Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΒDSM . Τρόπος ζωής ή ανάγκη εποχής...?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Lousifer, στις 13 Νοεμβρίου 2014.

  1. Lousifer

    Lousifer Παράδεισος χωρίς σεξ ? Δεν θα ήταν κόλαση?

    Το BDSM δεν ανακαλύφθηκε πρόσφατα, αυτό το ξέρουμε. Τα τελευταία 10 χρόνια όμως παρατηρούμε μια παραμόρφωση στην Ελλάδα που μάλλον οφείλετε σε κοινωνικοψυχολογικούς παραγοντες και στην αδυναμία πλεον έκφρασης των "θέλω" μας .
    Οι περισσότεροι άντρες δεν είναι πια άντρες αλλά ζελεδάκια, οι γυναίκες εχουν αρχίσει και φρικάρουν απο την αυξηση των gay (δεν έχω τίποτα εναντιον τους) και το bdsm ανθίζει βοηθούμενο απο βιβλιαράκια τυπου αποχρώσεις γκρι και ήρωες καρτουν τυπου cat woman και batman.
    Αν διακρίνεται μια πικρία για την σημερινή κατάσταση ζητώ την κατανοησή σας.
     
  2. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Οι "μόδες" έρχονται και παρέρχονται. Τα πάντα ανακυκλώνονται.. Δεν ξέρω για το τι γινόταν πριν 10 χρόνια ( μιας και εγώ "κυκλοφορώ" εδώ πέρα κάτι μήνες και στο μυαλό μου η όλη κατάσταση παίζει κάνα χρόνο και κάτι ), αλλά σίγουρα με χαροποιεί το γεγονός πως κάποια "ταμπού" αρχίζουν να άρονται.
    Το ποιος θα "μείνει" και το ποιος θα "φύγει" νομίζω είναι εμφανές.. Όπως και σε κάθε περίπτωση, έτσι και στη δική μας, αυτό που μετράει είναι η ενδοσκόπηση. "Τι κάνω;", "Γιατί το κάνω;", "Γιατί μου αρέσει;" και λοιπές ψυχο-τέτοιες ερωτήσεις στον εαυτό μας...

    Όταν κάποια φίλη έκανε το πρώτο της piercing, κάποιες φίλες ήταν αρνητικές.. Το ίδιο και με το tattoo.. Όταν μία φίλη μου χαρακώθηκε ( δεν ξέρω τη διεθνή ορολογία ), οι περισσότερες ήμασταν αρνητικές.. Σιγά-σιγά όμως τα πράγματα αλλάζουν... Δείτε, για παράδειγμα, τι γίνεται με τα tattoos.. Όλος ο κόσμος κάνει και το καλύτερο είναι πως η υποδοχή τους είναι βαθμιαία όλο και μεγαλύτερη.
    Έτσι και με το bdsm.. Και μενα η κολλητή μου διαβάζει τις 50 αποχρώσεις και θέλει να κάνει ό,τι και η πρωταγωνίστρια.. Της λέω πως είναι άρλεκιν αυτό που διαβάζει και το ξέρει και η ίδια.. Το ότι διαβάζει κάτι το οποίο την ενθουσιάζει δε σημαίνει πως αυτό θα ακολουθήσει και στην υπόλοιπη ζωή της...

    Εν κατακλείδι, για μενα το bdsm είναι τρόπος ζωής. Και μιλάω πάντα μόνο για το εγγύς μέλλον. Αν κάποιοι, λόγω μόδας και ανάγκης εποχής, έρχονται πιο κοντά σε ένστικτα αδιάβατα, εμένα προσωπικά δε με εκπλήσσει, ούτε με χαλάει, ούτε με χαροποιεί.. Μάλλον με αφήνει ουδέτερη. Σημασία έχει πως ό,τι σε ενδιαφέρει κάθε φεγγάρι να σε βοηθάει κάθε τόσο στη βελτίωσή σου..

    Πολύ ωραίο νήμα : )
     
  3. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ας χρησιμοποιήσω παραφρασμένο κάποιο στρατιωτικό ρητό:
    "Έρχονται όσοι θέλουν,μένουν όσοι πραγματικά το νιώθουν και το ζουν"
     
  4. RottenApple

    RottenApple New Member

    Μην εισαι hipster  
    Ειδικα στο bdsm και να το παιζουν καποιοι πιο hardcore απ'οτι ειναι δεν σε νοιαζει ...
    Οντως παει πακετο με την ολη μοδα tattoo -piercing -hardcore μουσικη -vansakia -σκουρο κραγιον. Αλλα τι γινεται .... Αμα το φορας γιατι το βλεπεις φαινεσαι σαν αχαρη κουκλα βιτρινας ,δεν εισαι εσυ .
    Αμα ακους κατι επειδη το ακουνε ολοι της "φασης" εσυ δεν απολαμβανεις πραγματικα την μουσικη , και ποτε δεν θ την κατανοησεις οσο καποιος που οντως την γουσταρει .
    Αν θες να το παιξεις κυριαρχικος η hardcore γκομενα απλα θα κανεις ....κατι που δεν θα σου δωσει τοση απολαυση οσο σε καποιον που ειναι η φυση του και το κανει ειλικρινα .
    Απλα καποιοι ανθρωποι το ψαχνουν και καποιοι τρωνε οτι τους πασαρουν.
     
  5. Lousifer

    Lousifer Παράδεισος χωρίς σεξ ? Δεν θα ήταν κόλαση?

    Hipster. .... ( ασχολίαστο )  
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Οι γυναίκες μπορεί να φρικάρουν από την αύξηση των gay ( με τους οποίους δεν έχω τίποτε ούτε εγώ, τουναντίον ) και την "ζελεδοποίηση" των αντρών...Αλλά και πολλοί έτερο άντρες έχουν πλέον φρικάρει με την "φθίνουσα" πορεία του γυναικείου φύλου στα θέματα που αφορούν τον ερωτισμό ( και δεν φτάνει μόνο ένα όμορφο περιτύλιγμα για να κάνει μια γυναίκα ποθητή )...Ως προς το BDSM και το γεγονός ότι τείνει να γίνει "ευρείας κατανάλωσης"...Εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω τίποτε το μεμπτό...Ο καθένας είναι ελεύθερος να ονομάζει τις σεξουαλικές του περιπτύξεις όπως του αρέσει...Να πλασάρει την πάρτη του όπως του αρέσει...Και αν ο/η σύντροφος του γουστάρει εκείνα που κάνουν μαζί...Ας το ονομάσουν και πόκα η εναλλακτικό τάβλι μετά κλαρίνων και "κουτάλας"....

    Και τουλάχιστον εμένα ποσώς μ' ενδιέφερε/ενδιαφέρει αν κάποια μαζί μου αντί για την "καθαρή ουσία", στο τέλος έκανε "χρήση" βουδουσουμιάρικης "μεθαδόνης"...Το σημαντικό είναι ότι τουλάχιστον δεν κινδύνευσε, ούτε θα κινδύνευε σε καμία περίπτωση η σωματική της ακεραιότητα μαζί μου...Μετά αν δεν της άρεσε το "ρεπερτόριο" μου...Η πόρτα μου ήταν και θα είναι πάντα ανοιχτή, τα σκυλιά δεμένα και έξω γεμάτο από πέοντες σίγουρα πιο προικισμένους και πιο βουδουσουμικά ορθόδοξους από τον δικό μου...Ήταν και θα είναι πάντα ελεύθερη να πήγαινε/πάει να τους βρει...

    Σε μένα δεν άρεσε ποτέ να μου βάζω ετικέτες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κατακρίνω εκείνους που τους αρέσει...Και τους διάφορους κανόνες και τα "ευαγγέλια" πρώτα τα "αλέθω" και μετά κρατάω μόνο τα στοιχεία που σ' εμένα ταιριάζουν...Αλλά στα 40 μου πλέον ( σχεδόν 41 )...έχω την εντύπωση ότι πολλές ( γιατί αυτός είναι ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός ) έχουν ανάγκη από επιστροφή στα "θρανία"...Να μάθουν πρώτα την "προπαίδεια" δηλαδή...Άντρας-Γυναίκα-Ολόκληρα σώματα ( όχι μόνο συγκεκριμένα τους κομμάτια ) και με λίγο τσίγκλισμα του μυαλού που ποτέ δεν χαλάει-έλξη αληθινή-που και που λίγο συναίσθημα ( η λίγο ενδιαφέρον...και όχι πάντα ότι "κάτσει" αλα fast food, κάτι που ισχύει και για τους δυο ) που δεν χαλάει ούτε κι εκείνο-έλλειψη ταμπού και τρελών προσδοκιών ( κάτι που ισχύει επίσης και για τους δυο )-ευχαρίστηση και του παρτενέρ και όχι μόνο δική μας ( κάτι άλλο που ισχύει και για τους δυο...)- και πάνω απ' όλα να ξέρουν τουλάχιστον στο ελάχιστο πια είναι τα όρια τους, τι θέλουν, τι είναι διατεθειμένες να δώσουν... Και πως να το ζητούν χωρίς "φιογκάκια" και λοιπά πανηλίθια τεχνάσματα των οπισθίων η σπάσιμο όρχεων...Και αφού κάνει κτήμα του καλά το "μάθημα" αυτό η όποια πλειοψηφία των "αιθέριων υπάρξεων" ( γιατί εμένα τ' αρκετά χρόνια μου στο σεξουαλικό η και το συναισθηματικό κουρμπέτι, ευτυχώς η δυστυχώς αυτό μου δίδαξε...και σίγουρα δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες...) ας πιάσει η ξαναπιάσει τα φετιχοβουδουσουμικά "τεφτέρια", αν συνεχίζουν να τους τραβούν τόσο πολύ την προσοχή...

    Αλλά πρώτα κάποιος/α μαθαίνει να περπατάει...Και μετά ανεβαίνει σε ποδήλατο...Εγώ τουλάχιστον έτσι το είχα μάθει το "παραμύθι"...Μπορεί να είμαι και λάθος... 

    Ταπεινή γνώμη όπως πάντα...Ως προς το "γιαλατζί " η όχι BDSM, δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο...Ούτε τα θέματα περί "λειψής" σεξουαλικής συμπεριφοράς ( αντρών και γυναικών )...Γνωρίζω πάρα πολύ καλά άλλη μια δυτικοευρωπαική χώρα ( στην οποία έζησα τουλάχιστον τα ίδια χρόνια που ζω στην Ελλάδα...Χώρα μεσογειακή...) στην οποία συνάντησα παρόμοιες "θεματικές"...Και κατά τον "μύθο" οι γυναίκες τουλάχιστον εκεί είναι αρκετά φλογερές, όπως και οι άντρες της...

    Για μένα το BDSM είναι άλλες φορές η "τούρτα"...άλλες το "κερασάκι"...Ανάλογα με το τι μου ξυπνάει εκείνη που είναι δίπλα μου...Όπως και το τι ζητάω εκείνη την χρονική περίοδο από την σεξουαλική μου ζωή...Και η όποια Κυριαρχικότητα μου δεν βασίζεται στα "όργανα"...αλλά πηγάζει από τον χαρακτήρα μου...Που καλώς η κακώς είναι "άθλιος" και τρελά δύσκολος...τόσο εντός, όσο και εκτός "κρεβατιού"...
     
  7. Alpha Noir

    Alpha Noir Regular Member

    @Tenebra_Silente, θεωρώ αυθαίρετο το συμπέρασμά σου, πως πρώτον υπάρχει αύξηση των gay, εκτός αν εννοείς το δικαίωμά τους να εκδηλώνουν τη σεξουαλικότητά τους που μπορεί να σου δίνει την εντύπωση πως "αυξάνονται", και δεύτερον το επίσης αυθαίρετο πως "οι γυναίκες" ενοχλούνται από αυτό. Όχι, δεν ενοχλούνται. Τουλάχιστον όχι όλες οι γυναίκες, γιατί δεν έχουν όλες θυγατηροποιήσει τις αντιλήψεις αυτές που στηρίζουν τέτοιου τύπου συμπεράσματα. Η βεβαιότητα πως οι "άνδρες ζελεδοποιούνται" γιατί υπάρχουν οι gay είναι μία αντίληψη ομοφοβική. Δεν απειλείται καμία γυναίκα από κανέναν gay. Δεν υπάρχει καμία αντιπαλότητα μεταξύ τους μην χάσουμε τους άνδρες. Απορώ πως κατά τ' άλλα ψαγμένα άτομα εκφράζουν τέτοιες απόψεις.
    *Τα ίδια ισχύουν και για την κρίση σου πως οι γυναίκες κατακρημνίζονται ως προς τον ερωτισμό τους.
    Θα ήθελες να μου πεις με τι επιχειρήματα το στηρίζεις και αυτό;
     
  8. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Πέραν του ερεθιστικού του πράγματος, τον σαδισμό και τον μαζοχισμό δηλαδή, υπάρχει και μια κρυφή χάρη, που κάποιοι από μας μπορεί να επιζητούν. Την οικονομία. Σε επίπεδο μόνιμης σχέσης, οι προκαθορισμένοι κανόνες, μπορεί να εξυπηρετούν πραγματικά σπασαρχιδίστικες καταστάσεις σε όλα τα επίπεδα (ιδίως τα οικογενειακά θέματα για όσους ξέρουν). Οπότε γιατί όχι. Τρόπος ζωής, υπό κατάλληλες προϋποθέσεις      
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Ειλικρινές, περιεκτικό...χωρίς φιοριτούρες....respect....
     
  10. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Και αυτός ο χώρος μαγαρίστηκε από μονάδες, ελλείψει παιδείας και δη Νεοτσιφτετέλληνες. Δε διακατέχεσαι καθόλου από πικρία, αλλά από άψογο ρεαλισμό της όλης (παραμορφωμένης) κατάστασης. Πίστεψέ με, το αυθεντικό BDSM οφείλει να χτυπήσει πρώτα το μυαλό και ύστερα το κορμί. Αλλοίμονο όμως...

    Υ.Γ.: Θετικό αλλά και ταυτοχρόνως αρνητικό, το γεγονός ότι (συν)ομιλώ στο κοινωνικό μου δίκτυο για BDSM και σε συσχετισμό με πριν μία δεκαετία, εικοσαετία, πολύς κόσμος, άνδρες και γυναίκες, γνωρίζουν, καταλαβαίνουν. Άρση taboo;
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    **Off Topic**

    Εγώ δεν φρικάρω καθόλου, θέλω έναν gay στο κρεβάτι μου, αστο ζελέ και πιάσε ένα ρυζόγαλο!.. : -)
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κι εγώ θέλω μια λεσβία στο πάτωμα μου...αλλά είναι πιο πιθανό να μην ξαναβάλω φούστα στην ζωή μου ( δηλαδή με τίποτε ), παρά να μου κάτσει λεσβία. Τουτέστιν άσε τα γλυκά και απάντα στο θέμα του νήματος που είναι άλλο χαχαχα...

    Υ.Γ. Στην είπα ? Με κάθε συμπάθειο αδελφούλα μου βαρεμένη...    
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2015