Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βιασμός στη Ξάνθη-Να μη γίνει Αμάρυνθος η Ξάνθη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ειδήσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Siren_Peisinoe, στις 7 Μαρτίου 2015.

  1. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Την Κυριακή 1 Μάρτη 2015 τα ξημερώματα συντελέστηκε ο βιασμός μιας φοιτήτριας στην Ξάνθη από δυο γνωστούς της άντρες. Η κοπέλα βρήκε τη δύναμη να καταγγείλει το βιασμό της και οι δυο άνδρες συνελήφθησαν. Την Πέμπτη απολογήθηκαν στην ανακρίτρια, η οποία διαφώνησε με την προφυλάκιση των βιαστών, ενώ ο εισαγγελέας ήταν υπέρ της προφυλάκισης τους. Οι βιαστές περιορίστηκαν κατ΄οίκον μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα που θα παρθεί η απόφαση για την προφυλάκισή τους από το δικαστικό συμβούλιο.

    Οι δυο άντρες αρνούνται το βιασμό και υποστηρίζουν πως επρόκειτο για συναινετικό σεξ. Πρόκειται για άνδρες που προέρχονται από γνωστές οικογένειες της Ξάνθης και έχουν προσλάβει μεγαλοδικηγόρους για την υπεράσπισή τους. Οι φίλοι και συγγενείς των βιαστών τους υποστηρίζουν, είχαν συγκεντρωθεί έξω από το δικαστήριο την ημέρα της απολογίας τους και προσπαθούν να φιμώσουν οποιαδήποτε φωνή στηρίζει την κοπέλα που βιάστηκε και καταγγέλλει τον βιασμό. Προσπαθούν να στρέψουν το κλίμα στην κοινωνία εναντίον της κοπέλας αναπαράγοντας σεξιστικά και μισογυνικά σχόλια που ενοχοποιούν το ίδιο το θύμα.

    Πρόκειται για μια περίπτωση που θυμίζει τα γεγονότα της Αμαρύνθου το 2006 όπου κάποιοι μαθητές βίασαν τη Βουλγάρα συμμαθήτριά τους και επειδή ήταν γιοι γνωστών οικογενειών του χωριού, όλη η τοπική κοινωνία στράφηκε εναντίον της μαθήτριας και την κατηγόρησε και τελικά ακόμη και το δικαστήριο τους αθώωσε.

    Η κοπέλα έδειξε το γενναίο δρόμο της καταγγελίας σε όσες γυναίκες βιάζονται και δεν κάνει πίσω παρά το επιθετικό κλίμα που προσπαθούν να δημιουργήσουν κάποιοι σεξιστές στην πόλη. Με την πλήρη υποστήριξη της οικογένειάς της και τη στήριξη των φεμινιστικών ομάδων ένας βιασμός που καταγγέλλεται και εκδικάζεται αποτελεί μια ηλιαχτίδα στο σκοτεινό αριθμό των βιασμών που συμβαίνουν καθημερινά.

    Η κοινωνία της Ξάνθης καλείται να αποδείξει πως δεν είναι Αμάρυνθος.

    Πηγή:
    http://www.fylosykis.gr/2015/03/βιασμός-στην-ξάνθη-να-μην-γίνει-αμάρυν/
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Παλιό το άρθρο, αλλά τίποτα δεν αλλάζει, γιατί δεν μιλάμε γι αυτό, δεν αλλάζει η στάση των ανθρώπων, της κοινωνίας και της πολιτείας για το τεράστιο θέμα του βιασμού....
    Τις τελευταίες μέρες έφριξε η κοινή γνώμη με τον 40χρονο παιδεραστή (θου Κύριε...), αλλά η ίδια κοινωνία αποδέχεται σιωπηλά τους καθημερινούς βιασμούς κοριτσιών και γυναικών, κάνοντας ωραιότατο τουμπεκί ψιλοκομμένο...

    http://classwar.espiv.net/?p=3885
     
  3. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    αυτό μας έλειπε να μην καταδικάζανε και τους παιδεραστές....
    αλλά όχι, ας έβγαινε κάνας άνδρας να καταγγείλει βιασμό και εκεί να βλεπες τι θα γινόταν.. ακόμη πιο μεγάλο ταμπού.
    Γιατί μη μου πείτε ότι δεν έχουν βιασθεί ομοφυλόφυλοι άνδρες από στρέιτ άντρακλες που δικαιολογούν τις πράξεις τους λέγοντας "αφού τα τραβάει ο οργανισμός τους να δουν την γλύκα , να τιμωρηθούν τα πουστρόπαιδα".
    Ναι τα έχω ακούσει αυτά να λέγονται στο διπλανό τραπέζι μιας καφετέριας πριν μερικά χρόνια.
    Είχα και γνωστό μου ο οποίος παρολίγον να πέσει θύμα βιασμού λόγω της ομοφυλοφυλίας του .
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δια νόμου χημικός ευνουχισμός για παιδόφιλους στη Ρωσία.

    Νέο κύκλο συζητήσεων, σε παγκόσμιο επίπεδο, έχει πυροδοτήσει η έγκριση του Ρώσου Πρωθυπουργού, Ντμίτρι Μεντβέντεφ, ο οποίος υπέγραψε σήμερα νόμο με τον οποίο επιτρέπει την καταδίκη σε χημικό ευνουχισμό για τους παιδόφιλους που κρίνονται ένοχοι για σεξουαλική κακοποίηση παιδιών μικρότερων των 14 ετών.


    ( http://www.kontranews.gr/kosmos/item/49500-xhmikos-eynouxismos )


    P.s : Ποιος νομίζει ότι είναι ο καθένας, που θα επιβάλλει με τον έναν η με τον άλλο τρόπο ''θανατική ποινή'' ή ''ευνουχισμό''...
    έχω τις ενστάσεις μου.



     
  5. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Καμια ενσταση...
    Οταν κανεις τετοιες κτηνωδεις πραξεις απεναντι σε παιδια πρεπει να σε σταματησει καποιος .
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τότε γιατί δεν καταδικάζουν όλους όσους φέρουν στο μητρώο τους, εγκληματικές πράξεις να τους επιβληθούν οι εν λόγω ποινές;
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Νομίζω ότι η Σειρήνα δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο, ας με διορθώσει η ίδια αν κάνω λάθος, το θέμα είναι οι απόψεις μας πάνω στον βιασμό, η τιμωρία των βιαστών είναι αυτονόητη, η Ρωσία είναι το Βατερλώ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η Ελληνική κοινωνία πάλι δαιμονοποεί τους δράστες επιλεκτικά, ενώ θα έπρεπε καθολικά να καταδικάζεται το φαινόμενο....
    Δεν είμαι υπέρ της θανατικής ποινής για κανένα αδίκημα....
    Από την άλλη ο χημικός ευνουχισμός δεν μου φαίνεται και τόσο κακή ιδέα...
    Σκληρό και ανάλγητο μεν, αλλά σε καμία περίπτωση τόσο σκληρό όσο το πραχθέν αδίκημα...
    Μακάρι με τον χημικό ευνουχισμό να αντισταθμιζόταν ο ψυχικός ευνουχισμός...τουλάχιστον να αποφευχθούν περισσότεροι....
     
  8. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Να ισχύσει ότι και για τους παιδεραστές.

     
     
  9. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Καλά τα λέει η brenda , μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά πράγματα.
    Δε σου είπα να τους ρίξουν στη κιλοτίνα ή στην ηλεκτρική καρέκλα κλπ. (αν και σε κάποιες περιπτώσεις είμαι υπέρ της θανατικής ποινής διατηρώ πολλές ενστάσεις ως προς την ορθότητα )
    Ούτε για ευνουχισμό κανονικό , αλλά χημικό.
    Ναι , είμαι υπέρ σε αυτό.
    Και δε μίλησα γενικότερα για εγκληματίες αλλά για παιδόφιλους.
    Ένας παιδόφιλος είναι ένας άρρωστος άνθρωπος , και ως τέτοιος θα πρέπει να αντιμετωπιστεί.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση μόνο αυτό τον τρόπο βρίσκω θεμιτό.
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Googλαρα προ ολίγου τη λέξη παιδόφιλος και μου έβγαλε το εξής αποτρόπαιο και τρομακτικό:

    Θανατική ποινή τώρα για τους παιδόφιλους!

    P.s: To θέμα χρήζει τεράστιας ανάλυσης, με προβληματίζει ιδιαίτερα.
     
  11. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    ανοιξε ενα θεμα λοιπον, και το συζηταμε.
    παρα αυτα οι βιασμοι, ειτε συμβαινουν σε γυναικες, ανδρες ή παιδια ειναι πραξεις καταδικαστεες και αποτροπαιες κυριως σε μικρες αθωες ψυχες.
    αντιπαθω ιδιαιτερως τα παιδια, μα αυτο δε σημαινει πως γουσταρω την κακοποιηση τους με οποιοδηποτε τροπο!
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Φανταστειετε απλα καποιος ανωμαλος να το κανει αυτο στο παιδι σας, στην μικρη σας αδερφη κτλ.