Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βιβλία με Αφέντρες και Σκλάβους (BDSM σχέσεις)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος frendy, στις 5 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. frendy

    frendy Regular Member

    Θα ήθελα να μου προτείνεται ορισμένα βιβλία (κατά προτίμηση στα ελληνικά) που να διαπραγματεύονται μία BDSM σχέση.

    Εγώ έχω διαβάσει το "Η Αφεντρα και ο Σκλάβος" και τώρα διαβάζω την "Αφροδίτη με τις Γούνες"

    Υπάρχει κάποιο άλλο και αν ΝΑΙ ποιο?

    Ακούω τις προτάσεις σας και ευχαριστώ προκαταβολικά.
     
  2. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Βιβλία με Αφέντρες και Σκλάβους (BDSM σχέσεις)

    male part

    ενα που έχω εδώ είναι το:
    "ασε με να σε δέρνω κάπου κάπου".

    πίσω γράφει:
    "Κυρία ζητά γελωτοποιό.Μισθός ικανοποιητικός."
    Ετσι έλεγε η αγγελία της Δωροθέας,ωραίας,
    πετυχημένης και δυστυχισμένης κόρης
    μεγαλοεπιχειρηματία.Ο Γιάννης ,καλοφτιαγμένος
    και γοητευτικός,προσλαμβάνεται επειδή απαντά
    έξυπνα και πρωτότυπα στις τρελές ερωτήσεις
    της Δωροθέας.Ετσι,το παράξενο ζευγάρι της
    νεαρής κυρίας και του γελωτοποιού της αρχίζει
    να περιφέρεται στα κλαμπ και στα παρτι των
    βορείων προαστίων,παίζοντας διαρκώς
    ενα διαλεκτικό παιχνίδι αλληλοκαταστροφής:
    εκείνη μισεί τους άντρες εξαιτίας της ανοησίας
    και εξουσιομανίας τους,εστω κι αν τους μιμείται
    για χάρη της καριέρας της.Εκείνος ήταν πάντα
    βίαιος και κυνικός με τις γυναίκες.Καθώς
    η Δωροθέα αντιστέκεται στον έρωτα,ο Γιάννης
    αρχίζει να στρέφει την <<αρσενική>> του
    βιαιότητα στον ίδιο του τον εαυτό.Σύντομα
    παρασύρονται σ'ενα αδιέξοδο παράφορου,
    σαδομαζοχιστικού πάθους...
     
  3. doulos

    doulos Regular Member

    Ένα βιβλίο που μου αρέσει πάρα πολύ είναι ενός Ιάπωνα συγγραφέα που ονομάζεται Τανιζάκι. Ο τίτλος του βιβλίου είναι: "Το πορτραίτο της Σούνκιν." Περιληπτικά αναφέρεται σε έναν άνδρα που αγαπά μαζοχιστικά μια γυναίκα και αφιερώνεται σε αυτήν. Αν θυμάμαι καλά είναι εκδόσεις Καστανιώτη, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δε το έχω αυτή τη στιγμή πρόχειρο.

    Από τις εκδόσεις Εξάντας έχει κυκλοφορήσει επίσης το βιβλίο του Μαζόχ "Σκληροί Έρωτες"

    Και τα δυο βιβλία μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί αποτελούν εξαιρετικά ρομαντικές εκφράσεις σχέσεων κυριαρχίας-υποταγής.

    Ενδιαφέρον παρουσιάζει επίσης το ρώσικο διήγημα "Πρώτη Αγάπη" από τον Ιβάν Τουργκιέγεφ, εκδόσεις Ζαχαρόπουλος. Κυρίως θέμα του η ψυχοσωματική υποταγή ερωτευμένων ανδρών.

    Αν τα διαβάσετε πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας και θα χαιρόμουν να δούμε και άλλες προτάσεις για συγκινητικές αναγνώσεις!
     
  4. doulos

    doulos Regular Member

    Επίσης το μυθυστόρημα του Εμίλ Ζολά '' Νανά '' περιέχει προς το τέλος του μια ωραία μαζοχιστική σκηνή.
     
  5. naida

    naida Regular Member

    Ένα βιβλίο σχετικό με BDSM που είχα διαβάσει πρίν αρκετά χρόνια και μου αρέσει πολύ είναι
    "Τα μαύρα φεγγάρια του Έρωτα" (Lunes de fiel) από τον Πασκάλ Μπρύκνερ (Pascal Bruckner).
    Η μεταφορά του στον κινηματογράφο δε μου άρεσε (δεν κατάφερα να το παρακολουθήσω όλο)
    και είχε πολλές ελλείψεις σε σχέση με το βιβλίο.
    Δεν έχω ξεχάσει ακόμη το τέχνασμα με το κοινό ταξίδι που είχε χρησιμοποιήσει ο ήρωας του βιβλίου
    για να ξεφορτωθεί τη φίλη του.

    Περιγραφή:
    Πώς να ξεφύγει κανείς από τη μονοτονία της ζωής του ζευγαριού; Ανάγοντας τον έρωτα
    σε ειδωλολατρία, καταφεύγοντας στα βίτσια ή καταστρέφοντας, αφανίζοντας σιγά-σιγά
    το σύντροφό του; Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα των ηρώων του μυθιστορήματος.
    Στα μαύρα φεγγάρια του έρωτα έχουμε μια διπλή ιστορία: απ' τη μια η ανελέητη καταγραφή
    της ερωτικής "έκπτωσης" κι απ' την άλλη μια ιστορία "κεκλεισμένων των θυρών", μέσα στον περιορισμένο
    χώρο ενός καραβιού.
    Τα μάυρα φεγγάρια του έρωτα είναι πρώτα απ'όλα ένα μυθιστόρημα της "αγριότητας".
    Οι ήρωες του,πλάσματα σημαδεμένα με το στίγμα μιας συναισθηματικής αναπηρίας, καταλήγουν
    να βρίσκουν την ευτυχία μονάχα μέσα στο μίσος.
    Το έργο αυτό είναι η άλλη όψη του σύγχρονου όνειρου, της υποχρεωτικής ευφορίας,
    φέρνει στο φως τ' αδιέξοδα της ιδιωτικής ζωής, από τη στιγμή που η ζωή αυτή
    αναδιπλώνεται στον εαυτό της και καταρρέει κάτω από το βάρος της κενότητάς της.

    (Δυστυχώς δε θυμάμαι άλλα βιβλία.)
     
  6. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Απάντηση: Βιβλία με Αφέντρες και Σκλάβους (BDSM σχέσεις)

    ψαξε στα βιβλια του ζεραρντε βιλλιε.ειδηκα αυτα με τον αστυνομο κορεντεν.εκδ.time aoyt