Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΒDSM και ΟΡΜΟΝΕΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Yiannis, στις 1 Οκτωβρίου 2006.

  1. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Εδω και καιρό εχω την περιέργεια γιατι 8 στις 10 γυναίκες τυχαίνει να ειναι
    υποτακτικές (submissives) και 8 στους 10 αντρες Κυριαρχικοί ?

    Μημπως οφείλεται στις ορμονολογικές διαφορες ? Για παραδειγμά ξερω οτι
    τα υψηλά επίπεδα τεστοστερονής είναι υπέυθυνα για την επιθετικότητα καθώς
    και εξηγουσαν σε ενα περιοδικό men's Health πως η ίδια ορμόνη ειναι
    υπεύθυνη στο γιατί οι αντρες δεν μπορούν να κλάψουν με την ίδια ευκολία
    που μπορεί μια γυναίκα.

    Εμένα που μου αρέσουν τα σενάρια υποταγής με φετιχιστικό περιεχόμενο
    και οι κυριαρχικές γυναίκες λέτε να οφειλεται σε ορμονολογική διαταραχή ?
    Μημπως εκεί οφείλεται και η αποστροφή μου από την γενετήσια πράξη ?

    Παντως ειχα μετρήσει μια φορα την ολική και ελεύθερη τεστοστερόνη μου
    και ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά επίπεδα. Μια ενδοκρινολόγος είχε πει
    οτι αυτό συμβαινει πολλες φορές σε αθλητές αθλημάτων αντοχής
    Και ονομάζεται μεταβολικός υπογοναδισμός άσκησης.

    Εγω εκανα εκεινη την περιόδο 16 χιλιόμετρα την ημερα επι 1 χρονο γιατι
    προσπαθούσα να χάσω βαρος. Καταφερα και εχασα 25 κιλά. Ετρεχα 8 χιλιομετρα
    πρωι και 8 βράδυ και στις ενδιάμεσες μέρες έκανα βάρη.
    Οποτε σκιζόμουν στη γυμναστική απουσιάζε ΕΝΤΕΛΩΣ η σεξουαλική μου διάθεση.

    Αν εκανα αποχή απο καθε ειδους ασκησης επι 1 εβδομαδα η σεξουαλική διάθεση
    επανερχόταν....

    Παντως για να γυρίσουμε στο θέμα μας. Πιστεύεται οτι οι σεξουαλικές προτιμήσεις
    μπορεί να οφειλονται στο ορμονολογικό προφίλ του καθενός ή οτι ειναι
    αποκλειστικά και μόνο καθαρά ψυχολογικό ???

    Περιμένω τα σχόλια σας.

    Φιλικά,
    Γιάννης.
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Γιάννη μου αμφιβάλλω αν οφείλονται όλα στις ορμόνες, σίγουρα όμως μεγάλο ρόλο παίζουν στην επιθετικότητα... όντας παλιός αθλητής ξέρω οτι οι ορμόνες μου δεν μεταβάλλονταν ούτε άλλαζε η σεξουαλική μου διάθεση, ίσως όμως σε άλλους ανθρώπους να είναι έτσι. Το σίγουρο πράγμα είναι οτι όλα είναι και ψυχολογικά... ίσως ο συνδιασμός γυμναστικής με μειωμένη ψυχολογική και σωματική κούραση να σε απωθούσε απ'το σεξ.
     
  3. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: ΒDSM και ΟΡΜΟΝΕΣ

    Μπορεί όντως να μην ηταν ορμονολογικό γιατι πειραματήστικα με πολυ μικρες
    (40 mg ανα 5 μερες) ποσότητες τεστοστερόνης (οι χρήστες αναβολικών κανουν 380mg
    ημερησίως !!) και τα αποτελέσματα ειχαν ως εξής :

    - ΣΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ : ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ, ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΕΞΙΑ ΚΑΙ
    ΕΥΦΟΡΙΑ.

    ΑΡΓΟΤΕΡΑ :

    - ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ

    - ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ

    - ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 40%

    - ΤΡΕΛΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ .. Παρα λίγο να σκοτώσω τον σκύλο μου χωρίς ιδιαίτερο
    λόγο και έγινα ρεζίλι και στην πλατεία που ειμουν..

    - ΜΕΓΑΛΗ & ΕΥΚΟΛΗ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ...Αν προχωρούσα στον δρόμο και διέκοπτε ενας
    αλλος πεζός την ταχύτητα της πορείας μου μπαίνοντας μπροστά μου, πολλες φορές τον
    (ντρεπομαι που το λεω) εβριζα.

    - ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΟΡΕΞΗ

    - ΑΚΜΗ !!! (ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΟΥΝ ΕΦΗΒΟΣ) ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ.


    Aλλα συμπτώματα δεν πρόλαβα να δώ γιατί την σταμάτησα αμεσως μετα απο 6 εβδομαδες
    χρήσης (με συχνοτητα 1 χαπι ανα 5 μερες)

    Οποτε ηδού η απορια : Πως γίνεται αφού η τεστοστερόνη μου ήταν στα κατώτερα
    φυσιολογικά όρια να μην αντεξα ούτε μια μικρή επιπλέον ποσότητα που οταν εκανα
    εξετάσεις αίματος οι τιμές δεν είχαν φτάσει ουτε στο 50% ανάμεσα στα αποδεκτά ορια ?
    για παραδειγμα χωρις τα χαπια η ολικη τεστοστερόνη ηταν στο 2.7 με τιμές απο
    2.6 - 8.0 και με τα χαπία πήγε στο 4.0 με ανωτερο παλι το 8.0

    Μετα διάβασα οτι τα όρια ειναι πολυ σχετικά και οτι εχει να κάνει και με την ευαισθησία
    του ατόμου στα ανδρογόνα...
    Δεν ξερώ ...παντως ακόμα και σήμερα εχω την απορία αν χρειάζεται να παρω ή οχι
    λίγα ανδρογόνα.

    παντως ...θα επρεπε κανονικα να πληρώνομαι ως πειραματόζωο με τόσα πειράματα που εχω
    κανει κατα καιρούς στον εαυτό μου ψάχνοντας την ταυτότητα μου.
     
  4. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: ΒDSM και ΟΡΜΟΝΕΣ

    Γιατί δε ρωτάς ένα γιατρό ή κάποιον ειδικό πάνω σ' αυτά τα θέματα; Νομίζω θα σε βοηθούσε αρκετά
     
  5. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: ΒDSM και ΟΡΜΟΝΕΣ

    Ειχα πάει σε μια ενδοκρινολόγο και με εβαλε και εκανα μια σειρά απο εξετάσεις
    γιατι οι ορμόνες μου είπε οτι αντιστοιχούσαν σε εναν 60χρονο !!!

    Ολες οι εξετασεις (απο υποφυση μεχρι υπερηχο ορχεων και αιματολογικές) έδειξαν
    φυσιολογικές . Ολη η αλυσιδα δηλαδη παραγωγής ορμονων ηταν φυσιολογική
    όστωσω το αποτελεσμα παρεμενε χαμηλές όρμονες εντος ομως φυσιολογικών οριων.

    Υπεθεσε οτι μπορεί να οφειλονταν σε δίαιτα και υπερβολική ασκηση που γινεται κατι
    που ονομαζεται "Μεταβολικος υπογοναδισμός" ...Αλλα ...οταν ξεκίνησα να τρώω
    παραπανω, ναί μεν ανεβηκαν οι ορμόνες, ανέβηκε ομως και το βαρος μου και αρχησαν
    να κρύβονται ή να θολώνουν οι κοιλιακοί μου, που τόση δουλειά είχα ρηξει για να
    τους κάνω ορατους.

    Βασικά ψαχνω να βρώ (οπως σε ολα αλλωστε) τρόπο να έχω και το σκυλί χορτάτο
    αλλα και την πίττα ολόκληρη.... Ισως προκειται για καποια ψυχολογική νεύρωση
    αλλα ειμαι γενικά κακομαθημένο ατομο (ισως φταιει η μάνα μου που παντα μου εκανε
    ολα τα χατήρια) και δύσκολα συμβιβάζομαι. Επίσης ειμαι ατομο "των ακρων" και αυτό
    δυσκολεύει διαρκως πολύ την ζωή μου σε όλες της τις εκδηλώσεις.

    Με αλλα λογια .....αστο μην το ψαχνεις...
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2006
  6. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Θα το πώ μια φορά και μόνο ΜΙΑ:

    Πάνε να δεις ένα διατροφολόγο/διαιτολόγο να σου κάνει ένα σωστό πρόγραμμα για να τρώς σωστά και να μην ανεβαίνει το βάρος σου... επίσης, αν και παλιός αθλητής, πάντα φρόντιζα να μην παίρνω χάπια για τεστοστερόνη, ή οτιδήποτε άλλο, ούτε καν κρεατίνη όπως Μου είχαν προτείνει από γυμναστήριο για αύξηση όγκου μυικού... ξεκίνα με ένα καλό διαιτολόγιο και έπειτα φρόντιζε 3 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο και να μην ξεθεώνεσαι... η πολύ γυμναστική μπορεί να σε κουράσει σωματικά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά το να επιρεαστεί κάτι ορμονικό δεν μπορώ να το ξέρω. Καλό θα ήταν να λύσει την απορία κάποιος γιατρός.
     
  7. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: ΒDSM και ΟΡΜΟΝΕΣ

    Από την κρεατίνη είχα πάθει αλλη ζημια !!   Και δεν μου την ειχε προτείνει κανείς
    μόνος μου την δοκίμασα βρισκοντας πληροφορίες στο ίντερνετ.
    Αυτή μου αυξησε πολύ απότομα την δύναμη χωρις να προλάβουν στο ίδιο διάστημα
    να δυναμώσουν τένοντες και κόκκαλα με αποτέλεσμα παρα λίγο να κόψω τον τένοντα
    τρικεφάλου. Φρικτή τενοντίτιδα. Δεν μπορούσα ούτε ενα κουμπί να πιέσω στο ασανσέρ
    χωρίς να εχω φρικτούς πόνους. Παραλληλα μου ειχε ανεβάσει και κάποιες τρανσαμινάσες
    στο συκώτι.
    Το περιέργο ειναι οτι φίλοι μου που την δοκίμασαν δεν ειχαν παρενέργειες !
    γιατι ολα τα ασχημα συμβαίνουν κατα επιλογή πάντα σε εμενα (πχ παρενέργειες) και
    ποτέ σε γνωστούς μου ?

    Τελος παντων. Ειχα παει και σε διαιτολόγω αλλα με αυτά που μου εβαλε να τρώω
    δεν είχα ενέργεια ούτε μεχρι την πλατεία να παω. Πόσο μαλλον να τρέξω τα 8
    χιλιόμετρα που ήθελα καθημερινά (μετα την απωλεια βαρους το τρέξιμο ειχε γίνει
    hobby, μαζι με γρήγορη rock μουσική.. μεχρι που τραυμάτισα και το δεξί τενοντα
    αστραγάλου -ποδοκνημιαίος τενοντας-)

    Τι να πω..Ολο ζημιές παθαίνω..πρεπει να ειμαι πολυ γκαντέμης !
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Άραγε μήπως ο διετολόγος είχε δίκιο; Μια καλή διατροφή για αύξηση μυικής μάζας με συγχρόνως μείωση σωματικού λίπους είναι ότι καλύτερο; Φυσικά το γυμναστήριο πάντα πρέπει να συνοδεύει μια σωστή δίετα, αλλά όσο και να το κάνουμε, 16km είναι 16km... λογικό είναι να κουραστεί ο οργανισμός σου... Πάντως άκου το διετολόγο και πάνε σε ένα γυμναστήριο να σου βγάλουν πρόγραμμα... ξέρουν τι κάνουν οι τύποι εκεί!
     
  9. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: ΒDSM και ΟΡΜΟΝΕΣ

    Tην τύφλα τους ξερουν ! Τιποτα δεν ξερουν. Σε βάζουν να τρως σαν μικρό κοριτσάκι
    φρουτα και λαχανίκα αποφεύγοντας το κρεας και τις πολυτιμες πρωτεϊνες του
    με αποτελεσμα να μην μπορείς να αποδώσεις.... Ασε που η πρωτεϊνη ειναι αυτή
    που σε χορταίνει... Οσα για παραδειγμα μακαρονια και αν φας, το μονο που θα
    καταφέρεις ειναι να πεινας περισσότερο αν δεν φας μια καλή μεριδα κρέατος.

    Εγω προσωπικά τρωω κρεας 6 φορες την ημερα. Σε καθε ενα απο τα 6 γεύματα μου
    υπαρχει λίγο κρεας (κοτοπουλο ή ψαρι και που και που μοσχάρι) Και τα συνοδεύω
    με υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη κατα προτίμηση σύνθετου.

    Αυτή τη στιγμή διατηρώ το βάρος μου στα 72 κιλά με υψος 176. Ψιλοικανοποιημένος θα έλεγα οτι είμαι
    ...αλλα απο την άλλη ποτε δεν ειμαι ικανοποιημένος με τον εαυτό μου όπως και αν ειμαι.
     
    Last edited: 2 Οκτωβρίου 2006