be? You are a child of God.
    Your playing small does not serve the world.
    There is nothing enlightened about shrinking so that other people will not feel insecure around you.
    We are all meant to shine, as children do.
    We were born to make manifest the glory of God that is within us.
    It is not just in some of us; it is in everyone and as we let our own light shine, we unconsciously give others permission to do the same.
    As we are liberated from our own fear, our presence automatically liberates others.
    Marianne Williamson

     
  7. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Το μπουτσο κλαίγανε...  

    Απογοητευμενη σύζυγος.
     
  8. _Aether_Ror_

    _Aether_Ror_ Homo Dominus

    «Ask not what your Master can do for you, ask what you can do for your Master»
    A. R.
     
    Last edited: 19 Ιουλίου 2017
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε θέλω να πεθάνετε για την πατρίδα σας. Θέλω να κάνετε τους εχθρούς σας να πεθάνουν για τη δική τους.

    George S. Patton
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    «Οι άνθρωποι δεν προσέχουν αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι, όταν είναι ευτυχισμένοι». Άντον Τσέχωφ
     
  11. _Aether_Ror_

    _Aether_Ror_ Homo Dominus

    ''Master είναι αυτός που σκοτώνει την κατσαρίδα, slave είναι αυτός που την μαζεύει''
    A.R.
     
  12. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Σκληρό όριο.....δεν μπορώ ούτε να τη βλέπω